Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pelješac 2016 - FOTOrelacja dla wspomnienia...

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
brygidka10
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 297
Dołączył(a): 27.12.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) brygidka10 » 07.02.2017 23:33

Po przechadzkach udaliśmy się na rozeznanie odnośnie przemieszczenia się na Badiję. Niewielkich rozmiarów łódź z kilkoma osobami na pokładzie czekała by niebawem odpłynąć w interesującym nas kierunku. Po uiszczeniu opłaty w wysokości 150 Kn (50/os) w obie strony chłodzeni morską wodą pryskającą zza burty płynęliśmy w stronę niewielkiej wysepki. Po dotarciu na miejsce pan poinformował o godzinie przypłynięcia w celu zabrania towarzystwa w miejsce skąd je zabrał. Obliczyliśmy ile mamy czasu i w drogę. Zdecydowaliśmy, że obejdziemy całą wysepkę dookoła robiąc sobie gdzieś przerwę na chłodzącą kąpiel. Bardzo mile wspominamy czas tam spędzony chociaż zapamiętaliśmy również cóż nieprzyjemnego, ale o tym troszkę później.
Badija to miejsce, gdzie w 1958 roku nagrywano czarno-biały film pt. Crni biseri opowiadającym o trudnej młodzieży przybywającej w zamkniętym ośrodku (klasztorze) dla nieletnich przestępców. Film jest dostępny na https://youtu.be/oDpuwsDWlU8

Ale wróćmy do kolorów :wink:

Obrazek

Obrazek

Kiedy zbliżaliśmy się łodzią do celu naszym oczom ukazał się monastyr (informacje na jego temat można zaczerpnąć m.in. tutaj: http://www.korculainfo.com/badija/franciscan-monastery/

Obrazek

Obrazek
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 07.02.2017 23:41

już teraz wiem, że do tej relacji będę często wracał...pięknie jest :hearts: , a do tego to gotowy plan na wakacje...wystarczy drobna modyfikacja do lokalizacji kwatery :D
brygidka10
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 297
Dołączył(a): 27.12.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) brygidka10 » 07.02.2017 23:53

Nasz ubiegłoroczny plan był przyśpieszony i okrojony, gdyż byliśmy tylko tydzień, (mój małżonek nie mógł wziąć więcej urlopu :evil: toteż były to najkrótsze nasze wakacje), ale woleliśmy tyle, niż wcale. Wracamy na Półwysep w tym roku :D I już mam problem jak zaplanować tegoroczny pobyt :P
brygidka10
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 297
Dołączył(a): 27.12.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) brygidka10 » 07.02.2017 23:57

Do klasztoru nie udało nam się wejść, wszystko było pozamykane.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 08.02.2017 11:15

maslinka napisał(a):(...) Ludzie piszą np. Brać zamiast Brač (...) Chorwaci, zwłaszcza mieszkańcy Dalmacji, nie dość, że mówią po dalmacku, to jeszcze słyną z niedbałości językowej. (...)


Ba, sami mieszkańcy Brača nie umieją napisać poprawnie nazwy swojej wyspy :wink:
ciety.png
Oczywiście taki zapis jest celowy - w akcencie z Brača samogłoska "a" jest często wymawiana jako "o", o czym pisał "nasz" Leon w swojej książce "Dalmacja poza czasem", w której to mieszkańców Brača określał mianem "broczan".
brygidka10
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 297
Dołączył(a): 27.12.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) brygidka10 » 08.02.2017 15:39

:mrgreen:
Znam Polaków, którzy błędy ortograficzne robią w nazwach swoich miejscowości i to na pismach urzędowych i widać da się z tym żyć :wink:
No ale wracając do tematu...

Po obejrzeniu klasztoru ruszyliśmy na spacer, w prawą stronę od przystani. Bardzo przyjemnie się szło, ścieżka szeroka wysypana drobnym żwirem częściowo w cieniu, gdzieniegdzie w słońcu. Od czasu do czasu solidne ławy na odpoczynek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 08.02.2017 15:44

więcej proszę:)
brygidka10
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 297
Dołączył(a): 27.12.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) brygidka10 » 08.02.2017 15:47

Za chwilkę dorzucę, muszę powybierać te bez person :D Jak się okazuje tych mam więcej :)
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 08.02.2017 15:52

brygidka10 napisał(a):Za chwilkę dorzucę, muszę powybierać te bez person :D Jak się okazuje tych mam więcej :)


jak dobrze to znam:) moje zdjecia prawie w 100% z ludźmi:)
brygidka10
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 297
Dołączył(a): 27.12.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) brygidka10 » 08.02.2017 15:55

No i wreszcie doszliśmy do miejsca, gdzie zatrzymaliśmy się na kąpiel i małe wygrzewanko :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107680
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 08.02.2017 15:59

beatabm napisał(a):
brygidka10 napisał(a):Za chwilkę dorzucę, muszę powybierać te bez person :D Jak się okazuje tych mam więcej :)


jak dobrze to znam:) moje zdjecia prawie w 100% z ludźmi:)

Mnie Beatki nie przeszkadzałyby na zdjęciach :wink: :lol:
brygidka10
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 297
Dołączył(a): 27.12.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) brygidka10 » 08.02.2017 16:04

:mrgreen: Januszku, nie wiem jak w przypadku Tej drugiej Beatki, ale u nas to ja zazwyczaj trzymam w ręce aparat, więc zdjęć z moją osobą jest niewiele :oczko_usmiech:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 08.02.2017 16:17

Marsallah napisał(a):Oczywiście taki zapis jest celowy - w akcencie z Brača samogłoska "a" jest często wymawiana jako "o", o czym pisał "nasz" Leon w swojej książce "Dalmacja poza czasem", w której to mieszkańców Brača określał mianem "broczan".

Tak, tak, wiem :D Ach, ten dalmacki (czy też dalmatyński ;)) :oczko_usmiech:

Na Lastovie to dopiero jest jazda! Tam mówią specjalną odmianą čakavicy. Rzeczywiście, różni się to od literackiego chorwackiego, a nawet od dalmatyńskiego, oj, różni się...

Beata, piękne zdjęcia z cudnych plaż... Miło powspominać Badiję. Nam też bardzo podobał się nieodległy Vrnik, chociaż wracając z niego mieliśmy trochę przygód ;) Tutaj o tym pisałam :)
brygidka10
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 297
Dołączył(a): 27.12.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) brygidka10 » 08.02.2017 16:21

Po błogim odpoczynku ruszyliśmy spacerkiem dalej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na zdjęciach powyżej nie widać, ale jest tutaj wiele wawrzyna szlachetnego.
KrzysiekO
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 108
Dołączył(a): 08.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrzysiekO » 08.02.2017 16:24

W tak chłodne dnia aż się chce oglądać takie zdjęcia, od razu robi się cieplej :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Pelješac 2016 - FOTOrelacja dla wspomnienia... - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone