Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Adam55
Globtroter
Posty: 59
Dołączył(a): 28.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam55 » 20.07.2015 19:06

Przeliczyłem trasę z Gdańska do Slano przez Słowację i Węgry ( Gyor, Shekesfehervar), i długość trasy na autostradach wyszła 1889 km. Suma winiet po cenach Pzmot 175,50 zł.
Trasa przez Czechy, Austrię z pominięciem autostrady w Słoweni wyszło 1835 km, suma winiet w Pzmot 211 zł.
Różnica winiet na niekorzyść drugiej trasy wyniosła 35,50 zł. Suma kilometrów na korzyść drugiej trasy wyniosła 54 km wg wujka gugle.
Jeśli gugle nie kłamią to nie ma znaczenia którą trasą pojedziemy. Bo tak naprawdę to za 35 złotych przejedziemy 50 km. Różnica w sumie kosztów autostrad w Cro to 6 lub 8 kun.
Delikatesy
Odkrywca
Posty: 70
Dołączył(a): 20.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Delikatesy » 20.07.2015 19:51

fhuzbych napisał(a):Witam
W tym roku to już 5 wakacje w Chorwacji i zawsze wybierałem legendarną "86",(Jaworzno-Zwardoń Cadca Bratysława Lendava Makarska) nie było źle. Trasę chcę pokonać na raz, wyjazd 14 08 ok godz 22 myślę iż powinienem dojechać w okolice 10-14 . Będzie to z piątku na sobotę.
W tym roku mocno się zastanawiam nad tą trasą ze względu na płatny odcinek ok 300m w Rajce. Co prawda jest alternatywa jazdy z ominięciem tego miejsca nap przez przez Rusovce i potem starym przejsciem granicznym, ale to stare przejscie (a jechałem raz tam w dzień) nie napawa mnie wielką przyjemnością.
Wykupienie winiety na węgry i jazda na Gyor to wg. mnie już kompletna pomyłka dużo dalej i drożej a czasowo tak samo.
Podstawową alternatywą to jazda na Brno Wiedeń i potem ominięcie autostrady w Słowenii. Co prawda jest jeszcze sporo czasu na podjęcie decyzji ale wolałabym przy zmianie trasy zaopatrzyć się w winiety i opracować sobie trasę itp.
Plusy wg mnie *86 to znam tą trasę prawie na pamięć jest tania (tylko 1 winieta na Słowację) i względnie szybka (brak korków).
Minusy: to męcząca jazda przez węgry, no i ten dodatkowy objazd Rajki w tym roku.

Czy ktoś jechał w ostatnim okresie 86? Jak wygląda sprawa ewenntualnych korków jadąc z piatku na sobotę na trasie Brno Wiedeń ... itd

Co mi radzicie

Pzdr

Witam , noo wreszcie się zalogowałem po paru latach .Piszesz : "Wykupienie winiety na węgry i jazda na Gyor to wg. mnie już kompletna pomyłka dużo dalej i drożej a czasowo tak samo" myślę że czasowo w\g google tak , jak pisałem wcześniej czytam forum no się zalogowałem .Wpisy przez ostatnie tygodnie dotyczące dojazdu przez Słowenie są niezbyt obiecujące dla tych coo jadą z piątki na sobotę ( ja wyjeżdzam 07.08 ) bo muszę .Może masz jakąś ciekawa trasę bo przez Słowenię np.ze śląska to splitu w piatek to od18 do 23,5 godziny.pozdr.
Yanush
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 878
Dołączył(a): 03.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Yanush » 20.07.2015 19:57

papse napisał(a):"Szłem łąką, kwiaty pachły, wiater wiał, ona mnie odepchła. Więc weszłem do domu, trzasłem drzwiami, pierdłem, rzygłem i wyszłem, bo hamstwa nie zniese!"

motto dnia :D :papa:
Delikatesy
Odkrywca
Posty: 70
Dołączył(a): 20.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Delikatesy » 20.07.2015 20:08

no
GregoryAtakuja
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 82
Dołączył(a): 27.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) GregoryAtakuja » 20.07.2015 20:34

Na gorąco z ostatniego tygodnia. Trasa Wawa-Pag, przez Czechy, Austrię, Słowenię. Niestety w sobotę, tak więc około 15 korek przed wjazdem na granicę Słowenia - Chorwacja, na tej gównianej drodze dojazdowej z autostrady (ominiętej przez centrum Mariboru, notabene ładne miasto ;). To tak naprawdę był jedyny korek, ale ponad 30 min stracone. Na wjeździe do Lucko na bramkach laseczki miały wydrukowane już bileciki na autostrade + mapa autostrad + starter na neta w T-mobile. Miło. Wawa-Pag w 15h 30 min.

Z powrotem wracaliśmy tą samą trasą ale już do Krakowa. Korek przed Lucko, około południa, ale głównie do bramek płatnych gotówka. No-cash szło piknie szybko. Stracone może 15 minut. Potem jeszcze kolejne 10-15 min na granicy ze Słowenią i poszły konie po betonie. Dopiero przed wjazdem do miasta Kończyta Wurst kolejny korek, na 10 min. Ogólnie trasa Pag - Kraków zrobiona w 12h 20min.

3 lata temu jechaliśmy z Gdyni przez Słowację (ale z międzylądowaniem w Liptovskim Mikulaszu) i Węgry i na tej trasie nie mieliśmy żadnych korków.

Tutaj macie krótka relację day-by-day: https://www.facebook.com/GregoryAtakuja
Jak spiszę wszystko o kupy to dam linka na bloga.
Sztyrlic69
Odkrywca
Posty: 86
Dołączył(a): 05.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sztyrlic69 » 21.07.2015 11:26

Minia 1 napisał(a):Wracałem wczoraj 86 droga spokojna bez korków z 3 zwężeniami. Trzeba tylko uważać na fotoradary przenośne, stoją nawet w słonecznikach. W drodze do Cro naliczyłem 6 takich kontroli, przy powrocie 4.


Witam
Proszę o informacje nt. trwających remontów drogi 86 a odcinku Kormend - Redics. Dziękuję i pozdrawiam.
Yanush
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 878
Dołączył(a): 03.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Yanush » 21.07.2015 11:49

GregoryAtakuja napisał(a):Na gorąco z ostatniego tygodnia. Trasa Wawa-Pag, przez Czechy, Austrię, Słowenię. Niestety w sobotę, tak więc około 15 korek przed wjazdem na granicę Słowenia - Chorwacja, na tej gównianej drodze dojazdowej z autostrady (ominiętej przez centrum Mariboru, notabene ładne miasto ;). To tak naprawdę był jedyny korek, ale ponad 30 min stracone. Na wjeździe do Lucko na bramkach laseczki miały wydrukowane już bileciki na autostrade + mapa autostrad + starter na neta w T-mobile. Miło. Wawa-Pag w 15h 30 min.

Gratulacje ;-)
Powiedz mi... jak z prędkością na trasie, przestrzegałeś przepisów, czy można sobie trochę "pozwolić"?
Przez Słowenię autostradą czy objazdem?. Były gdzieś misie?
rstrzecha
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 17
Dołączył(a): 02.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) rstrzecha » 21.07.2015 13:34

Adam55 napisał(a):Przeliczyłem trasę z Gdańska do Slano przez Słowację i Węgry ( Gyor, Shekesfehervar), i długość trasy na autostradach wyszła 1889 km. Suma winiet po cenach Pzmot 175,50 zł.
Trasa przez Czechy, Austrię z pominięciem autostrady w Słoweni wyszło 1835 km, suma winiet w Pzmot 211 zł.
Różnica winiet na niekorzyść drugiej trasy wyniosła 35,50 zł. Suma kilometrów na korzyść drugiej trasy wyniosła 54 km wg wujka gugle.
Jeśli gugle nie kłamią to nie ma znaczenia którą trasą pojedziemy. Bo tak naprawdę to za 35 złotych przejedziemy 50 km. Różnica w sumie kosztów autostrad w Cro to 6 lub 8 kun.


Jeśli mogę mieć kilka uwag.

W jednej dziedzinie muszę zweryfikować swoje poglądy. Znalazłem fajną stronkę (ht tp: //hac-onc.hr/interaktivna-karta-autocesta-) - pozwala wyliczyć ile kaski potrzeba będzie na chorwackie autostrady. I faktycznie różnica pomiędzy trasami CZ-AU-SLO vs SLK-HU jest rzędu 6 kun i nie ma większego znaczenia w wyborze trasy.

Wiem, że na temat objazdu i winietek są inne wątki, ale mają one też bezpośrednie przełożenie na wybór trasy. Postaram się więc jak najkrócej i o tym co najistotniejsze dla wyboru trasy.

Objazd w Słowenii przejrzyj pod kątem przejazdu przez Ilz-Mureck-Lenart-Ptuj - jest to strata paru minut względem jazdy przez Graz, ale pozwala przyoszczędzić kolejne 35kmów.

Wydaje mi się, że obliczyłeś koszt dwumiesięcznej winiety austriackiej, zamiast dwóch dziesięciodniowych (nie stanowi większego problemu zamówienie/zakupienie w określonych przez Ciebie terminach), a to znacznie podwyższa koszt przejazdu przez Austrię. Spokojnie dwadzieścia dni wystarczy na wyjazd i powrót. Zajrzyj do wątka o zakupie winiet, bo PZMot dodaje złodziejską prowizję.

Jeszcze rzecz, o której już lekko wspomniałem, czyli czas przejazdu trasami CZ-AU-SLO vs SLK-HU. "Wujek" podaje też "suchy" czas przejazdów, bez korków i postojów i tutaj lekka przewaga jest po stronie objazdu autostrad słoweńskich aniżeli SLK-HU. A do tego jakość paliwa jest dużo wyższa w Austrii niż Węgrzech.

Czytałem, że ten wątek, jak i wątek objazdu rozrasta się do monstrualnych rozmiarów i że ileż można pisać w kółko o tym samym, ale drogi i ich stan to organizm żywy, który ciągle się zmienia i warto czasem coś dodać.

Pozdrav
Adam55
Globtroter
Posty: 59
Dołączył(a): 28.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam55 » 21.07.2015 14:55

:papa: Ceny winiet podałem po stawce pzmot, ale nawet po odjęciu prowizji, różnica się nie zmienia. Faktycznie ceny winiet 2×10dni to 103 zł, moje przeoczenie, czyli nadal suma winiet slo/hungary jest 11 zł taniej. Na Węgrzech podałem trasę z objazdem przez Gyor i Shekesfehervar, ale jest jeszcze krótsza trasa drogą nr 86 i tu cała trasa wyniosła 1837km. Czyli różnica 2 km między Cz/Au a Slo/Hun na korzyść pierwszej. Objazd Słoweni miałem na myśli taki sam przez Mureck itp. Generalnie chciałem wykazać, że różnica nie jest taka drastyczna w kilometrach jak niektórzy tu piszą. Zresztą mogę się w wielu sprawach mylić, pierwszy raz jadę na południe. To są wszystko wyliczenia teoretyczne.
Pozdrawiam :papa:
Delikatesy
Odkrywca
Posty: 70
Dołączył(a): 20.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Delikatesy » 21.07.2015 15:37

Adam55 napisał(a)::papa: Ceny winiet podałem po stawce pzmot, ale nawet po odjęciu prowizji, różnica się nie zmienia. Faktycznie ceny winiet 2×10dni to 103 zł, moje przeoczenie, czyli nadal suma winiet slo/hungary jest 11 zł taniej. Na Węgrzech podałem trasę z objazdem przez Gyor i Shekesfehervar, ale jest jeszcze krótsza trasa drogą nr 86 i tu cała trasa wyniosła 1837km. Czyli różnica 2 km między Cz/Au a Slo/Hun na korzyść pierwszej. Objazd Słoweni miałem na myśli taki sam przez Mureck itp. Generalnie chciałem wykazać, że różnica nie jest taka drastyczna w kilometrach jak niektórzy tu piszą. Zresztą mogę się w wielu sprawach mylić, pierwszy raz jadę na południe. To są wszystko wyliczenia teoretyczne.
Pozdrawiam :papa:

Pytanko mam ,jak przez Węgry jedziesz to Gyor i Shekesfehervar to drogą 81 , czy autostradą przez
obwodnicę Budapesztu .
rstrzecha
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 17
Dołączył(a): 02.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) rstrzecha » 21.07.2015 16:04

Delikatesy napisał(a):
Adam55 napisał(a)::papa: Ceny winiet podałem po stawce pzmot, ale nawet po odjęciu prowizji, różnica się nie zmienia. Faktycznie ceny winiet 2×10dni to 103 zł, moje przeoczenie, czyli nadal suma winiet slo/hungary jest 11 zł taniej. Na Węgrzech podałem trasę z objazdem przez Gyor i Shekesfehervar, ale jest jeszcze krótsza trasa drogą nr 86 i tu cała trasa wyniosła 1837km. Czyli różnica 2 km między Cz/Au a Slo/Hun na korzyść pierwszej. Objazd Słoweni miałem na myśli taki sam przez Mureck itp. Generalnie chciałem wykazać, że różnica nie jest taka drastyczna w kilometrach jak niektórzy tu piszą. Zresztą mogę się w wielu sprawach mylić, pierwszy raz jadę na południe. To są wszystko wyliczenia teoretyczne.
Pozdrawiam :papa:

Pytanko mam ,jak przez Węgry jedziesz to Gyor i Shekesfehervar to drogą 81 , czy autostradą przez
obwodnicę Budapesztu .


Nie chodziło mi konkretnie o Mureck itd. tylko o to, żeby zjechać z austriackiej autostrady dużo wcześniej przed Grazem i jadąc przez Ilz pakować na szagę na Mureck, a nie jak większość promuje zjazd z autostrady przed samą granicą AU-SLO i jazda dopiero na Mureck. Jeśli miałeś taki właśnie plan to oki.

Właśnie, mógłbyś opisać dokładniej (może jakieś linki) oba Twoje "warianty węgierskie"? Nawet z trasą w Polsce.

Ja jadę do Cro po raz drugi i też jeszcze mało wiem, a trasę zmieniam za każdym przejazdem w każdą stronę ;) Nadal szukam.
GregoryAtakuja
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 82
Dołączył(a): 27.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) GregoryAtakuja » 21.07.2015 16:57

Teraz widze, ze troche bezsensu przejechalismy przez centrum Mariboru aczkolwiek wrazenia estetyczne pozytywne :P. Jedna uwaga co do calej trasy to korek na dojazdowce do granicy SLO-CRO, ile nie zaoszczedzimy kasy czy czasu wczesniej to tutaj go stracimy. Tak jest w kazdy dzien tygodnia? Dodam, ze sprawdzanie paszportow/dowodow to jakas totalna farsa, celnik bierze do reki i oddaje. Rownie dobrze moglby byc to paszport Polsatu.
AgataHubert
Odkrywca
Posty: 98
Dołączył(a): 28.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) AgataHubert » 21.07.2015 17:19

Na gorąco z wczoraj: wyjazd z Ptuj 9.00
Granica pusta, nawet nie brali do ręki paszportów,szło szybko
Lucko - po ok. 15 aut do bramek, obsługa stała na zewnątrz i dawała bilety z ręki, szło szybko
Poza tym żadnych przestojów aż do Sibenika.
Pozdrav :papa:
Delikatesy
Odkrywca
Posty: 70
Dołączył(a): 20.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Delikatesy » 21.07.2015 17:43

GregoryAtakuja napisał(a):Teraz widze, ze troche bezsensu przejechalismy przez centrum Mariboru aczkolwiek wrazenia estetyczne pozytywne :P. Jedna uwaga co do calej trasy to korek na dojazdowce do granicy SLO-CRO, ile nie zaoszczedzimy kasy czy czasu wczesniej to tutaj go stracimy. Tak jest w kazdy dzien tygodnia? Dodam, ze sprawdzanie paszportow/dowodow to jakas totalna farsa, celnik bierze do reki i oddaje. Rownie dobrze moglby byc to paszport Polsatu.

Masz rację , głównie jeżeli chodzi że najwięcej tracimy w Słoweni aż do Lućka ,dlatego chce pojechać
trochę inaczej ponieważ wyjeżdzamy 07.08 ( piatek wieczorem) i wiem ,jak co roku wiem
że po co w piatek wieczorem? No kuwa tak wyszło znowu , jedziemy w trzy rodziny do jednego apart.
Dlatego chcę spróbować przez Węgry, w ostatni weekend znajomi wyjeczali z cz-wy o 19.30 przec Słowenię
zajechali pod Trogir na 15.00 , trochę się zlękłem.hihi
Adam55
Globtroter
Posty: 59
Dołączył(a): 28.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam55 » 21.07.2015 19:07

@rstrzecha. Delikatesy
Linków ci nie podam bo nie mam. Czytam forum i sam się doktoryzuję przy pomocy gugle map.
Mam zamiar jechać z Gdańska autostradą na Łódż, Częstochowa, Katowice, Żywiec, Zwardoń. Autostradą przez Słowację i Bratysławę do Gyor na Węgrzech. Z Gyor skrót drogą 81 do Shekesfehervar i dalej autostradą do Cro i autostradami aż do Slano. Wcześniej chciałem ciąć z Shekesfehervar prosto na Banja Lukę w Bośni, lecz dałem sobie spokój, zbyt kręta i wolna.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry - strona 93
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone