Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Poradźcie proszę jaką drogą dojechać do Albanii

Nazwa Albanii wywodzi się ze źródeł greckich i rzymskich, nawiązując do koloru białego. Sami Albańczycy używają nazwy Shqipëria, co oznacza Krainę Orłów. Albania jest niewielkim krajem - jej powierzchnia wynosi to niewiele mniej niż powierzchnia województwa wielkopolskiego.
ruwado
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1024
Dołączył(a): 06.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruwado » 02.04.2018 23:04

Bardzo dobre rady. Co prawda w tym roku jadymy po 10 latach Cro, SLO, BiH i MNE (jeden dzień w AL) do Italii, ale Albania nam też zadomowiła się w głowie. Może za rok skorzystamy.
mkbojarczuk
Odkrywca
Posty: 113
Dołączył(a): 02.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkbojarczuk » 03.04.2018 20:40

RadamiaN napisał(a):Hej Prez
dzięki za wartościową, praktyczną relację. Wybieram się w czerwcu pierwszy raz do Albanii przez Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię -> info o trasie bezcenne. Jeżdżę po Europie z powodzeniem od kilku lat na here ale waze ma chyba jeszcze aktualizację o lotne patrole a nie jak H tylko stacjonarne?
Będę na granicy Roszke około godziny 9 w piątek (22 czerwca),i tak się zastanawiam czy termin i pora powinny skierować mnie od razu w kierunku przejścia Tompa?
Co do Twojego II stopa - ja w tym roku w trasie do Albanii nocuję w Kanionie Matka, rano zwiedzanie kanionu a potem dalej w trasę :).

Tylko czy 9 rano czy 21 (jesli drugie) to odpadają przejścia Backi i Roszke II czynne do 19.
W Serbii to nawigacja niepotrzebna,w zsadzie tylko aby znaleźć nocleg w mieście.Jedziesz cały czas autostradą do Macedonii,nie masz gdzie się zgubić,oznakowanie dobre.
mkbojarczuk
Odkrywca
Posty: 113
Dołączył(a): 02.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkbojarczuk » 03.04.2018 20:50

[quote="wasalister"]Witam.
Wyjeżdżam 20.08 br z Białegostoku i plan mam taki:
Białystok-Warszawa-Kielce-Kraków-Ruzomberk-Zwoleń-Budapeszt-Roszke-Nowy Sad (tutaj mam zarezerwowany na bookingu nocleg, rano jedziemy dalej)-dalej autostradą na południe w stronę Macedonii...

i tu mam dylemat, czy przez Macedonię dojechać do Grecji, czy w Macedonii odbić na Ochrydę i nad Ochrydą wjechać do Albanii i dalej do Ksamilu( bo taki jest cel wyprawy). Jadę nowym samochodem i nie chcę się bujać po żwirowych drogach i nie chciałbym raczej się tłuc po nocach, tylko wieczorem, najpóźniej o 22 stać. Pytanie, jak wygląda droga przez Ochrydę i czy wyjeżdżając rano z Nowego Sadu i zatrzymując się na jakieś krótkie zwiedzanie nad Ochrydą mam szansę na dotarcie do celu o normalnej porze.

Nie masz szans dojechać przez Ochrydę .Weź pod uwagę,że jeszcze mogą się trafić kolejki na bramkach w Serbii.W 2016 jadac ze Skopje straciłem 5 godzin na granice i bramki.
Na taką trasę zaplanowałbym jeszcze jeden nocleg.Ochrydę warto zobaczyć i potem spokojnie mozna dojechać.
Po zmierzchu lepiej nie jechać
wasalister
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 03.03.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) wasalister » 04.04.2018 11:02

mkbojarczuk napisał(a):
wasalister napisał(a):Witam.
Wyjeżdżam 20.08 br z Białegostoku i plan mam taki:
Białystok-Warszawa-Kielce-Kraków-Ruzomberk-Zwoleń-Budapeszt-Roszke-Nowy Sad (tutaj mam zarezerwowany na bookingu nocleg, rano jedziemy dalej)-dalej autostradą na południe w stronę Macedonii...

i tu mam dylemat, czy przez Macedonię dojechać do Grecji, czy w Macedonii odbić na Ochrydę i nad Ochrydą wjechać do Albanii i dalej do Ksamilu( bo taki jest cel wyprawy). Jadę nowym samochodem i nie chcę się bujać po żwirowych drogach i nie chciałbym raczej się tłuc po nocach, tylko wieczorem, najpóźniej o 22 stać. Pytanie, jak wygląda droga przez Ochrydę i czy wyjeżdżając rano z Nowego Sadu i zatrzymując się na jakieś krótkie zwiedzanie nad Ochrydą mam szansę na dotarcie do celu o normalnej porze.

Nie masz szans dojechać przez Ochrydę .Weź pod uwagę,że jeszcze mogą się trafić kolejki na bramkach w Serbii.W 2016 jadac ze Skopje straciłem 5 godzin na granice i bramki.
Na taką trasę zaplanowałbym jeszcze jeden nocleg.Ochrydę warto zobaczyć i potem spokojnie mozna dojechać.
Po zmierzchu lepiej nie jechać


Zaklepałem sobie jeden nocleg nad Ochrydą, jak nam się spodoba to zostaniemy tam dłużej. Co do przejścia granicznego Roszke, to na Węgrzech będę jeszcze miał internet, więc pobiorę sobie dane o korkach przez TomToma i jeśli będzie potrzeba, to znajdę jakiś objazd. Później w Serbii już trudno-co będzie, to będzie :) Zastanawiam się jeszcze, jakie są szanse na dotarcie na wieczór do noclegowni w Nowym Sadzie. Może bezpieczniej byłoby znaleźć coś wcześniej, na Węgrzech, lub jechać inną trasą. Ktoś może mi coś powiedzieć, jak obecnie wygląda trasa Warszawa-Kraków?
Prez
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 41
Dołączył(a): 20.04.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Prez » 04.04.2018 13:10

Ja też uważam, że wieczorem lepiej nie jechać. Ja jechałem w zeszłym roku przez Grecję ostatnie 60km do Kasmil w nocy mniej więcej od miasteczka Igumentisa w Grecji, droga nie jest jakaś tragiczna, ale dość kręta, miejscami dość wąska, na szczęście tylko miejscami, czasami jakiś bezpański pies przebiegnie, albo z naprzeciwka śmignie autokar z turystami :) - wrażenie niezapomniane 8O.
Powiem tak przez Grecję jest najbardziej komfortowo, ten ostatni kawałek jest najtrudniejszy jeżeli tak można powiedzieć ale nie jakiś tam koszmarny. Jak chcesz przez Albanię to jedź w dzień wypoczęty po śniadanku. Ja zamikerzam wyruszyć z II stopa, którego mam też na j.ochrydzkim, po drugiej, albańskiej stronie jeziora i będę kierował się na Elbasen drogą E852, potem E853, ale to będzie w dzień ok 10.00 - 11.00 rano. Tak żeby na 17.00 być w Ksamil.
Ostatnio edytowano 04.04.2018 16:18 przez Prez, łącznie edytowano 1 raz
Prez
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 41
Dołączył(a): 20.04.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Prez » 04.04.2018 13:17

mkbojarczuk napisał(a):
RadamiaN napisał(a):Hej Prez
Tylko czy 9 rano czy 21 (jesli drugie) to odpadają przejścia Backi i Roszke II czynne do 19.
W Serbii to nawigacja niepotrzebna,w zsadzie tylko aby znaleźć nocleg w mieście.Jedziesz cały czas autostradą do Macedonii,nie masz gdzie się zgubić,oznakowanie dobre.


Jak napisał 9 to od razu założyłem że rano, zgadza się Baćki tylko do 19.00, a w Roszke II nie byłem, za to kolega mi mówił, że jest jeszcze przejście lokalne, obok tego głównego w Roszke, na które wjeżdża się jakoś ze stacji paliw, czy jakoś tak, rozumiem że to właśnie jest to Roszke II ? Serbie przejeżdża się bez problemów, droga dobra. Myśląc o nawigacji miałem na myśli patrole policji i kontrole radarowe :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 04.04.2018 13:24

wasalister napisał(a): Ktoś może mi coś powiedzieć, jak obecnie wygląda trasa Warszawa-Kraków?
Chcesz jechać 7 i na Chyżne? Korek przy granicy województwa świętokrzyskiego i małopolskiego, w miejscowości Wesoła za Słominkami odbij na boczną drogę na Skałę (o tak), ominiesz korki wjazdowe do Kr i korek w mieście w kierunku obwodnicy. Potem obwodnicą i jesteś na Zakopiance. Potem korek w okolicy Skomielnej Białej i może być w Podwilku.

W Wwy nie lepiej A1 i na przejście w Cieszynie lub Zwardonie?
Prez
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 41
Dołączył(a): 20.04.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Prez » 04.04.2018 15:00

Na S7 mają niezły poślizg.
Ja będę jechał A2/A1 i zastanawiam się tylko czy Zwardoń, czy Cieszyn.
mkbojarczuk
Odkrywca
Posty: 113
Dołączył(a): 02.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkbojarczuk » 04.04.2018 20:05

[[i]i]Zaklepałem sobie jeden nocleg nad Ochrydą, jak nam się spodoba to zostaniemy tam dłużej. Co do przejścia granicznego Roszke, to na Węgrzech będę jeszcze miał internet, więc pobiorę sobie dane o korkach przez TomToma i jeśli będzie potrzeba, to znajdę jakiś objazd. Później w Serbii już trudno-co będzie, to będzie :) Zastanawiam się jeszcze, jakie są szanse na dotarcie na wieczór do noclegowni w Nowym Sadzie. Może bezpieczniej byłoby znaleźć coś wcześniej, na Węgrzech, lub jechać inną trasą. Ktoś może mi coś powiedzieć, jak obecnie wygląda trasa Warszawa-Kraków?[/quotery[/i][/i]
Moim zdaniem jesli w miare wczesnie wyjedziesz to spokojnie.
Startuje z okolic Rzeszowa,Do Barwinka mam 1,5 godziny i jak wyjade o 5 to w Belgradzie jestem o 14.
Roszke II to stare przejscie rownolegle do autostradowwgo.Ma ten plus,ze dla serbow i ue.podobnie jak backi

Z praktycznych rad to tankować w Macedonii.
Kaczaza
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 45
Dołączył(a): 19.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kaczaza » 08.04.2018 17:37

Witam. Byłam już dwa razy autem w Albanii kilka lat temu. W tym roku chcemy jechać busem 9 osobowym. Znalazłem info o cenach winiet na 2018 rok za busa z uwzględnieniem pobytu 10 dniowego na miejscu:

Czechy - 75 zł
Slowacja - 59 zł
Węgry - 137 zł

Jak wygląda sprawa opłat za busa na bramkach w Serbii, Macedonii i Grecji ? Czy za busa wychodzi drożej ? Zaznaczę, że tylko na Węgrzech za busa powyżej 7 osób jest dopłata, na Słowacji i w Czechach niezależnie od ilości osób to auto do 3,5 t.

Ktoś podpowie czy mamy szykować się na coś więcej niż w przypadku podróży zwykłą osobówką?

Pozdrawiam
JurekM73
Croentuzjasta
Posty: 162
Dołączył(a): 25.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) JurekM73 » 11.04.2018 21:06

Prez napisał(a):Sam szukałem takiej pomocy w zeszłym roku. Znalazłem je głównie na tym forum od wielu forumowiczów z "CROPLI".

Odnośnie formacji o dojazdach, granicach i pozostałych to polecam poczytać na forum albańskim, jest tam chyna najwięcej informacji (sam tam wniosłem sporo wkładu) - linku niestety nie podam bo zostanę za to przez Włodarzy forum ukarany ;-)

Prez - Twoje spostrzeżenia odnośnie stacji i parkingów na drogach są trafne - w GR tragedia - jak jest parking to stoi jakis ToyToy i koniec, ale autostrady pod względem jakości i wiaduktów to biją nawet te w Cro.

Paliwo najtańsze w Macedonii. W Macedonii np. na Lukoil spotkałem się też z najwyższa higieną w WC

Ja na dłuższe trasy na wakacje raczej biorę prowiant na drogę i przy okazji tankowania robię mały popas i jest OK. (no chyba, że ktoś ma taki komfort aby jechać do AL 5 dni)
malinero
zbanowany
Posty: 416
Dołączył(a): 05.11.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) malinero » 11.04.2018 21:25

No nie do końca. W grecji standardowy parking rzeczywiście jest dośc spartański, ale na Via Egnatia jest kilka rozbudowanych stacji z parkingami, sklepami i knajpami, pierwsza to Olympus Plaza niedaleko za Salonikami, zaraz za zjazdem z autostrady ateńskiej, następna koło Janiny.

W drugą stronę podobne centrum jest obok Kavali.
Prez
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 41
Dołączył(a): 20.04.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Prez » 12.04.2018 10:32

Tak Autostrady w Grecji są naprawdę OK, tylko mi akurat "przeszkadzały" te ograniczenia przed tunelami do 90-80 km/h. Zwalniałem tam na wszelki wypadek, bo nie wiem, czy w takich tunelach, nie ma pomiaru odcinkowego prędkości ??? Same tunele eleganckie, oświetlone i nawet 2 pasy, generalnie super można śmiało jechać, no i teraz wyobraźcie sobie taką sytuację: Jadę w tym tunelu sam, bo z reguły było pusto, przez 1-2km, a czasami i dalej, z prędkością 80 do max 90km/h wiadomo jak był by ruch, to nie ma co szarżować, ale wokół mnie pusto, czasami jakieś auto może dwa. Normalnie można by śmignąć szybciej, ale bałem się, że mnie skasują, jeżeli mierzą czas wjazdu i wyjazdu. Zwyczajowo mam te 130-140 km/h ustawione na tempomacie, a ponieważ tuneli tam jest trochę, to sumarycznie sporo straciłem czasu, a płacić za autostradę trzeba. Generalnie jednak polecam wszystkim tą trasę, niech sami zobaczą i wyrobią sobie opinię, na pewno jest wygodna i bezpieczna. Natomiast wracając już do Polski odbiłem na Bitolę - Prilep, w Macedonii, przez przejście granicznie Niki. Dojeżdżając do Bitoli tankowanie do pełna na stacji PELAGONIJA PETROL, o dziwo w końcu napiliśmy się dobrej kawy, bo mieli profesjonalny express SegaFredo: 2kawy - 2Euro jeżeli dobrze pamiętam :).
Co do stacji w Grecji nie twierdzę, że nie ma porządnych stacji, nawet na jednej z nich byłem Shell, o czym pisałem w swoim opisie, ale problemem dla mnie jest brak ich usytuowania w pobliżu autostrady, nie można jej zobaczyć, trzeba te parę kilometrów zjechać. Ta jedna stacja Shella, też okazała się niespodzianką, bo widziałem tylko jej szyld jadąc autostradą i fakt że była bliżej, chciałem odpocząć i napić się kawy itd - myślę sobie znaczek Shella, to można zjechać i zobaczyć. Na miejscu okazało się że stacja jak stacja, nic specjalnego, ale za stacją, o czym wam pisałem: duży bar/restauracja z tarasem i dużymi telewizorami, a za barem siedząc sobie na zacienionym tarasie w dole: basen z leżaczkami i słomkowymi parasolami 8O Tego oczywiście jadąc autostradą nie widać, to czysty przypadek że tam trafiliśmy. Byliśmy w lekkim, pozytywnym szoku :), także zrobiliśmy sobie tam postój, coś tam zjedliśmy, napiliśmy się kawki, odpoczęliśmy i dalej drogę.
Thot
Cromaniak
Posty: 513
Dołączył(a): 13.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Thot » 13.04.2018 16:40

W Albanii byłem już nie raz - w tym roku wybieram się po raz kolejny.
O ile ktoś nie jedzie np. z okolic Rzeszowa i przekracza granicę w okolicach Cieszyna/Zwardonia, to zgadzam się, że lepiej przez Zwardoń.
Natomiast potem - co kto lubi. Zarówno trasa przez SRB ma swoje plusy i minusy - jak i druga: przez Chorwację (nomen-omen - tematyka forum zobowiązuje. :mrgreen:
Osobiście wolę jednak przez Chorwację, mimo że ostatnio ścigała mnie tam Policja nieoznakowanym pięknym srebrnym Audi RS5 coupe (bodajże, o ile dobrze pamiętam). Przez Serbię jedzie się dobrze - ale nigdy nie wiadomo ile czasu stracimy na granicy: raz może być 15 minut, a raz dobrych kilka godzin, jak się na Turków trafi albo kilka autobusów wycieczkowych, albo po prostu na "nie chce mi się" mundurowych. Przez Belgrad też jest różnie - niby droga szeroka, ale można trafić na spore korki przy odrobinie pecha.
A przez Chorwację można śmignąć dość sprawnie i elegancko autostradą z licznymi punktami postojowym (europejskimi - czego mniej jest w SRB), potem zostaje tylko MNE i jesteśmy w Albanii. Przy tym - wcale nie jest dalej.
Google domyślnie tej trasy (nie wiedzieć czemu) nie proponuje - ale warto sobie porównać.
Ale - co kto lubi. :hut:
Darkos
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1480
Dołączył(a): 17.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darkos » 13.04.2018 16:58

......................
Ostatnio edytowano 14.04.2018 09:57 przez Darkos, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Albania - Shqipëria



cron
Poradźcie proszę jaką drogą dojechać do Albanii - strona 19
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone