Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Muszle ...

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Herman Kruger
Globtroter
Posty: 57
Dołączył(a): 18.08.2003
Muszle ...

Nieprzeczytany postnapisał(a) Herman Kruger » 21.11.2003 10:42

Witajcie,

zjechałem już kilka krajów basenu morza Śródziemnego i chyba jeszcze nigdzie nie trafiłem na miejsce w którym mógłbym nazbierać sobie muszelek wszelakiego rodzaju. Generalnie w wodzie było ich zawsze jak na lekarstwo, a jeśli się już trafiła była połamana.
Będąc w Omisu prowadząc "wykopaliska" z synem na plaży znalazłem dosyć dużą ilość muszelek i i to nawet całkiem dużych; i jak się okazało później było to najlepsze miejsce do ich znalezienia. Przez następnych kilka dni "ryliśmy" plaże w ich poszukiwaniu, oczywiście pod pretekstem robienie zamków, babek lub innych budowli. Nazbierała się z tego całkiem pokaźna kolekcja, którą pokazujemy znajomym.

Proszę napiszcie czy trafiliście w Chorwacji na miejsca gdzie można znaleźć muszle, chociaż trochę przypominające te ze straganów i sklepików (one co prawda pochodzą z okolic raf korlaowych, Karaibów).

Inne kraje również mile widziane
Pozdrawiam i czekam ...
SZOP
Croentuzjasta
Posty: 197
Dołączył(a): 11.10.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) SZOP » 21.11.2003 11:49

Witam.Niestety my też sporadycznie trafialiśmy na ładne muszle(najładniejsze były "szkielety" z jeżowców-zielone i fioletowe,których b.dużo było w Zaostrog).W dzieciństwie jeździliśmy do Bułgarii i do dziś
mamy znaleziska z tych czasów-były(są) o niebo ładniejsze niż muszelki z Chorwacji :cry:
Pozdrawiam
Leon2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon2 » 21.11.2003 14:12

Czesc Herman,
poniewaz to o co pitasz jest zwiazane z moim fachem skieruje cie na take miejsce gdzie jest duzo "muszelek". Kiedisz ich tam zbierale doslownie lopatom. Lokacija sie naziwa Pantana i jest niedaleko Trogira. Na tym miejscu woda slotka wpliwa do morza. Zwieksza to produkcje pierwotna w morzu i dlatego tam wistepuje duzo zwierzant tagze mieczakow. Pantana sie znajduje pomiendzi Trogirem a lotniskem w Kaštelah. Jak z kierunku Splitu jechalesz w Trogir to muszalesz kolo jej przejechac. Charakterizuje sie roslinoscia nietypowom za ten region (szuwari). Jak trafic na wisepke gdzie jest szczegulnie duzo muszelek jest troche ciezej do wytumaczenia.
Te muszelki co sie sprzedaja na straganach sa z oceanu Indijskiego i morzesz ich kupic w Ustce tez.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.11.2003 14:16

W Cavallino k/Wenecji na plażach spotykałem bardzo dużą ilość muszelek (czasami trudno było po nich przejść - tyle tego było). Były to jednak muszelki małe tzn. max 3 - 4 razy większe od naszych bałtyckich.
Darmar
Croentuzjasta
Posty: 344
Dołączył(a): 18.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darmar » 21.11.2003 20:22

W tym roku przywiozłem z Bułgari wiadro pieknych dużych(kręconych) muszelek. W CHr.takie ciekawe i nie pospolite sptkałem na wyspie Pag(Simuni)i w Pakostane w okolicy wysepek.
Gajus.ems
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 930
Dołączył(a): 21.11.2003
muszle

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gajus.ems » 21.11.2003 21:24

Faktycznie trudno o muszle w Chorwacji, ja przywiozłem sobie piękną kolekcje różnorodnych muszli z plaż w okolicach Valencji w Hiszpanii.
Bogusław Marinković
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 238
Dołączył(a): 15.11.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bogusław Marinković » 06.01.2004 21:46

Niestety Panowie, po dobre muszle trzeba schodzić trochę głębiej- minimum 8 m , i to oczywiście na wdech w okolicach oddalonych od miejsc gdzie przebywa większość turystów.
jakuza
Croentuzjasta
Posty: 131
Dołączył(a): 02.04.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) jakuza » 25.02.2004 13:53

8) W roku ubiegłym w Primoszten, wyłowiłem piękne okazy muszli,jeżowców i ślimaków.Na niedostępnym dla kąpiących się brzegu starego miasta na głębokości ok.2-3m,było ich bez liku.Odkryłem że tak duża ich ilość spowodowana była tym że w samym sąsiedztwie znajdowały się 3 restauracje,kucharze resztki wyrzucali do wody.Nie były to śmieci, zaznaczam : kości z mięsem, patroszyli na brzegu ryby/mewy zjadały trzewia/ale coś zawsze opadało na dno.Była to swego rodzaju stołówka dla ryb,ślimaków,rzgwizd,jeżowców.Moje okazy wzbudziły podziw moich gospodarzy,a przyznam że większośc była ładniejsza i bardziej okazała od tych oferowanych przez kupców na straganach.Uważam że w takich miejscach należy szukać ,mnogośc pożywienia ściąda i głodne skorupiaki,a nawet ośmiornice.Życzę udanych poszukiwań.
MałgorzataR

Nieprzeczytany postnapisał(a) MałgorzataR » 27.02.2004 23:23

Ja w Puli zbierałam skorupy krabów, oraz jeżowców;) Muszelek przy brzegu nie było.
Waldemar Knapiński
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 228
Dołączył(a): 28.04.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Waldemar Knapiński » 29.02.2004 01:25

:D a hoY Namiary które podał LEON 2 są super byłem tam osobiście. Miesiąc to był wrzesień ok.23 września roku 2002 byliśmy w piątkę muszli jak mówi LEON 2 łopatą można zbierać.Z początku zbieraliśmy wszystko co popadło po pewnym czasie zaczeliśmy być wybredni zbieraliśmy tylko te które były "fotogeniczne".Jedynyą przeszkodą są nisko latające samoloty a portu lotniczego SPLIT. Szukajcie muszli w m-cach maj i czerwiec później ich brak - wybiorą je pierwsi wczasowicze. Pozdrav. :D :D
leopantera
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 697
Dołączył(a): 13.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) leopantera » 29.02.2004 08:45

W Primosten synek znalazł nawet rozgwiazdę, a po skręcane chodziliśmy w cichą zatoczkę w Sparadici, płaskie były w Marinie.
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 29.02.2004 13:12

W czerwcu, w Vodicach, na skałkach, można było spotkać maleńkie jak paznokieć - ruszające się muszelki ... Dawały schronienie malutkim krabom.
vicka80

Nieprzeczytany postnapisał(a) vicka80 » 29.02.2004 15:25

ktos kto ma sprzęt do nurkowania, zawsze znajdzie fajne okazy bo te najlepsze leża głeboko, zdala od brzegu, na plażach raczej marne szanse by cokolwiek znaleźć, a juz w ogole w środku sezonu
zoohha
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1195
Dołączył(a): 07.12.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) zoohha » 01.03.2004 10:41

:D :D :D W domku jesteśmy posiadaczmi kilku szklanych pojemników wypełnionymi muszlami a ile juz rozdaliścmy ,hoho. Wszystko to zostało wyłowione na plaży pola campingowego pn. Kosirina, na wyspie Murter .
hannulcia
Globtroter
Posty: 56
Dołączył(a): 06.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) hannulcia » 06.07.2004 14:15

Ja znalazłam trochę w Vinieracu, ale juz w wodzie poniżej 1m. Niestety wszystkie muszelki miały domowników z pazurkami. Jakieś raki czy co
Następna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone