Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

może IRLANDIA ?

Jedną z największych atrakcji Irlandii jest grobowiec Newgrange. Obiekt ten wybudowany został około 3200 roku p.n.e., co czyni go najstarszym znanym grobowcem z systemem korytarzy na świecie. Newgrage jest o kilkaset lat starszy niż piramidy w Gizie. Najstarszy pub w Europie znajduje się właśnie w Irlandii. Jest to „Sean’s Bar”, niewielki pub umiejscowiony w Athlone. Według badań archeologicznych został on otwarty już około 900 roku.
e-lka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 243
Dołączył(a): 07.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) e-lka » 04.07.2010 22:10

ObrazekKillarney & Killarney National ParkObrazek

I znowu na początek odpowiedniamuza (Ronan Hardiman - Suila a Ruin ) dla wprowadzenia w klimat :)

Kolejny dzień to wycieczka do miasta:
Killarney (po irlandzku: Cill Áirne) jt miasto w hrabstwie Kerry w południowo-zachodniej Irlandii. Założone ok. 250 lat temu, obecnie liczy ok. 12 000 mieszkańców (2002). Znany ośrodek turystyczny; ze względu na dużą atrakcyjność krajobrazową, zabytki w okolicy jezior Killarney: zamek Ross, opactwo Muckross, posiadłość Muckross i in., oraz jako baza wypadowa w pobliskie góry Macgillycuddy's Reeks, czy na półwysep Dingle, wyspy Skelligs czy Pętlę Kerry. Znajduje się tutaj również Narodowe Muzeum Transportu.(żródło: wikipedia)


1. Killarney
Obrazek

2. Killarney
Obrazek

3. Killarney
Obrazek

4. Killarney
Obrazek

5. Killarney
Obrazek

I Killarney National Park
(Park Narodowy Killarney, irl. Páirc Náisiúnta Chill Airne); park narodowy położony w pobliżu miasta Killarney (hr. Kerry), w Irlandii. Został założony w 1932, a w 1981 uznano go za rezerwat biosfery UNESCO.

Jest usytuowany w pd.-zach. części kraju, zajmuje ponad 10 tys. ha, w tym obszar jezior Killarney. Najwyżej położone partie są stosunkowo trudno dostępne, stanowią ostoje czerwonego jelenia. Niższe stoki zajmują lasy dębowe; pozostałość puszczy porastającej w przeszłości większość terytorium Irlandii. Najciekawszym zbiorowiskiem roślinnym jest czysty gatunkowo las cisowy, jeden z trzech w Europie. Łagodny klimat sprawia, że występują tu egzotyczne gatunki, wprowadzone do ekosystemu przez człowieka, np. rododendrony czy drzewa poziomkowe, charakterystyczne dla regionu śródziemnomorskiego.

Na park wywierana jest silna antropopresja, związane jest to z położeniem na przedmieściach miasta Killarney; jednego z większych ośrodków turystycznych Irlandii.
Najciekawsze obiekty na terenie parku:
* opactwo Muckross (Muckross Abbey); franciszkański klasztor z poł. XV w.;
* rezydencja Muckross (Muckross House); XIX-wieczna posiadłość w stylu elżbietańskim;
* tzw. Spotkanie Wód (Meeting of the Waters) &; obszar o charakterze ogrodu botanicznego z bogatą subtropikalną roślinnością;
* wodospad Torc; o wysokości 18 m;
* dolina Dunloe (Gap of Dunloe); wąski, dziki wąwóz górski;
* zamek Ross (Ross Castle); XIV-wieczna obronna wieża mieszkalna;
* wyspa Inisfallen; największa z około 30 wysepek na jeziorze Leane, ruiny klasztoru z VII w.(żródło: wikipedia)

6.Muckross House
Obrazek

7.Muckross House
Obrazek

8.Muckross House
Obrazek

9.Muckross House
Obrazek

10.Killarney National Park
Obrazek

11.Killarney National Park
Obrazek

12.Killarney National Park
Obrazek

13.Killarney National Park
Obrazek

14. Killarney National Park
Obrazek

15. Killarney National Park
Obrazek

16. Killarney National Park
Obrazek

17. Killarney National Park
Obrazek

18. Killarney National Park
Obrazek

19. Killarney National Park
Obrazek

20. Killarney National Park
Obrazek

W następnym odcinku nadal Killarney National Park (bo to ogromny obszar jest ;)


dawdardin
Podróżnik
Posty: 26
Dołączył(a): 22.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) dawdardin » 04.07.2010 23:09

Mieszkam tu od 4lat i powiem szczerze ,za jest wiele pieknych miejsc w Irlandii.Nie wszystkim ona odpowiada ze wzgledu na chlodny i wilgotny klimat ale za to takiego koloru zieleni jak tu to nie ma w zadnym innym kraju.Zdjecia super!Zachecam do odwiedzenia tej pieknej i miejscami dzikiej wyspy :)
e-lka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 243
Dołączył(a): 07.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) e-lka » 07.07.2010 00:19

ObrazekKillarney National Park c.d.Obrazek

muza (R.H. - znowu ;))

1. Killarney National Park
Obrazek

2. Killarney National Park
Obrazek

3. Wodospad Torc
Obrazek

4. Wodospad Torc; o wysokości 18 m
Obrazek

5. Widok z góry na jezioro polodowcowe Lough Muckross
Obrazek

6. Killarney National Park
Obrazek

7. Killarney National Park
Obrazek

8. Killarney National Park
Obrazek

9. Killarney National Park
Obrazek

10. Killarney National Park
Obrazek

11. Zamek Ross (Ross Castle); XIV-wieczna obronna wieża mieszkalna
Obrazek

12. Łabądek
Obrazek

13. bliżej...
Obrazek

14. i kaczusia
Obrazek

15. Ross Castle
Obrazek

16. Ross Castle
Obrazek

17. Ross Castle
Obrazek

18. Ross Castle
Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.07.2010 16:01

Ja miałem na całą Irlandię tylko cztery tygodnie, więc nie mogłem zbyt wiele czasu poświęcić na atrakcje typu Killarney National Park. Z tym większą frajdą oglądam go teraz Twoimi oczami. :)
Po prostu - pięknie...

Pozdrawiam,
Wojtek
e-lka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 243
Dołączył(a): 07.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) e-lka » 07.07.2010 19:26

Franz napisał(a):Ja miałem na całą Irlandię tylko cztery tygodnie...

heheh "tylko" ??? 8O

My byliśmy jeden tydzień i liznęliśmy zaledwie to i owo w okręgu Kerry :)
kor_nick
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 754
Dołączył(a): 09.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kor_nick » 07.07.2010 20:50

Ring of Kerry to miejsce rewelacyjne. I dla zwykłych turystów, i dla rowerów, motocykli. Bardzo miło wspominam ten półwysep. Czekam na piękne zdjęcia z Burren i wysp Aran (jeśli tam popłynęliście). Bo klify Moheru - jestem pewien - będą 8)
nomad
Cromaniak
Posty: 656
Dołączył(a): 06.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) nomad » 08.07.2010 21:47

E-lka :) to ja :) i wciąż trwam w oczekiwaniu na kolejne zdjęcia. :)

Wspaniałe tereny parku, pory roku zapewne jeszcze bardziej je wzbogacają.
Klimatyczne zdjęcia i zapewne nostalgiczne wspomnienia do wszystkiego co zobaczyliście.

Wyjątkowo w Twojej relacji uwielbiam ogladać zdjęcia słuchając muzyki, celtyckie klimaty współgrają z tym co pokazujesz.

Tak jak tu

Spróbujcie z tą muzą obejrzeć jeszcze raz wszystkie zdjęcia od początku, bo ja za każdym razem odkrywam w nich jeszcze więcej.

Pozdrawiam. :)
e-lka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 243
Dołączył(a): 07.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) e-lka » 08.07.2010 22:51

kor_nick napisał(a):Ring of Kerry to miejsce rewelacyjne. I dla zwykłych turystów, i dla rowerów, motocykli. Bardzo miło wspominam ten półwysep. Czekam na piękne zdjęcia z Burren i wysp Aran (jeśli tam popłynęliście). Bo klify Moheru - jestem pewien - będą 8)

Ring of Kerry dopiero w następnych odcinkach - fakt to cud natury :)
Wysp nie będzie :(
Klify tak ale nie Mohery :oops: a mniej spektakularne Ballybunion.
Choć Mohery może "załatwię" od kuzynki ;), nie mieliśmy już niestety na nie czasu, wszak na wyspie spędziliśmy raptem 7 dni z czego 2 pogoda nie pozwalała wysunąć nosa z domu ;)

nomad napisał(a):E-lka :) to ja :) i wciąż trwam w oczekiwaniu na kolejne zdjęcia. :)
Dzięki wierny towarzyszu :) Miło mi.
nomad napisał(a):Wyjątkowo w Twojej relacji uwielbiam ogladać zdjęcia słuchając muzyki, celtyckie klimaty współgrają z tym co pokazujesz.
Hehe :) Tak zdjęcia i muzyka, bo z tekstem się nie wysilam ;). Tak naprawdę fotki z najpiękniejszymi, widzianymi przez nas, miejscami dopiero przed nami.
nomad napisał(a):Tak jak tu

Dzięki za muzę - rewelacyjna!
nomad
Cromaniak
Posty: 656
Dołączył(a): 06.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) nomad » 26.07.2010 18:43

E-lka :wink: Ty chyba masz mnie już dosyć z tym wywoływaniem do forumowej tablicy.

Tak nie może być cicho o Irlandii, czy mogę ponownie muzycznie Ciebie zmobilizować do kolejnej odsłony.

Tym razem może podkręcimy muzę o większe tempo, to rozgrzeje nas wszystkich, ok :?:
:) tu

Pozdrawiam.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 29.07.2010 23:35

E-lka , pooglądałem Twoje piękne zdjęcia
8) nadrabiając zaległości forumowe :D
Killarney National Park przypomina mi ( podobnie jak i samo hrabstwo Kerry ) angielską Cumbrię z bardzo interesującym Lake District National Park .
Włóczyłem się tam trochę w 2008 roku , nie mam jednak tak pięknych fotek jak Twoje :oops:
Czekam podobnie jak inni na kolejną porcję Irlandii , której jeszcze nie poznałem :D


Pozdrawiam
Piotr
nomad
Cromaniak
Posty: 656
Dołączył(a): 06.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) nomad » 29.07.2010 23:51

Cześć Piotrf.

Nie dziwię się, że tutaj zawitałeś Piotr, co prawda to Irlandia, ale celtyckie klimaty Anglii też Ci są znane (tak, tak, wiem, a co myślisz sobie, że nieznany jesteś. :wink: Zapomnij :!: :) )

Muszę przyznać Piotr, że jednak masz czas gościć u wielu osób, ze mną jest trochę gorzej w tym względzie.

Pozdrawiam i może razem wybłagamy E-lkę o dalszą część.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 01.08.2010 00:47

Cześć nomad . :D
Mam nadzieję , że E-lka nam wybaczy :oops: :D
Celtyckie klimaty faktycznie nie są mi obce - w sumie 6 lat na wyspach . . . :wink: do czegoś zobowiązują :wink: :D
Irlandia i pn/zach Szkocja - to jest jeszcze temat na kiedyś :wink: :lol: dla mnie - tam mnie jeszcze nie było :(
Mam nadzieję to jednak nadrobić . . . może nawet wkrótce 8)
Zobaczymy .

E-lka zlituj się nad nami . . .
:roll: :wink:

Czekamy na ciąg dalszy



:)

Pozdrawiam
Piotr
e-lka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 243
Dołączył(a): 07.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) e-lka » 05.08.2010 13:26

O kurcze dopiero dziś tutaj zawitałam (zajęta uprzednio, czytaniem wakacyjnych relacji) a tu tyle ponagleń 8O

Zaskoczona trochę, że nadal są chętni na oglądanie mrocznych irlandzkich klimatów (w lecie) , obiecuję przed weekendem kolejną porcję fotek.
nomad
Cromaniak
Posty: 656
Dołączył(a): 06.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) nomad » 05.08.2010 17:47

Zawsze warto czekać na kolejne odsłony. :)

Pozdrawiam.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 09.08.2010 22:29

nomad napisał(a):Zawsze warto czekać na kolejne odsłony. :)

Pozdrawiam.



Zgadzam się z Tobą :D

Czekamy . . . i czekamy . . . i czekamy :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Irlandia - Éire



cron
może IRLANDIA ? - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone