Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Serbia

Obszar dzisiejszej Serbii zamieszkiwany był przez ludzi już od czasów paleolitu. W starożytności tereny te pokrywały osady m.in. Celtów, Ilirów i Rzymian. W Serbii produkowany jest najdroższy ser świata. Ser Pule wytwarzany jest z mleka oślego, a jego cena to około 5000 zł za kilogram. Na wytworzenie takiej ilości sera potrzeba aż 25 litrów świeżego mleka pozyskiwanego od specjalnej, bałkańskiej odmiany osłów.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 04.04.2014 13:57

mysza73 napisał(a):Muszę sobie znowu kilka szlabanów nałożyć :roll:

A ja myślałem, ze może któryś szlaban dźwigniesz... :roll:
Jak to odmiennie potrafi wyglądać z punktu widzenia podróżnego i hmm... dróżnika? ;)

Vjetar napisał(a):Golubac - ten odcinek to chyba specjalnie dla mnie.
Coś pięknego.

Zgadza się - piękna trasa.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 04.04.2014 14:01

Paulka napisał(a):Ciekawe czy ta skalna gęba jest nocą podświetlana ;)

Jasne! Trzeba tylko przyjść z latarką. ;)

arkona napisał(a):Franz, małe niedociągnięcie, gdzie na zdjęciach z Golubaca jest tablica ku pamięci Zawiszy Czarnego, który tam zginął? Trzeba wrócić i naprawić błędy :lol:

Ooo... może da się coś w tej kwestii zrobić. :idea:

Pozdrawiam,
Wojtek
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 04.04.2014 14:08

Franz napisał(a):
mysza73 napisał(a):Muszę sobie znowu kilka szlabanów nałożyć :roll:

A ja myślałem, ze może któryś szlaban dźwigniesz... :roll:
Jak to odmiennie potrafi wyglądać z punktu widzenia podróżnego i hmm... dróżnika? ;)


Pozdrawiam,
Wojtek


No weźźźźźźźźź, cały czas walczę z tymi szlabanami :roll: :wink: ,
ciekawe jak się skończy podniesiony szlaban w Alpy :wink: ,

a inne szlabany też mam w planach podnosić :wink: ,
tylko boję się, żeby się to dla mnie źle nie skończyło, jak na wakacje będziemy jechać cztery razy dookoła 8O :wink: :papa: .
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 04.04.2014 14:27

mysza73 napisał(a):ciekawe jak się skończy podniesiony szlaban w Alpy :wink:

Jeszcze kilka zimowych odcinków.
Byle do wiosny...

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 04.04.2014 17:42

arkona napisał(a):Franz, małe niedociągnięcie, gdzie na zdjęciach z Golubaca jest tablica ku pamięci Zawiszy Czarnego, który tam zginął? Trzeba wrócić i naprawić błędy :lol:

Już naprawiam niedociągnięcie. Szybko obróciłem, prawda? ;)

P04G1224.JPG


Skoro Zawisza Czarny zginął w służbie Zygmunta Luksemburskiego, to nie od rzeczy będzie dorzucić kilka szczegółów dotyczących jego służby.

Sam Zygmunt Luksemburski, jeszcze zanim został cesarzem, zmierzał do rozbioru Polski pomiędzy Cesarstwo Niemieckie, Krzyżaków i Węgry. Prowadził mnóstwo kampanii wojennych, które doprowadziły do ruiny wszytkie rządzone przez niego ziemie. Doprowadził do uwięzienia i spalenia na stosie Jana Husa, pomimo iż ten był w posiadaniu glejtu.

Żeby odwieść Jagiełłę i Witolda od pomysłu przyjęcia korony czeskiej, którą Wielkiemu Księciu Litewskiemu oferowali Czesi, wydał niekorzystny wyrok w kolejnym sporze Polski z Zakonem Krzyżackim, odsuwając w ten sposób uwagę Polski od interesujących go ziem. W ramach jednej z wielu wypraw przeciw Czechom, traktowanych jak krucjaty, poniósł klęskę pod Niemieckim Brodem, gdzie do niewoli między innymi dostał się jego wierny rycerz Zawisza Czarny.

W trakcie podboju Bośni, w jednej z wypraw - również traktowanych jak krucjaty - zabił prawie dwustu pojmanych bośniackich możnowałdców, a ich ciała kazał zrzucić z murów Doboju do Bosny. W tej wyprawie również brał udział Zawisza Czarny.

A Golubac... serbski dowódca zamku nie chcąc oddać go w ręce okrutnika Zygmunta Luksemburskiego, wolał wydać go Turkom. W trakcie oblężenia zamku, a dokładnie juz podczas pospiesznego odwrotu Węgrów z powodu tureckiej odsieczy, zginął Zawisza Czarny.

Pozdrawiam,
Wojtek
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 05.04.2014 08:47

Trzeba dodać, że w tamtych czasach służba u Zygmunta Luksemburczyka była jak występ w międzynarodowej drużynie przeciw innowiercom, Turkom, i przynosiła zaszczyt.
Zawisza - gdy w Polsce wiało nudą i nie było nowego Grunwaldu - zapisywał się więc do ówczesnego Realu Madryt, który nazywał się FC Krucjata.

Husyci, tak jak i Turcy, też grali przeciwko papieżowi, czyli tak jakby dziś występowali przeciwko JP II lub Franciszkowi ... :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 05.04.2014 16:47

DarCro napisał(a):Zawisza - gdy w Polsce wiało nudą i nie było nowego Grunwaldu - zapisywał się więc do ówczesnego Realu Madryt, który nazywał się FC Krucjata.

W pewnym sensie nawet dokopał dumie Katalonii. ;) Kiedy w Perpignan pokonał w turnieju jednego z najlepszych ówczesnych rycerzy Zachodu.
Z mniej sportowego, a bardziej politycznego punktu widzenia, można przyrównać służbę Zawiszy do obecności pośród innych oligarchów na Kremlu w naszych czasach.

DarCro napisał(a):Husyci, tak jak i Turcy, też grali przeciwko papieżowi, czyli tak jakby dziś występowali przeciwko JP II lub Franciszkowi ... :)

Turcy mieli analogiczną doktrynę, tyle że stali po drugiej stronie barykady. Husyci mieli odwagę przeciwstawić się papieskiemu terrorowi.
Zgadza się, traktowano te przypadki tak samo.

Pozdrawiam,
Wojtek
Alidrzi
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 56
Dołączył(a): 01.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Alidrzi » 13.04.2014 21:27

Witam!
Mam pewien dylemat co do wakacyjnej trasy do Czarnogóry (etap planowania się rozpoczął) . Pytanie postanowiłem zadać w wątku "Serbia" bo Serbii dotyczy kolejny powód to to że Autor tego wątku i wielu udzielających się to wytrawni podróżnicy na których pomoc można liczyć (ja się nie zawiodłem :P ). Otóż czy droga 117 Od miejscowości Sjenica do granicy z Czarnogórą jest cała asfaltowa i czy przejście graniczne jest tam czynne całą dobę i dla wszystkich? Na mapach Google ta droga nie wygląda super lecz w zeszłym roku jechałem pewien odcinek w Czarnogórze od Podgoricy Do Kolasina "alternatywną" drogą która na mapie wygląda podobnie i jej jakość powiem jak dla mnie całkiem ok (wszędzie asfalt żadnych dziur) jedyny mały minus to to że wąsko ale widoki i kontakt z "wiejską" Czarnogórą NIEZASTĄPIONY!!!
Pozdrawiam!
Ostatnio edytowano 14.04.2014 21:46 przez Alidrzi, łącznie edytowano 1 raz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.04.2014 21:06

Alidrzi napisał(a):czy droga 117 Od miejscowości Sjenica do granicy z Czarnogórą jest cała asfaltowa i czy przejście graniczne jest tam czynne całą dobę i dla wszystkich?

Wprawdzie w Sjenicy byłem, ale tą drogą nie jechałem, więc Ci nie odpowiem. Z mojej mapy wynika, że końcówka tej drogi może stwarzać problemy - to może być nawet polna droga z nieznanej głębokości koleinami. Ale to tylko moje dywagacje.
Domyślam się, że przejście, które masz na uwadze, to Kumanica-Dobrakovo. Nie wolałbyś jechać na Pljevlję? Tam masz pewną szosę.

Może ktoś inny coś więcej wie?

Pozdrawiam,
Wojtek
Alidrzi
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 56
Dołączył(a): 01.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Alidrzi » 14.04.2014 21:45

Przez Pljevlję raczej będę wracał a przez Dobrakowo przejeżdżałem w zeszłym roku tylko właśnie nie od Sjenicy a korci mnie poznawanie nowych miejsc i jazda drogami którymi nie wszyscy"walą". Oczywiście nie podejmę ryzyka bez jakiejś wcześniejszej informacji co do stanu drogi bo samochód którym dysponuję "koło terenówki nawet nie stał" no i jeszcze inny aspekt to to, że nie jadę sam... i w razie nawrotki naraziłbym się na :evil: ... a za tym nie tęsknię. Jakkolwiek dziękuję za odpowiedź i w razie czego czekam na info jeśli ktoś coś sobie przypomni na temat trasy o której mowa.
Pozdrawiam! :papa:
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 16.04.2014 13:33

Mapa googla mówi, że droga Sjenica - Prijepolje jest ok, ale w 2012 miejscowi zawrócili mnie, że nie przejadę osobówką odcinka Prijepolje-droga 231 i trzeba było jechac przez Nova Varos. (Informacja ta może sie przydać jak trzeba się będzie wracać, bo 117 jednak nie doprowadzi do przejścia. :lol: )

Samo przejście graniczne tam wygląda na dosyć porządne, więc raczej jest całodobowe...
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 17.04.2014 00:00

Alidrzi napisał(a):Przez Pljevlję raczej będę wracał

Nie wiem, czy zahaczyłeś w Pljevlji o monastyr św. Trójcy? Warto do niego zajrzeć.

DarCro napisał(a):Mapa googla mówi, że droga Sjenica - Prijepolje jest ok, ale w 2012 miejscowi zawrócili mnie, że nie przejadę osobówką odcinka Prijepolje-droga 231 i trzeba było jechac przez Nova Varos.

Mówisz o szosie nr 8 ?
Jechałem w zeszłym roku z Novej Varos do Sjenicy bezpośrednio, drogą 231, więc tamtego odcinka nie znam, ale myślałem, że droga o jednocyfrowym numerze nie powinna kłopotu stwarzać.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 22.04.2014 23:10

Ostatni wieczór w Serbii kończymy w Ram.

P04G1230.JPG


P04G1232.JPG


P04G1240.JPG


P04G1245.JPG


P04G1246.JPG


P04G1249.JPG
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10903
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 23.04.2014 08:10

Całkiem niepozorne jeziorko, całkiem przyjemnie wyszło, chyba o właściwej porze robione
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 23.04.2014 18:18

te kiero napisał(a):Całkiem niepozorne jeziorko

Ba! Najdłuższa rzeka w cywilizowanej Europie. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Serbia - Србија



cron
Serbia - strona 16
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone