Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Stereotyp Polaka w Chorwacji, jak nas widzą?

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
AnetaA
Cromaniak
Posty: 881
Dołączył(a): 10.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AnetaA » 29.08.2006 18:35

Pewnie, że Chorwaci są różni i część z nich nastawiona jest tylko na zdzieranie kasy, ale nie można wszystkich mierzyć jedną linijką.Byłam dwa razy i będę jeszcze pewnie nie raz (już planuję podróż przyszłoroczną) i żaden Chorwat nie obrzydzi mi tego kraju, a Polak jak to Polak - dużo potrafi, oby tylko tych pozytywnych symptomów było coraz więcej. Ja wychodzę z założenia - dawaj dobro, a wróci do Ciebie w dwójnasób, dlatego nie zrezygnuję nigdy z pewnych zasad i nie przekroczę pewnych granic, a mam nadzieję, że spotykać będeludzi przynajmniej podobnych sobie i lepszych, czego i Wam życzę.Pa! :)
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 12.09.2006 14:09

Dobry temat na nadchodzącą jesień. Ja to widzę tak:
Chorwaci o Polakach: Generalnie brak jakiegoś jednego stereotypu, jest natomiast jakaś nutka sympatii dla nas, choć pytanie się pojawia czy chodzi tu o nas jako Polaków czy jako turystów.
Przeciętny Chorwat w średnim wieku wie co nieco o Polsce, postrzega nas jako ludzi podobnych etnicznie (Słowian, mówiących zrozumialnym językiem) podobnej wiary, podobnego usposobienia. Z moich głębszych kontaktów z paroma Chorwatami i ich rodzinami których bliżej poznałem wynika brak stereotypów negatywnych typu "pijaki i brudasy" jaką to opinie często mamy na zachodzie. Natomiast wszyscy słyszeli że w Polsce strasznie kradną samochody ale traktowali to jako ciekawostę, nierzutującą na wzajemne relacje. Sporym zaskoczeniem (wciąż) jak dla mnie jest to że często mylono nas np. w knajpach z Czechami - mam wrażenie że dla Chorwatów język Czeski i Polski brzmią tak samo jak dla nas serbski i chorwacki czy słoweński.
Natomiast w drugą stronę wiedza i ew. stereotypy o Chorwatach funkcjonują jedynie u tych Polaków, którzy byli w HR - reszta (czyli olbrzymia większość) naszych rodaków kojarzy Chorwację i jej mieszkańców głównie jako kraj, w którym do niedawna była wojna i na hasło "wakacje tam" odpowiadają pytaniem o bezpieczeństwo etc. Ci którzy bywają w HR mają wyrobione, w wiekszości pozytywne zdanie o Chorwatach - podobne jak we wcześniejszej opinii Maaleny
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 12.09.2006 16:20

W moim poście Spostrzeżeń kilka... w sposób dość swobodny się wypowiedziałem. W kwestii Polaków. O Chorwatach mogę powiedzieć, że na targu babulinki faktycznie mooooocno liczyły w górę i po trzeciej wizycie serdecznie podziękowałe. W warzywniaku był przytyk, że dawno nas nie widziano :wink: , a na koniec przy zakupie zapasu oliwy doszły jeszcze owocowe prezenty od Właścicielki. Prezenty przy odjeździe dostaliśmy od Właścicieli apartamentu, a miejsce w porcie miał wypowiedziane szwagier naszego Godpodarza, dlatego, że przyjechali jego stali goście i musi być miejsce dla mojej łodzi. Ten parking kosztował mnie 50 euro za 3 tygodnie, a znajomy Polak z Forum płacił 10 euro ........dziennie.
Tyle.
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 21.10.2006 00:15

.....Krystof ma po troszeczke podejscie do chorwatow i Chorwacji jak stary Niemcy do Polski... :lol: :lol:
...Polska jest super kraj tylko po cholere sa tam ci Polaci...psuja krajobraz i wogule...
Niestety Krystof...globalizacja dotarla i tutaj....Jeszcze pare lat i Splt bendzie jak Waw na kazdim rogu Chinska knajpa, Sushi, Wloska, Grecka i Arapska....Ty samy hipermarketi i te same towari na polkach, po takich samich cenach...
A Autostradi sie nadal buduja, teras sie robi odcinek obwodnici Trogir-Omiš i jeszcz kilka tuneli przez gori, bo tymy drogami latem plinie "zloto" na wybrzuze, ciekawe jak dlugo ?
velo_12
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 626
Dołączył(a): 16.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) velo_12 » 21.10.2006 16:00

Leon napisał(a):A Autostradi sie nadal buduja, teras sie robi odcinek obwodnici Trogir-Omiš i jeszcz kilka tuneli przez gori, bo tymy drogami latem plinie "zloto" na wybrzuze, ciekawe jak dlugo ?


No to się Jadranka powoli odkorkuje :D i do znajomych z Podstrany dojadę za rok nowiuśką autocestą :) tylko,co by zjazdu nie zapomnieli zrobić 8O :wink:
kate8799
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 140
Dołączył(a): 14.11.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kate8799 » 12.12.2006 12:37

ja tu nawiąże do postu , w którym mowa o królowej...:))!!! w sumie nie dziwne...to są w końcu południowcy:))!!! poznałam jednego takiego, nota bene wykładowca uniwersytecki, i powiem Wam, że zadziwił mnie swoim stylem bycia...nic tylko by słodził...i to żeby tylko mnie...raz do mnie, raz do koleżanki...a jak przyjechałam do HR...to stawił się pod drzwiami akademika z pączkami na śniadanie:))!!! no mile to było, ale wiecie...kobieta woli być nie tyle tą pierwszą czy tą lepszą czy bardziej rozpieszczaną, co tą jedyną...:)!!!po nich jednak widać, że to południowcy...co nie znaczy, że pobyt tam nie jest przez to przyjemniejszy;p!
Poprzednia strona

Powrót do Kultura chorwacka


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Stereotyp Polaka w Chorwacji, jak nas widzą? - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone