Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Muszle ...

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Kir
Cromaniak
Posty: 1012
Dołączył(a): 06.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kir » 06.07.2004 14:56

Ja tam co roku przywożę coś koło 2kg muszli. I to już po selekcji, bo nie chce mi się wszystkiego wozić. Niestety po te ładne trzeba nurkować tak do 8metrów.

Mam też swój własny sposób na ich konserwację. Biorę przywiezione muszle które po kilku dniach lekko śmierdolą i przez 2-3 dni mocze w roztworze kreta do rur czyli wodorotlenku sodu. Czasem operację trzeba powtórzyć. Oczywiście przy tej operacji nalezy zachowac ostrożnośc bo stężony roztwór kreta tak samo rozpuszcza biomasę na muszlach jak i palce. Potem trzeba muszle wypłukac pod bieżacą wodą, można przepłukac je ocetem, wysuszyć i zalakierować. Ja lakieruję uretanem ale to jest zboczenie zawodowe, może być dowolny lakier bezbarwny do metalu lub okien
Sprawdza się na prawie wszystkich muszlach. Najgorzej wychodzą na tym takie długie muszle których mniejsze osobniki można spotkac w ohrągłych dziurkach w wapiennych głazach w morzu. Te muszle sa pokryte czymś w rodzaju błony ktrórą kret rozpuszcza
Nie nalezy zbyt długo zwlekać z konserwacją bo niektóre muszle pod wpływem powietrza zaczynają się łuszczyć.

A teraz pytanie do Leona:
W okoliczy Starigradu, gdzie bywałem wielokrotnie 2 lata temu bylo deszczowe lato i z welebitu spływało dużo słodkiej zimniej wody. W morzu na dnie lażało tysiące muszli i to bardzo dużych. Czy duża ilość martwych, duzych małż to efekt tego zjawiska "rozcieńczania wody morskiej" o którym pisałes czy jakaś katastrofa ekologiczna?
papolak
Turysta
Posty: 12
Dołączył(a): 11.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) papolak » 28.06.2011 10:40

Siema,
Sorry za odkop tematu, ale chciałem się dowiedzieć gdzie to jest...
Nic mi to nie mówi że jest to pomiędzy Trogirem a lotniskiem...
Jest jakaś dokładna miejscówka? plaża? itp?
Z góry dzięki za odpowiedź
Pozdrawiam
Papolak
kszyh0
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 03.07.2011
Prośba o identyfikacje muszelki

Nieprzeczytany postnapisał(a) kszyh0 » 03.07.2011 23:38

Witam

Znalazłem taką dziwną muszelkę. Przekopałem trochę net niestety bezskutecznie. Czy ktoś orientuje się co to jest?
http://imageshack.us/photo/my-images/190/pb270021a.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/194/pb270018a.jpg/

Będę wdzięczny za pomoc. Przepraszam za offtopa.

Pozdrawiam
Krzysiek
mare123
Croentuzjasta
Posty: 172
Dołączył(a): 14.09.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mare123 » 04.07.2011 05:00

To jest gatunek jeżowca, który żyje w piasku, nazywa się Echinocardium cordatum
koledr
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 337
Dołączył(a): 17.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) koledr » 03.03.2014 12:21

Troszkę odgrzeję temat muszli, mianowicie może ktoś zna jakieś fajnie miejscówki na łowienie muszli w okolicach Pakostane? nie chodzi mi o muszelki małe takie jak paznokieć ale coś takiego np lub inne pozwijane:

DSC02160.JPG


nie koniecznie takie pełne :)
anik7
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 24.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) anik7 » 24.02.2016 22:09

temat sprzed lat ale przecież co roku aktualny. Szukam sobie podpowiedzi gdzie w Chorwacji można znaleźć muszelki i nie tylko w Chorwacji ale na wybrzeżach Europy w ogóle. Mogę podpowiedzieć gdzie ja znalazłam ogromne ilości muszli św. Jakuba wielkości dłoni - po prostu całe wyspy muszli - mieliśmy szczęście bo akurat był odpływ i morze się cofnęło o jakieś 200 metrów muszle można by było wywozić tirami i zrobić z nich dachówki dla niewielkiego miasta a może i większego :D no a teraz podam namiar - Francja - Normandia - miejsce lądowania aliantów - miejscowość- Port en Bassin - życzę udanych zbiorów:) ale mam tez prośbę - podajcie dokładne miejscowości w europie gdzie można znaleźć muszle raczej na plaży lub niedaleko ( nie głęboko) od brzegu Pozdrawiam Anna
Załączniki:
muszelki.jpg
kojacek
Cromaniak
Posty: 858
Dołączył(a): 29.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) kojacek » 26.03.2016 17:15

Trochę muszli zawsze udawało mi się znaleźć jak pływałem za pogłębionym kanałem w Ninie. Może je były to jakieś super okazy, ale 7-8 cm miały.
Nie znalazłem żadnej pustej zakreconej-zawsze w środku był ślimak albo pustelnik.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 29.03.2016 16:18

kojacek napisał(a):Nie znalazłem żadnej pustej zakreconej-zawsze w środku był ślimak albo pustelnik.


Towar deficytowy... :wink:
amator33
Odkrywca
Posty: 91
Dołączył(a): 01.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) amator33 » 23.04.2016 10:10

kojacek napisał(a):Trochę muszli zawsze udawało mi się znaleźć jak pływałem za pogłębionym kanałem w Ninie. Może je były to jakieś super okazy, ale 7-8 cm miały.
Nie znalazłem żadnej pustej zakreconej-zawsze w środku był ślimak albo pustelnik.



potwierdzam.
Grigorij
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 119
Dołączył(a): 10.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grigorij » 26.07.2017 20:41

Znalazłem takie duże, trójkątne. Około 15-20 cm wysokie. Były wbite w dno. Ktoś wie co to za gatunek?
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107657
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 26.07.2017 20:54

Grigorij napisał(a):Znalazłem takie duże, trójkątne. Około 15-20 cm wysokie. Były wbite w dno. Ktoś wie co to za gatunek?

Pewnie to było coś takiego.

DSCN2744.JPG


https://pl.wikipedia.org/wiki/Przyszynka_szlachetna

Żywa przyszynka jest pod ochroną.
W Chorwacji na to mówią PERISKA. Potrafi osiągać nawet ponad metr długości.

gdzie-najlepiej-wylowic-jakies-muszle-t44554-15.html?hilit=muszle
Grigorij
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 119
Dołączył(a): 10.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grigorij » 26.07.2017 21:05

Dzięki, czyli łowienie tego trzeba sobie odpuścić. Jak ochrona to ochrona.
Grigorij
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 119
Dołączył(a): 10.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grigorij » 26.07.2017 21:06

Ale Chorwaci wyłowili to i mówili,że zjedzą. Jakiś przysmak?
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107657
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 26.07.2017 21:11

Grigorij napisał(a):Ale Chorwaci wyłowili to i mówili,że zjedzą. Jakiś przysmak?

Nie wiem czy to przysmak i jacyś dziwni Chorwaci, jeśli wyławiali to do jedzenia.
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 26.07.2017 22:33

:D czasami obserwowałam kątem oka, siedząc na plaży w Bojanic Bad, permanentne wchłanianie jeżowców przez miejscowych Chorwatów. Muszli raczej nie zauważyłam...

p.s. doczytałam, że były to wyłącznie samice jeżowców...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone