Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 09.08.2012 14:18

Lidia K napisał(a): Ale przecież się już dobrze znamy z forum cro, co nie? :D :D :D
No my tak :D ale Weldon coś niechętnie ujawnia swoją fizjomonię :wink: :D

pozdrawiam
:D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.08.2012 14:25

A ja kiedyś byłem w tej cerkwi na Piasku... bardzo dawno temu, kiedy w najśmielszych marzeniach nie mogłem przypuszczać, że znajdę się w tylu innych cerkwiach w różnych krajach...
Pamiętam że już wtedy duże wrażenie zrobiły na mnie usłyszane tam śpiewy i to że jest tam tak "inaczej" ...

A w tym wielkim i surowym kościele NMP na Piasku można oglądnąć ruchomą szopkę :) .
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 09.08.2012 14:30

Tymona napisał(a):
Lidia K napisał(a): Ale przecież się już dobrze znamy z forum cro, co nie? :D :D :D
No my tak :D ale Weldon coś niechętnie ujawnia swoją fizjonomię :wink: :D

... wczoraj było na forum coś "o szpiegu" ! ;) :)

Są namiary w sieci na konterfekt Piotra ... widziałem !!! ;) :D


... ale nie będę weldona wyręczał ! ;) 8)

Pozdrawiam.
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 09.08.2012 14:31

Wiedziałam, że nie wiem jak Piotr wygląda. Nie byliśmy umówieni na gazetę czy czarny kapelusz. Na dodatek przyjechali wcześniej niż byłam przekonana że przyjadą.
Gdyby nie Kasia :(
Rozpoznałyśmy się w oka mgnieniu :)
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 09.08.2012 14:36

Lidia K napisał(a):Gdyby nie Kasia :(

:D :D :lol:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 09.08.2012 14:38

kulka53 napisał(a):
weldon napisał(a):Nie wiem, czy to Tamka?

Nie, to nie Tamka (jeżeli pytanie odnosiło się do zdjęcia powyżej).

Na zdjęciu jest Ossolineum, niewielka wyspa Tamka znajduje się trochę dalej na zachód, bliżej głównego budynku Uniwersytetu. Na Tamce są budynki Akademii Medycznej i Uniwersytetu.

Czyli nie dotarliśmy do Uniwersytetu?

Trudno.
Mieliśmy go w planach, może nie wieczornych, bo, podobno, wieczorem warto go obejrzeć, ale się nie udało :)


Franz napisał(a):
weldon napisał(a):Ja wiem nawet, gdzie leży geograficzny środek Europy[/color]

Spotkałem się już z kilkoma różnymi - zależnie od sposobu pomiaru, innymi słowy: od chęci i widzimisię ;)


Dokładnie rzecz biorąc, ten środek wyznacza moja licentia poetica :lol:

Tyle mi się zmieściło w treści tytułu i wszelkie inne próby uszczegółowienia co, gdzie i jak, powodowały ciecia tegoż :)
Zresztą, kiedyś, podobno, granica Europy na Odrze przebiegała ;)


Tymona napisał(a):
weldon napisał(a):Nam na spotkanie, oczywiście bez tych tarcz i posążków (no i zaręczyn :D), wyszła Małgosia
No dobra - słowa, słowami - a dowód rzeczowy w postaci pamiątkowej wspólnej fotki? Ja to niedowiarek jestem :wink: :lol:

pozdrawiam
:D

p.s. I kiedy ta Barcelona????????????????


Fotki ni ma :?

A Barcelona, jak wylecimy z Wrocławia będzie :D

Mówię - muszę fontannami spiąć jakoś to d okupy, więc taką uwerturę przygotowałem :D
Ale się śpieszę, jak widać ;)

Jak dobrze pójdzie, to ... Od poniedziałku :D


Lidia K napisał(a):Na przeciw Hali Targowej jest fontanna, mam jej zdjęcie ale nie mam do niego dostępu.

Hale Targowa dość pośpiesznie zwiedzaliśmy - można by rzec, przelotem, więc otoczenie pozostawiliśmy ciut z boku, nie zwracając na nie uwagi za mocno.

Trochę też za bardzo zaabsorbowały mnie kierunkowskazy na wyspy, na Panoramę i na Polską Górę (to chyba tak się nazywa ten bastion odrestaurowany niedawno?).


Lidia K napisał(a):We Wrocławiu są 3 cerkwie

W tym dwa sobory, cokolwiek to nie znaczy :)

My mamy takie sobie relacje z cerkwiami i też, chyba, ze trzy się ostały.

Dwie na pewno, a reszta, jakoś tak się porobiło, ze się rozsypały ;)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 09.08.2012 14:42

Tymona napisał(a):
Lidia K napisał(a): Ale przecież się już dobrze znamy z forum cro, co nie? :D :D :D
No my tak :D ale Weldon coś niechętnie ujawnia swoją fizjomonię :wink: :D

Jest w relacji z Turcji ... Jak jeszcze paliłem ;)

kulka53 napisał(a):A w tym wielkim i surowym kościele NMP na Piasku można oglądnąć ruchomą szopkę :) .

Wisi strzałeczka na drzwiach.

Jakoś nie przyszło nam do głowy poszukać.
Pewnie mało nam się z wakacjami szopka kojarzy, bo u nas te wszystkie ruchome czy żywe, o tej porze roku, sa zamknięte :)


mariusz-w napisał(a):Są namiary w sieci na konterfekt Piotra ... widziałem !!! ;) :D

Poplenerowe pewnie? :D

Lidia K napisał(a):Gdyby nie Kasia :(
Rozpoznałyśmy się w oka mgnieniu :)


A nie prawda - zdradź się, że w firmowej koszulce byłaś, co ułatwiło spotkanie :D
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 09.08.2012 14:47

weldon napisał(a):
Lidia K napisał(a):Gdyby nie Kasia :(
Rozpoznałyśmy się w oka mgnieniu :)


A nie prawda - zdradź się, że w firmowej koszulce byłaś, co ułatwiło spotkanie :D


TAK, no to już wiecie że jednak była gazeta i kapelusz. Jakiś znak rozpoznawczy. W niebieskiej z napisem CRO. PL i słoneczkiem. :D :D :D
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 09.08.2012 14:50

... i pod wielkim zegarem ... Zegar będzie na zdjęciach z dworca, gdzie, w końcu, dotarliśmy :)
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 09.08.2012 19:11

weldon napisał(a):Czyli nie dotarliśmy do Uniwersytetu?

Trudno.
Mieliśmy go w planach, może nie wieczornych, bo, podobno, wieczorem warto go obejrzeć, ale się nie udało :)


Było blisko do następnego mostu przez Odrę. Kierunek obraliście prawidłowy to widać po zdjęciach. Ale chyba się wróciliście do czerwonego mostu no i co było po przejściu Mostu Piaskowego co Ci się najbardziej podobał jeszcze nie wiemy. Domyślam się, że po pewnym czasie wsiądziecie do tramwaju (numer ?).
Wcześniej pójdziecie wzdłuż Odry w przeciwnym kierunku.
weldon napisał(a):
Lidia K napisał(a):Na przeciw Hali Targowej jest fontanna, mam jej zdjęcie ale nie mam do niego dostępu.

Hale Targowa dość pośpiesznie zwiedzaliśmy - można by rzec, przelotem, więc otoczenie pozostawiliśmy ciut z boku, nie zwracając na nie uwagi za mocno.
Trochę też za bardzo zaabsorbowały mnie kierunkowskazy na wyspy, na Panoramę i na Polską Górę (to chyba tak się nazywa ten bastion odrestaurowany niedawno?).

Też nie zauważyłam tego muru z napisem po niemiecku :oops: :( a mam dużo więcej czasu na spacery. Specjalnie się wybiorę poszukać tego miejsca. :)

Wzgórze Polskie - główna nazwa taka sama.
I wspomniana fontanna - bardzo skromna. Teraz fontanny nie grzeszą bogactwem formy. Kulka jest to najprostsza formą.
IMGP1631.jpg

IMGP1629.jpg
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 09.08.2012 19:56

Teraz wrócimy przez Rynek i plac Solny, a potem, chyba w "dziesiątkę" :)

Fontannę to nam samochody musiały zasłaniać, bo ona całkiem po przeciwnej stronie od tej, która szliśmy jest położona.

Za Piaskowym, tj, po pierwszym przejściu, skręciliśmy w prawo i mieliśmy zaraz wracać, chyba ze względu na Panoramę, czy jakoś tak, ale namówiłem Kaśkę na Ostrów i ro była słuszna decyzja.
Wróciliśmy Młyńskimi i Piaskowym - przejście Słodowym i kładką dla pieszych wydawało się nam za daleką trasą,
a już zaczynaliśmy być trochę zmęczeni.

Katedra i w ogóle, sama ulica Katedralna, bardzo nam się podobały, choć, chyba, największe wrażenie, mimo, że niedostępny, to św. Marcin zrobił - po pierwsze kawał historii, po drugie tej historii, którą lubię najbardziej - Rodło, ks. Sikora ... i jeszcze ta symboliczna data 17 września.

Sikora, mimo, że uwięziony w obozie śmierci, podobno przeżył, tylko został, w nieznanych okolicznościach, zamordowany w 1945 roku.
Podobno nie ustawał, tak, jak zapisał w swoim ostatnim wpisie, w walce.

Zdawałoby się przegranej ...

I znów znajduję coś wspólnego z Warszawą :D

Piękny jest ten tekst.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 10.08.2012 07:46

Jako się rzekło, wracamy do Hostelu ...

Nieśpiesznie, co pozwala mi przyjrzeć się niektórym szczegółom, zazwyczaj mocno omijanym przez takich jak ja, turystów ...

Obrazek

Obrazek


Obrazek

A to było jeszcze wtedy zagadką: :)
Obrazek

Obrazek

Na rynku występy ...

Obrazek

Obrazek

I znajome :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Strasznie długie cienie ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zachodzące słońce sprawiło, że duża część rynku skryła się w cieniu. Ale dobrze, że było słońce :D

O! Krasnal! :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Przez Solny wracamy tą samą trasą na Kazimierza Wielkiego, gdzie mieliśmy lokum.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tam nie dotarliśmy w końcu:
Obrazek

To neogotycki budynek Sądu Okręgowego. Dawne więzienie miejskie, oddane do użytku w połowie XIX wieku i, praktycznie, oprócz odbudowy ze zniszczeń wojennych i likwidacji istniejącej tu kaplicy, pozostający w formie, w jakiej powstał.

Nasz Hostel:
Obrazek
Ta brama, pomiędzy Play a Delikatesami.

Widok z naszego okna, na ulice Kazimierza Wielkiego.
Obrazek

I pamiętajcie ... :
Obrazek :D

cdn.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.08.2012 08:06

Uniwersytet rzeczywiście jest ładny, parę lat temu go odremontowano. Naprzeciwko znajduje się przystań dla łodzi i żaglówek. Trochę szkoda, że tam nie trafiliście. Ale za to będzie po co wrócić :cool: .

Widzę, że zwróciłeś uwagę na poniemieckie szyldy i napisy na murach... jest ich coraz mniej, ale jak widać wciąż można się na nie natknąć.

weldon napisał(a):To neogotycki budynek Sądu Okręgowego. Dawne więzienie miejskie

Oprócz Sądu mieści się tam też Areszt Śledczy, więc część dawnej funkcji pozostała :cool:

weldon napisał(a):Widok z naszego okna, na ulice Kazimierza Wielkiego.

Kazimierza jest strasznie ruchliwa, nie było za głośno?
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 10.08.2012 08:12

weldon napisał(a):Jako się rzekło, wracamy do Hostelu ...
Przez Solny wracamy tą samą trasą na Kazimierza Wielkiego, gdzie mieliśmy lokum.

Omijając jego środek. Na środku placu mają swoje kwiatowe skarby wrocławskie kwiaciarki. Mogłeś nie zauważyć w samym środku ważnego elementu.
A jakiego ?
fonnSolny.jpg
Fontanny z pl. Solnego.


Prawdę mówiąc dopiero w Twojej relacji zobaczyłam coś więcej niż bajeczkę.
Smok.jpg
Konrad i wrocławski smok :?
Fragment fontanny sprzed Teatru Lalek.
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 10.08.2012 08:15

Tymona napisał(a):... Weldon coś niechętnie ujawnia swoją fizjomonię :wink: :D
:D

Etam ...... podobny do córki(kochanej) tzn. córka podobna do tatusia (kochanego). :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :) - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone