Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji.

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.08.2012 13:08

FUX napisał(a):Skończcie z tym CB.
Jedźcie zgodnie z przepisami, a dojedzie szczęśliwie.
Myślę, że na urlopie na dystansie ca. 1000km 10-30" w tą czy tamtą, nie robi różnicy.
Ja tak w tym roku zrobiłem i jest cool.


Obrazek
mervik
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6870
Dołączył(a): 03.11.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) mervik » 28.12.2012 23:52

przydało by zmienić ceny winiet,bo są nie aktualne :wink:
PETERENZO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4042
Dołączył(a): 30.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) PETERENZO » 30.12.2012 02:05

mervik napisał(a):przydało by zmienić ceny winiet,bo są nie aktualne :wink:


które?
marwyk
Croentuzjasta
Posty: 271
Dołączył(a): 05.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) marwyk » 31.12.2012 08:53

np. Czeskie krótkie zdrożały
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107682
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 31.12.2012 09:32

marwyk napisał(a):np. Czeskie krótkie zdrożały

Aktualne ceny są w tym temacie >>> oplaty-za-autostrady-i-drogi-ekspresowe-t17828.html

Jeśli coś się zmieni w 2013 roku, będzie zaktualizowane :idea:
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7949
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 31.12.2012 11:30

Temat odnośnie cen winiet na 2013 już jest. Czeskie akurat nie zdrożeją w 2013 roku. Możecie poczytać tutaj:
czechy-austria-ceny-winiet-na-2013-t39684.html
Pauline
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 39
Dołączył(a): 13.04.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pauline » 15.04.2013 18:45

Dorzuciłabym jeszcze informację, że w Chorwacji w zimie wymagane są łańcuchy na koła ;)

Z tego co się informowałam, obcokrajowcy, przebywający w danym kraju (szczególnie jeżeli chodzi o EU) nie musza posiadac w samochodzie wyposażenia wymaganego w danym kraju, to nas nie dotyczy - teoretycznie bo niektórzy policjanci twierdza inaczej :) mimo, że warto posiadac na wszelki wypadek, musialabym wozić pół bagaznika teoretycznie niepotrzebnych mi rzeczy przejezdzając przez całą Europę :)
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 19.04.2013 13:42

Bez przesady.
Zestaw zapasowych żarówek, gaśnica, trójkąt to chyba nie aż tak wiele? :roll:
A to jest na standardowym wyposażeniu aut niemal każdego kraju. Jedynie Hiszpanie wymagali 2 trójkątów. :roll: :?
I ktoś tam jeszcze coś tam.
A zimówki to też nie kłopot, bo nie uwierzę, że ktoś zimą w Polsce nie zmieni na zimowe a jedzie za granicę i tam- specjalnie na okoliczność zimy takowe zakupi/założy, żeby uniknąć mandatu... :lol: :wink:

Cyt. ze strony MSZ odnośnie Niemiec:
W Niemczech nie ma przepisu prawnego, który bezpośrednio nakazywałby używanie opon zimowych. Jednakże niemieckie przepisy nakazują dostosowanie wyposażenia pojazdu do warunków pogodowych. Oznacza to m.in., że w zimowych warunkach pogodowych należy stosować odpowiednie ogumienie oraz niezamarzający płyn do szyb. Jeżeli policja podczas kontroli drogowej uzna, że ze względu na warunki panujące na drodze letnie opony nie gwarantują bezpieczeństwa ruchu, może ukarać kierowcę mandatem. Kwestię tę analogicznie traktują towarzystwa ubezpieczeniowe podczas likwidacji szkód.
velo_12
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 626
Dołączył(a): 16.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) velo_12 » 29.06.2013 18:07

Mam pytanko odnośnie zarządzenia burmistrza Budapesztu w sprawie ograniczenia ruchu w mieście, czy dalej obowiązuje :?:
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 30.06.2013 08:57

Nie będzie kłopotu z jazdą na światłach dziennych (w warunkach normalnej widoczności) na terenie Czech, Austrii, Słowenii i Chorwacji? Pytanie dot. wszystkich dróg. Światła E4 RL.
Trudno żebym teraz montował jakieś włączniki (choćby pod maską) które nie są legalne w PL.
mrarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 159
Dołączył(a): 09.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) mrarek » 30.06.2013 09:16

nie ma problemu. w CRO światła w dzień nie są wymagane :D
podobnie jak foteliki dla dzieci! :!: :o
jara
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8000
Dołączył(a): 24.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jara » 30.06.2013 09:24

mrarek napisał(a):nie ma problemu. w CRO światła w dzień nie są wymagane :D
podobnie jak foteliki dla dzieci! :!: :o

Dlatego pyta. Czy nie haltną go za to, że ma.
mrarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 159
Dołączył(a): 09.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) mrarek » 30.06.2013 09:27

dlatego odpowiadam :D
mam światła do jazdy w dzień (legalne, porządne, z polska homologacją) i wczoraj na Węgrzech kilka osób pokazywało mi, że nie mam włączonych świateł. sądzę, że to jednak był efekt bardzo mocnego słońca niż obowiązek włączonych świateł mijania.
no ale kolega o Węgry nie pyta :)
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 30.06.2013 09:49

mrarek napisał(a):w CRO światła w dzień nie są wymagane :D

Chodziło mi o to czy nie są zabronione :) Jakiś czas temu chyba był zakaz używania świateł w dzień - gdzieś wyczytałem i się zmartwiłem.
Światła dzienne w PL nie mogą mieć żadnych włączników, zapalane są automatycznie, gasną po włączeniu pozycji czy mijania. Nie ma więc możliwości ich wyłączenia chyba że nożyczkami albo przez komputer i przeprogramowanie.
============================================
EDIT:
Już wiem gdzie to czytałem, na Wiki:

Obowiązek używania świateł za dnia w Europie
Stan prawny na rok 2012[3]


Chorwacja Zakaz jazdy w dzień (wiosna, lato, jesień) z włączonymi światłami mijania lub światłami do jazdy dziennej. Używanie świateł mijania obowiązkowe w nocy, a w dzień w przypadku złej widoczności. W zimie, w okresie od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca używanie świateł obowiązkowe przez 24h.

Czechy Obowiązek używania świateł mijania lub do jazdy dziennej 24h/12 miesięcy.

Austria Brak obowiązku jazdy w dzień z włączonymi światłami mijania lub światłami do jazdy dziennej. Używanie świateł mijania obowiązkowe w nocy; w dzień tylko w przypadku ograniczenia widoczności spowodowanego warunkami atmosferycznymi.

Słowenia Obowiązek używania świateł mijania lub do jazdy dziennej 24h/12 miesięcy tylko w terenie niezabudowanym.
Ostatnio edytowano 30.06.2013 10:18 przez yooshky, łącznie edytowano 3 razy
mrarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 159
Dołączył(a): 09.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) mrarek » 30.06.2013 09:55

yooshky napisał(a):Chodziło mi o to czy nie są zabronione :) Jakiś czas temu chyba był zakaz używania świateł w dzień - gdzieś wyczytałem i się zmartwiłem.
nie są. poza tym przez 2 tygodnie pobytu widziałem policję z 5x. zastanawiałem się, czy tam w ogóle jest policja... :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji. - strona 15
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone