Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Plaże na wyspie Korcula

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Grzegorz45_zr
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 18
Dołączył(a): 13.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz45_zr » 14.02.2009 02:41

Adam66 napisał(a):Byłem na plaży pupnatska luka (bardzo malownicza zatoka z przepiękną wodą). Dojazd asfaltowo szutrowy, mało miejsca na parkowanie, wypżyczalnia leżaków i parasoli. Przy plaży budka z piciem w głębi konoba.

Byłem w tym raju wiele razy i mam wiele zdjęć .Po raz pierwszy dotarłem tam w lipcu 1999 roku .Na całej plaży tego roku ani razu nie spotkaliśmy więcej niż kilkanaście osób.Dojazd był karkołomny.Moje mondeo kombi brało niektóre zakręty na dwa razy ześlizgując się po kamieniach.Adrenalina buzowała .Teraz to spacerek.Nie było nic na dole poza miejscowymi, a jedynym minusem były natrętne pszczoły. Teraz pszczół brak, ale są parasole i budka z napojami .Czy to dobrze? Wolałem tamte czasy.Przy brzegu małe białe kamienie potem głazy z pomiędzy których wystawały mureny , mnóstwo ryb,karminowo czerwone rozgwiazdy ,a na 10-12 metrach piękne wielkie muszle .Byłem w kilku miejscach w Chorwacji ,ale od pewnego czasu jeżdżę tylko na Korczulę .Nie będę za bardzo chwalił , bo mi rodacy wyspę zadepczą java:emoticon(':lol:') Łapałem piękne kraby,ośmiornice ,smaczną obladę i wiele innych ryb z których najpiękniejsza to Korys doncela. Zawsze wynajmujemy apartament lub domek w Lumbardzie i mamy wciąż ten sam dylemat - Pupnacka Luka czy piaski .Na piaskach też było nie źle szczególnie jak jest fala.( czasem do 1,5 m) Dla mnie plaża u Prżina( jakoś tak się nazywa) była jeszcze dodatkowo atrakcyjna od lewej strony - i to nie dlatego że jest to ulubione miejsce zwolenniczek toplesu , ale dlatego że są tam wspaniałe łąki podwodne i głęboczki pełne skarbów z pełnego morza.Tam też spotkałem kilka razy ryby których nie znalazłem w żadnym albumie , czy katalogu. Jak wspominam wspaniałe wina wina,soczyste owoce,śliwowice , owoce morza z grilla czy z patelni, gotowane albo na surowo to aż się trzęsę nie mogąc doczekać do lipca na wyjazd.Żona z córką już też snują plany .Trochę będzie nam smutno bo po raz pierwszy pojedziemy w trójkę - starsza córka szykuje się do zamążpójścia i nie chce z nami jechać . Może będziemy mieli sympatycznych sąsiadów?, a może ktoś będzie chciał się wybrać z nami?
Jeśli ktoś chce mogę przesłać zdjęcia , ale ostrzegam -zobaczysz je i nie będzie odwrotu - będziesz musiał tam pojechać.
Próbował ktoś nurkować w nocy z latarką- kapitalna sprawa.Wtedy jest dopiero ruch wśród podwodnych skał- polecam.
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 14.02.2009 08:10

Grzegorz45_zr napisał(a):Jeśli ktoś chce mogę przesłać zdjęcia , ale ostrzegam -zobaczysz je i nie będzie odwrotu - będziesz musiał tam pojechać.


W związku z tym, że niektórzy z nas, w tym ja również planują tegoroczny pobyt wakacyjny właśnie na Korculi bardzo chętnie zobaczymy Twoje zdjęcia. :papa:
Podaję email adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
gaceq
Croentuzjasta
Posty: 206
Dołączył(a): 13.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) gaceq » 14.02.2009 10:12

Poproszę i ja:

adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
Adam66
Croentuzjasta
Posty: 359
Dołączył(a): 07.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam66 » 14.02.2009 12:45

Byłem w tym raju wiele razy i mam wiele zdjęć .Po raz pierwszy dotarłem tam w lipcu 1999 roku .Na całej plaży tego roku ani razu nie spotkaliśmy więcej niż kilkanaście osób.Dojazd był karkołomny.Moje mondeo kombi brało niektóre zakręty na dwa razy ześlizgując się po kamieniach.Adrenalina buzowała .Teraz to spacerek.Nie było nic na dole poza miejscowymi, a jedynym minusem były natrętne pszczoły. Teraz pszczół brak, ale są parasole i budka z napojami .Czy to dobrze? Wolałem tamte czasy.Przy brzegu małe białe kamienie potem głazy z pomiędzy których wystawały mureny , mnóstwo ryb,karminowo czerwone rozgwiazdy ,a na 10-12 metrach piękne wielkie muszle .Byłem w kilku miejscach w Chorwacji ,ale od pewnego czasu jeżdżę tylko na Korczulę .Nie będę za bardzo chwalił , bo mi rodacy wyspę zadepczą java:emoticon('') Łapałem piękne kraby,ośmiornice ,smaczną obladę i wiele innych ryb z których najpiękniejsza to Korys doncela. Zawsze wynajmujemy apartament lub domek w Lumbardzie i mamy wciąż ten sam dylemat - Pupnacka Luka czy piaski .Na piaskach też było nie źle szczególnie jak jest fala.( czasem do 1,5 m) Dla mnie plaża u Prżina( jakoś tak się nazywa) była jeszcze dodatkowo atrakcyjna od lewej strony - i to nie dlatego że jest to ulubione miejsce zwolenniczek toplesu , ale dlatego że są tam wspaniałe łąki podwodne i głęboczki pełne skarbów z pełnego morza.Tam też spotkałem kilka razy ryby których nie znalazłem w żadnym albumie , czy katalogu. Jak wspominam wspaniałe wina wina,soczyste owoce,śliwowice , owoce morza z grilla czy z patelni, gotowane albo na surowo to aż się trzęsę nie mogąc doczekać do lipca na wyjazd.Żona z córką już też snują plany .Trochę będzie nam smutno bo po raz pierwszy pojedziemy w trójkę - starsza córka szykuje się do zamążpójścia i nie chce z nami jechać . Może będziemy mieli sympatycznych sąsiadów?, a może ktoś będzie chciał się wybrać z nami?
Jeśli ktoś chce mogę przesłać zdjęcia , ale ostrzegam -zobaczysz je i nie będzie odwrotu - będziesz musiał tam pojechać.
Próbował ktoś nurkować w nocy z latarką- kapitalna sprawa.Wtedy jest dopiero ruch wśród podwodnych

To jest to co tygrysy lubią najbardziej.
Niestety niedługo zostaną tylko Kornaty: oby nie.
Pozdrawiam
PS Nie wyciągnij wszystkiego z wody, zostaw tym co będą w sierpniu.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 14.02.2009 13:11

Grzegorz45_zr
A masz jakiś namiar na kwaterkę w Lumbardzie?

Dzięki za info.
mkm
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5455
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkm » 14.02.2009 13:29

Pełny zestaw viteskih igara na Korculi :
- moreska w Korculi
- kumpanija w Vela Luka , Blato , Cara , Pupnat , Smokvica
- mostra w Zrnowo
Pozdrav. :papa:
Grzegorz45_zr
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 18
Dołączył(a): 13.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz45_zr » 15.02.2009 17:44

FUX napisał(a):Grzegorz45_zr
A masz jakiś namiar na kwaterkę w Lumbardzie?

Dzięki za info.

Mam namiary ,ale uwierz mi nie są do niczego potrzebne .Jeszcze się nie zdarzyło, aby był jakiś problem z wynajmem .W każdym hotelu w recepcji znajdziesz informacje o wolnych kwaterach , domkach i pokojach .Oni się tam wszyscy znają i jak nie jeden to drugi ma coś wolnego.Można pytać na przykład w apartamentach Lina , czy w informacji turystycznej przy plaży miejskiej .Dla wymagających polecam po prostu pytanie po domach.Ostatnio wynająłem dwa pokoje z kuchnią jadalnią dwoma łazienkami i olbrzymim balkonem nad którym wisiały przepiękne fioletowe kwiaty.Do wody 15 metrów.Czyściutko pełne wyposażenie - nic nie trzeba było zabierać z domu .Nie ma się czego obawiać .Nikt też nie woła zapłaty z góry chodź w dobrym tonie jest wpłacenie właścicielowi zaliczki i o ewentualnym przedłużeniu czy skróceniu poinformowanie kilka dni wcześniej.
Mając samochód nie jest istotne czy do morza mamy 15 metrów czy 1500 metrów.Trochę ruchu nikomu nie zaszkodzi , a tam gdzie jest najpiękniej domów nie ma w obrębie kilku kilometrów co wiąże się i tak z jazdą samochodem.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 15.02.2009 17:55

Grzegorz45_zr napisał(a):
FUX napisał(a):Grzegorz45_zr
A masz jakiś namiar na kwaterkę w Lumbardzie?

Dzięki za info.

Mam namiary ,ale uwierz mi nie są do niczego potrzebne .Jeszcze się nie zdarzyło, aby był jakiś problem z wynajmem .W każdym hotelu w recepcji znajdziesz informacje o wolnych kwaterach , domkach i pokojach .Oni się tam wszyscy znają i jak nie jeden to drugi ma coś wolnego.Można pytać na przykład w apartamentach Lina , czy w informacji turystycznej przy plaży miejskiej .Dla wymagających polecam po prostu pytanie po domach.Ostatnio wynająłem dwa pokoje z kuchnią jadalnią dwoma łazienkami i olbrzymim balkonem nad którym wisiały przepiękne fioletowe kwiaty.Do wody 15 metrów.Czyściutko pełne wyposażenie - nic nie trzeba było zabierać z domu .Nie ma się czego obawiać .Nikt też nie woła zapłaty z góry chodź w dobrym tonie jest wpłacenie właścicielowi zaliczki i o ewentualnym przedłużeniu czy skróceniu poinformowanie kilka dni wcześniej.
Mając samochód nie jest istotne czy do morza mamy 15 metrów czy 1500 metrów.Trochę ruchu nikomu nie zaszkodzi , a tam gdzie jest najpiękniej domów nie ma w obrębie kilku kilometrów co wiąże się i tak z jazdą samochodem.

Dzięki za podpowiedzi...
Czy pamiętasz może, jakie pieniądze życzyli sobie za apartament powiedzmy 2+2.
Z gory dziekuję.
Grzegorz45_zr
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 18
Dołączył(a): 13.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz45_zr » 15.02.2009 18:47

Za najwyższy luksus płaciłem 50 € na dobę , ale można też wynająć w sezonie całkiem przyzwoite lokum -na cztery osoby- za połowę tej ceny. Mowa oczywiście o dwóch pokojach z kuchnią lub aneksem kuchennym.
Są oczywiście też tańsze możliwości noclegu , ale dla młodzieży - nie dla rodzin z dziećmi. Generalnie jak chcesz spędzić wakacje taniej niż w ,,kurortach nadmorskich'' w Polsce , nie być okradzionym , mieć zapewnioną pogodę , wodę 24 stopnie, przepyszne jedzenie i rzeczywiście chcesz odpocząć polecam - jedź.Obojętnie gdzie ,ale do Chorwacji . Jeśli nie chcesz jechać samochodem - możesz lecieć , a na lotnisku wynająć samochód (rada-wcześniej zarezerwuj i to z klimatyzacją ).Bez samochodu też się dostaniesz na wyspę , ale to dla wytrwałych.
Pozdrawiam
Grzegorz
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 15.02.2009 18:52

Mnie na cro nie musisz namawiać...
Byłem dotychczas z 8 razy... 8)

Dzieki. Chyba zdradzę Pakostane na rzecz właśnie Korculi...
Pozdrawki i dzieki za info. Wybieram sie przelom VI / VII więc sądzę, że z apartamentami nie powinno być problemu.
Jeszcze raz serdecznie dziękuję za info.

Powiedz jeszcze, czy Lumbarda jest zblizona klimatem do orebica, czy totalne zad...e...
:roll:

:wink:
Grzegorz45_zr
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 18
Dołączył(a): 13.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz45_zr » 15.02.2009 21:02

Z Orebića do Lumbardy to rzut beretem przez kawałek błękitnej wody,ale klimat się trochę rużni.Nie raz widziałem jak wiatr Bora gromadził białe obłoki na wierzchołkach gór u podnóża których leży Orebić.Siedząc na balkonie obserwowałem jak po zboczu schodziła burza do miasteczka , a później wracała w górę.Do nas docierały tylko ostre podmuchy rześkiego powietrza i parę kropel deszczu.W nocy podczas burzy z wyładowaniami efekt był jeszcze bardziej interesujący.Orebić jest dla mnie tylko malowniczym miasteczkiem po drodze do raju.Pod względem architektonicznym od miasteczka Korczula jest piękniejszy tylko Dubrownik.
Spędzenie wakacji w Orebiću bez zobaczenia Korczuli i Dubrownika to coś tragicznego .To jak jechać na wycieczkę do Krakowa i zakończyć podróż w Balicach.Chyba że lubisz wielkie monotonne plaże - wtedy polecam Makarską Rivierę - ja tam wytrzymałem dwa dni. Byłem w takich miejscach na wyspie Korczula których nie da się nawet opisać.Widziałem takie zakątki że szczękę musiałem podtrzymywać z zachwytu .Jeśli Chorwacja wejdzie do Unii Europejskiej tam właśnie chciałbym zamieszkać.Jeśli chodzi Ci o rozrywki takie jak disco, pub, plaże nudystów itp to też tego nie zabraknie .Różne są opcje wypoczynku .Moim kolegom w Irlandii polecałem Kraków jako ciekawe miejsce do zwiedzania Polski, aż któregoś weekendu polecieli w piątkę.
Po powrocie zagadnąłem ich - jak było. Byli zachwyceni i zadowoleni.
No ale co widzieliście - pytam dalej . No tak właściwie to niewiele ,bo pub był tak blisko lotniska i hotelu że nigdzie więcej przez trzy dni nie byli .Od rana do nocy siedzieliśmy w pubie .To może spróbowaliście kuchni polskiej? O taaaak mówi Jimi , McDonald był tuż za rogiem , a w pubie kupowali też polskie chipsy.
Jak byłem na Istrii w pięknym Mieście Pula z kapitalnym koloseum (porównywalnym do tego we Włoszech) spotkałem panią ,która całe wakacje spędzała w basenie i ani razu nie weszła do morza,, bo słona woda szkodzi mi na cerę'' mówiła. Tylko że dziennie wypalała dwie paki papierosów , a ze sklepów przynosiła całe siatki pamiątek z napisem na spodzie made in china. Każdy robi to co lubi.
Jak lubisz fotografować to polecam świt i chwilę przed zachodem słońca, a jak chcesz pływać, czy nurkować możesz to robić cały dzień - w nocy disco - wyśpisz się jak wrócisz do Polski szkoda czasu.
Ja tam jadę samochodem w lipcu - może po drodze odwiedzę rodzinę w Polsce.

Pozdrawiam
Grzegorz
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 15.02.2009 21:45

Korcule miasto i wyspę zjechałem kilka lat wstecz. Metę mieliśmy wlaśnie w Orebicu.
Dlatego pytałem o Lumbardę w kontekście porównania z Orebicem... :wink:
P.S. Wysłałeś foty Majeczce?
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 15.02.2009 21:48

Grzegorz45_zr napisał(a):Z Orebića do Lumbardy to rzut beretem przez kawałek błękitnej wody,ale klimat się trochę rużni.Nie raz widziałem jak wiatr Bora gromadził białe obłoki na wierzchołkach gór u podnóża których leży Orebić.Siedząc na balkonie obserwowałem jak po zboczu schodziła burza do miasteczka , a później wracała w górę.Do nas docierały tylko ostre podmuchy rześkiego powietrza i parę kropel deszczu.


O, to chyba nie była to bura... bura deszczu (tym bardziej latem) raczej nie przynosi...
Pozdrawiam
Grzegorz45_zr
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 18
Dołączył(a): 13.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz45_zr » 15.02.2009 22:56

Ja turysta nie mogę polemizować na temat Chorwacji z kimś kto tam mieszka, ale na temat wiatru bora uświadamiał mnie mój przyjaciel Chorwat.Z pokolenia na pokolenie rybak.Mówił że bora powstaje w partiach wysokich gór takich jak na przykład na półwyspie Peljasac - jak jest wysokie ciśnienie i wzdłuż tych gór się przemieszcza.Obłoki ciemnych chmur i niskie,ale białe fale na morzu świadczą o nadejściu silnego wiatru bora.Mimo słonecznej i ciepłej pogody wokół.
Wieje on latem zdecydowanie krócej niż zimą i tak jak szybko się pojawia tak i szybko znika.Innym silnym wiatrem jest wiatr od południa Jugo. Pojawia się on w trakcie zachmurzonego nieba i opadów i mogłem z nim pomylić wiatr bora nie jestem meteorologiem.Chodzi o to że Orebić był mokry, a Korczula lekko przemoczona .Ja byłem suchy, bo siedziałem na balkonie wcinając prśut i kalmary , popijając obficie czerwonym winem z kostkami lodu.
Pozdrawiam i zazdroszczę Ci że mieszkasz w takim pięknym kraju.
Grzegorz
Sysia_86
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 103
Dołączył(a): 13.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sysia_86 » 16.02.2009 08:26

Grzegorz45_zr, ja też bardzo proszę o zdjęcia :)) adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
wybieramy się w tym roku!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone