Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Półwysep Pelješac - Sv. Ilija - 960 m.n.p.m.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 29.04.2009 15:15

Cieszę się, że wszystkie zdjęcia są widoczne :D

Myślałam, że wszystko co było do zobaczenia na szczycie widziałam. A jednak nie :( 8O Tej czarnej tablicy umieszczonej na kamieniu nie zauważyliśmy :( Dobrze, że właściwy szczyt to jednak ten z kopczykiem kamieni i z krzyżem z dwóch patyków - byliśmy przekonani, że to najwyższy punkt na szczycie czyli sv. Ilja
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.04.2009 21:06

m82m napisał(a):Czy szlak jest dobrze oznaczony???

Jestem na Peljesacu w terminie 29.06.-04.07.2009.
Planuje wejście na sv.Ilije.
Jeżeli będzie ktoś w tym terminie zapraszam na wspólne zdobywanie szczytu.
Prosze o kontakt. :D

POZDRAV!


Witam!

Szlak na trasie jest bardzo dobrze oznaczony. Czerwone kółka na drzewach i kamieniach są zazwyczaj widoczne jeden po drugim.
Ja przywaliłem tylko głową w nisko roznący konar na ostatnim chyba przed szczytem drzewie :) - nie był oznaczony.

Wyjścia z miasta są dwa. Pierwsze którym my wychodziliśmy znajduje się przy wyjeździe do klasztoru Franciszkanów - jest tam tablica informacyjna.
Drugie wyjście jest w centrum miasteczka. Dokładnie nie wiem czy już w mieście są znaki ale wystarczy dojść do budynku pogotowia ratunkowego i tam są już chyba oznaczenia.

Na pierwszy raz proponuję wyjście od strony klasztoru i zejście do miasta, tymbardziej że szlak w linii prostej kończy się na deptaku przy jednej z najlepszych lodziarni nie tylko w Orebiciu. :)

Pozdrawiam i udanego i bezpiecznegio wyjścia i zejścia!
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.04.2009 21:29

Lidia K napisał(a):Intersal

Pozdrawiam zdobywców sv. Ilję
Lidia


W Chorwacji jest jeszcze kilka innych Sv. Iliji, ja wiem o dwóch:

1. Nad miasteczkiem Gradac - 772 metry (tzw Ilija kod Gradca)
2. W Biokovie - 1640 m.n.p.m

Oba nie zdobyte. Jeszcze.
:) :papa:

i jeszcze jeden:

3. Sv. Ilija na Snijeznicy - 1234 m.n.p.m 30 km od Dubrownika
Ostatnio edytowano 01.05.2009 00:13 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
tmr
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 27.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) tmr » 30.04.2009 14:19

Oj pięknie , pięknie .
Kolejne miejsce do odwiedzenia w przyszłości i kolejna góra do zdobycia.
Aro83
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 56
Dołączył(a): 11.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aro83 » 30.04.2009 23:16

Witam Sv Ilij-maniaków ;)
wybieram sie w tym roku ponownie do Orebicza tj. od 12.06 i planuje wypad na ta gore; chcialem juz rok temu wyjsc na nią ale troche sie nasluchalem od Chorwatow ze ludzie tam gina, ze nawet wycieczke juz nie organizuja (a kiedys byly) i trzeba uwazac na weze bo duzo ich tam jest i sa niebezpieczne; co myslicie na temat tych wezy? czy rzeczwyscie jest ich tam duzo i sa tak niebezpieczne?

pozdrawiam
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 30.04.2009 23:21

Byłem 5 razy, zero węży.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 30.04.2009 23:28

Widziałem jednego, ale to było przy zejściu ze 100m od samostanu -jak mnie zobaczył, podkulił ogon pod siebie i uciekł :D .
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.04.2009 23:29

Aro83 napisał(a):Witam Sv Ilij-maniaków ;)
wybieram sie w tym roku ponownie do Orebicza tj. od 12.06 i planuje wypad na ta gore; chcialem juz rok temu wyjsc na nią ale troche sie nasluchalem od Chorwatow ze ludzie tam gina, ze nawet wycieczke juz nie organizuja (a kiedys byly) i trzeba uwazac na weze bo duzo ich tam jest i sa niebezpieczne; co myslicie na temat tych wezy? czy rzeczwyscie jest ich tam duzo i sa tak niebezpieczne?

pozdrawiam


Z tego co wiem to są to żmije piaskowe i zygzakowate. Obie jadowite. Za bardzo się na tym nie znam więc nie chcę się mądrzyć. W każdym razie "od małego" do lasu i w góry chodzę w wysokich butach górskich ponad kostkę i to jest podstawowe zabezpieczenie i zapewne wystarczy by wejść na Sv. Ijiję. Mnóstwo jest też jaszczurek. Jednak wszystkie te stworzenia zmykają przed człowiekiem między kamienie.

W Orebiciu spotkałem żmiję z zygzakiem na plecach wracając do apartamentu z plaży wąskim przejściem pomiędzy ogródkami - więc to nie tylko na Górze Żmij można spotkać te zwierzęta.
Aro83
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 56
Dołączył(a): 11.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aro83 » 30.04.2009 23:37

dzięki za info...cóż będe próbowałem za miesiąc z hakiem ;)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 01.05.2009 00:37

Aro83 napisał(a):dzięki za info...cóż będe próbowałem za miesiąc z hakiem ;)


Próbuj, próbuj bo warto. To jeden z najlepszych punktów widokowych w tej części wybrzeża.

W informacji turystycznej zaopatrz się w taką niepozorną, dwustronicową, darmową mapkę ze szlakami pieszymi i rowerowymi w Orebiciu pt.: PLANINARSKI PUTOVI, PJESACKE I BICIKLISTICKE STAZE - OREBIĆ
Fajna sprawa (zresztą innej nie ma) są tam też w razie czego telefony do GSS czyli odpowiednika naszego GOPR-u... no i pięczątkę będziesz miał na czym przybić na szczycie. :D

Udanego urlopu.
:papa:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 01.05.2009 08:25

Fragment (chyba tej ??) mapki zapodałem kiedyś TUTAJ. :D
Aro83
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 56
Dołączył(a): 11.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aro83 » 01.05.2009 09:36

dzieki dzieki:) juz mam taka mapke z zeszlego roku :) a naszlo mnie jeszcze jedno pytanko: jakie warunki sa na szlaku od klasztora...czy np idzie sie przez jakies geste lasy lub wysokie trawska czy to bardziej szlak kamienisty..otwarty? bo nasluchalem sie jeszcze od Chorwatow ze w lasach trzeba uwazac na weze ktore tez czasem wisza na drzewach....
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 01.05.2009 10:19

Trasę od klasztoru opisałem w linku powyżej -lasu tam było z 30-40 minut (przed chatką pod szczytem); węże na drzewach :?: - nie stwierdziłem - coś mi to pachnie Indianą Jonsem :D .
Aro83
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 56
Dołączył(a): 11.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aro83 » 01.05.2009 21:12

o fajno...dzieki za info
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 02.05.2009 09:44

Aro83 napisał(a): bo nasluchalem sie jeszcze od Chorwatow ze w lasach trzeba uwazac na weze ktore tez czasem wisza na drzewach....


Kolega jest chyba ofidofobem... :).
Widzę że kolega z Bielska... więc więcej węży można spotkać na Saharze pod Szyndzielnią albo w masywie Skrzycznego czy Pilska.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Półwysep Pelješac - Sv. Ilija - 960 m.n.p.m. - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone