Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Od Zawoi do Zakynthos

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
steftes
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 614
Dołączył(a): 01.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) steftes » 17.01.2018 22:05

tony montana napisał(a):Fantastyczna jest ta Zatoka Wraku ... :papa:


Temat bardzo dobrze znany, ale takie widoki to zawsze uczta dla oka.
Z tych zdjęć z Zatoki, które tu umieściłem zdjęcie trzecie od końca w tym odcinku ma ciekawą kompozycję.
Pozdrawiam.

Steftes. :papa:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 21.01.2018 09:13

Widać na nim w całości tę dodatkową zatoczkę, no i są strefy różnego światła :wink: .
Generalnie piękne zdjęcie z lotu ptaka.
:papa:
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 21.01.2018 17:01

Dziękuje za przepiękną wycieczkę i jeśli dobrze przeczytałam już się wyklarowały plany na wakacie 2018 r.
Uchylisz rąbka tajemnicy w którym kierunku i przez jakie kraje pomykać będziecie - tak wiem że Grecja ale coś więcej :?:
steftes
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 614
Dołączył(a): 01.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) steftes » 21.01.2018 21:23

21monika napisał(a):Dziękuje za przepiękną wycieczkę i jeśli dobrze przeczytałam już się wyklarowały plany na wakacie 2018 r.
Uchylisz rąbka tajemnicy w którym kierunku i przez jakie kraje pomykać będziecie - tak wiem że Grecja ale coś więcej :?:


Tym razem w planach jest droga do Grecji stroną wschodnią, czyli przez Rumunie i Bułgarię. W drodze przez Słowację - zajazd do Koszyc, Węgry - Tokaj i kąpielisko termalne w okolicach Debreczyna, Rumunia - Sovata(jezioro), Praid (kopalnia), Corund, Sighisoara, Rupea, Homorod, Harman, Braszów, Rasnov, Bran, Sinaa.
Bułgaria - Veliko Tarnovo, Kanion Emen, Szipka, Plovdiv, Bachkovski monastyr, Czudovite Mostove, Devin( wąwozy i jaskinie Rodopów).
Przejazd przez Meteory na Lefkadę i promem na Kefalonię, a tam plaże, kąpiele i widoki.

To tak w dużym skrócie.


Pozdrawiam.

Steftes. :papa:
Darkos
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1480
Dołączył(a): 17.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darkos » 22.01.2018 19:16

steftes napisał(a):
Tym razem w planach jest droga do Grecji stroną wschodnią, czyli przez Rumunie i Bułgarię. W drodze przez Słowację - zajazd do Koszyc, Węgry - Tokaj i kąpielisko termalne w okolicach Debreczyna, Rumunia - Sovata(jezioro), Praid (kopalnia), Corund, Sighisoara, Rupea, Homorod, Harman, Braszów, Rasnov, Bran, Sinaa.
Bułgaria - Veliko Tarnovo, Kanion Emen, Szipka, Plovdiv, Bachkovski monastyr, Czudovite Mostove, Devin( wąwozy i jaskinie Rodopów).
Przejazd przez Meteory na Lefkadę i promem na Kefalonię, a tam plaże, kąpiele i widoki.

To tak w dużym skrócie.

Pozdrawiam.

Steftes. :papa:



Toż to czysty "gotowiec"!

A coś czułem że Kefalonia musi być :wink:
steftes
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 614
Dołączył(a): 01.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) steftes » 22.01.2018 23:13

Darkos napisał(a):

Toż to czysty "gotowiec"!

A coś czułem że Kefalonia musi być :wink:


No tak - plan już jest.
Na Kefalonii już byłem, ale nie sposób zobaczyć całą wyspę za jednym razem.


Teraz ciąg dalszy relacji i nieubłaganie zbliżamy się do końca.
Tradycyjnie jak zwykle w drodze powrotnej zatrzymujemy się na chwilę na campingu Stolos. Po drodze jeszcze chwila greckiej historii i Termopile gdzie na wąskim przesmyku w czasie II wojny perskiej w sierpniu roku 480 p.n.e. miało miejsce bohaterskie starcie wojsk greckich z perskimi.
IMG_4986.jpg

W 490 r. p.n.e.pod Maratonem Grecy odnieśli druzgocące zwycięstwo zabijając 6200 perskich żołnierzy, tracąc jedynie 192 swoich!
Pod Termopilami nie było już tak łatwo. Król Persów Kserkses przerzucił przez leżącą obok Troi Cieśninę Dardanele 500 000 ludzi i zaatakował powtórnie.
Cała siła uderzenia skupiła się w tym wąskim na 2m wąwozie, gdzie Spartanie okryli się nigdy nie przemijającą chwałą.
IMG_4987.jpg

IMG_4989.jpg

Na polu bitwy pod Termopilami, na kurhanie, w którym pochowano Spartan, znajduje się obecnie kamienna tablica z napisem:
"Cudzoziemcze, powiedz Lacedemończykom, że tu spoczywamy, wierni ich prawom."
IMG_4990.jpg

IMG_4991.jpg

Odlany z brązu pomnik Leonidasa stoi naprzeciwko wejścia do wąwozu Termopile. Został wzniesiony w 1955 roku aby upamiętnić bohaterstwo Spartan.
IMG_4993.jpg

IMG_4995.jpg


Na Stolosie jak zwykle gorąco, luz na plaży i świeże owoce i warzywa prosto od producenta na drodze wjazdowej.
IMG_5002.jpg

IMG_5003.jpg

IMG_5004.jpg

IMG_5006.jpg

Ale można jeszcze pojechać parę kilometrów na południe i prawie przy drodze jest jeszcze bardziej kameralnie lub prawie dziko.
Wystarczy zejść z klifu.
IMG_4996.jpg

IMG_4998.jpg

IMG_4999.jpg

IMG_5001.jpg


A wieczorem lubimy posłuchać delikatnego szumu fal przy wschodzących gwiazdach.
IMG_5014.jpg

IMG_5021.jpg

IMG_5024.jpg


CDN.

Steftes :papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15935
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 22.01.2018 23:27

steftes napisał(a):A wieczorem lubimy posłuchać delikatnego szumu fal przy wschodzących gwiazdach.

To tak jak my :D
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 05.02.2018 21:06

Musiałam troszkę nadrobić, ale już jestem na bieżąco. Bardzo podoba mi się to miejsce:
steftes napisał(a):
Panorama Karakonisi1zmn.jpg

Ci ludzie wyglądają jakby lewitowali. Niesamowita przejrzystość wody!
chrisvertex
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 31
Dołączył(a): 18.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) chrisvertex » 05.02.2018 23:17

Pięknie, chyba ostatni ale jest jeszcze miejsce.
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 06.02.2018 19:19

steftes napisał(a):
Tym razem w planach jest droga do Grecji stroną wschodnią, czyli przez Rumunie i Bułgarię. W drodze przez Słowację - zajazd do Koszyc, Węgry - Tokaj i kąpielisko termalne w okolicach Debreczyna, Rumunia - Sovata(jezioro), Praid (kopalnia), Corund, Sighisoara, Rupea, Homorod, Harman, Braszów, Rasnov, Bran, Sinaa.
Bułgaria - Veliko Tarnovo, Kanion Emen, Szipka, Plovdiv, Bachkovski monastyr, Czudovite Mostove, Devin( wąwozy i jaskinie Rodopów).
Przejazd przez Meteory na Lefkadę i promem na Kefalonię, a tam plaże, kąpiele i widoki.

To tak w dużym skrócie.


Pozdrawiam.

Steftes. :papa:


Jeszcze jedno pytanie taki wyjazd to około 4 tygodni, czy w 3 się zmieści ?

A wyprawa na ten rok imponująca, zaczynam już zacierać ręce i przecierać oczki na kolejną Twoją relacje. :D

Pozdrawiam
Monika
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 12.02.2018 12:07

steftes napisał(a):
tony montana napisał(a):Fantastyczna jest ta Zatoka Wraku ... :papa:


Temat bardzo dobrze znany, ale takie widoki to zawsze uczta dla oka.
Z tych zdjęć z Zatoki, które tu umieściłem zdjęcie trzecie od końca w tym odcinku ma ciekawą kompozycję.
Pozdrawiam.

Steftes. :papa:


Zatoka Wraku fantastycznie prezentuje się z góry, natomiast sama plaża, zwłaszcza w sezonie, jest taka sobie. Sporo ludzi, walcują spaliny ze statków i ropa, a woda bywa zimna. Niedaleko Volos jest podobna zatoka (jest do niej mega stromy zjazd ale po asfalcie, mały problem z nawróceniem auta na dole bo wąsko i trochę trzeba do niej przepłynąć wpław) ale jeżeli ktoś chciałby spokojnie poplażować pod wysokimi, białymi klifami i popływać w ciepłej, niebieskiej wodzie to polecam.

:hut:
Darkos
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1480
Dołączył(a): 17.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darkos » 13.02.2018 08:35

steftes napisał(a):
CDN.

Steftes :papa:



??? :wink:
steftes
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 614
Dołączył(a): 01.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) steftes » 13.02.2018 21:05

Darkos napisał(a):
steftes napisał(a):
CDN.

Steftes :papa:



??? :wink:


Tak, tak, ale właśnie teraz Wielkopolska ma ferie. Ale mam przygotowany odcinek, bo jak dalej tak będzie to nie zdążę do kolejnego wyjazdu. Zawsze kiedyś musi być koniec relacji i to właśnie jest ten moment. Ostatnie już dwa dni powrotne z planowanym przystankiem w Polsce. Na Węgrzech planowaliśmy zatrzymać się króciutko nad Balatonem żeby zwiedzić Tihany, ale niemożliwy wprost tłok w tym czasie skutecznie nas zniechęcił i pojeachaliśmy dalej do Kis-Duna Motel and Camping tylko na nocleg.
IMG_5034.jpg

Nocleg OK. Na śniadanie wegierskiego wybornego omleta nie wszyscy dali radę zjeść.
IMG_5039.jpg

Przed wejściem do lokalu.
IMG_5036.jpg

Dzień następny - jedziemy do Polski. Przystanek Międzygórze.
IMG_5046.jpg

Pieszo przez las do Marii Śnieżnej.
IMG_5050.jpg

Następnego dnia zwiedzamy bajkowy pałac w Mosznej, który jest jednym z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej. W piękny pogodny dzień zamek dookoła prezentuje się wprost jak z folderu.
IMG_5065zmn.jpg

Budowla powstała w połowie XVII w. Eklektyczna bryła składa się z odbudowanej po pożarze z 1896 r. barokowej części środkowej, neogotyckiego skrzydła wschodniego zamku oraz skrzydła zachodniego w stylu neorenesansowym. Od 1866 do 1945 roku zamek był rezydencją potentatów przemysłowych - śląskiego rodu Tiele-Wincklerów.
IMG_5071zmn.jpg

IMG_5076zmn.jpg

IMG_5090zmn.jpg

IMG_5099zmn.jpg

IMG_5111zmn.jpg

Wnętrze jeszcze w remoncie, ale można już dużo zobaczyć.
IMG_5116.jpg

IMG_5118.jpg

IMG_5124.jpg

IMG_5131.jpg

IMG_5133.jpg

IMG_5135.jpg

IMG_5141.jpg

IMG_5146.jpg

IMG_5150.jpg

IMG_5155.jpg

I jeszcze krótki spacerek między ślubnymi sesjami fotograficznymi.
IMG_5159.jpg

IMG_5161.jpg

IMG_5163.jpg

IMG_5178.jpg

IMG_5192.jpg

IMG_5197.jpg

Zamek w Mosznej jest jedną z największych atrakcji Opolszczyzny i jednym z najciekawszych zamków w Polsce. Swoją sławę zawdzięcza bajkowemu wyglądowi - ma 365 pomieszczeń, 99 wież i wieżyczek.
IMG_5202.jpg

IMG_5216.jpg

IMG_5220zmn.jpg

IMG_5223.jpg

Na koniec relacji krótkie panoramiczne podsumowanie relacji.
Panorama Uvać zmn.jpg

Panorama Betrat1zmn.jpg

Panorama Zatoka Wraku  zmn.jpg

Panorama Gjirokastra zmn.jpg

Panorama Gerakas2zmn.jpg

Panorama Moszna zmn.jpg



To były już ostatnie zdjęcia :cry: Dziękujemy wszystkim za to, że cierpliwie czytali i dotarli z nami do końca naszej podróży. Każdy komentarz był przez nas bardzo mile widziany, jeśli uda nam się tegoroczna wyprawa pomyślimy o kolejnej relacji, mając oczywiście na uwadze tak wspaniałe grono podróżników i czytelników. Jeśli chcecie o coś jeszcze zapytać to chętnie służymy wszelką pomocą. Do zobaczenia na wakacyjnych drogach i bezdrożach (uważajcie na zakurzony srebrny ford mondeo zapchany do granic możliwości wszelkim turystycznym dobrem).

Steftes :papa: :papa: :papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15935
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.02.2018 21:52

Od kiedy pierwszy raz zobaczyłam zdjęcia zamku w Mosznej (a było to niedawno) stale chodzi mi on po głowie, a po Twoich zdjęciach znowu wierci dziurę... i w maju lub czerwcu muszę się TAM pojawić...

Dziękuję za super relację i super zdjęcia. No i czekam na kolejną odsłonę kolejnego tripu :papa:
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 11188
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 13.02.2018 22:58

dzięki za ciekawą relację, piękne zdjęcia i opisy, zostałem skutecznie zachęcony do kilku miejsc;
i już czekam na kolejną
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα

cron
Od Zawoi do Zakynthos - strona 11
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone