Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Paszport czy dowód - dyskusja wycieta z FAQ

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
jma
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 22.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) jma » 23.07.2013 19:50

zawsze mozna im powiedziec zeby weszli na nasz MSZ.gov..tam stoi byc napisane :) :) a co :)
Totutotam
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 14
Dołączył(a): 22.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Totutotam » 23.07.2013 21:03

Wróciliśmy wczoraj z wakacji w Chorwacji. Każde z nas rodziców i dwójka dzieci (7 i 16 lat) dysponowaliśmy wyłącznie dowodami osobistymi. Na ich podstawie przekraczaliśmy swobodnie kilkakrotnie granice BiH oraz Czarnogóry. Jak prosili o "paszport" dawaliśmy dowody osobiste i wszystko OK. W Czarnogórze wymagali przy wjeździe bezwzględnie zielnej karty samochodu (warunkuje wjazd).
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 23.07.2013 22:29

Qbańczyk napisał(a):Witam
Jak wiadomo zaraz po ślubie jej nazwisko się zmieni i fizycznie nie będzie już kogoś o takim nazwisku jak jej panieńskie.


Zanim nazwisko żony się zmieni w Centralnym Banku Danych to zdążycie wrócić ;-)
Jeśli ślub konkordatowy to już wogle wydłuża procedurę. Kościół przesyła dokumenty do USC w ciągu 5 dni od daty zawarcia małżeństwa. Dopiero USC sporządza akt ślubu. Jeszcze musi on trafić do Waszych gmin - tam gdzie macie macie meldunek i musi zostać wprowadzony do systemu ew. ludności i dopiero dalej przesłany do Wojewódzkiej Bazy Ew. Ludności i stamtąd do Centralnej więc hoho, macie czasu full.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 24.07.2013 08:48

gusia-s napisał(a):
Qbańczyk napisał(a):Witam
Jak wiadomo zaraz po ślubie jej nazwisko się zmieni i fizycznie nie będzie już kogoś o takim nazwisku jak jej panieńskie.


Zanim nazwisko żony się zmieni w Centralnym Banku Danych to zdążycie wrócić ;-)


Tylko na razie musicie osobne łóżka brać no bo z formalnego punktu widzenia...

:wink:


Nic się nie przejmuj - wszystko będzie dobrze.
Zrób tak: na wymianę małżonka ma 14 dni od daty zawarcia małżeństwa ale potrzebuje odpis skrócony aktu małżeństwa. Jeśli to ślub "kościelny" to nie będziecie mieli jeszcze tego "papieru" więc...spokojnie po powrocie załatwi sprawę (14 dni od odebrania/doręczenia aktu).
Pamiętaj także:
na powiadomienie Urzędu Skarbowego masz 30 dni od momentu odebrania dowodu osobistego. Nowe nazwisko powinno się też znaleźć w prawie jazdy, dowodzie rejestracyjnym, paszporcie, legitymacji studenckiej i banku w którym ma konto lub kartę. Jeśli pracuje trzeba poinformować pracodawcę.


Pozdrawiam (najlepszego na nowej drodze życia)
:papa:
wojtek_p
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 258
Dołączył(a): 15.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojtek_p » 24.07.2013 09:55

gusia-s napisał(a):
Qbańczyk napisał(a):Witam
Jak wiadomo zaraz po ślubie jej nazwisko się zmieni i fizycznie nie będzie już kogoś o takim nazwisku jak jej panieńskie.


Zanim nazwisko żony się zmieni w Centralnym Banku Danych to zdążycie wrócić ;-)
Jeśli ślub konkordatowy to już wogle wydłuża procedurę. Kościół przesyła dokumenty do USC w ciągu 5 dni od daty zawarcia małżeństwa. Dopiero USC sporządza akt ślubu. Jeszcze musi on trafić do Waszych gmin - tam gdzie macie macie meldunek i musi zostać wprowadzony do systemu ew. ludności i dopiero dalej przesłany do Wojewódzkiej Bazy Ew. Ludności i stamtąd do Centralnej więc hoho, macie czasu full.


Braliśmy ślub w 2005, pojechaliśmy do Czarnogóry 2 lata później, żona na stary paszport :mrgreen:
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 24.07.2013 11:15

Qbańczyk napisał(a):Ja mam trochę inne pytanie. Mianowicie wybieram się do Cro zaraz po ślubie ( 2 dni po ) i mam pytanie o dowód osobisty Małżonki. Jak wiadomo zaraz po ślubie jej nazwisko się zmieni i fizycznie nie będzie już kogoś o takim nazwisku jak jej panieńskie. Czy wtedy ten dowód jest ważny ? Czy w związku z taką sytuacją mogą być problemy ?

Udawajcie, że się nie znacie :wink: :) .
A jakby coś to ściemniaj, że na stopa tę kobitkę obok zabrałeś :wink: .

(A poważnie to wszystkiego dobrego i udanego wyjazdu.)
wojtek_p
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 258
Dołączył(a): 15.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojtek_p » 24.07.2013 11:38

romuald22 napisał(a):
Qbańczyk napisał(a):Ja mam trochę inne pytanie. Mianowicie wybieram się do Cro zaraz po ślubie ( 2 dni po ) i mam pytanie o dowód osobisty Małżonki. Jak wiadomo zaraz po ślubie jej nazwisko się zmieni i fizycznie nie będzie już kogoś o takim nazwisku jak jej panieńskie. Czy wtedy ten dowód jest ważny ? Czy w związku z taką sytuacją mogą być problemy ?

Udawajcie, że się nie znacie :wink: :) .
A jakby coś to ściemniaj, że na stopa tę kobitkę obok zabrałeś :wink: .



Coś mi się wydaje, że byłoby to najkrótsze małżeństwo :mrgreen:
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 24.07.2013 14:13

Za chwilę stuknie mi 8 rocznica ślubu, a ja ciągle na starym prawie jazdy urzęduję (rok w rok do Cro). Co więcej, mandaty mi wlepiają i się nie czepiają.
W tym roku już z nowym prawkiem :D W końcu się zmobilizowałam :D
karin74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2420
Dołączył(a): 27.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) karin74 » 25.07.2013 10:12

karin74 napisał(a):A ja znowu to samo..... znajomi wrócili w ubiegłym tygodniu z CrO i na granicy celnik zażądał paszportu......nieźle jestem wystraszona bo mój w kwietniu stracił waznośc, a na wyrobienie już za bardzo czasu nie ma.......zamiast Podgory to chyba zostanie mi Hajdoszuboszlo....... :cry:


A czy ktoś ma link do tej ustawy lub rozporządzenia, który ta kwestie reguluje? szukam po stronie MSZ i nie widzę.....ślepota jakas czy cuś 8O
Pozdrowionka
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 25.07.2013 10:42

Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 25.07.2013 10:45




Ban dla ministra....dożywotni.
:oczko_usmiech:
karin74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2420
Dołączył(a): 27.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) karin74 » 25.07.2013 10:50



Pewnie się nie skończy... :lol: :lol: :lol:
Ale serdeczne dzięki....jak sie spotkamy w CRO to stawiam browarka :papa:
moja naklejka CRO.PL z nickiem w gotowości czeka na naklejenie na bryczkę....
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 25.07.2013 11:13

gusia-s napisał(a):czy to się nigdy nie skończy???

Nie skończy się, uwierz mi....tak jak objazd autostrady w Słowenii :D
olalala
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 45
Dołączył(a): 08.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) olalala » 01.08.2013 13:55

Co do Autostrady to zabłądziliśmy wracając z Cro szukając objazdu i wróciliśmy z powrotem na autostradę, cóż następnym razem lepiej się przygotujemy:)

Co do paszportu cała nasza paka przejechała bez problemu na dowodach. Na Słowenii tylko nie ukłoniliśmy się panu policjantowi przekraczając granice przez co chłopina poczuł że jego praca zbędna i zaczął na nas wrzeszczeć coś w rodzaju STAC JA POLICJA!!! wiec wsteczny pytamy o co chodzi a on ja Policja, my: no widzimy on: pasporty, my że nie mamy, dowody daliśmy i po strachu:)
jaca10
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 15.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) jaca10 » 01.08.2013 15:28

Napisałem dzisiaj do naszej ambasady. poniżej odpowiedź:

" Szanowny Panie,



odpowiadając na Pana zapytanie z dnia dzisiejszego, Referat ds. Konsularnych Ambasady RP w Zagrzebiu uprzejmie informuje, że już od prawie trzech lat dowód osobisty (niezależnie do wieku jego okaziciela) jest wystarczającym dokumentem podróży w Chorwacji i można na jego podstawie przekraczać granice i przebywać na terenie Chorwacji do 90 dni w półroczu.



Najważniejsze informacje dot. pobytu w Chorwacji znajdzie Pan na naszej na bieżąco aktualizowanej stronie internetowej: http://www.zagrzeb.msz.gov.pl/pl/inform ... _chorwacji



Polecamy także lekturę poradnika „Polak za granicą” opublikowanego na stronie MSZ: http://poradnik.poland.gov.pl/ (po wejściu na stronę należy wybrać kraj docelowy).



Życzę spokojnego i beztrosko spędzonego urlopu w Chorwacji.

Z poważaniem,



Violetta Szmyt-Radošević
Referent / Referent
Referat ds. Konsularnych / Referada za konzularne poslove
Ambasada RP w Zagrzebiu / Veleposlanstvo Republike Poljske u Zagrebu "


To chyba wszystko wyjaśnia.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Paszport czy dowód - dyskusja wycieta z FAQ - strona 18
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone