Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Polak w chorwacji-jak żyć?

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
AnetaA
Cromaniak
Posty: 881
Dołączył(a): 10.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AnetaA » 21.09.2007 23:33

Gandaliela napisał(a):Masz rację, nie wierzę w istnienie kraju w ktorym zjawisko korupcji nie istnieje.
Tak samo jak nie wierzę w istnienie ludzi,ktorzy choć raz w życiu nie zrobili przekretu,choćby maluteńkiego.
Dusza ludzka jest grzeszną niestety.W innym przypadku świat bylby rajem.
A ci,ktorzy ostro atakują zazwyczaj najwięcej maja na sumieniu....


A ja wierzę,że tacy są,przecież wszyscy, do jasnej ch... nie mogą przekręcać. :!: Usiłuję sobie przypomnieć, co przekręciłam, przegiąć to i owszem, ale przekręcać ( w sensie przekrętu oczywiście) a to chyba nie to samo.

Ps żeby wszystko było jasne jakaś święta czy nawiedzona to ja nie jestem, po prostu - mimo wszystko - ciągle wierzę w ludzi :D
Gandaliela
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 10.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gandaliela » 22.09.2007 22:20

Ja tez się staram, pomimo faktu,że często przekonuję się,że nie bylo warto.aA może boję się,że jesli zwątpię już we wszystko i wszystkich, to będzie to znaczylo,że dobilam już dna.
A z tamtąd już chyba nie ma dalszej drogi?
AnetaA
Cromaniak
Posty: 881
Dołączył(a): 10.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AnetaA » 22.09.2007 23:04

Też niestety bardzo często na tym tracę... ale wiara ponoć czyni cuda a więc może się kiedyś uda? :D
Gandaliela
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 10.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gandaliela » 22.09.2007 23:10

Mam nadzieję,że masz rację.
Taki juz moj problem,że jestem zakichana optymistką.Często mi to ratuje wiarę i nerwy, ale też i przysparza kloptów.
Ale nic, trzeba wierzyć, bo inaczej trzeba się bedzie dać uśpić :lol:
Przecież swiat nie może się składać z samych " padalców"...
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 29.09.2007 20:46

Gandaliela....
z postu na paczantku tematu napisalasz: "przyssam się do niego jak pijawka". Pierwsza rada nie rob tego bo zostaniesz bez glowy ktora stracis z rak mojej kochanej zoni (w stylu Podbipienta scina glowe przibiszom z wschodu). Bardzo mi milo ze ci sie Chorwacja podoba. Jezeli chcesz znalesc prace to polecam Polske firmy turisticzne (Retman...i inne)
Albo chorwacke firmy turisticzne ktore bukuja poprzez internet ale potrzebuja do rezerwacji osobe gadajanco po polsku. W tej sprawie tez jest istotna informacja ze sa i chorwaci ktory sie ucza polonistiki, czyli ucza jezik polski poniewarz od 10 lat jest coraz wiencej polakow w cro.
Czekam na twoja pitania apropo czego kolwiek
pozdrawiam Leon
Gandaliela
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 10.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gandaliela » 30.09.2007 16:09

Witaj Leonie :D
Hvala lijepo,że się do mnie odezwałeś.
Skorzystam z Twojej rady i nie bede sie zachowywać jak pijawka.Nie chce zginąć, bo zamierzam zamieszkać w Chorwacji.
Pracę jako pilot wahadlowy bede miała od przyszłego roku i to właśnie mam nadzieję,że w Retmanie.Problem polega na tym że ja chcę do Chorwacji na zawsze. I to właśnie w okolice Trogiru.
I nie będę ukrywać,że każdy kto tam mieszka i w jakiś sposób jest powiązany z jezykiem polskim, jest dla mnie na wagę zlota.
Poprostu wiem,że bede potrzebowała pomocy i to pewnie nie raz.
Za dwa tygodnie jestem w Trogirze,jadę wlasnie z Retmanem.
I w związku z tym mam do Ciebie pytanie: może moglibyśmy spotkać się na kawie lub czymkolwiek innym? Bardzo chetnie poznalabym Ciebie i Twoją żonę, będzie mi potem jakoś łatwiej prosić Was czasem o pomoc.
Niestety w Trogirzę będę tylko jeden dzień, a wlasciwie 9 godzin, ale mam nadzieję że sie zgodzisz i uda nam się spotkać.
Podam Ci mojego maila adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
Pozdrawiam, czekam odpowiedzi i zgody na spotkanie :D
Ania/Gandaliela
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 07.10.2007 00:43

Witam Aniu,
niestety chiba sie nie zobaczymi w terminir podsnim przez ciebie poniewarz w czwartek 11 wijezdzamy do Polski do Szczecina i ja tam zostaje do 29.10. a zona i dzieci nawet do Swiant. Tak ze my przikro. Ale w Trogirze mieszka i inna polka Dorota Poduka sprobuj sie z nia zkontaktowac. Ja teras namiarow nie mam.
Gandaliela
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 10.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gandaliela » 08.10.2007 22:51

Witaj Leonie,
Wybacz mi opoźnienie w odowiedzi, ale w niedzielę wrociłam zTrogiru i jeszcze odsypiam 40 godzin podróży.
W przyszłą też jadę i w kolejną następną też. Udało się podłapać możliwość transportu.
Gdyby Ci jakimś sposobem przywiodło w okolice Katowic to daj znać- możemy się tam uviditi.
Sretan put u Polske!
Pozdrav!
BLADE27
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 41
Dołączył(a): 16.08.2007
witam

Nieprzeczytany postnapisał(a) BLADE27 » 31.10.2007 09:31

Jeżeli masz jakieś dodatkowe pytania,służę pomocą.

Jestem tu już od jakiegoś czasu więc mogę coś niecoś doradzić

Pozdrav
kalafior98
Turysta
Posty: 11
Dołączył(a): 17.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) kalafior98 » 31.10.2007 10:16

Bog

Trochę czasu mineło...nie pisałem nic...tylko czytałem...

Moje spostrzeżenia co do pobytu w HR:
1. Życie - inne niż w Północnej Europie, do jakiego my Polacy jesteśmy przyzwyczajeni. Chorwacja dąży do UE, będzie lepiej. Jednak nie jest tak różowo jak to ktoś z przedmówców zauważył. Zakupy w sklepach tak jak u nas jednak uwaga...artykuły inne, moda inna. Ale dla każdego coś się znajdzie...
2. Okolica - mieszkam w Splicie więc mogę się wypowiedzieć na temat tutejszej okolicy. Jak każdy zdaje sobie sprawę pięknie i różowo jest w okolicy portu, Pałacu Dioklecjana, okolice nabrzeżne. Jednak wystarczy pójść troszkę w miasto i można spotkać zgoła odmienne obrazy. Śmieci które są porozrzucane po trawnikach, chodnikach. Owszem codziennie rano jeździ sobie autko i czyści ulice - ale tylko ulice. Ludzie mieszkający tutaj nie dbają o wizerunek okolicy w której mieszkają.
Możliwe, że okoliczne miasteczka wyglądają inaczej, nie twierdzę tego. Kiedy zacznę zwiedzać okoliczne miejscowości wtedy napiszę jak to tam wygląda, chyba, że ktoś będzie szybszy.
3. Praca - nie jest łatwo dostać pozwolenie na pracę w HR. Temat był już wałkowany nie raz więc można poczytać wyżej.
4. Kultura - jednym się podoba innym nie. Ja obstaje przy swoim. Dziwne zachowania, dziwne podejście do innych ludzi - innej narodowości. Miałem kilka sytuacji nie całkiem w porządku, ale jestem z innego kraju więc "inny".

Potwierdzam to co również było już tutaj na forum napisane. Muzyka - jest piękna.


Gandaliela - Trogir - piękne miasto, fakt uliczki, ludzie itd. Jednak pamiętaj - życie to nie bajka. Spróbuj poznać "normalne" życie zanim zaczniesz tutaj mieszkać. Nie neguję Twoich zamiarów, życzę powodzenia, skoro to i tak nieuniknione. Jednak przyjedź na dłuższy czas i się przekonaj.

Na wszystkie powyższe tematy ktoś może znaleść inne pozytywne przykłady - nie twierdzę, że wszyscy są źli, niedobrzy itd. Jednak swoje uwagi podaję jako Polak który zaczyna funkcjonować w tutejszym środowisku.

Pozdrav!
BLADE27
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 41
Dołączył(a): 16.08.2007
witam

Nieprzeczytany postnapisał(a) BLADE27 » 31.10.2007 10:30

Dodam coś jeszcze do Posta Kalafior98 :

- Popołudniami scenariusz wygląda następująco :

Panowie , piwko , winko w okolicznych knajpkach, których jest tutaj mnóstwo

Panie , spacerki z dziećmi - w samotności

- Zamiłowanie do zakładów bukmacherskich , sądzę że jest to nowość tutaj.
W promieniu 500m2 naliczyłem cztery szt.

- Supermarkety !!!! Prawdziwy pokaz mody, tłumy zwiedzających - tu potwierdzam słowa Kalafior98
Dodam jeszcze że w porównaniu do Polski, zdecydowanie większy wybór art.
dziecięcych - zabawki,ubranka - mnóstwo, niedrogo.

- Art. spożywcze - zdecydowanie drożej niż w Polsce!

- Autobusy - tu pozytyw dla obsługi - kanar to Pan, który podchodzi, sprzedaje bilet, kasuje!!!! - A potem sprawdza!!!
Stan techniczny-wiele do życzenia

- Na drogach - dużo trąbienia tzw. styl południowy ( sądzę forma pozdrowienia ) , uwaga na skutery !

- Śmieci Śmieci Śmieci !!!!

Przepraszam jeśli kogoś uraziłem

Proszę o sprostowanie, w końcu Forum jest chyba po to żeby każdy mógł
wyrazić swoje spostrzeżenia.

HVALA, POZDRAV !!!

BOG BOG BOG
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107714
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 31.10.2007 11:31

Witam :lol:

Problem śmieci to niestety problem nie tylko Chorwacji, w Polsce też z tym mamy problem, jak i cały Świat.

http://www.naszaziemia.pl/v3/index.php
BLADE27
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 41
Dołączył(a): 16.08.2007
witam Janusz

Nieprzeczytany postnapisał(a) BLADE27 » 31.10.2007 11:36

Witam Janusz

Sądzę jednak że w Polsce jednak wygląda to zdecydowanie lepiej...

Zwróć uwagę np. na ilość pojemników na śmieci wzdłuż ruchliwej drogi

Na drodze Między Splitem a Trogirem nie zauważyłem ani jednego.

Owszem, na osiedlach istnieją kontenery na śmieci ale najczęściej są
przepełnione a śmieci leżą na ziemi.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107714
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 31.10.2007 11:53

Fakt poprawiło się, ale też nie było wcześniej "różowo".
Po zmianie systemu zaczęto uczyć i myśleć "ekologicznie" - przystąpienie do Unii tez wymusiło pewne normy i zachowania.
Chorwaci muszą widocznie na własnych błędach - tak jak my, nauczyć się ekologii.

:papa:
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3661
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: witam Janusz

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 31.10.2007 15:52

BLADE27 napisał(a):Witam Janusz

Sądzę jednak że w Polsce jednak wygląda to zdecydowanie lepiej...

Zwróć uwagę np. na ilość pojemników na śmieci wzdłuż ruchliwej drogi

Na drodze Między Splitem a Trogirem nie zauważyłem ani jednego.

Owszem, na osiedlach istnieją kontenery na śmieci ale najczęściej są
przepełnione a śmieci leżą na ziemi.


Dalmacja to nie typowa Chorwacja!!
Na Istri wszystko wyglada inaczej (Istra znajdoje sie na zachodze od Dalmacje)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko

cron
Polak w chorwacji-jak żyć? - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone