Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 08.08.2012 14:00

Będą go przebudowywać.
Dla kogoś, kto interesuje się piłką, to niewątpliwa atrakcja - największy, prywatny, stadion na świecie.

Ja chciałem porównać ze swoim.

Alternatywą było odwiedzenie oceanarium (albo pobliskiego, dość nietypowego w architekturze, cmentarza),
ale oceanarium kolidowało znów z Plaça de Catalunya - coś musieliśmy wybrać, a stadionu dzieciak by sobie nie odpuścił za żadne skarby.

Zresztą, w końcu "wygrałem" obejrzenie tegoż, więc nie wypadało się wycofać :D
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 08.08.2012 14:55

Dieter Bonhoeffer - niemiecki duchowny ewangelicki, teolog i antyfaszysta.

Obrazek

Stracony 9 kwietnia 1945 na osobisty rozkaz Hitlera ... Jego pomnik stoi przed bazyliką św. Elżbiety Węgierskiej, do której zmierzamy.

Obrazek

Obrazek

Pomoc potrzebna :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obecny kościół powstał na początku XIV wieku, co nie jest ewenementem w tysiącletniej historii Wrocławia.

Zapewne większości z Was obiło się o uszy, że w roku 2000 Wrocław hucznie świętował swoje tysiąclecie.
Myli się jednak ten, kto sądzi, że barwna opowieść o dziejach miasta rozpoczęła się w roku 1000, kiedy to kronikarz Thiermar zapisał pierwszą w historii wzmiankę o Vratislavii, słusznych rozmiarów grodzie dogodnie usytuowanym nad Odrą, Nadanie praw miejskich na styku najważniejszych szlaków handlowych i w samym sercu Śląska, na tyle dużym, by cesarz Otton III i Bolesław Chrobry wybrali je na siedzibę nowego biskupstwa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pierwsze niewielkie osady w tym regionie powstawały już w VI w. p.n.e, a w I w. p.n.e. Wrocław był już silnym ośrodkiem tranzytowym na trasie bursztynowego szlaku, którym znad Bałtyku wieziono cenny i podobno magiczny surowiec aż do Imperium Rzymskiego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Według tradycji gród we Wrocławiu miał zostać założony przez czeskiego księcia Wratysława (czeskie Vratislav I, panował w latach 915-921) i od jego imienia pochodzi podobno nazwa miasta. Pierwszy gród na Ostrowie Tumskim zbudował jednak w roku 985 książę Polan, Mieszko I.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Położenie Wrocławia przebiegało na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych: z jednej strony szlaki prowadziły z Włoch i Wybrzeży Adriatyku poprzez państwo Czeskie, Ziemię Kłodzką, ku bogatym w bursztyn wodom Bałtyckim, z drugiej zaś strony prowadziły od wybrzeży Morza Czarnego i państwa Rusi przez Wrocław ku krajom Europy Zachodniej. Od kiedy Wrocław zaczął należeć do Piastów, odtąd stał się nie tylko warownia obronną, ale i „bazą wypadową” przeciw Niemcom i Czechom. To najprawdopodobniej „z tej bazy” w roku 1003 książę Bolesław Chrobry wyruszył na Pragę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Różne koleje losu sprawiły, że Wrocław przechodził z rąk do rąk.

Po okresie panowania Piastów, trafił w ręce księcia czeskiego Brzetysława I, podczas którego rozbudzone zostały zakorzenione bardzo mocno w świadomości tych ludów pogańskie kulty: „spustoszono i ograbiono cały kraj, zniszczono Kościoły, przywrócono pogańskie kulty”.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W 1050 roku Wrocław i resztę ziem Śląska odzyskał z „rąk księcia Brzety-sława I” Kazimierz Odnowiciel, przywracając równocześnie na tych ziemiach biskupstwo i włączając je do Polski.

Później panowali tu Bolesław Krzywousty, który to sprawił, że leżące opodal Wrocławia pole swego czasu, po konfrontacji z cesarzem niemieckim, Henrykiem V, nazywane jest Psim Polem ... :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do roku 1190 Wrocław był stolicą całego Śląska, a o od roku 1249 księstwa wrocławskiego.

W 1241 roku pod Wrocław podeszły mongolskie hordy. W mieście wybuchła panika, bo dochodziły plotki o tym, jak okrutni są skośnoocy najeźdźcy. Na wysokości zadania stanął Czesław Odrowąż, przeor klasztoru dominikanów.
Duchowny wpuścił mieszkańców na Ostrów Tumski. Na wyspie wrocławianie mogli się czuć bezpiecznie (Mongołowie zresztą zrezygnowali z ataku na miasto i ruszyli pod Legnicę, gdzie doszło do bitwy z wojskami Henryka Pobożnego ).
Jednak w mieście, które wtedy (nie licząc Ostrowa) prawie całe zbudowane było z drewna, wybuchł pożar.
Palić zaczął się również most nad Odrą (teraz stoi tam most Tumski), którym można było się dostać na bezpieczny Ostrów. I to w chwili, gdy na zagrożonym brzegu pozostał jedynie Czesław Odrowąż.

Według legendy wtedy wrocławskiemu duchownemu z pomocą przybyły niebiosa.Bóg miał sprawić, że Czesław przeszedł bezpiecznie Odrę i uniknął mongolskich strzał oraz utonięcia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z samą bazyliką również wiążą się różne legendy ...

Ale o tym ... w cd. :)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 08.08.2012 15:12

O kościele św. Elżbiety, w którym się właśnie znajdujemy, krąży kilka legend ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na przykład jedna z nich głosi, że sprytny patrycjusz protestancki i podskarbi królewski Heinrich von Rybisch wygrał stojący w rogu Rynku, katolicki aż do 1525 r. kościół św. Elżbiety w karty od Erharda Scultetusa, mistrza krzyżowców od Św. Macieja, ryzykując utratę cudnej urody złotego łańcucha.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W cztery lata po przejęciu kościoła przez protestantów przekrzywiony od początku, zbyt ciężki, bo ważący 25 ton hełm runął z wieży na pobliską kamienicę nr 22. Katolicy stwierdzili, że to kara za odebranie im kościoła.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Protestanci z kolei ogłosili, iż był to cud, gdyż w wyniku katastrofy budowlanej zginęła jedynie znajdująca się na dachu kamienicy kotka. Opowiadano, że przechodnie widzieli anioły unoszące opadającą część wieży, co zresztą obrazuje płaskorzeźba na fasadzie kościoła.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jednym słowem, z której strony by nie patrzeć - cud.

I to udowodniony :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W ogóle, cuda mnożyły się wokół fary św. Elżbiety.

W kapliczce, która spłonęła w 1848 r. można było swego czasu zobaczyć drewniany krucyfiks, na którym rosły rzekomo prawdziwe ludzkie włosy.

To akurat żaden cud. Wszak w Warszawie Jest u fary, Chrystus stary ... który przywędrował do nas, możliwe, że z Wrocławia, a któremu włosy musiała dziewica przystrzygać ...
No, ale to zupełnie inna historia ;)

cdn.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 08.08.2012 15:17

Między kościołem św. Elżbiety, a Rynkiem znajdował się niegdyś cmentarz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Według legendy z grobu przy kościele co noc wstawał duch nieuczciwej sprzedawczyni sukna, by za karę za swe oszustwa od północy do pierwszej odmierzać płótno w pobliskich sukiennicach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Upiór przestał nachodzić swój dawny kram dopiero, gdy wykopano i spalono zwłoki nieuczciwej kupcowej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zapewne to ta wrocławska legenda stanowiła inspirację dla ballady „Taniec śmierci” Johana Wolfganga Goethego, który w 1790 r. spędził we Wrocławiu dwa miesiące i mieszkał niedaleko kościoła św. Elżbiety.

Opuszczamy bazylikę.

Czas poszukać czegoś do jedzenia.

No i może poszukać jakiejś nowej opowieści? Nie wiem, na przykład o ... smoku wrocławskim? :?

:D

Ale to w nadchodzącym cd. ;)

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59015
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.08.2012 15:44

weldon napisał(a):Jednym słowem, z której strony by nie patrzeć - cud.

:D

Pozdrawiam,
Wojtek
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13067
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 08.08.2012 15:59

Barcelona :evil: ,
no nie, po co ja tu zajrzałam :evil: ,
przecież ja miałam najpierw do Toskanii jechać :? :roll: :smo:.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 08.08.2012 17:58

maslinka napisał(a):Bardzo lubię fontanny, więc jestem :D
Wrocław też lubię, a Barcelony zupełnie nie znam i bardzo chętnie sobie na nią u Ciebie popatrzę :D


mysza73 napisał(a):Barcelona :evil: ,
no nie, po co ja tu zajrzałam :evil: ,
przecież ja miałam najpierw do Toskanii jechać :? :roll: :smo:.


Cześć Agnieszko, cześć Mysza :D

Barcelona będzie w tempie ekspresowym, ale to nie będzie sama Barcelona, więc nie odchodźcie daleko :)
Wrocław przy okazji został odwiedzony i ja nie żałuję, więc też chciałem go pokazać.

Pozdrawiam
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 08.08.2012 19:05

weldon napisał(a):
Opuszczamy bazylikę.

Czas poszukać czegoś do jedzenia.

No tak "na głodnego" na wieżę nie było szans się wdrapać :wink:
Obrazek
O jaka wysoka.

Ostatni cud dotyczy naszych współczesnych czasów. Kościół został dwukrotnie podpalony. 20 września 1975 r. wybuchł pożar, który objął górną część wieży kościoła. W trakcie kontynuowania prac remontowych nastąpił drugi pożar o wiele tragiczniejszy w skutkach. 9 czerwca 1976 r. ogień objął cały kościół. Zniszczone zostały całkowicie organy główne, spalona została więźba dachowa nawy głównej, południowej i północno-zachodniej oraz szczyt zachodni. kościoła. Pod wpływem wody znacznemu zniszczeniu uległy ławki, krzesła, wystrój wnętrza, w tym ołtarze boczne i epitafia. Straty powstałe w wyniku pożaru oszacowano na 5 mln zł (wg cen z 1976 r.). Nie obejmowały one szkód wynikłych ze spalenia organów, stanowiących bezcenny zabytek kultury europejskiej.
Pożar Kościoła św. Elżbiety był największym pożarem w mieście widocznym z każdego miejsca we Wrocławiu. Słup ognia i dymu unosił nad starówką przez wiele godzin.
Śledztwa w sprawie pożarów zarówno wieży jak i kościoła zostały umorzone. I aż nastąpił cud polskich przemian dzięki, którym prace remontowe ruszyły i kościół został udostępniony wiernym w maju 1997 r. Mniej więcej w tym czasie byłam w środku i na wieży. W miejscu gdzie były organy była jeszcze zasmolona ściana. Ja widziałam puste ściany, kilka ławek, żadnych ozdób na ścianach. Ciemne i dość ponure wnętrze. Jedyną atrakcją były widoki z wieży no i to, że kościół został udostępniony.

To co pokazałeś zrobiło już na mnie wrażenie.
Trzeba będzie zaglądnąć, to niesamowite - musiał Piotr przyjechać i nam pokazać co mamy.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 08.08.2012 19:24

A to uprzedziłaś moje pytanie, które właśnie w związku ze św. Elżbietą chciałem zadać.

Zauważyłem, że na górę kościoła wypuszczone są rury, wyglądające jak część systemu przeciwpożarowego,
dostarczającego wodę na górę. Tak samo, w ogóle, zauważyłem w kilku miejscach schody ewakuacyjne i w ogóle ogólną dbałość o przepisy ppoż.

Myślałem, że to związane jest z tymi pożarami, które zniszczyły miasto w przeszłości, a tu okazuje się, że to całkiem świeża sprawa.

A z wdrapywania nic nie wyszło. Szkoda nam było trochę czasu i wybraliśmy wersję wspinania się w poziomie :)
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 08.08.2012 19:41

No i słusznie, jak widzisz już mi się przydało - w takim stanie wnętrza nie widziałam. Wdrapię się tam za Was. :wink:
Myślę, że szybko znajdziecie miejsce gdzie można coś smacznego we Wrocławiu zjeść i pójdziemy dalej. Późno wróciliście do hotelu - pokazywałeś wieczorne zdjęcie z tego dnia z drugiej strony rynku to sporo nas tu jeszcze niespodzianek czeka. :D :D :D
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 08.08.2012 20:21

Jak zobaczyłam ten Wrocław, to probowałam sobie przypomnieć ile lat minęło od czasu, kiedy tam byłam :lol:
Na pewno.....było to dawno :lol:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12747
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 08.08.2012 21:36

Piotrze, fajnie ogląda się znajome zakątki Twoim okiem :D 8). No i jeszcze te wzmianki historyczne oraz legendy, super :!: Myślałam, że dużo wiem o swoim mieście - okazało się, że jednak nie wszystko :wink:

Przez kilka ostatnich lat dość często zaglądałam :) do Św. Elżbiety, gdyż była mi po drodze do pracy (od lutego jednak przenieśliśmy się z rynku w inne :( miejsce).
Na wieżę jednak jakoś nigdy nie weszłam...

Pozddrawiam :papa:
Użytkownik usunięty
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.08.2012 21:45

Tak sobie leżę pod księżycem i oglądam Twoje piękne zdjęcia, kupę lat nie byłem we Wrocławiu. Pozdrawiam Marek :)
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 08.08.2012 22:00

Weldon ....
Ty to masz pomysła. :wink: Barcelony się zachciało. :!:
No ..... skoro jednak byłeś - popatrzę i ja na te fontanny. :wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 09.08.2012 07:58

Lidia K napisał(a):... to sporo nas tu jeszcze niespodzianek czeka. :D :D :D

Głód poznania spowodował, że ...

Ale o tym potem powiem :D


Miecia napisał(a):Jak zobaczyłam ten Wrocław, to probowałam sobie przypomnieć ile lat minęło od czasu, kiedy tam byłam :lol:
Na pewno.....było to dawno :lol:

E tam, dawno ... To niemożliwe :D

dangol napisał(a):Piotrze, fajnie ogląda się znajome zakątki Twoim okiem :D

Dzięki :)
Miasto poznasz po legendach, dziewczynę po ... zmyciu makijażu :D
Musze przyznać, że w kilku punktach historia Wrocławia mnie zaskoczyła. Mile zaskoczyła.

A najbardziej jego związki z Warszawą, które, swego czasu ograniczały się do urban legend o cegłach ;)

Nic nie jest proste :D




smoki3 napisał(a): Tak sobie leżę pod księżycem i oglądam Twoje piękne zdjęcia, kupę lat nie byłem we Wrocławiu.

Kurcze, jesteś w Cro? 8O

Dzięki za komplement - a zdjecia mieszane moje-dziećkowe :D
Jej tez się należą pochwały, które przekażę.


woka napisał(a):Ty to masz pomysła. :wink: Barcelony się zachciało. :!:
No ..... skoro jednak byłeś - popatrzę i ja na te fontanny. :wink:


Dzieciak charakterny. Ny wiesz, słowo się rzekło, kobyłka u płota :D
Długo trzymały w tajemnicy przede mną ten wyjazd, więc też miałem niespodziankę :)

W każdym razie, witajcie. Zaraz biorę się za smoka ;)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Śródziemnomorska 7.5 - fontanny na krańcach Europy ... :) - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone