Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji.

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
marwyk
Croentuzjasta
Posty: 271
Dołączył(a): 05.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) marwyk » 30.06.2013 10:10

Mnie na Węgrzech Policja zatrzymała - jechał za mną /wręcz mnie gonił/ - na środku krajówki zatrzymał - myślałem że za prędkość bo jechałem ciutkę szybciej i przez otwarte okno włączył mi światła mijania i powiedział po angielsku że mam na nich jechać - to było 2 lata temu
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 30.06.2013 14:37

yooshky napisał(a):
[i]Chorwacja Zakaz jazdy w dzień (wiosna, lato, jesień) z włączonymi światłami mijania lub światłami do jazdy dziennej.



Rzeczywiście na Wiki jest taka informacja 8O 8O 8O

Pierwsze słyszę o takim zakazie. W ciągu ostatnich 3 pobytów w Cro non-stop jeździłem na światłach (podobnie jak 99% innych kierowców) i nigdy policja nikomu uwagi nie zwracała!
mrarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 159
Dołączył(a): 09.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) mrarek » 30.06.2013 14:39

również jestem zdziwiony - w końcu mandaty za "manie świateł" byłyby niezłym źródłem dochodu dla policji :mrgreen:
jara
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8000
Dołączył(a): 24.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jara » 30.06.2013 15:56

mrarek napisał(a):również jestem zdziwiony - w końcu mandaty za "manie świateł" byłyby niezłym źródłem dochodu dla policji :mrgreen:

A jak nie zgasisz, to Ci potłuką :mrgreen:
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 30.06.2013 20:43

A najgorzej, że świateł dziennych nie da się wyłączyć ot tak sobie przy prawidłowej legalnej instalacji - zapalają się po przekręceniu kluczyka (lub w automacie po przełączeniu dźwigni z poz. "P"), wyłączają po wyłączeniu stacyjki lub po włączeniu pozycyjnych lub mijania. Trzeba pojechać na komputer i je wyłączyć. Wtedy w krajach gdzie obowiązuje nakaz jazdy 24h na światłach włączyć mijania a w Chorwacji wyłączyć :) Koszt sądzę ok 100-250PLN, po przyjeździe pasowałoby znów przeprogramować moduł ponownie płacąc chyba, że tak jak ja ma się kabelek do szyny CAN/UDS/K+L ;)

Albo mieć wszystko w du..szy skoro jak piszecie policja nic sobie z tego zakazu nie robi. Konwencja Wiedeńska chyba tego nie obejmuje.
mrarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 159
Dołączył(a): 09.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) mrarek » 30.06.2013 21:03

ale tak na logikę - to by było bez sensu taki zakaz :D
co komu światła w dzień przeszkadzają
jara
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8000
Dołączył(a): 24.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jara » 30.06.2013 21:51

mrarek napisał(a):ale tak na logikę - to by było bez sensu taki zakaz :D
co komu światła w dzień przeszkadzają


A może to jest kwestia tłumaczenia? Nie jest obowiązkowa, czyli nie jest nakazana i ktoś przetłumaczył, że jest zakazana.
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 01.07.2013 00:04

jara napisał(a):
mrarek napisał(a):ale tak na logikę - to by było bez sensu taki zakaz :D
co komu światła w dzień przeszkadzają


A może to jest kwestia tłumaczenia? Nie jest obowiązkowa, czyli nie jest nakazana i ktoś przetłumaczył, że jest zakazana.



Również skłaniałbym się ku takiemu wyjaśnieniu.... :) :)
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 01.07.2013 15:35

Wg BIURA ANALIZ SEJMOWYCH:

Obrazek
jara
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8000
Dołączył(a): 24.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jara » 01.07.2013 15:40

yooshky napisał(a):Wg BIURA ANALIZ SEJMOWYCH:

Obrazek


jara napisał(a):A może to jest kwestia tłumaczenia? Nie jest obowiązkowa, czyli nie jest nakazana i ktoś przetłumaczył, że jest zakazana.



Ja wiem, że tak jest napisane i tak sobie to interpretuję. W 2012 roku 12 dni jeździłem po Chorwacji na światłach mijania i nikt mi nie zakazał. :smo:
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7949
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 01.07.2013 16:36

Nawet niektórzy Chorwaci jeżdżą z włączonymi światłami, więc albo to "martwy przepis" albo błąd w tłumaczeniu :wink:
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 01.07.2013 16:37

jara napisał(a):Ja wiem, że tak jest napisane i tak sobie to interpretuję. W 2012 roku 12 dni jeździłem po Chorwacji na światłach mijania i nikt mi nie zakazał. :smo:

Im więcej szukam tym bardziej skłaniam się ku stwierdzeniu, że to jakaś bzdura z tym zakazem.
Przekopałem kilkanaście różnych artykułów prasowych, ustaw i rozporządzeń (Google Translator) i nigdzie o jakimś zakazie nie mam mowy.
Nie to żebym się specjalnie przejmował (wystarczą mi Wasze zapewnienia i informacje) po prostu tak dla "sportu" :)
Kończę już z marnowaniem czasu bo do soboty nie daleko a jeszcze parę spraw przed wyjazdem trzeba załatwić ;)
Pozdrawiam.

EDIT:
dids76 napisał(a):Nawet niektórzy Chorwaci jeżdżą z włączonymi światłami, więc albo to "martwy przepis" albo błąd w tłumaczeniu :wink:

Właśnie wiele artykułów prasowych które odnalazłem, namawia do jeżdżenia 24h/dobę z włączonymi światłami :)
kodens79
Cromaniak
Posty: 836
Dołączył(a): 11.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kodens79 » 01.07.2013 18:13

W zeszłym roku obleciałem cała Chorwację w dzień na światłach do jazdy dziennej i nie było problemu :)
Jakieś bzdury piszą i tyla , a po drugie Cro jest w Unii i można w całej Unii stosować Światła do jazdy dziennej :)
mrarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 159
Dołączył(a): 09.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) mrarek » 01.07.2013 19:30

a powiedzcie mi, czy ktoś z Was widział kiedyś w CRO policję przy drodze? ja przez 2 tygodnie nie zauważyłem, ani suszarek ani zwykłych patroli drogowych.
czasami gdzieś przemknął radiowóz z jednym osobnikiem w środku...
jara
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8000
Dołączył(a): 24.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jara » 01.07.2013 19:33

mrarek napisał(a):a powiedzcie mi, czy ktoś z Was widział kiedyś w CRO policję przy drodze? ja przez 2 tygodnie nie zauważyłem, ani suszarek ani zwykłych patroli drogowych.
czasami gdzieś przemknął radiowóz z jednym osobnikiem w środku...


Na motocyklach się bujają.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji. - strona 16
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone