Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

RUMUNIA – okiem wampira w bagażniku

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 17.06.2013 10:34

DarCro napisał(a):W pewnym momencie droga kończy się niebanalnie i wpada do rzeki.

Obrazek


8O :lol:

DarCro napisał(a):Jest co prawda prom po drugiej stronie, ale widzę, że Jaśnie Pan Od Promu jest akurat zajęty zajadaniem zupki i może przeciągnąć swój bajzel na mój brzegu za godzinę, albo i pięć, więc decyduję się zawrócić 20 kilometrów i pojechać wariantem bez przepraw wodnych.


Potrzeba dużej zupki żeby przepchnąć taki prom - nie można przeszkadzać.

:wink:


Pozdrawiam i czekam na c.d.
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1724
Dołączył(a): 20.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 17.06.2013 13:19

DarCro napisał(a):
PabloX napisał(a):Bo taki to dziwny język - romański, ale do XIX wieku zapisywany cyrylicą. I dopiero od połowy XIX wieku "reromanizowany" - bo do tamtego czasu miał w ocenie rumuńskich elit zbyt dużo słowiańskich cech. No, tak mniej więcej połowa słów pochodziła do wtedy z języków Słowian, którzy około V-VI wieku zasiedlili tereny Wołoszczyzny, Siedmiogrodu i Mołdawii i wymieszali się - etnicznie, kulturowo, językowo - z tamtejszymi potomkami zromanizowanych Daków.

A przy okazji, rumuński należy do bałkańskiej ligi językowej, o której fajnie pisałeś w relacji ze szlaku tureckich toalet, więc, jakby się zagłębić w temat, to niechybnie znajdzie się w rumuńskim wpływy tureckie, bułgarskie i inne.


Odwaliłeś kawał roboty za mnie, ale może jeszcze wrócę do tematu jezyka jak zgłębię zagadnienie.


O to mi tylko chodziło, żeby zachęcić Cię do zgłębienia tematu :D ja tylko podsumowałem, co na ten temat przeczytałem u Sławomira Kopra (chyba, a może u jakiegoś innego autora?) i co zapamiętałem z tego, co na temat rumuńskiego wygłosiła kiedyś pani od... rosyjskiego :wink:
kataryniarz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 539
Dołączył(a): 28.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) kataryniarz » 17.06.2013 13:37

Bardzo ciekawa relacja i przyjemne zdjęcia 8)

PS.
Jaki model tak wygodny do spania? Spalanie rewelacja :hut:
Skooter
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 154
Dołączył(a): 28.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Skooter » 17.06.2013 13:51

Witam. Bardzo ciekawa relacja i dobry sposob pisana . Zasiadam i ja do czytelni. Czekam na c.d . Pozdrav
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 17.06.2013 17:47

Jacek S napisał(a):Potrzeba dużej zupki żeby przepchnąć taki prom - nie można przeszkadzać.


Widzę, że mam do czynienia z ekspertem, a więc moja decyzja o nieczekaniu byla słuszna. :)

PabloX napisał(a):O to mi tylko chodziło, żeby zachęcić Cię do zgłębienia tematu :D


Roboty mi dokładasz. :wink:

kataryniarz napisał(a):Jaki model tak wygodny do spania? Spalanie rewelacja :hut:


Octavia I z 1999.

Skooter napisał(a):Witam. Bardzo ciekawa relacja i dobry sposob pisana . Zasiadam i ja do czytelni. Czekam na c.d . Pozdrav


:papa:
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 17.06.2013 20:39

DZIEŃ 2 (9 maja, czwartek)

CLUJ NAPOCA

4:14 budzę się. Zapewne efekt kawy wypitej o 21:00. Wokół jeszcze ciemno. Przez jakiś czas analizuję mapę jakby tu rano wrócić do centrum Cluj, ale zupełnie nie potrafię ustalić gdzie jestem.

Zasypiam ponownie. Koło 7:40 budzę się ponownie. Po drugiej stronie ulicy nieliczni ludzie spieszą do pracy, sklepikarz otwiera swój interes, na skwerku pojawiły się już babcie z dziećmi. Jest piękny słoneczny dzień, podczas gdy w Polsce leje. Z trudem gramolę się na przednie siedzenie, wyciągam chleb, pasztet, robię kanapki i czytam ksiązki o Cluj.

Doprowadzam auto do jako takiego porządku, odkrywam, że nie wziąłem z domu zapałek do butli gazowej, herbaty i latarki.

Ale zaraz: wkrótce orientuję się, że nie uwzględniłem jednego ważnego czynnika. GDZIE TU KURNA ZROBIC SIKU?! Dramat. Skwerek obłożony ludźmi, a żadnej kawiarni wokół! Trzeba się szybko stad wydostać!

Zagaduję jakiegoś Rumuna o centrum i ruszam w tym kierunku. Widząc narastający ruch uliczny parkuję auto pod sporym browarem (nie, nie, piwo rano pozbawiłoby umysł ostrości – przynajmniej mój) i ruszam na piechotę, do centrum.

Zanim dojdę, proponuję quiz na temat Cluj w oparciu o dwa zdjęcia jednej z uliczek miasta.

1) Znajdź główną różnicę między dwoma poniższymi zdjęciami:

2) (zadanie tylko dla panów) Wybierz zdjęcie, które bardziej się podoba.

Obrazek

Obrazek

A kto zauważył, że Rumunki mają 3 nogi i 3 ręce?! Tak, tak… no nie mówcie, że nie wiedzieliście!
demi-duox
Cromaniak
Posty: 1349
Dołączył(a): 15.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) demi-duox » 17.06.2013 21:02

Po czym poznałeś, że to Rumunka, a nie np. Węgierka?
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 17.06.2013 21:16

Węgierki mają 4 nogi i 4 ręce.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 17.06.2013 21:29

Na moje oko to jednak Węgierka ;)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 17.06.2013 21:50

Z wielką przyjemnością zasiadam do Twoich obserwacji o kraju, do którego zapewne jeszcze kiedyś wrócę , nawet jeśli to będzie w innym celu, niż planowany tuż po poprzedniej eskapadzie.

DarCro napisał(a): przytulnie jak w trumnie


Hmm... Tyle nocy (także rumuńskich) przespałam w naszym bagażniku, a nie wpadłam na takie porównanie :lol: .
Szukałam Drakuli :roll: w różnych miejscach, a on mógł być tuż obok mnie :wink: ...

Pozdrawiam :papa:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 18.06.2013 09:52

DarCro napisał(a):Widzę, że mam do czynienia z ekspertem, a więc moja decyzja o nieczekaniu byla słuszna. :)


:lol: :mrgreen: :papa:
k.ka
Odkrywca
Posty: 72
Dołączył(a): 16.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) k.ka » 18.06.2013 14:08

Czyżby znowu szykowała się relacja na ponad 50 stron ;)? W takim razie się przyłączam. No proszę, tak wcześnie rano, a panowie w Rumunii już na nogach i coś w ziemi grzebią :) Ech, żeby w Polsce się im tak chciało :lol:
franko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2360
Dołączył(a): 14.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) franko » 18.06.2013 14:21

Powiem krótko. Jest ekstra. Siedzę i ja i liczę na cd.
PZDR
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 18.06.2013 14:47

DarCro napisał(a):
A co masz na myśli z tą zmianą?


Pamiętam Rumunię z 2002 roku ( nasza pierwsza wizyta , oraz tranzyt różnymi drogami do i z Bułgarii .)
Większość dróg była w przebudowie , w miastach i miasteczkach przejazd wymagał ekwilibrystycznych zdolności od kierowcy , a dla pojazdów stanowił test wytrzymałości .
Teraz to uległo zmianie , co widać na Twoich zdjęciach :D


Pozdrawiam
Piotr
demi-duox
Cromaniak
Posty: 1349
Dołączył(a): 15.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) demi-duox » 18.06.2013 17:17

Kenik napisał(a):Na moje oko to jednak Węgierka ;)


A dokładniej Siedmiogrodzianka, praprawnuczka Koloszwarżanki. :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rumunia - România


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
RUMUNIA – okiem wampira w bagażniku - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone