Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
macvw
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 319
Dołączył(a): 11.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) macvw » 13.05.2017 13:17

dids76 napisał(a):Też nigdy przez Cvetlin nie jechałem, raz tylko mijałem Macelji przez przejście w Rogatec.
Jak tamtędy pojadę to na 100% się odezwę :papa:

7 lat temu jechałem raz przez Rogatec widząc, co dzieje się na głównym przejściu, ale to była sobota rano :( od 6 lat zmodyfikowałem pobyt w CRO. Ponieważ jadę z północy kraju, wyjeżdżam w niedzielę rano, po 1000km. przerwa i nocleg pomiędzy Wiedniem, a Grazem http://www.nartywaustrii.eu/pensjonat , a więc do CRO wjeżdżam w poniedziałek ok.12-tej, a wracam po 10 dniach w czwartek. Od 6 lat już nigdy korka na trasie nie miałem. W tym roku jadę oczywiście tak samo, ale ze względu na wzmożone kontrole na granicy mam obawy, czy nawet w poniedziałek nie będę zmuszony jechać przez Rogatec. Tym bardziej, że będzie to 24 lipca. Pozdrav :papa:
Tomala1978
Croentuzjasta
Posty: 165
Dołączył(a): 19.04.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomala1978 » 15.05.2017 14:41

slawekkg napisał(a):Witam. Po noclegu w Graz czy tak będzie dobrze jechać czy może ktoś coś podpowie innego https://goo.gl/maps/yowvZavy3mv . Może będzie mniejszy ruch na granicy, a będę 25. 06 w godzinach przedpołudniowych.

Ja w tym roku chyba właśnie tak pojadę .
Bulbazaur
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 16.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bulbazaur » 16.05.2017 07:27

Dobra wiadomość dla jadących przez Zwardoń: na zilinskedialnice.sk napisali, że za kilka dni otwarcie odcinka D3 Svrčinovec (Świerczynowiec)- Skalité
oldGIZMO
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 492
Dołączył(a): 08.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) oldGIZMO » 16.05.2017 07:55

napisał(a) Pääkäyttäjä » 12-05-2017 10:51

W nawiązaniu do opisu trasy do Bytcza .... czy w Czechach są odcinki płatne ,np. z Ostrawy .... ?
oldGIZMO
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 492
Dołączył(a): 08.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) oldGIZMO » 16.05.2017 08:01

oldGIZMO napisał(a):napisał(a) Pääkäyttäjä » 12-05-2017 10:51

W nawiązaniu do opisu trasy do Bytcza .... czy w Czechach są odcinki płatne ,np. z Ostrawy .... ?

Już mam : Wykaz autostrad i dróg ekspresowych w Czechach, na których obowiązują winiety:

D0 Praha-Modletice – Praha-Řepy
D1 Praha-Chodov – Říkovice
D1 Lipník nad Bečvou – Ostrava-Rudná
D2 Brno-Chrlice – granica ze Słowacją
D3 Mezno – Veselí nad Lužnicí-sever
D4 Jíloviště – Skalka
D5 Praha-Třebonice – granica z Niemcami
D6 Praha-Řepy – Nové Strašecí i Karlovy Vary-Jenišov – Jesenice
D7 Praha-Ruzyně, letiště (lotnisko) – KnovízD8 Praha-Zdiby – granica z Niemcami

D10 Radonice – Bezděčín i Kosmonosy – Ohrazenice
D11 Praha-Horní Počernice – Sedlice D35 Sedlice – Opatovice, Mohelnice-jih – Křelov i Olomouc-Topolany – Lipník nad Bečvou

D46 Vyškov-východ – Olomouc-Slavonín
D48 Bělotín – Bělotín-východ i Frýdek-Místek – Žukov
D52 Rajhrad – Pohořelice-jih
D55 Hulín – Otrokovice
D56 Ostrava-Hrabová – Frýdek-Místek

Na czeskiej winietce należy wpisać numer rejestracyjny pojazdu. Brak winietki karany jest mandatem w wysokości 15000 CZK płatnym gotówką u policjanta. Winietki w Czechach można kupić na granicach, w stacjach benzynowych i na poczcie.
TosiaTosia
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 65
Dołączył(a): 21.04.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) TosiaTosia » 17.05.2017 09:35

Kochani, pomocy 8O
Planujemy wyjazd w tym roku do Chorwacji po raz pierwszy. Jedziemy z Żyrardowa z dwójką starszych dzieci.
Myślimy o trasie przez Słowację i Węgry, bo taniej i zależy mi na dobrym opisie trasy wraz z informacją, gdzie są płatne odcinki.
Przejrzałam fora, ale tego jest tak dużo, że się gubię potwornie. Uśmiecham się o jakiś skrót, link, mapkę aktualną :D
Jedziemy w okolice Omis pod koniec czerwca. Zależy nam na tańszej podróży, pewnie trzeba będzie zatrzymać się gdzieś na nocleg. Czekam na wieści od was
:papa:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107690
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 17.05.2017 10:20

TosiaTosia napisał(a):Kochani, pomocy 8O
Planujemy wyjazd w tym roku do Chorwacji po raz pierwszy. Jedziemy z Żyrardowa z dwójką starszych dzieci.
Myślimy o trasie przez Słowację i Węgry, bo taniej i zależy mi na dobrym opisie trasy wraz z informacją, gdzie są płatne odcinki.
Przejrzałam fora, ale tego jest tak dużo, że się gubię potwornie. Uśmiecham się o jakiś skrót, link, mapkę aktualną :D
Jedziemy w okolice Omis pod koniec czerwca. Zależy nam na tańszej podróży, pewnie trzeba będzie zatrzymać się gdzieś na nocleg. Czekam na wieści od was
:papa:

Google maps podpowiadają tak:

1. https://www.google.pl/maps/dir/%C5%BByr ... 433559!3e0

2. https://www.google.pl/maps/dir/%C5%BByr ... b1!2b1!3e0
kamzio
Odkrywca
Posty: 108
Dołączył(a): 02.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kamzio » 17.05.2017 10:25

TosiaTosia napisał(a):Kochani, pomocy 8O
Planujemy wyjazd w tym roku do Chorwacji po raz pierwszy. Jedziemy z Żyrardowa z dwójką starszych dzieci.
Myślimy o trasie przez Słowację i Węgry, bo taniej i zależy mi na dobrym opisie trasy wraz z informacją, gdzie są płatne odcinki.
Przejrzałam fora, ale tego jest tak dużo, że się gubię potwornie. Uśmiecham się o jakiś skrót, link, mapkę aktualną :D
Jedziemy w okolice Omis pod koniec czerwca. Zależy nam na tańszej podróży, pewnie trzeba będzie zatrzymać się gdzieś na nocleg. Czekam na wieści od was
:papa:


Mapa dojazdu. Jest najtaniej i najszybciej z twojego miejsca wyjazdu.
https://goo.gl/O1gDy0

Czechy - 440 K za 1 miesięczną winietkę tj. 70 kilka złotych
Austria - 2x 10-dniowa winietka 2x8,90 Euro (w tę i z powrotem, chyba, że jedziecie na okres krótszy niż 10 dni to wystarczy jedna)
Słowenia - wkleiłem trasę z objazdem autostrady więc bezpłatnie
Chorwacja - bramki:
1/ od granicy Macelj do Zagrzeb 48 kun (osobowe) albo 72 kuny (bus)
2/ od Zagrzeb Lucko do zjadu Blato na Cetinii 196 kun (osobowe) albo 305 kun (bus)
aktualny średni kurs kuny tu: https://www.nbp.pl/kursy/kursya.html
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 17.05.2017 10:27

oldGIZMO napisał(a): D56 Ostrava-Hrabová – Frýdek-Místek

Na czeskiej winietce należy wpisać numer rejestracyjny pojazdu. Brak winietki karany jest mandatem w wysokości 15000 CZK płatnym gotówką u policjanta. Winietki w Czechach można kupić na granicach, w stacjach benzynowych i na poczcie.


Tak, ten odcinek jest płatny - w Hrabowej, od parku technologicznego CTP aż do F-M do Baumaxu. Dalej jest bezpłatna.

Co do winiety - oprócz niej samej, trzeba podpisać ten kupon kontrolny i schować go bo bez niego będzie lipa przy kontroli (nieoficjalnie zaleca się trzymać paragon, na którym jest wyszczególniona opłata za winietę). Kara za brak winiety wynosi do 5000 Kč. Bardzo ważne jest też to, żeby na szybie nie było nieaktualnych winiet - za to kara też wynosi aż do 5000 Kč (jazda ze starą / nieaktualną winietą traktowana jest jak jazda bez winiety).Winiety, oprócz policji, kontrolować mogą też... celnicy (Celní správa).
Ostatnio edytowano 17.05.2017 14:52 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
Marko66
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 380
Dołączył(a): 30.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marko66 » 17.05.2017 12:08

Potwierdzam, "stare" winiety trzeba usunąć i to nie tylko w Czechach, ale też w Austrii czy Słowenii. Chociaż w zeszłym roku widziałem autko, w którym na przedniej szybie była kolekcja winiet z kilku lat - chyba kierowca nie spotkał jeszcze "odpowiedniego" kontrolera :oczko_usmiech: . A na marginesie - stare winiety gorzej się usuwa :)
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10894
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 17.05.2017 12:38

Marko66 napisał(a):Potwierdzam, "stare" winiety trzeba usunąć i to nie tylko w Czechach, ale też w Austrii czy Słowenii. Chociaż w zeszłym roku widziałem autko, w którym na przedniej szybie była kolekcja winiet z kilku lat - chyba kierowca nie spotkał jeszcze "odpowiedniego" kontrolera :oczko_usmiech: . A na marginesie - stare winiety gorzej się usuwa :)


takich samochodów jest bardzo wiele, nie tylko z PL, winiety rzucają się w oczy, a jeszcze chyba nikt ich nie drapnął, więc ciekawe jak w praktyce wygląda częstotliwość kotroli
TosiaTosia
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 65
Dołączył(a): 21.04.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) TosiaTosia » 17.05.2017 19:11

Dziękuję za odpowiedzi, jak to dobrze, że jest na kogo liczyć :D
Zastanawiam się jeszcze nad trasą 61 i D1, którą wklejał Janusz - przez Słowację i Węgry, ale też kawałek Czech - czy tam również na tym krótkim odcinku opłaca się winietę?
Jaki jest koszt winiety przez Węgry?
Czy można je kupić wcześniej przez internet?
Jeszcze odnośnie noclegu-czy decydując się na nocleg pośrodku trasy warto wcześniej rezerwować, czy nie ma kłopotu ze znalezieniem miejsca na noc na miejscu?
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107690
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 17.05.2017 19:24

TosiaTosia napisał(a):Jaki jest koszt winiety przez Węgry?
Czy można je kupić wcześniej przez internet?

winiety-online-w-cenie-winiet-portal-tolltickets-com-t31825.html
oplaty-za-autostrady-i-drogi-ekspresowe-t17828.html
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 17.05.2017 19:42

TosiaTosia napisał(a):kawałek Czech - czy tam również na tym krótkim odcinku opłaca się winietę?


Nie, ten kawałek jest zwykłą drogą (wariant 61 D1).
TosiaTosia
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 65
Dołączył(a): 21.04.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) TosiaTosia » 17.05.2017 20:28

Dzięki wielkie.
Czy w Chorwacji warto jechać do prawie samego Omis E65, czy warto zjechać tuż przy linii morza na 58, czy 8?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry - strona 159
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone