Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ni ma jak Lwów!!!

Ukraina to prawdziwy raj dla miłośników górskich wędrówek. Górzyste i wyżynne tereny rozciągają się niemal przez cały kraj. Tradycyjnym ubiorem Ukrainek i Ukraińców jest wyszywanka czyli koszula (zwykle biała) pokryta folkowym haftem. Na Ukrainie znajduje się jeden z geograficznych środków Europy – w niewielkiej wsi Diłowie, która położona jest w pobliżu Rachowa. Wielkanocne, kolorowe pisanki pochodzą właśnie z Ukrainy.
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005
Ni ma jak Lwów!!!

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 12.06.2016 16:00

Niech inni sy jadą, dzie mogą dzie chcą,
Do Widnia, Paryża, Londynu,
A ja si zy Lwowa ni ruszym za próg!
Ta mamciu, ta skarz mnie Bóg!
Bo gdzie jeszcze ludziom tak dobrze, jak tu?
Tylko we Lwowi!
Gdzie pieśnią cię budzą i tulą do snu?
Tylko we Lwowi!
Czy bogacz, czy dziad jest tam za pan brat
I każden ma uśmiech na twarzy!
A panny to ma słodziudkie ten gród,
Jak sok, czekolada i miód!
Więc gdybym miał kiedyś urodzić się znów,
Tylko we Lwowie!
Bo ni ma gadania i co chcesz, to mów,
Ni ma jak Lwów!
Możliwe, że więcej ładniejszych jest miast,
Lecz Lwów jest jedyny na świecie!
I z niego wyjechać, ta gdzież ja bym mógł!
Ta mamciu, ta skarz mnie Bóg!
Bo gdzie jeszcze ludziom tak dobrze, jak tu?
Tylko we Lwowi!
Gdzie pieśnią cię budzą i tulą do snu?
Tylko we Lwowi!
Czy bogacz, czy dziad jest tam za pan brat
I każden ma uśmiech na twarzy!
A panny to ma słodziudkie ten gród,
Jak sok, czekolada i miód!
Więc gdybym miał kiedyś urodzić się znów,
Tylko we Lwowie!
Bo ni ma gadania i co chcesz, to mów,
Ni ma jak Lwów!

Lwów  Sony 017.jpg

Lwów  Sony 018.jpg

Lwów  Sony 021.jpg

Lwów Fuji 069.jpg

Lwów Fuji 074.jpg

Lwów  Sony 055.jpg
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 12.06.2016 16:21

Będę czytać uważnie, bo mi samolot z Radomia do Lwowa zrobili, więc kto wie ... :mrgreen:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 12.06.2016 18:18

Moja babcia pochodziła ze Lwowa...

Byłam tam kiedyś jako mała dziewczynka. Muszę wrócić :) A póki co, podróżuję z Wami :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 12.06.2016 18:20

Mieliśmy udać się po raz pierwszy do Lwowa w styczniu, ale duże zimno i operacja Pana M. pokrzyżowała plany.
Ale kiedyś trzeba będzie, więc przewodnik będzie gotowy :D Zatem czekamy na początek....
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 12.06.2016 20:06

mysza73 napisał(a):Będę czytać uważnie, bo mi samolot z Radomia do Lwowa zrobili, więc kto wie ... :mrgreen:

Ja to jestem bardzo niesamolotowa :twisted: i chyba sie już nie zmienię :mrgreen:
Następny wyjazd do Lwowa planujemy .....pociągiem 8O
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 12.06.2016 20:11

Zabieram się z Wami do Lwowa. Byliśmy tam 5 lat temu, i prócz tego że Lwów piękny, to zapamiętałam też z niego biedę, masy żebraków i zaniedbanie. Ciekawa jestem czy się coś na lepsze zmieniło od tamtej pory...
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 12.06.2016 20:12

maslinka napisał(a):Moja babcia pochodziła ze Lwowa...

Byłam tam kiedyś jako mała dziewczynka. Muszę wrócić :) A póki co, podróżuję z Wami :D

Zapraszam :D

Janusza mama pochodziła ze Lwowa, i zawsze mówiła nam, że musimy tam pojechać.
Obiecaliśmy, że pojedziemy i dotrzymaliśmy słowa. :D
Szkoda, że Jej już nie ma wśród nas... :(
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 12.06.2016 20:16

piekara114 napisał(a):Mieliśmy udać się po raz pierwszy do Lwowa w styczniu, ale duże zimno i operacja Pana M. pokrzyżowała plany.
Ale kiedyś trzeba będzie, więc przewodnik będzie gotowy :D Zatem czekamy na początek....

Ooooo duża odpowiedzialność na mnie spada, postaram się jak tylko mogę najlepiej. :oops:
A przewodnika we Lwowie mieliśmy niesamowitego :lol:
Ale o tym już wkrótce :D
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 12.06.2016 21:33

Ja też liczę na relacje w stylu "PRZEWODNIK" kiedyś na pewno się wybiorę ale na razie to paszporty nieważne :?
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 12.06.2016 22:19

Ja ze Lwowa pamiętam głównie Cmentarz Łyczakowski i Orląt Lwowskich no i gmach opery, który zwiedzaliśmy również od wewnątrz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 12.06.2016 22:25

Byłem całe lata temu i chyba nie odniosłem pozytywnego wrażenia.
Zatem, zobaczę u Was może, jest trochę lepiej, po latach ... :D :wink:

Pozdrawiam
Krzysiek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 12.06.2016 23:15

Ja byłem w tym roku i szczerze powiedziawszy spodziewałem się zastać zaniedbane i niesympatyczne miejsce,
a zobaczyłem bardzo uroczy gród, zadbany ( w większości ), miasto europejskie, które zerwało z czasami komuny 8)
Mieszkają tam bardzo mili ludzie :D
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18273
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 13.06.2016 01:36

Byłem we Lwowie razy kilka ( pierwszy raz w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku :wink: ) i wspominam każde z tych odwiedzin bardzo pozytywnie :) Nie jest ważne czym się tam dostaniesz , ważne żeby tam być 8)
Szczepka i Tońka śpiewających piosenkę ( słowa zamieszczone w pierwszym poście ) pamiętam z filmu oglądanego " W starym kinie" , a miasto widziałem oczami wyobraźni - takie obrazki z opowiadań rodziny i literatury . . . kosmopolityczny cmentarz na Łyczakowie ( już w realu ) ze swoimi dziełami sztuki . . . kwas , kanapki i ogórki na straganach . . . specyficzny humor ulicy
. . . patrzyłem też z góry zamkowej na to miasto nocą i dotykałem resztek murów zamku Kazimierza III . . .
Ni ma jak Lwów :D


Pozdrawiam
Piotr
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.06.2016 10:24

piotrf napisał(a):Byłem we Lwowie razy kilka ( pierwszy raz w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku :wink: ) i wspominam każde z tych odwiedzin bardzo pozytywnie :) Nie jest ważne czym się tam dostaniesz , ważne żeby tam być 8)
Szczepka i Tońka śpiewających piosenkę ( słowa zamieszczone w pierwszym poście ) pamiętam z filmu oglądanego " W starym kinie" , a miasto widziałem oczami wyobraźni - takie obrazki z opowiadań rodziny i literatury . . . kosmopolityczny cmentarz na Łyczakowie ( już w realu ) ze swoimi dziełami sztuki . . . kwas , kanapki i ogórki na straganach . . . specyficzny humor ulicy
. . . patrzyłem też z góry zamkowej na to miasto nocą i dotykałem resztek murów zamku Kazimierza III . . .
Ni ma jak Lwów :D


Pozdrawiam
Piotr


To wszystko prawda i podpisuję się dwoma ręcami.
Chodziło mi o to jak, Ci co przyszli po 1945 r. Zniszczyli /zaniedbali / to, jak by nie było polskie miasto.

Pozdrawiam
Krzysztof
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.06.2016 15:16

Ale oni nie przyszli, oni już tam byli :roll:

Polaków we Lwowie było w 1939 50%, Żydów 30%, Ukraińców 20%
Polacy dominowali i miasto było wielkim ośrodkiem polskiej kultury. 8)
Ale zawsze Lwów był miastem wielu kultur i religii, nie tylko polskim.
Okoliczne wioski były w ogromnej większości ukraińskie :!:
Liczba Ukraińców we Lwowie wzrosła z 10% w 1919 do 20% przed wybuchem wojny.
W całej Galicji Wschodniej Polaków było 30%, a Ukraińców 60%
Polsko-żydowskie "wyspy" w postaci miast i miasteczek były "otoczone" ukraińskimi wioskami.

Rozmawiałem z Polakami ze Lwowa i oni podkreślali, że ludność ukraińska w ostatnich latach bardzo się interesuje historią miasta i zaczyna naprawdę troszczyć się o zabytki Lwowa, uważa je za swoje :roll:
Utożsamia się ze swoim miastem :roll:
Następna strona

Powrót do Ukraina - Україна

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone