Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Odrobina Dalmacji w lutym.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 07.03.2023 15:10

Nefer napisał(a):Ładny spektakl kolorów Wam się w Splicie trafił. :)


Oj tak , niedługo „pojedziemy” dalej.
:papa:
pomorzanka zachodnia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1454
Dołączył(a): 18.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) pomorzanka zachodnia » 07.03.2023 18:04

Wiadomo, że zimą nawet na Adriatykiem powieje chłodem i zaleje deszczem.Jednak te błękity i spokojna woda, a nade wszystko słońce są na tyle często, że jest czego zazdrościć mieszkańcom :D .
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10885
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 07.03.2023 21:55

helen napisał(a):Split - 3 lutego
Gdy docieramy do restauracji Vidilica przychodzi czas na kawę, wszak absolutnie nigdzie nam się nie spieszy. Polako


Miłe wspomnienie Vidilicy, to już 1,5 roku minęło. Dzięki Twoim zdjęciom wspomnienia odżyły :)
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 08.03.2023 12:51

pomorzanka zachodnia napisał(a):Wiadomo, że zimą nawet na Adriatykiem powieje chłodem i zaleje deszczem.Jednak te błękity i spokojna woda, a nade wszystko słońce są na tyle często, że jest czego zazdrościć mieszkańcom :D .

Dokładnie, zazdrościć i tęsknić :) :papa:
crooopka
Globtroter
Posty: 46
Dołączył(a): 01.10.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) crooopka » 08.03.2023 15:21

Marzy mi się taka Dalmacja poza sezonem, dlatego będę zaglądać :)
A kolory nieba o zachodzie słońca bajkaaaa :hearts:
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 08.03.2023 20:51

crooopka napisał(a):Marzy mi się taka Dalmacja poza sezonem, dlatego będę zaglądać :)
A kolory nieba o zachodzie słońca bajkaaaa :hearts:

Witaj, jeszcze kilka zachęcających do wyjazdu momentów się znajdzie :D
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 08.03.2023 21:41

Droga do Dubrownika - 04.lutego

Planując pobyt w Dubrowniku jako drugi etap naszego pobytu w Dalmacji stanęłam przed wyborem drogi dojazdowej. Oczywiście najlepiej, najpiękniej i najciekawiej jest jechać Jadranką. Zerkam rano w prognozę pogody i widzę ostrzeżenia o wietrze powodującym "zagrożenie dla życia i mienia"... ups, idzie bura? Takie ostrzeżenia pojawiały się już poprzedniego dnia dla Splitu i fakt zrobiło się zimno i wiatr był odczuwalny... hmm, no zobaczymy, zbyt mocno chcę zobaczyć miasteczka na Rivierze Makarskiej, do których w sezonie nie zaglądamy. Mam nadzieję na ładne zdjęcia, może uda się gdzieś wypić kawę, czy zjeść obiad. Planujemy dojechać do Dubrownika około 17stej, żeby załapać się na zachód słońca, mamy więc prawie 7 godzin na dojazd ze "zwiedzaniem".

Zdjęcie WhatsApp 2023-03-08 o 20.08.22.jpg


Na drodze ruch znikomy, jedzie się przyjemnie, krajobrazy cieszą, niebo błękitne. Szybko docieramy do Omiša.

gggg.jpg


Omiš w sobotnie, posezonowe przedpołudnie: ludzie robiący sobotnie zakupy, radosne rozmowy miejscowych na malutkim targowisku na chodniku, prace remontowe w budynkach i na uliczkach, roboty na plaży i puste stare miasto bez straganów i restauracyjnych stolików, nieczynna twierdza i ja z aparatem w ręce jakbym z innej bajki się urwała. Spacerujemy...
DSC_0393.JPG

DSC_0396.JPG

DSC_0397.JPG

DSC_0398.JPG

DSC_0399.JPG

17.jpg

16.jpg

14.jpg

13.jpg

12.jpg

11.jpg


Ładny jest skubany, ten Omiš :D, ale ... zmarzliśmy 8O, wieje, uciekamy do auta. Następny przystanek: Brela?
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 09.03.2023 11:16

Na zdjęciach w ogóle nie widać, że było zimno, zwłaszcza, że nie ma w kadrze ciepło ubranych ludzi :)
Ciekawa jestem, jak poza sezonem pachnie w Chorwacji: w lecie czuję zawsze taki słodki zapach ziół i pinii, uwielbiam to.
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 09.03.2023 11:42

Hmm, jak pachnie? Pierwszy fajny zapach poczuliśmy chyba dopiero w Orebić, takiej wiosny, pomyślałam wtedy, że jest tak jakby była Wielkanoc, musiało to być coś kwiatowego. W Splicie nie zwróciłam uwagi na zapachy, no może na Rivie , ale nie był to bynajmniej zapach przyjemny. Niestety po Splicie bura skutecznie mroziła nam nosy, ale czuliśmy zapach morza i sól w nosie :mrgreen: . W Omišu zmarzliśmy, bo Split nas rozpieścił i myśleliśmy że tak już zostanie, a w ciągu dnia robiło się coraz zimniej. Za lekko byliśmy ubrani na ten spacer. Dubrownik ubrał nas już cieplej i na głowach nawet pojawiły się czapki. :papa:
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10885
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 09.03.2023 21:41

Fajne ujęcie starówki ze skałami ponad, że też nie przyszło mi do głowy, tyle razy tam stojąc.
We wrześniu Omis bywa w niektórych godzinach pusty, a co dopiero w terminie lutowym.
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 10.03.2023 18:50

te kiero napisał(a):Fajne ujęcie starówki ze skałami ponad, że też nie przyszło mi do głowy, tyle razy tam stojąc.
We wrześniu Omis bywa w niektórych godzinach pusty, a co dopiero w terminie lutowym.


No i masz, musisz ponownie tam stanąć. Pozdrawiam :papa:
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 10.03.2023 20:28

Gdy opuszczaliśmy Omiš podmuchy wiatru były już mocno odczuwalne, wiatr zimny, kłujący wręcz. Zaczynałam się obawiać, czy nasze przystanki na Rivierze Makarskiej będą przyjemne :roll:, kulaliśmy się wzdłuż wybrzeża bujani wiatrem gdy pojawiło się to:

Zdjęcie WhatsApp 2023-03-08 o 21.00.10.jpg


i kilkanaście minut później wjechaliśmy w ścianę deszczu, w silnym wietrze i akurat przed Brelą na wysokości plaży Vruja, na tym wielkim łuku wysoko nad wodą. Pod jego koniec auta przed nami gwałtownie hamują, hamujemy i my, do zera, na styk niemalże... chwila strachu i bicie serca 8O 8O 8O . Na szczęście nic się nie stało... uff ufff ... Brelę mijamy w strugach deszczu, nie ma sensu wysiadać. Makarska chwilę później wita znienacka słońcem:

Zdjęcie WhatsApp 2023-03-10 o 18.12.00.jpg


Spędzamy w Makarskiej sporo czasu. Jest sobota, tu również jest mało ludzi, ale widać życie, kawiarnie i restauracje otwarte, kelnerzy osuszają stoliki, rozstawiają krzesła.

DSC_0402.JPG

DSC_0407.JPG

DSC_0408.JPG

DSC_0409.JPG


Spacerując bez celu trafiliśmy do restauracji "Bura" (no jak już ma nam towarzyszyć ten wiatr niech tak będzie :oczko_usmiech: ) , w zasadzie zaprowadził nas tam widok mężczyzn wynoszących zapakowane dania na wynos. Podeszliśmy bliżej zerknąć przez okno i już wyskoczył do nas kelner wołając do środka. A w środku wcale nie było pusto. Przy zestawionych do siebie stołach jadła wielopokoleniowa grupa, inne stoliki też zajęte, ale jeden czekał na nas. Zjedliśmy dobry obiad w przyzwoitej cenie, otoczeni gwarem chorwackich rozmów.

19.jpg


Później spacer do parku Sv. Petar i można jechać dalej.
DSC_0417.JPG

33.jpg

45.jpg

DSC_0410.JPG

DSC_0411.JPG


Zdjęcia tego nie oddają, ale bura nadal sobie dmucha, przygniata morze i unosi słoną mgiełkę do góry.
Zło czai się się za górami, jedziemy dalej zanim znowu się coś rozpęta.

DSC_0415.JPG

DSC_0421.JPG

DSC_0419.JPG


:papa:
Igłą pinii
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 728
Dołączył(a): 28.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Igłą pinii » 15.03.2023 13:09

Przepiękne i jakże adekwatne porównanie Chorwacji przed przejazdem tunelem do Narnii. Jakże jestem spragniona słońca i wiosny, ale przede wszystkim Chorwacji. W Twojej relacji to wszystko mam, a jeszcze bura w pakiecie ;) Czekam na kolejne odsłony :)
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 16.03.2023 18:56

Witaj, cieszę się, że się podoba. Spotkanie z burą było dla mnie zdecydowanie ciekawym zdarzeniem, znałam tylko wersję letnią z kiedyś tam, z Pagu. Niedługo pojedziemy dalej, ten tydzień mocno "zarobiony" .
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 16.03.2023 19:55

Omiś jak zawsze piękny :D , do Makarskiej jakoś nie udało nam się przekonać , pomimo posezonowych odwiedzin , może trzeba tam pojechać zimą :idea:



Pozdrawiam
Piotr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Odrobina Dalmacji w lutym. - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone