Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Michalm2012
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 06.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Michalm2012 » 08.05.2017 17:09

Na pewno będzie luźniej, bo nie jest to przejście autostradowe.
Tomala1978
Croentuzjasta
Posty: 165
Dołączył(a): 19.04.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomala1978 » 08.05.2017 19:41

Fakt , to rzeczywiście może warto .
oldGIZMO
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 492
Dołączył(a): 08.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) oldGIZMO » 09.05.2017 07:50

Planujesz urlop w Chorwacji? Przeczytaj
Wybierasz się na wakacje do Chorwacji? Musisz przygotować się na dłuższą podróż i wyższe koszty.
Eksperci HolidayCheck.pl, serwisu społecznościowego dla podróżujących, sprawdzili, jak tego lata będzie wyglądać podróż samochodem do popularnej wśród polskich turystów Chorwacji.

Podróżujący powinni przygotować się na kontrole graniczne. W kwietniu br. zostały wprowadzone zmiany w zasadach przekraczania granicy zewnętrznej strefy Schengen. Jest to reakcja Unii Europejskiej na wysokie zagrożenie terrorystyczne na terenie Europy, a wzmocnienie kontroli na granicach ma zwiększyć bezpieczeństwo.

Zmiany wprowadzają konieczność weryfikacji danych elektronicznych każdej osoby przekraczającej granicę strefy Schengen. Nowelizacja Kodeksu Granicznego Schengen zakłada, że dane obywateli UE muszą być zweryfikowane zarówno przy wjeździe, jak i przy wyjeździe ze strefy. Aby uniknąć problemów, podróżujący powinni posiadać przy sobie ważne dokumenty tożsamości, także dla dzieci.

Ponieważ Chorwacja nie jest w strefie Schengen, Polacy wybierający się w podróż samochodem do tego kraju muszą się liczyć z kolejkami nie tylko przy autostradowych bramkach poboru opłat, ale także na granicy ze Słowenią lub Węgrami.

Według ekspertów HolidayCheck.pl, podróżujący powinni przygotować się na utrudnienia zwłaszcza na przejściu granicznym Dragonja, które znajduje się na głównej trasie na Istrię, na przejściu w Obrezje (autostrada Zagrzeb - Ljubljana) oraz Macelj (trasa Zagrzeb - Ptuj - Maribor). Niestety i tak niekrótka podróż do tego kraju, może wydłużyć się nawet o kilka godzin. Nadal jednak jadąc do Chorwacji, nie potrzebujemy paszportu, wystarczy dowód osobisty.

Turyści poniosą też wyższe koszty podróży. W marcu rząd Republiki Chorwacji przyjął ustawę zakładającą wzrost cen autostrad o 5 proc. Zakłada ona również możliwość podniesienia opłat w sezonie letnim nawet o 10 proc. Dodatkowo, jeśli nic nie zmieni się zasadniczo na światowych rynkach paliw, to w sezonie letnim 2017 trzeba będzie zapłacić w Chorwacji za paliwo więcej średnio o 0,5 kuny za benzynę E95 i Diesla oraz o 0,9 kuny za LPG.

Mimo wprowadzonych zmian, Chorwacja z pewnością nadal będzie popularnym kierunkiem polskich turystów. Ciepły klimat, przezroczysta i ciepła woda, tysiące pięknych wysp i wysepek, góry, parki krajobrazowe i słowiańskie podejście do życia sprawiają, że czujemy się tam naprawdę dobrze.

Opr. MD


Nie wiem czy to coś zmienia .... ale tak wyczytałem.
tranquilo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1483
Dołączył(a): 07.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tranquilo » 09.05.2017 09:01

O tym uszczelnieniu granic i korkach już chyba wszystko zostało napisane, a teraz trzeba tylko czekać aż życie pokaże jak jest naprawdę.

O podwyżkach cen za autostradę i paliwo też już ktoś pisał.

Generalnie w planach urlopowych to raczej nic nie zmienia.
tranquilo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1483
Dołączył(a): 07.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tranquilo » 09.05.2017 09:02

oldGIZMO napisał(a):Eksperci HolidayCheck.pl, serwisu społecznościowego dla podróżujących, sprawdzili, jak tego lata będzie wyglądać podróż samochodem do popularnej wśród polskich turystów Chorwacji.


Według ekspertów HolidayCheck.pl, podróżujący powinni przygotować się na utrudnienia zwłaszcza na przejściu granicznym Dragonja, które znajduje się na głównej trasie na Istrię, na przejściu w Obrezje (autostrada Zagrzeb - Ljubljana) oraz Macelj (trasa Zagrzeb - Ptuj - Maribor).


Eksperci sprawdzili = czytali cro.pl
darekvideo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 228
Dołączył(a): 21.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) darekvideo » 09.05.2017 09:55

Eksperci Obrazek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.05.2017 10:21

oldGIZMO napisał(a):Dodatkowo, jeśli nic nie zmieni się zasadniczo na światowych rynkach paliw, to w sezonie letnim 2017 trzeba będzie zapłacić w Chorwacji za paliwo więcej średnio o 0,5 kuny za benzynę E95 i Diesla oraz o 0,9 kuny za LPG.


Heheheh, póki co - paliwa tanieją.
kojacek
Cromaniak
Posty: 858
Dołączył(a): 29.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) kojacek » 09.05.2017 11:07

Pääkäyttäjä napisał(a):
oldGIZMO napisał(a):Dodatkowo, jeśli nic nie zmieni się zasadniczo na światowych rynkach paliw, to w sezonie letnim 2017 trzeba będzie zapłacić w Chorwacji za paliwo więcej średnio o 0,5 kuny za benzynę E95 i Diesla oraz o 0,9 kuny za LPG.


Heheheh, póki co - paliwa tanieją.

Bo dobra wiadomość to zła wiadomość. Głosząc złe wiadomości wychodzi się na większego znawcę.
Nawiasem mówiąc-trzeba być genialnym ekspertem, aby teraz wypowiadać się o cenach paliw za kilka miesięcy i na dodatek podawać dokładne ich zmiany :mrgreen:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.05.2017 12:01

kojacek napisał(a):
Pääkäyttäjä napisał(a):
oldGIZMO napisał(a):Dodatkowo, jeśli nic nie zmieni się zasadniczo na światowych rynkach paliw, to w sezonie letnim 2017 trzeba będzie zapłacić w Chorwacji za paliwo więcej średnio o 0,5 kuny za benzynę E95 i Diesla oraz o 0,9 kuny za LPG.


Heheheh, póki co - paliwa tanieją.

Bo dobra wiadomość to zła wiadomość. Głosząc złe wiadomości wychodzi się na większego znawcę.
Nawiasem mówiąc-trzeba być genialnym ekspertem, aby teraz wypowiadać się o cenach paliw za kilka miesięcy i na dodatek podawać dokładne ich zmiany :mrgreen:


No no, to jak pogoda długoterminowa :mrgreen: Za chwilę durne porady zaczną nam wmawiać, żebyśmy wozili paliwo z Polski, poukrywane w dodatkowych baniakach :mrgreen:
oldGIZMO
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 492
Dołączył(a): 08.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) oldGIZMO » 09.05.2017 14:43

....a teraz fakty:
Z 6/7 maja jechał do Umag mój syn przez przejście Dragonja i .... został zaskoczony.... pytaniem o dowód osobisty, gdyż nie wiedział, że Hr nie jest
"w Schengen"; poza tym płynnie o godzinie ca 6 rano ale..
..dzisiaj miałem rozmowę telefoniczną, gdzie rodowici Chorwaci wracając do kraju odczekali na granicy Słoweńsko/ HR .. 2 godziny ponieważ taka była ilość przekraczających granicę. Pełnych danych nie znam tj. dzień i godzina i wiem, że czy rodowici czy też nie ... trza było odczekać.
Reasumując, Wam i sobie życzę bezproblemowej podróży do Hr :)... a poza tym : que sera sera
Tomala1978
Croentuzjasta
Posty: 165
Dołączył(a): 19.04.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomala1978 » 10.05.2017 10:11

adrianek90 napisał(a):O tym uszczelnieniu granic i korkach już chyba wszystko zostało napisane, a teraz trzeba tylko czekać aż życie pokaże jak jest naprawdę.

O podwyżkach cen za autostradę i paliwo też już ktoś pisał.

Generalnie w planach urlopowych to raczej nic nie zmienia.

Jechałem na majówkę do CRO i kontrole na granicy Chorwacja Słowenia są niestety , skanowanie dowodów .
W drodze powrotnej na granicy Austria Czechy celniczka też poprosiła o dowody i sprawdzała kto jedzie w samochodzie .
Tomala1978
Croentuzjasta
Posty: 165
Dołączył(a): 19.04.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomala1978 » 10.05.2017 10:16

Mam jeszcze pytanie, czy odcinek w Czechach od granicy w Gorzyczkach do Frydek Mistek jest płatny .
Planuję jechać ze Śląska przez Węgry i Żylinę ale lepiej mi wjechać w Gorzyczkach niż pchać się przez Bielsko i Zwardoń .
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 10.05.2017 10:47

Tomala1978 napisał(a): ... Jechałem na majówkę do CRO i kontrole na granicy Chorwacja Słowenia są niestety , skanowanie dowodów .
W drodze powrotnej na granicy Austria Czechy celniczka też poprosiła o dowody i sprawdzała kto jedzie w samochodzie .
Na granicy Austria/Czechy to wyrywkowo. W majówkę też jechałam i ani w jedną ani w drugą stronę nas nie zatrzymywano ale np. w roku ubiegłym na powrocie tak - kontrola dokumentów i rzut oka do auta kto jedzie. Ciągnęliśmy i przyczepę i tam nie mieli ochoty zaglądać.
Tomala1978
Croentuzjasta
Posty: 165
Dołączył(a): 19.04.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomala1978 » 10.05.2017 10:53

gusia-s napisał(a):
Tomala1978 napisał(a): ... Jechałem na majówkę do CRO i kontrole na granicy Chorwacja Słowenia są niestety , skanowanie dowodów .
W drodze powrotnej na granicy Austria Czechy celniczka też poprosiła o dowody i sprawdzała kto jedzie w samochodzie .
Na granicy Austria/Czechy to wyrywkowo. W majówkę też jechałam i ani w jedną ani w drugą stronę nas nie zatrzymywano ale np. w roku ubiegłym na powrocie tak - kontrola dokumentów i rzut oka do auta kto jedzie. Ciągnęliśmy i przyczepę i tam nie mieli ochoty zaglądać.

Też myślę że ta kontrola to tak od przypadku do przypadku , no ale skanowanie to fakt.
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1976
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 10.05.2017 11:59

Tomala1978 napisał(a):Mam jeszcze pytanie, czy odcinek w Czechach od granicy w Gorzyczkach do Frydek Mistek jest płatny .
Planuję jechać ze Śląska przez Węgry i Żylinę ale lepiej mi wjechać w Gorzyczkach niż pchać się przez Bielsko i Zwardoń .

chodzi Ci o D56 z Ostravy na Frydek? Ona jest płatna. Ale drogą równoległą (477) jedzie się dość dobrze. Autostrada D1 jest bezpłatna od granicy do zjazdu na drogę nr 11 (zjazd 354)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry - strona 155
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone