Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Planowany debiut w Chorwacji

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Lider16
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 609
Dołączył(a): 29.01.2006
Planowany debiut w Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lider16 » 29.01.2006 17:18

Witam wszystkich Cro-maniaków, Cro-entuzjastów i innych Cro... ;-)
W tym roku planuję pierwszy raz wybrac się do Chorwacji. Na dzień dzisiejszy będzie to druga połowa czerwca. Zamierzamy wyjechac z Krakowa w dwie lub trzy rodziny, każda 2+1. Mam w związku z tym kilka pytań?
1. Czy II połowa czerwca to juz sezon czy jeszcze "przed sezonem" i jak sie w tym okresie kształtują ceny (kwatery, jedzenie etc)
2. Czy fakt, że w tym okresie będą MŚ w piłce nożnej, może skutkować mniejszym ruchem turystycznym w Chorwacji (jakieś doświadczenia z roku 2004 roku (ME) czy 2002 (MŚ) mile widziane
3. Znajomi byli w ub. roku w Trsteniku i bardzo nam polecali jako świetne miejsce na wypoczynek z dziećmi, wiec póki co planujemy jechać też gdzieś na płw Peljesac. Czy to dobry wybór? I jaką drogę wybrać z Krakowa, przez Austrię czy Bośnię?
Chętnie przeczytam też odpowiedzi na nie zadanie przeze mnie pytania :wink:
Pozdrawiam
Tomek O.
Croentuzjasta
Posty: 286
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomek O. » 29.01.2006 17:57

Wypowiedzieć się mogę jedynie jesli chodzi o droge - jesli chcesz przejechać szybko i po autostradach to - dla mnie - tylko przez Austrię. Pozdrawiam
krzysiek M.
Croentuzjasta
Posty: 271
Dołączył(a): 01.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzysiek M. » 29.01.2006 18:12

ad1
druga połowa czerwca to nie jest jeszcze sezon , ceny kwater sa niższe , pozostałe raczej nie , mam na mysli jedzenie . Bywa ze w lokalach gastronomicznych jest taniej( taką tendencję zaobserwowałem kiedys w Omisiu,
ad 2
Nizszego ruchu nie spodziewaj się . Byłem w Primosten w trakcie ME. Czesi okupowali knajpy z TV a Chorwaci siedzieli w domach i knajpach przezywając sukcesy i porazki swojej ekipy piłkarskiej.
ad.3.
Peljesak to strzał w dyche . Miejsca na półwyspie warte zwiedzenia. Wrażenia bedziesz miał nieziemskie. Polecam Orebic. Fajne małe miasteczko , duzo kwater , fajna plaza choc czasami troche brudna. Byłem na przełomie sierpnia i wrzesnia , ceny przystepne.
Co do trasy to mam mieszane uczucia. Fajnie jeździ sie przez Wegry ale w zeszłym roku nie byłem z tej trasy zadowolony( cz,swk,hun,cro). Wracałem przez Austrie . Austria ok. ale granice cro/slo i slo/aut. przypominały mi polskie granice z lata 90-tych, korki , nieprzyjemnie, przejazd przez SLO długi i powolny .Nadmieniam ,że jechałem w nocy. Masę tirów , syf.
Teraz wybiore się przez Bośnie . Na forum jest wiele opisów trasy przez ten kraj . Poszukaj
Miłego wypoczynku . Krzysiek
Lider16
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 609
Dołączył(a): 29.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lider16 » 29.01.2006 21:57

Dzieki za odpowiedzi. Mam jeszcze pytanie o sprawy finansowe. Wiem z lektury forum, że najlepiej wziąć do Cro gotowzine w Euro i tam zamieniać na kuny. Jak to wygląda na Plejesacu? Czy są kantory/banki, a jak wygląda możliwośc płatności kartą (sklepy, knajpy inne atrakcje)? Co z bankomatami? I jak wygląda sprawa tankowania paliwa (zwykłej benzynki 95)?
krzychu_72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 515
Dołączył(a): 06.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzychu_72 » 29.01.2006 22:54

Lider16 napisał(a):Dzieki za odpowiedzi. Mam jeszcze pytanie o sprawy finansowe. Wiem z lektury forum, że najlepiej wziąć do Cro gotowzine w Euro i tam zamieniać na kuny. Jak to wygląda na Plejesacu? Czy są kantory/banki, a jak wygląda możliwośc płatności kartą (sklepy, knajpy inne atrakcje)? Co z bankomatami? I jak wygląda sprawa tankowania paliwa (zwykłej benzynki 95)?


Najlepiej wziąć kartę i płacić kartą (np. za paliwo), a gotówkę wyciągnąć z bankomatu. Wychodzi najlepszy możliwy przelicznik. Wyciągnij raz, a więcej - będzie jeszcze lepszy przelicznik bo zapłacisz tylko jedną prowizję za wyciągnięcie gotówki ;-)
Jak byłem na Makarskiej, na stacjach można było płacić kartą. Jadąc na Peljesac zatankuj sobie w Neum w BiH, paliwo wyjdzie cię jeszcze taniej - też możesz zapłacić kartą.
W większych supermarketach typu Konzum możesz płacić kartą. Nie pamiętam, jak było w Studenacu czy Tommy.

Rok temu byłem w drugiej połowie czerwca. Ceny apartamentów są już wyższe od ok. 17-19 czerwca. Najwyższy sezon zaczyna się w lipcu.

Jesli jedziesz z dzieciakami, polecam drogę przez Austrię. Jadąc w czerwcu w sobotę do Cro, wszędzie na trasie było puściutko. Autostrada maksymalnie pusta. Tunele dosłownie przeleciałem. Z kolei wracałem w tygodniu (chyba środa) i przejazd przez Polskę (noc) - tragedia - duże natężenie ruchu.
krzysiek M.
Croentuzjasta
Posty: 271
Dołączył(a): 01.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzysiek M. » 29.01.2006 23:15

w zakresie kasy sa rózne szkoły. Ja preferuje nastepująca . Maksymalnie staram sie płacic karta , kurs najlepszy a wiekszosc punktów karty akceptuje.Na kwatere wioze gotówke w EUR. Na miejscu cześć euro wymieniam w banku a nie w kantorze bo bank oferuje lepszy kurs . W kantorach trzeba zwracac uwage na wysokość prowizji!!!. W Orebicu sa kantory i bank. Nie ma kłopotu z wymiana kasy , ale jest np. kłopot w Stronie . W dni wolne od pracy wymiana kasy graniczy z cudem. Brak kantoru, wymiana jest możliwa tylko na poczcie.Korcula -bez problemu,
Lider16
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 609
Dołączył(a): 29.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lider16 » 30.01.2006 11:38

Dzieki za kolejne /po/rady :) Forum przekopałem w miare dokładnie i dużo rzeczy stamtąd też się dowiedziałem. Ale taka rzecz mnie naszła jeszcze a'prpops pkt 2 mojego pierwszego postu, czy odbiornik TV jest standardoweym wyposażeniem apartamentu? ;-)
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 30.01.2006 11:45

Cześć Lider16.
W ubiegłym roku byłem w czerwcu między innymi w Orebicu na Peljesacu i wybrałem drogę przez Bośnię. Dokładny opis był tu na forum ale się zbył. :cry:
II połowa czerwca to nie jest jeszcze sezon, wczasowiczów nie jest tak wielu ale z dnia na dzień zobaczysz, ze będzie ich przybywać. Ceny kwater są troche niższe, możesz w nich wybierać i przebierać, oczywiście targując się. Jakie będą w tym roku trzeba zobaczyć w internecie, ale zawsze na miejscu można "zbić cenę" - jak jedzie się "w ciemno".
Przeważnie w apartamentach są telewizory i to z programami z satelity więc mistrzostwa raczej zobaczysz :!: .

Trasa przez Austrię jest szybsza , do wyboru masz dwie możliwości, przez Słowację lub Czechy. Ja wolę dłuższą (Cieszyn) przez Czechy , jest wiecej tu autostrad ( nawet ta chrzanowska) więc śmigasz dość szybko.

Trasa przez Słowację, Węgry (Budapeszt), Chorwację, BiH jest wolniejsza ale ładniejsza. Po drodze należy zatrzymać sie na nocleg, nigdzie poza Słowacją (18km płatna droga - lecz można ominąć) nie ma autostrady, tu są krótkie odcinki drogi szybkiego ruchu. Miejsc na nocleg tranzytowy jest wiele, albo jeszcze na Węgrzech tuż przed granicą z Chorwacją albo w Chorwacji przy granicy z BiH. Ja wybrałem to drugie rozwiązanie i mieszkałem w Vinkovci gdzieś dwadzieściaparę kilometrów przed BiH. Potem pozostaje Ci przejechać przez BiH zgodnie z przepisami bo po drodze stoją liczne patrole policji. Trasa jest piękna, wsród gór, potem Mostar, dolina Neretwy - ech już mi się chce do Chorwacji.
W BiH masz najtańsze paliwo, płacisz kartą lub euro. 1euro= 1.95 marki
W BiH Neum jest najdroższe bośniackie paliwo, po drodze a więc przy północnej granicy z HR i w centrum BiH jest tańsze.
Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 30.01.2006 12:00 przez krakuscity, łącznie edytowano 1 raz
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 30.01.2006 11:56

Lider16 napisał(a):Ale taka rzecz mnie naszła jeszcze a'prpops pkt 2 mojego pierwszego postu, czy odbiornik TV jest standardoweym wyposażeniem apartamentu? ;-)


Nie. Standardowym wyposażeniem apartamentu jest aneks kuchenny (zlewozmywak, lodówka, kuchenka, garnki, naczynia, sztućce) i łazienka (WC + prysznic lub wanna).
Klimatyzacja, TV i inne rzeczy- to jest wyposażenie dodatkowe. Trzeba czytać opisy po prostu. Najczęściej TV (jeśli jest) masz w cenie wynajmu, klimatyzacja natomiast jest płatna dodatkowo.

Plumek
Lider16
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 609
Dołączył(a): 29.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lider16 » 30.01.2006 13:15

krakuscity napisał(a):Cześć Lider16.


Cześć
krakuscity napisał(a):W ubiegłym roku byłem w czerwcu między innymi w Orebicu na Peljesacu i wybrałem drogę przez Bośnię. Dokładny opis był tu na forum ale się zbył. :cry:


Jeżeli masz gdzieś lokalnie to poproszę na mejla sr74@-t-o-w-y-t-n-i-j-.o2.pl
Z góry dzieki ;-)

krakuscity napisał(a):II połowa czerwca to nie jest jeszcze sezon, wczasowiczów nie jest tak wielu ale z dnia na dzień zobaczysz, ze będzie ich przybywać. Ceny kwater są troche niższe, możesz w nich wybierać i przebierać, oczywiście targując się. Jakie będą w tym roku trzeba zobaczyć w internecie, ale zawsze na miejscu można "zbić cenę" - jak jedzie się "w ciemno".
Przeważnie w apartamentach są telewizory i to z programami z satelity więc mistrzostwa raczej zobaczysz :!: .


To dobre wiadomości. Chcemy jechac oczywiście w ciemno i na miejscu czegoś szukać.


krakuscity napisał(a):Trasa przez Austrię jest szybsza , do wyboru masz dwie możliwości, przez Słowację lub Czechy. Ja wolę dłuższą (Cieszyn) przez Czechy , jest wiecej tu autostrad ( nawet ta chrzanowska) więc śmigasz dość szybko.


Tu się jeszzce zastanawiam, niby pojedziemy z dziećmi więc im szybciej tym lepiej (Austria) ale przejazd przez Bosnie kusi ... ;-)


krakuscity napisał(a):Trasa przez Słowację, Węgry (Budapeszt), Chorwację, BiH jest wolniejsza ale ładniejsza. Po drodze należy zatrzymać sie na nocleg, nigdzie poza Słowacją (18km płatna droga - lecz można ominąć) nie ma autostrady, tu są krótkie odcinki drogi szybkiego ruchu. Miejsc na nocleg tranzytowy jest wiele, albo jeszcze na Węgrzech tuż przed granicą z Chorwacją albo w Chorwacji przy granicy z BiH. Ja wybrałem to drugie rozwiązanie i mieszkałem w Vinkovci gdzieś dwadzieściaparę kilometrów przed BiH. Potem pozostaje Ci przejechać przez BiH zgodnie z przepisami bo po drodze stoją liczne patrole policji. Trasa jest piękna, wsród gór, potem Mostar, dolina Neretwy - ech już mi się chce do Chorwacji.
W BiH masz najtańsze paliwo, płacisz kartą lub euro. 1euro= 1.95 marki
W BiH Neum jest najdroższe bośniackie paliwo, po drodze a więc przy północnej granicy z HR i w centrum BiH jest tańsze.
Pozdrawiam


Dzieki za informacje, jak mi albo mojej lepszej 1/2 cos się przypomni - bedziemy pytać. Bo zostało tylko 4,5 miesiąca. mało czasu hehehe ...
Lider16
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 609
Dołączył(a): 29.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lider16 » 30.01.2006 23:22

I jeszcze jedno pytanie. Czy duże apartamenty (takie na 9 osób - 3x 2+1) sa czestym zjawiskiem, czy raczej nastawiac sie, ze kazda rodzina szuka czegoś dla siebie w jednej miejscowosci. Czy wlasciciele są elastyczni co do ilości osób w apartamentach? (reklamuja miejsac załóżmy na 7, max 8 osób a nas bylaby 9 ale trójka malców). Jak to wyglaca w praktyce? I czy ceny są podawane "od twarzy" czy "za apartament" - jaka jest reguła.
Lider16
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 609
Dołączył(a): 29.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lider16 » 12.02.2006 23:16

Ostatnio przeprowadziliśmy rozmowy z potencjalnymi współtowarzyszami wyjazdu i chyba będzie to początek czaerwca a nie koniec lub początek września. I mam pytanie: kiedy lepiej jechać? Czy początek czerwca to nie jest jeszcze za wcześnie (pogoda generalnie i temp. wody)? Może jednak poczekać do wrzesnia (nie bardzo mi sie chce tyle czekać do urlopu :) ) Poradźcie coś.
Puszcza41
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 215
Dołączył(a): 11.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Puszcza41 » 12.02.2006 23:42

W zeszłym roku byliśmy w Cro na początku sierpnia. Kwatery dużo tańsze niż w środku sezonu, reszta cen bez różnicy. Plusem jest ciepłe morze - w końcu nagrzewało się od kilku miesięcy, i to że można kupić mnóstwo owoców, które dojrzewają pod koniec lata. Ostatnio załapaliśmy się na pierwsze granaty, no a te arbuzy...
W tym roku jedziemy pod koniec czerwca. Woda pewnie będzie trochę chłodniejsza, ale za to jakie długie dni!
Pozdrawiam:)
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 12.02.2006 23:50

Raz byłem w czerwcu, we wrześniu częściej ale wydaje mi się , że pogoda jest podobna w tych miesiącach. Co do morza to też podobnie, z poczatkiem czerwca jak i we wrześniu raz bywała woda chłodniejsza raz ciepła. Nie ma reguły. W ubiegłym roku były anomalie pogodowe. Zresztą gdzieś tu na forum widziałem tabelkę ze średnią temperaturą powietrza i wody w poszczególnych wakacyjnych miesiącach - tylko należy poszukać.
Pozdrawiam :wink:
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 13.02.2006 19:46

Lider16 napisał(a):(...)
2. Czy fakt, że w tym okresie będą MŚ w piłce nożnej, może skutkować mniejszym ruchem turystycznym w Chorwacji (jakieś doświadczenia z roku 2004 roku (ME) czy 2002 (MŚ) mile widziane(...)

A propos:
czy TV chorwacka wykupiła prawa do transmisji MŚ?
Bo my też będziemy w tym czasie w HR. A facetów Ci u nas wieeelka przewaga (10:5) :wink: :lol:

ad1. To nie sezon. I amatorów wypoczynku - zdecydowanie mniej niż w lipcu i sierpniu - wiem to z doświadczenia znajomych, którzy byli w HR i w czerwcu, i w lipcu i we wrześniu.
ad2. w 2002r. w HR nie oglądaliśmy tv (ale załapaliśmy się na finał będąc w Lido do Jesolo)
ad3. W tym roku - z dziećmi właśnie - również obstawialiśmy czerwiec na Pelješacu. I również Trstenic. Ale nasze "wymagania" :wink: sporo zawęziły możliwości wyboru miejsca. Życzę udanych wyborów (najlepiej z mapą w ręku i relacjami forumowiczów przed oczami :wink: )
Pozdravki
Następna strona

Powrót do Chorwackie ABC


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Planowany debiut w Chorwacji
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone