Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Oliwa z oliwek

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
viltob08
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 09.05.2011
Re: Klub Miłośników Półwyspu Pelješac

Nieprzeczytany postnapisał(a) viltob08 » 24.08.2021 09:59

stpman napisał(a):Poleci ktoś jakieś miejsce z dobrą domową oliwą?

Żeby cena i jakość była przyzwoita.

Kupowaliśmy w Ploce za 70kn za litr, przepyszna. Zjeżdżając z promu trzeba skierować się w lewo i tam jest market Tommy a obok niego pod zadaszeniem niewielki targ, pani sprzedaje owoce i inne dary Chorwacji ;-). Oliwę kupowaliśmy jadąc na Peljesac, a wracając zakupiliśmy do domu. Polecam.
bezrobotny500
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 189
Dołączył(a): 25.03.2015
Re: Klub Miłośników Półwyspu Pelješac

Nieprzeczytany postnapisał(a) bezrobotny500 » 24.08.2021 10:15

viltob08 napisał(a):
stpman napisał(a):Poleci ktoś jakieś miejsce z dobrą domową oliwą?

Żeby cena i jakość była przyzwoita.

Kupowaliśmy w Ploce za 70kn za litr, przepyszna. Zjeżdżając z promu trzeba skierować się w lewo i tam jest market Tommy a obok niego pod zadaszeniem niewielki targ, pani sprzedaje owoce i inne dary Chorwacji ;-). Oliwę kupowaliśmy jadąc na Peljesac, a wracając zakupiliśmy do domu. Polecam.


Z tego co mi wiadomo (od ludzi z półwyspu, którzy się zajmują tym od lat) to nie ma możliwości, żeby domowa oliwa kosztowała poniżej 100 kun. Wszelkie "okazje" cenowe to oliwa z marketu sprzedawana jako domowa (ew. jakiś odpad z produkcji lub miks różnych olei roślinnych).
opet
Odkrywca
Posty: 63
Dołączył(a): 03.06.2021
Re: Klub Miłośników Półwyspu Pelješac

Nieprzeczytany postnapisał(a) opet » 24.08.2021 13:53

Otóż to. Niska cena sugeruje kiepską jakość. Ale niestety wielu handlarzy się już zorientowało i wciskają oliwę dość słabą w cenie sugerującej jej wysoką jakość. Trzeba mieć wiedzę o oliwie, a tej nam, północnym ludom na ogół brakuje, lub mieć sprawdzone źródło.
Mam to szczęście, że mam sprawdzone źródło od lat. Koszt butelki 0,7 to od lat 10 E. Cena nieco "po znajomości". Ale oliwa nie jest dostępna co rok co spowodowane jest okresowymi spadkami jakości maslin. A ten mały producent ceni sobie wyżej jakość niż coroczny zysk. Stratny wprawdzie aż tak bardzo nie jest, bo w tych gorszych latach sprzedaje oliwę na kosmetyki. Kwasowość tej dobrej to coś poniżej 0,1. Nie pamiętam dokładnie, widziałem kiedyś na to papier. Żadna oliwa jej nie dorównała jak do tej pory. Ale jak brakuje w ciągu roku to kupuję z prywatnego importu i czasem w sieci gdzie też można trafić stosunkowo niezłą. Ostatnio nieco ponad 10 E za litr.
kiepuczi
Odkrywca
Posty: 101
Dołączył(a): 30.06.2017
Klub Miłośników Półwyspu Pelješac

Nieprzeczytany postnapisał(a) kiepuczi » 24.08.2021 18:12

bezrobotny500 napisał(a):
viltob08 napisał(a):
stpman napisał(a):Poleci ktoś jakieś miejsce z dobrą domową oliwą?

Żeby cena i jakość była przyzwoita.

Kupowaliśmy w Ploce za 70kn za litr, przepyszna. Zjeżdżając z promu trzeba skierować się w lewo i tam jest market Tommy a obok niego pod zadaszeniem niewielki targ, pani sprzedaje owoce i inne dary Chorwacji ;-). Oliwę kupowaliśmy jadąc na Peljesac, a wracając zakupiliśmy do domu. Polecam.


Z tego co mi wiadomo (od ludzi z półwyspu, którzy się zajmują tym od lat) to nie ma możliwości, żeby domowa oliwa kosztowała poniżej 100 kun. Wszelkie "okazje" cenowe to oliwa z marketu sprzedawana jako domowa (ew. jakiś odpad z produkcji lub miks różnych olei roślinnych).


na półwyspie zawsze była droższa niż np. na Korculi
viltob08
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 09.05.2011
Re: Klub Miłośników Półwyspu Pelješac

Nieprzeczytany postnapisał(a) viltob08 » 24.08.2021 19:25

bezrobotny500 napisał(a):Z tego co mi wiadomo (od ludzi z półwyspu, którzy się zajmują tym od lat) to nie ma możliwości, żeby domowa oliwa kosztowała poniżej 100 kun. Wszelkie "okazje" cenowe to oliwa z marketu sprzedawana jako domowa (ew. jakiś odpad z produkcji lub miks różnych olei roślinnych).

Może tak, ale przed zakupem próbowaliśmy, a w rodzinie mam osobę, która hektolitry tego wypiła z powodów zdrowotnych in oceniła jako bardzo dobrą :D Przede wszystkim płaciliśmy tyle, bo to nie turystyczne miejsce, tam tylko lokalsi :hut:
Kechebet
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 594
Dołączył(a): 20.12.2015
Po ile kupujecie oliwę?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kechebet » 24.08.2021 20:25

Po ile kupujecie oliwę?
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4907
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 24.08.2021 21:08

Za moją ambrozję dałem 15 € / litr.
Wziąłem 10 litrów.
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021
Re: Po ile kupujecie oliwę?

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 24.08.2021 21:09

Kechebet napisał(a):Po ile kupujecie oliwę?


W Prizbie 75 kun za 0,75 litra. Dobra, kupiliśmy do sałatek na miejscu. Większe oliwne zakupy tym razem we Włoszech.
Kechebet
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 594
Dołączył(a): 20.12.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kechebet » 24.08.2021 21:41

20 euro za litr, mam nadzieję ze bedzie tego warta.
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 24.08.2021 22:10

Kechebet napisał(a):20 euro za litr, mam nadzieję ze bedzie tego warta.


Ceny z kosmosu. W Grecji na Pelionie 5 litrowy baniak w lokalnej gminnej tłoczni za 35 euro.
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4907
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 24.08.2021 22:29

Tu masz po ~100 € / litr
http://www.nai3-3.com/en
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 24.08.2021 22:38

My zazwyczaj otrzymujemy gratis, winko i rakiję również :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15639
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 24.08.2021 22:46

naszastruga napisał(a):
Kechebet napisał(a):20 euro za litr, mam nadzieję ze bedzie tego warta.

Ceny z kosmosu. W Grecji na Pelionie 5 litrowy baniak w lokalnej gminnej tłoczni za 35 euro.
Na Krecie (najlepsza jaką miałam kiedykolwiek okazję kosztować i kupić) to cena 3 eur/0,5 l.
stpman
Croentuzjasta
Posty: 218
Dołączył(a): 27.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) stpman » 24.08.2021 22:54

Dziękuję za podpowiedzi, może uda się kupić coś dobrego :)
Kechebet
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 594
Dołączył(a): 20.12.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kechebet » 25.08.2021 20:12

piekara114 napisał(a):
naszastruga napisał(a):
Kechebet napisał(a):20 euro za litr, mam nadzieję ze bedzie tego warta.

Ceny z kosmosu. W Grecji na Pelionie 5 litrowy baniak w lokalnej gminnej tłoczni za 35 euro.
Na Krecie (najlepsza jaką miałam kiedykolwiek okazję kosztować i kupić) to cena 3 eur/0,5 l.

Wiec pozostaje mi utwierdzić się w przekonaniu, ze ambrozja przy mojej oliwie to zwykły sikacz :) :) :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone