Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pejzaże - uczymy się i dyskutujemy

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Jurek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3965
Dołączył(a): 28.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jurek » 12.03.2007 22:53

Za długi czas :wink: Trochę oszukuje, na lodowcu?

P.S. Pierwszy i ostatni komentarz
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 12.03.2007 23:30

plavac napisał(a):
Jurek napisał(a):... ale jadąc na wakacje komu się chce wstawać wcześnie rano, kiedy to światełko jest miękkie i bardzo plastyczne? ... A my bawmy się dalej.


No to bawmy się dalej :) Raz chciało mi się wstać bardzo wcześnie rano i zdążyłem uchwycić pejzaż, zanim sloneczne światło przebiło się przez linię horyzontu. Na tym zdjęciu nie ma żadnej obróbki i żadnych filtrów.
Jakie uwagi :?:
Obrazek


Koło podbiegunowe, mróz, morze spowite lodem, lekka zawiaja śnieżna, resztki zorzy polarnej. Jak jest inaczej - wyrzuć zdjęcie.
ps. to ja, analfabeta foto.
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 12.03.2007 23:36

Tak jest :!: A to po lewej to przebijająca lód atomowa łódź podwodna :D Ok, wyrzucam zdjęcie :cry:
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 13.03.2007 09:09

woka napisał(a):
Jurek napisał(a):Fajne fotki zapodają!! Chłopaki więcej luzu! Wszyscy wiemy, że w fotografii bardzo ważne jest światło! Chorwacja ma to do siebie, że tego światła w ciągu dnia ma aż za dużo. Można zrobić piękne zdjęcia, ale jadąc na wakacje komu się chce wstawać wcześnie rano, kiedy to światełko jest miękkie i bardzo plastyczne? Ile razy sobie obiecuje, na następnym razem tak będzie! Ani razu, po prostu nie chce mi się!!!! Nasze zdjęcia, myślę o Wszystkich są robione ze spacerów i wypraw. Czasami uda się złapać fajne światło popołudniu, ale nie zawsze można je wykorzystać. Nasze fotki pokazują urok miejsc jakie spotykamy na tych wędrówkach, a nie sztukę fotografii!! Na zimowe wieczory, mamy co oglądać. Czasem uda się zrobić suuuuuuper fotkę, ale to raczej z przypadku, niż z polowania. Po fotkach widać, że nie macie zaufania do filterków, a szkoda, bo w Cro one są nie zbędne i tam właśnie można nauczyć się z nich korzystać. Też podziwiam zdjęcia z folderów robione przez zawodowców,
Ale żeby zrobić takie zdjęcie trzeba się znaleźć w odpowiednim czasie i w odpowiednim miejscu i je zrobić, za jednym razem to na pewno się nie uda!! W tedy takie jedno zdjęcie jest już warte kupę kasy i można je pokazać w folderach. Zostawmy to zawodowcom, A my bawmy się dalej. Cenne są uwagi na forum i na pewno pomogą zrobić fajną wakacyjną fotkę, ale więcej luzu bo nam się focący wystraszą, a myślę, że oto tu nie chodzi.


Dokładnie tak. W zdecydowanej większosci jesteśmy tu laikami od focenia a zdjęcia mają mam przypominac to coś, bez wzgledu na ich jakość. Ja myślę, że każdemu jakaś tam fotka wyjdzie, taka czy inna ale jest. Z reguły też nie są aż tak tragiczne. Oczywiście Rysio większość wyrzuciłby od razu do kosza. :wink:


Juras, Woka :!: :!: :!:

A psinco :!: :D jeszcze nie było tu fotki, którą bym do kosza zamierzał wyrzucić :!: :D większość to doskonały materiał na naprawdę dobre zdjęcie :lol: czasem wystarczy przyciąć to i owo, czasem pobawić się w RGB i jest piknie :!: :P Nie jestem zboczeńcem a moje uwagi nie mają na celu kogokolwiek deprymować czy zniechęcać :D czasem dobrze po prostu poznać opinię kogoś z zewnątrz, nie związanego emocjonalnie z naszym materiałem i pomyśleć nad tym, co ktoś inny chce powiedzieć na temat naszej twórczości, bo najtrudniej jest nam wychwycić właśnie własne błędy. Wiem to z autopsji i dlatego taki temat założyłem. Nie ma on na celu chwalenia się, lecz rzeczywistej możliwości podniesienia własnych umiejętności poprzez dyskusję w temacie zdjęć, i żałuję tylko, że brakuje tu osób prezentujących profesjonalny poziom :wink:

Juras może rozwiniesz temat filterków :wink: :lol:
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 13.03.2007 09:25

mutiaq napisał(a):kasiu kasiu :) :wink:
no tak, jak sie nowy aparat wzięło na wakacje :)
Rysio napisał(a):
Fotka 2 - podzielić kadr linią horyzontu 50:50 ale to akurat nie problem,

a co to znaczy? :roll: :wink: hehe :P


Kasiu może tak :?:

Obrazek

Chodzi mi o zachowanie równowagi pomiędzy niebem a morzem, 50% kadru stanowi morze a 50% stanowi niebo szczególnie, jeśli zdjęcie w oryginale zbliża się już do tej wartości. Jak dla mnie na dole Twojej fotki i tak nic się nie działo, więc tak ja to widzę, choć niekoniecznie musisz podzielać moje zdanie :wink:
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 13.03.2007 09:33

;)
Ostatnio edytowano 15.03.2007 16:40 przez Leszek Skupin, łącznie edytowano 1 raz
slawek66
Cromaniak
Posty: 1521
Dołączył(a): 24.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) slawek66 » 13.03.2007 09:50

Rysio napisał(a):
slawek66 napisał(a):
Rysio napisał(a):Janusz wsio piknie, ale niebo by trza dopracować :wink:


nie czepiaj sie nieba, to jesien w gorach a nie lato w tropiku


Bardzo konstruktywna uwaga :wink: Tylko nie rozumiem czym różni się niebo jesienne w górach, od tego letniego w tropikach :wink:


na prawde nie widzisz roznicy 8O 8O 8O
to wg ciebie jakie to niebo powinno byc ?
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 13.03.2007 10:47

slawek66 napisał(a):na prawde nie widzisz roznicy 8O 8O 8O
to wg ciebie jakie to niebo powinno byc ?


Sławek, naprawdę nie wiem jaki masz monitor, ale u mnie na LCD wyraźnie widać ślady programowej obróbki/doróbki niebieskiego nieba (sam czasem się w to bawię) a mianowicie prostokątne wklejenia obszarów, które aby były niewidoczne dla oglądającego powinny przy obróbce rozmazane :wink:
arekwroc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 715
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) arekwroc » 13.03.2007 10:51

Podstawowa zasada w zdjeciach krajobrazów to nie dzielić zdjęcia 50:50

Lepiej pokazac więcej góry np.nieba i mniej dołu....
Takie fotki są lepiej odbierane przez oko i powodują że wzrok widza zatrzymuje sie na nich na dłużej.....

Ważne jest zachować proporcje pierwszego planu czyli umiescic w kadrze ( w mocnym punkcie) coś co przyciągnie uwagę.

Nie zapominamy też o dużej GO wymaganej w landach.
A więc min. f5,6 do f8 w kompaktach.
Uzyskamy wtedy wiecej szczegółów na zdjęciu.


Pozdrav 8)
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 13.03.2007 10:55

Nareszcie żeś się odezwał :lol: mam nadzieję, że zostaniesz tu na dłużej 8)

Czyli powiadasz jeszcze więcej nieba :D na tej fotce od Kasi niestety pójdzie się paść już za dużo szczegółów z 1 planu no i wyjdzie z niego prawie panorama :cry:
matkaboska
Odkrywca
Posty: 74
Dołączył(a): 01.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) matkaboska » 13.03.2007 11:03

Leszek Skupin napisał(a):Dzisiaj z rańca ok 7.45 popełniłem kilka fotków nad kieleckim zalewem przy pełnym słońcu zobaczymy jak wyjdą.

W świętokrzystkim w ogóle jest dużo ciekawych rzeczy do fotografowania. Bardzo fajne widoczki i dużo miejsc do bardziej reporterskiej fotografii. Lubię pstrykać takie "brzydkie" rzeczy, a ten region ma aż za wiele takich miejsc.
arekwroc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 715
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) arekwroc » 13.03.2007 11:05

Zdjęcie kadrujemy przed jego zrobieniem, możemy pobawić się ogniskową......
Oczywiście ja tak robię ale to nie znaczy że tak być powinno :D
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 13.03.2007 11:24

Ale wiesz co :lol: poprzeglądałem fotki i wychodzi na to, że masz rację :D a podstawowym błędem jaki popełniłem cykając w tym roku w Cro to wstawienie autodaty na zdjęciach :oops: ale teraz jak przycinam to wychodzą tak jak piszesz - mniej dołu więcej góry :lol: i jest git :D

Obrazek

krzok wystający z dołu należałoby koniecznie wyretuszować i zastąpić falami morza. Parę minut pracy :wink:

co jeszcze :?:
arekwroc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 715
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) arekwroc » 13.03.2007 12:44

Rysio napisał(a):co jeszcze :?:


brak jeszcze jakiegoś mocnego punktu, zdjęcie na pewno bardziej ożyłoby gdybu umiescić jakiś jacht albo osobę skaczącą do wody, ptaki......
nie zawsze jest to jednak możliwe :D
chmury dodałyby zdjęciu dramatyzmu ale w CRO ciężko z tym :wink:
Czasami jak patrzymy na swoje zdjęcie i zastanawiamy sie co można z niego wyciągnąć to zamiana na B&W daje zaskakujące efekty, ważne są jednak chmury....
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 13.03.2007 12:49

woka napisał(a):Ja odpowiem każdemu .......... każde zdjęcie jest dobre. Widać ? ... widać. Jak widać o co chodzi na zdjęciu tzn. że zdjęcie jest dobre. Fachowcy piszą, oceniają, szumy widzą i jakieś aparycje :D jest dobrze i koniec. Ja nic takiego nie zauwazyłem.
ps. jestem laikiem do potęgi - N i to pomnożyć razy 2. :wink: :wink:

No to teraz Cię troszkę poprowokuję. Wszyscy tu zgromadzeni jesteśmy amatorami, laikami w mniejszym lub większym stopniu a Ty nie pokazałeś jak dotąd żadnej swojej fotki :devil:

Pokaż coś to podyskutujemy o tym :D

Pozdrav :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja

cron
Pejzaże - uczymy się i dyskutujemy - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone