Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Perła Sycylii zalana popiołem wulkanicznym i deszczem ...

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Perła Sycylii zalana popiołem wulkanicznym i deszczem ..

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 04.11.2021 12:40

dangol napisał(a):
mysza73 napisał(a): Cannoli jedliśmy rano, w południe i wieczorem ... absolutnie pyyyychota


To prawda, pyszne :D . Ale żeby karmić się tylko nimi :wink: , skoro kuchnia sycylijska ma tyle do zaoferowania?

Nie no, jedliśmy też pizze i makarony :oczko_usmiech: , ale cannoli rządziło :lol:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Perła Sycylii zalana popiołem wulkanicznym i deszczem ..

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 04.11.2021 12:42

marze_na napisał(a):
dangol napisał(a):Arancini czasem robię sama w domu

My robimy cannoli :hearts:

No to dziewczyny poproszę o sprawdzone przepisy :oczko_usmiech:

A póki co, to robię właśnie portokalopitę, bo moje dziecko ma dziś urodziny :oczko_usmiech:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Perła Sycylii zalana popiołem wulkanicznym i deszczem ..

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 04.11.2021 14:17

No to najlepszego dla Zuzi 8) !
Portokalopita też jest spoko :D

Co do przepisu na arancini, to już kiedyś podawałam w relacji z rejsu po Liparyjskich (fotki pokazujące domowe wyroby też tam jakieś są), ale proszę - mój przepis wklejam jeszcze raz :)

:arrow: :arrow: :arrow:

Ryż musi być taki jak na risotto lub sushi, aby całość ładnie się skleiła i trzymała fason 8) .
Najlepiej, gdy ryż jest ugotowany na jakimś wywarze, albo pod koniec gotowania doprawiony np. białym winkiem.
Nadzienie do kulek – co kto lubi :P , na Sycylii też są różne wnętrza „pomarańczek”. Ja wolę bezmięsne, najczęściej robię wariacje bakłażanowo-pomidorowe albo szpinakowo-serowe.

Porcję przestudzonego ryżu ( chociaż niekoniecznie całkiem zimnego) nakładam na dłoń złożoną w łódeczkę, wygładzam i pośrodku daję nadzienie, a potem przykrywam kolejną porcją ryżu i formuję kulkę. Gdy już mam wszystkie kulki (średnio z jednej szklanki ryżu suchego wychodzi 5 sporych kulek), panieruję je – najpierw w cieście jak na naleśniki (tylko :idea: bardziej rzadkim), potem w tartej bułce. W przepisach spotkałam się z wersją panierowania kolejno mąka-jajko-bułka, ale wolę tak, jak napisałam (zgapiłam to z jakiegoś włoskiego youtube).

Kolej na smażenie kulek (całkowicie zanurzonych, od czasu do czasu dobrze jest je obracać) we wrzącym oleju, aż arancini się ładnie wyzłocą, czyli mniej więcej przez 8-10 minut. Potem osączyć z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniczku – i gotowe 8) .

Na zimno też można jeść, ale osobiście wolę ciepłe. Odgrzane w piekarniku (albo szybciej w mikrofali) też są OK. Jak zrobimy dużo kulek, to warto nadmiar zamrozić.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Perła Sycylii zalana popiołem wulkanicznym i deszczem ..

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 04.11.2021 14:27

dangol napisał(a):No to najlepszego dla Zuzi 8) !
Dziękuję :D
dangol napisał(a):Co do przepisu na arancini, to już kiedyś podawałam w relacji z rejsu po Liparyjskich (fotki pokazujące domowe wyroby też tam jakieś są), ale proszę - mój przepis wklejam jeszcze raz :)
...
Bardzo dziękuję :oczko_usmiech:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8672
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Perła Sycylii zalana popiołem wulkanicznym i deszczem ..

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 04.11.2021 19:18

mysza73 napisał(a):No to dziewczyny poproszę o sprawdzone przepisy :oczko_usmiech:

Cannoli siciliani

CIASTO:
- 300 g mąki
- 1 łyżka kakao
- 2 żółtka
- 30 g miękkiego masła
- 100 g białego wina
- 2 łyżki cukru
- szczypta soli
Ze wszystkich składników zagnieść ciasto, zawinąć w folię i schłodzić w lodówce min. godzinę.
Następnie ciasto cienko! rozwałkować (1-2 mm), wycinać okręgi i nawijać na foremki (rurki) dokładnie zlepiając brzegi.
Smażyć w głębokim tłuszczu ok. 2 minuty.

KREM:
- 300 g ricotty
- 70 g cukru pudru
- skórka otarta z cytryny
Ricottę połączyć z cukrem i skórką.

Rurki napełniamy kremem i ozdabiamy wg. uznania pistacjami, czekoladą, owocami ...

Smacznego :smo:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Perła Sycylii zalana popiołem wulkanicznym i deszczem ..

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 04.11.2021 19:43

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):No to dziewczyny poproszę o sprawdzone przepisy :oczko_usmiech:

Cannoli siciliani

Smacznego :smo:

Dzięki :oczko_usmiech:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Perła Sycylii zalana popiołem wulkanicznym i deszczem ..

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 04.11.2021 19:44

Najlepszego dla Zuzi ! 8)

Sycylia wiosenna czeka na nas ( jak pandemie pozwolą :wink: ) , to przewodnik będę miał gotowy 8)

Dziewczyny , dziękuję za przepisy - moje postanowienie o niejedzeniu po osiemnastej poszło się paść :roll: , ale wkrótce kilka wolnych dni będzie . . . :oczko_usmiech:


Pozdrawiam
Piotr
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Perła Sycylii zalana popiołem wulkanicznym i deszczem ..

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 04.11.2021 19:48

piotrf napisał(a):Najlepszego dla Zuzi ! 8)

Dzięki :D

piotrf napisał(a):Dziewczyny , dziękuję za przepisy - moje postanowienie o niejedzeniu po osiemnastej poszło się paść :roll: , ale wkrótce kilka wolnych dni będzie . . . :oczko_usmiech:

Moje postanowienie o niejedzeni słodyczy też gdzieś się zawieruszyło :roll:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15682
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Perła Sycylii zalana popiołem wulkanicznym i deszczem ..

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 04.11.2021 20:49

mysza73 napisał(a):A póki co, to robię właśnie portokalopitę, bo moje dziecko ma dziś urodziny :oczko_usmiech:


Najlepszego dla Zuzi :hearts:
A portokalopita w tym roku i u nas na urodzinach rządziła :D
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Perła Sycylii zalana popiołem wulkanicznym i deszczem ..

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 04.11.2021 21:42

Aga, złóż Zuzi ode mnie najlepsze życzenia :D

A ta portokalopita to potencjalnie moje smaki, bo uwielbiam np. intensywne w smaku ciasto cytrynowe 8)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15682
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Perła Sycylii zalana popiołem wulkanicznym i deszczem ..

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 04.11.2021 21:58

Portokalopita jest bardzo bardzo słodka (ta oryginalna, bo w domu można przepis zmodyfikować) i dodatkowo wrażenie tłustego, klejącego się ciasta, nie wiem jak to nazwać, ale podobne wrażenie jak przy jedzeniu tureckiej baklawy.
Polecam od czasu do czasu się na nie skusić.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Perła Sycylii zalana popiołem wulkanicznym i deszczem ..

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 04.11.2021 22:10

piekara114 napisał(a):
mysza73 napisał(a):A póki co, to robię właśnie portokalopitę, bo moje dziecko ma dziś urodziny :oczko_usmiech:
Najlepszego dla Zuzi :hearts:
maslinka napisał(a):Aga, złóż Zuzi ode mnie najlepsze życzenia :D

Dziękuję w imieniu mojego dziecka :D
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Perła Sycylii zalana popiołem wulkanicznym i deszczem ..

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 05.11.2021 12:29

Perła Sycylii zalana popiołem wulkanicznym i deszczem ...

Wstaje nowy dzień ...
Cały czas jest pochmurno i ciapło ... i na szczęście nie pada ...
Jedyną odmianą jest wiejący wiatr :roll: ... i mimo tego, że nie było słoneczka, to cały dzień chodziłam w okularach przeciwsłonecznych, bo popiół wulkaniczny wpadał mi do oczu :roll:

Idziemy ...


Na początek zaglądamy do Naumachia di Taormina ... nawet jakby nieśmiało słoneczko się przebijało przez chmury 8O :wink:

Obrazek


Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek

Cały czas zadziwia mnie ta zieleń ... i coś mi się nie zgadza ...
Bo niby na Sycylii całe lato nie pada, upały są ponoć straszne (w tym roku nawet jakiś rekord ciepła padł :roll: ), a wszelkie rośliny są tak soczyście zielone, że nie mogę się nadziwić i napatrzeć :hearts:


Futrzaki też tu są dorodne :lol:
Obrazek


Idziemy dalej ...
Teraz będzie spora dawka ceramiki ... :oczko_usmiech:

Obrazek


Obrazek



Obrazek



Obrazek


Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek


Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek


Obrazek



Obrazek


Trinacria, zwana przez Sycylijczyków również triskelionem, to kolejny symbol Sycylii.
Trinacria to starożytna nazwa Sycylii, słowo triskelion pochodzi z języka greckiego i oznacza „trójnożny”.
Co może oznaczać ta tajemnicza, trochę przerażająca kobieca głowa z trzema zgiętymi nogami wokół niej?

Symbol przedstawia meduzę z głową kobiety, do której dołączone zostały trzy nogi zgięte w kolanach. Na głowie postaci można dostrzec namiastkę włosów, które wyglądają jak zaplątane pomiędzy sobą węże, a spośród nich wystają trzy łany zboża oraz skrzydła.
Meduza jest symbolem, którego Sycylijczycy używali już bardzo dawno temu. W celu przyciągnięcia szczęścia i pomyślności ozdabiali nim domy, ceramikę, maski a także grobowce.
Trzy zgięte nogi postaci symbolizują trzy najbardziej wysunięte przylądki wyspy: Capo Boeo – na zachód, blisko Marsala, Capo Passero – na południe, blisko Syrakuz oraz Capo Perolo – na północny wschód, koło Mesyny. Jak mówi legenda, powstały one dzięki trzem nimfom, które biegały po świecie, tańczyły oraz zbierały owoce z najbardziej żyznych i pięknych miejsc, jakie spotkały. Kiedy każda z nich dotarła do miejsca szczególnej urody, zatrzymały się i wrzuciły do morza wszystkie dobra, jakie do tej pory znalazły. Wtedy woda zapieniła się, zawrzała i rozpromieniając się najpiękniejszymi barwami stworzyła wyspę w kształcie trójkąta – Sycylię.
Trzy kłosy zboża mają zapewnić Sycylijczykom obfitość, żyzność oraz bogactwo.



Obrazek



Ten symbol Sycylii nie wisi jeszcze na mojej lodóweczne, dlatego muszę koniecznie po niego wrócić :oczko_usmiech:


:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13782
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Perła Sycylii zalana popiołem wulkanicznym i deszczem ..

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 05.11.2021 14:08

W Naumachii nie byliśmy, ceramika ładna...
ale ale!! nie widzę słońca nadal ;)

W Irlandii było... :lool: :lool: :hearts: :coool:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Perła Sycylii zalana popiołem wulkanicznym i deszczem ..

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 05.11.2021 14:20

tony montana napisał(a):ale ale!! nie widzę słońca nadal ;)
Przecież napisałam, że było pochmurno :roll:

tony montana napisał(a):W Irlandii było... :lool: :lool: :hearts: :coool:
Raczej nie mam w planach :lool:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Perła Sycylii zalana popiołem wulkanicznym i deszczem ... - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone