Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Serbia

Obszar dzisiejszej Serbii zamieszkiwany był przez ludzi już od czasów paleolitu. W starożytności tereny te pokrywały osady m.in. Celtów, Ilirów i Rzymian. W Serbii produkowany jest najdroższy ser świata. Ser Pule wytwarzany jest z mleka oślego, a jego cena to około 5000 zł za kilogram. Na wytworzenie takiej ilości sera potrzeba aż 25 litrów świeżego mleka pozyskiwanego od specjalnej, bałkańskiej odmiany osłów.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 31.05.2013 13:10

typ napisał(a):Planowałem go zobaczyć bo kilka razy przejeżdżałem blisko... ale nie wyszło.
Z tego co pamiętam, to albo go odbudowali, albo to jeszcze zdjęcie sprzed powodzi, bo domek chyba zabrała woda...

Kilka razy go woda zabierała. Jest fikuśny. :)

typ napisał(a):Ostatnie wspomnienia z Serbii mam bardzo fajne. Midżur okazał się przyjemny, nie spodziewałem się, że będzie tak odludnie.

Przyjemny, połoninowaty. W bułgarskiej części Starej Płaniny są piękne miejsca.
A co do odludności - na moich bałkańskich szlakach górskich generalnie pustki...

Co do Gruzji, to się z Wami nie zabiorę, ale życzę udanej wyprawy.
Dotarłem samochodem dwukrotnie blisko Gruzji, konkretnie do samej granicy turecko-armeńskiej. Może jeszcze kiedyś w przyszłości i dalej...

Pozdrawiam,
Wojtek
demi-duox
Cromaniak
Posty: 1349
Dołączył(a): 15.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) demi-duox » 31.05.2013 18:13

Franz napisał(a):Skoro fruskogorskie klimaty nikogo nie pasjonują... ]


Oj tam. Pasjonują i to bardzo. A tak przy okazji spytam skąd Franz czerpałeś inspiracje do wynalezienia tych miejsc które tam odwiedziłeś? Jakiś przewodnik, książka?
typ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 27.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) typ » 31.05.2013 19:54

Franz napisał(a):
typ napisał(a):Ostatnie wspomnienia z Serbii mam bardzo fajne. Midżur okazał się przyjemny, nie spodziewałem się, że będzie tak odludnie.

Przyjemny, połoninowaty. W bułgarskiej części Starej Płaniny są piękne miejsca.


Nie spodziewałem się że będzie tak fajnie, ale jechaliśmy od Babin Zuba jeśli dobrze pamiętam. Z drugiej strony jest zbyt cywilizowana droga. Wymarła miejscowość kilka km przed końcem drogi do dziś siedzi mi w pamięci. Dom w klepsydrach. No i szalona jazda Racibora po tamtejszych leśnych drogach :-) Spróbuje kiedyś wrzucić jakiś filmik....

Franz napisał(a):Co do Gruzji, to się z Wami nie zabiorę, ale życzę udanej wyprawy.
Dotarłem samochodem dwukrotnie blisko Gruzji, konkretnie do samej granicy turecko-armeńskiej. Może jeszcze kiedyś w przyszłości i dalej...

Z tego co kojarzę to chyba się nie lubią więc granicy raczej przekroczyć nie mogłeś.... :-(
Dzięki za dobre słowa. Jak tylko dostaniemy wizę i jak zdrowie dopisze (bo w tym roku nie będę mógł za bardzo łazikować tylko jeździć) to na pewno coś fajnego z tego wyjdzie...
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 31.05.2013 20:14

Franz - a masz może jakieś fotki z północnej części Podrinja? Konkretnie interesuje mnie odcinek od Bratunaca do Loznicy.
aio
Croentuzjasta
Posty: 123
Dołączył(a): 31.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) aio » 31.05.2013 22:31

Miałam w planach zobaczyć domek na Drinie, ale z wrażenia, że przekroczyliśmy granicę w Bajina Basta to o nim zapomniałam. Na mojej mapie nie było zaznaczonego tam przejścia granicznego. Jechaliśmy z Belgradu przez Bratunac, Srebrenicę do Kremnej i choć wiedziałam, że jakieś przejście graniczne tam jest nie byłam pewna czy przez nie przejedziemy. Byłam psychicznie przygotowana, że odbijemy się od granicy i będziemy musieli wracać do Bratunac. W sumie to tylko 50 km, ale 50 km w górach i z dwójką małych dzieci na pokładzie może się dłużyć ;-)

A może zatrzymaliście się na kempingu w Kremnej? Według mnie godny polecenia, właściciel robi super atmosferę (między innymi za pomocą Viljamovki - pysznej gruszkówki)

Pozdrawiam i czekam z na dalszy ciąg, bo zdjęcia cerkwi są przepiękne.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.06.2013 21:54

demi-duox napisał(a):A tak przy okazji spytam skąd Franz czerpałeś inspiracje do wynalezienia tych miejsc które tam odwiedziłeś? Jakiś przewodnik, książka?

Przewodnik "Serbia" National Geographic wspomagany przez "Bałkany" Bezdroży, a także stary, ale w pewnej mierze nadal przydatny "Jugosławia".

typ napisał(a):Nie spodziewałem się że będzie tak fajnie, ale jechaliśmy od Babin Zuba jeśli dobrze pamiętam.

Mnie się zdarzyło wędrować po kilku rejonach Starej Płaniny dalej na wschód.

typ napisał(a):Spróbuje kiedyś wrzucić jakiś filmik....

Fajnie by było.

typ napisał(a):Z tego co kojarzę to chyba się nie lubią więc granicy raczej przekroczyć nie mogłeś.... :-(

Do Armenii raczej nie. Ale do Gruzji są z Turcji przejścia.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.06.2013 22:11

Raul73 napisał(a):Franz - a masz może jakieś fotki z północnej części Podrinja? Konkretnie interesuje mnie odcinek od Bratunaca do Loznicy.

Nie. O Drinę zahaczyliśmy tylko na tym krótkim odcinku.

aio napisał(a):A może zatrzymaliście się na kempingu w Kremnej? Według mnie godny polecenia, właściciel robi super atmosferę (między innymi za pomocą Viljamovki - pysznej gruszkówki)

Nie, spaliśmy wyłącznie na dziko.

aio napisał(a):Pozdrawiam i czekam z na dalszy ciąg, bo zdjęcia cerkwi są przepiękne.

Będą tu jeszcze piękne cerkwie. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
demi-duox
Cromaniak
Posty: 1349
Dołączył(a): 15.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) demi-duox » 05.06.2013 21:03

Franz napisał(a):
demi-duox napisał(a):A tak przy okazji spytam skąd Franz czerpałeś inspiracje do wynalezienia tych miejsc które tam odwiedziłeś? Jakiś przewodnik, książka?

Przewodnik "Serbia" National Geographic wspomagany przez "Bałkany" Bezdroży, a także stary, ale w pewnej mierze nadal przydatny "Jugosławia".

Pozdrawiam,
Wojtek


Dziękuję. Czy masz może nowsze wydanie Serbii NG niż z 2008 roku?

ps. Też czekam na cerkwie
Aguha
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 875
Dołączył(a): 27.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aguha » 05.06.2013 21:28

Haniebnie spóźniona się melduję.
Oczywiście będę tu.

Pozdrawiam
Agata (Alka maca klawiaturę :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 05.06.2013 22:45

demi-duox napisał(a):Dziękuję. Czy masz może nowsze wydanie Serbii NG niż z 2008 roku?

Nie, wprawdzie świeżo zakupiony, ale to właśnie ten z 2008r.

demi-duox napisał(a):ps. Też czekam na cerkwie

W międzyczasie możesz rzucić okiem na te cerkwie. Nie wiem, czy je znasz...

Aguha napisał(a):Haniebnie spóźniona się melduję.
Oczywiście będę tu.

Jesteś niezawodna. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
demi-duox
Cromaniak
Posty: 1349
Dołączył(a): 15.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) demi-duox » 06.06.2013 18:19

Franz napisał(a):
Nie, wprawdzie świeżo zakupiony, ale to właśnie ten z 2008r.


W antykwariacie? Czy one jeszcze istnieją? Patrzyłem po księgarniach internetowych ale nakład wyczerpany - chyba kupiłeś ostatni egzemplarz :)

Franz napisał(a):W międzyczasie możesz rzucić okiem na te cerkwie. Nie wiem, czy je znasz...

Eh, Rumunia. Kusi i nęci.
Aguha
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 875
Dołączył(a): 27.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aguha » 06.06.2013 21:08

Franz napisał(a):Jesteś niezawodna. 8)


:oops:

demi-duox napisał(a):W antykwariacie? Czy one jeszcze istnieją? .


Istnieją, w jednym pracuję :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.06.2013 22:19

demi-duox napisał(a):W antykwariacie? Czy one jeszcze istnieją? Patrzyłem po księgarniach internetowych ale nakład wyczerpany - chyba kupiłeś ostatni egzemplarz :)

Bea kupiła, ale w zwykłej księgarni.

demi-duox napisał(a):Eh, Rumunia. Kusi i nęci.

I warto. :)

Aguha napisał(a):Istnieją, w jednym pracuję :)

Pracujesz w antykwariacie?? Kiedyś marzyłem, żeby pracować w antykwariacie...

Pozdrawiam,
Wojtek
Aguha
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 875
Dołączył(a): 27.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aguha » 06.06.2013 22:44

Franz napisał(a):Pracujesz w antykwariacie?? Kiedyś marzyłem, żeby pracować w antykwariacie...


Teraz mam przerwę :D . Lubię tę robotę ;), choć pewnie niedługo sama sobie będę książki sprzedawać :? .

Pozdrawiam
Agata
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.06.2013 00:31

Aguha napisał(a):Lubię tę robotę ;), choć pewnie niedługo sama sobie będę książki sprzedawać :? .

Ze mnie byłby marny sprzedający - żal się z książką rozstawać...
Ale za to jaki kupujący! :lol:

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Serbia - Србија



cron
Serbia - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone