Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ponton, napisy+OC

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
D1ALVARO
Croentuzjasta
Posty: 295
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) D1ALVARO » 26.05.2009 14:19

a jakby tak zrobić szablon , przystawić do tuby i pomalować jakąś farbą :?:
nie było by to trwalsze :?:
Adamer
Globtroter
Posty: 30
Dołączył(a): 25.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adamer » 26.05.2009 14:30

D1ALVARO- też zastanawiałem się o zamiszczeniu numerków na pontonie w sposób o którym piszesz. Jednak bałem się, że farba z czasem mogłaby zejść z tuby ( warunki atmosferyczne sól, woda, wysokie temperatury), albo ulec zniszczeniu, popękać w trakcie składania/rozkładania. A tak na marginesie to nie znam żadnej farby, spreju do pontonów.
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008
szablon

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 26.05.2009 14:47

Ja nawet przygotowałem sobie szablon (wydrukowałem z komputera, pracowicie wyciąłem skalpelem). Niestety - jak przyszło do przyczepienia na tubę i pryśnięcia farbą - zwątpiłem. Można sobie bardzo popsuć estetykę gdy farba kapnie w złym miejscu, albo zrobi się zaciek pod szablonem (przecież pryskamy bezpośrednio na tubę sprzętu). Dodatkowo trzeba by to zrobić w warunkach lakierni (w zamkniętym pomieszczeniu) - inaczej jak trochę zawieje wiatr na dworze to farba może polecieć na inny element pontonu, który nie powinien być pomalowany :(.

Aby przygotować opisywany wcześniej przeze mnie gotowy pasek z numerem nie trzeba oczywiście korzystać z usługi firmy zewnętrznej - po prostu można napisać te numery samemu na pasku w warunkach "laboratoryjnych" :idea: i przykleić gotowy/wyschnięty do pontonu. Pytanie jednak o farbę, którą to trzeba by zrobić (musi być specjalna do powierzchni "pracujących") - czy można gdzieś kupić małą puszkę (bo duża to się już nie opłaca) - przeliczcie sobie sami.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 26.05.2009 14:50

Zawsze można użyć kawalka gąbki do nałożenia farby...
Już nie fetyszyzujcie tych swoich cacek.
O beton nabrzeża nie raz ośrupiecie lub kamienie na dnie przy brzegu. Tym sie plywa, a nie tylko ogląda...
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 26.05.2009 15:05

FUX napisał(a):Zawsze można użyć kawalka gąbki do nałożenia farby...
Już nie fetyszyzujcie tych swoich cacek.
O beton nabrzeża nie raz ośrupiecie lub kamienie na dnie przy brzegu. Tym sie plywa, a nie tylko ogląda...


Nakładać gąbką też trzeba umieć (i mieć do tego warunki) - no i farba musi być odpowiednia.
Jak robię coś dla siebie - robię tak jak mi się podoba (i nie jest to fetyszyzm ani nawet wiejski tuning), a nie żeby się podobało innym :idea: :)
Przyjemniej się pływa (w kwestii pływania) na czymś co jako tako wygląda niż zrobionym niechlujnie, albo przypadkowo popsutym.
Jeżeli coś "ośrupię" :x (oby nie......) to pewno postaram się w wolnym czasie naprawić :twisted:
Pozdrawiam
D1ALVARO
Croentuzjasta
Posty: 295
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) D1ALVARO » 26.05.2009 15:20

jeśli by była jakaś dobra farba to można spróbować, tylko jaka :?:

FUX - jak dokładnie wygląda to nakładanie gąbką :?:

za 3 tygodnie przyjedzie ponton więc się zastanawiam jak go oznakować.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 26.05.2009 15:24

Pytaj o farbę z dodatkiem kauczuku. Farba musi być elastyczna.
be-ja
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 261
Dołączył(a): 20.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) be-ja » 26.05.2009 19:58

Witam. Koledzy temat numerków był już dokładnie opisany przez Kol Daisykf, łącznie z dokumentacją zdjęciową dwa lata temu. Napisy wykonuje się z folii banerowej (plandekowa) na nośniku. Wymiary cyfr jak i liter mają być zgodne z obecnymi przepisami. Folia zdaje egzamin co wielu z nas przetestowało w praktyce. Wycięcie jest tanie, a naklejenie na pływadło nie sprawia problemu. Biorąc pod uwagę, że kiedyś będziemy zmieniać jednostki malowanie numerków zawsze zostawia widoczny ślad (struktura materiału z jakiego jest wykonany pływak). W sklepach z wyposażeniem jachtowym posiadają odpowiednie farby, są w opakowaniach 1l i dość drogie. Literki można kupić na Allegro ewentualnie w firmach wykonujących reklamy i napisy. W W-wie na ul Ciołka przy Obozowej w pawilonach, są zorientowani dobrze w temacie.


Pzd be-ja
samart
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 271
Dołączył(a): 02.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) samart » 27.05.2009 04:16

Koledzy, dlaczego tak kombinujecie,
przecież be-ja potwierdził to co wam radziłem kilka postów wcześniej.

Folia banerowa (plandekowa) + nacięcie ploterem + przeniesienie
na folie transportową + aplikacja na tubę = NUMERY REJESTRACYJNE

Czas wykonania 10 minut.......
Bez podcieków, bez gąbek, farb, lakierów i problemów z
póżniejszym usunięciem.....

Nie wyważajcie otwartych drzwi.....

pzdr. samart
Moris
Turysta
Posty: 11
Dołączył(a): 21.05.2009
ponton napisy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Moris » 27.05.2009 08:51

be-ja napisał(a):Witam. Koledzy temat numerków był już dokładnie opisany przez Kol Daisykf, łącznie z dokumentacją zdjęciową dwa lata temu. Napisy wykonuje się z folii banerowej (plandekowa) na nośniku. Wymiary cyfr jak i liter mają być zgodne z obecnymi przepisami. Folia zdaje egzamin co wielu z nas przetestowało w praktyce. Wycięcie jest tanie, a naklejenie na pływadło nie sprawia problemu. Biorąc pod uwagę, że kiedyś będziemy zmieniać jednostki malowanie numerków zawsze zostawia widoczny ślad (struktura materiału z jakiego jest wykonany pływak). W sklepach z wyposażeniem jachtowym posiadają odpowiednie farby, są w opakowaniach 1l i dość drogie. Literki można kupić na Allegro ewentualnie w firmach wykonujących reklamy i napisy. W W-wie na ul Ciołka przy Obozowej w pawilonach, są zorientowani dobrze w temacie.


Pzd be-ja



dzięki bardzo, pozdrawiam serdecznie Moris
Marshall
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 310
Dołączył(a): 29.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marshall » 19.06.2009 22:09

Mam spostrzeżenie co do silników PARSUN. Niedawno wyszły silniki pod nazwą SEAKING. Tutaj link do pierwszego z brzegu: http://allegro.pl/item654256602_silnik_ ... ratis.html Po przeszukaniu netu ustaliłem, że jest to dokładnie to samo co PARSUN, nawet napisy na śrubie i głowicy pozostały nie zmienione. Jest to produkcja Chińska ale na licencji japońskiej. Nie widziałem złych opinii na temat w/w silników, ale faktem jest że na razie te silniki są nowe i nie wiadomo co będzie się działo powiedzmy po 5 latach. To na pewno nie będzie to co np. stare mercury tzw. blaszaki które mając nawet po 20-30 lat nadal są sprawne, ale też nie powinny sie te chińczyki zepsuc po 2, 3 sezonach...
Odnośnie doboru mocy silnika do długości pontonu - wiadomo, czym więcej KM tym lepiej i bezpieczniej, ale wbrew pozorom małe silniki tez potrafią ładnie napedzać łódź. Tutaj link do filmu gdzie ponton z 5 konną Hondą idzie w slizgu - mały ponton i jedna osoba, ale z dwoma dorosłymi idzie tak samo (jest filmik na YT). Nie jest to na adriatyku, ale nawet na jeziorze robi pozytywne wrażenie. Na morzu wiadomo: blisko brzegu i przy małej fali mozna popływać ale na dalsze rejsy brak dzialności i mocy wykluczają tego typu małe pontony.

- 2 os.
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008
ubezpieczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 21.06.2009 20:26

Wczoraj miałem agena PZU w sprawie ubezpieczenia pontonu na Chorwację.
1. Trzeba było zrobić zdjęcia sprzętu.
2. Generalnie - kradzieży nie ubezpieczają, a jedynie ewentualną naprawę (z 10% udziałem własnym).
3. W cenie YachtCasco jest również OC+NW (odpowiedzialność do kwoty ubezpieczenia YC). Niestety polisa będzie tylko po polsku (ciekawe czy Chorwaci to zaakceptują?)
4. Standardowo YachtCasco w PZU obejmuje tylko akweny polskie, ale we wniosku jest miejsce na wpisanie "zwyżki" z tytułu odpowiedzialności na inne wody (np Adriatyku) - niestety w ich procedurze nie ma mowy ile to kosztuje - dlatego agent musi się skontaktować z centralą więc nie wiem jaki jest "koszt ostateczny" :(

Przy okazji agent zmartwił mnie czymś innym:
Pływanie na pontonie (nawet powoli, z dzieckiem) jest "sportem ekstremalnym" więc ubezpieczenie kosztów leczenia (w PZU to się nazywa "pakiet wojażer" - wypełniany po polsku i angielsku) jest zwyżka 200%, gdzie normalnie to 20 eurocentów dziennie). W ramach "pakietu wojażer" jest odpowiedzialność cywilna do 20tysEUR "na osobie" i 10% tej kwoty "na rzeczy".
Oczywiście - nie trzeba tej zwyżki płacić, ale jak coś się stanie na wodzie to odpowiedzialności w związku z kosztami leczenia NIE MA. :idea:

Jak sfinalizuję całą "transakcję" to postaram się podać szczegóły na forum (oczywiście zakładam, że nie będę musiał opisywać "jak realizowałem szkodę" :cry: )
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 21.06.2009 20:30

Warta ma/miała lepsze i tańsze ubezpieczenie, niz PZU..
Sprawdź!
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008
warta

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 21.06.2009 20:50

FUX -
Co znaczy "sprawdź" (mam do nich zadzwonić i spytać i oczywiście mi powiedzą "uczciwie")?
Warta ma "lepsze/tańsze" ubezpieczenie czy składkę 8O ?
Realizowałeś kiedyś "coś takiego wodnego/chorwackiego" (likwidacja szkody) w Warcie?
Na razie mam większe zaufanie do PZU niż Warty (jeżeli chodzi o realizację szkody) - choć faktycznie składka PZU może być wyższa :(
Pytanie - czy oszczędność rzędu 100/200 zł na składce nie zaprocentuje (ujemnie) w przyszłości na odszkodowaniu :cry:

Jakbyś miał jakieś konkrety o Warcie - napisz (dla innych).
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 21.06.2009 20:57

Ze 4 lata temu w PZu za same oczapłaciłem tyle, ile w Warcie miałem za pakiet z yacht casco...
Parę złoty kosztowało ubezpiczenie cargo w transporcie tam i z powrotem...
Dzisiejszych stawek nie znam...
Musicie sprawdzić.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone