Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Motorowodniactwo

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Jachtowy sternik morski uprawnienia

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 31.07.2022 17:42

Jachtowy sternik morski

są upoważnieni do zarządzania lub dowodzenia
-łodzie na potrzeby osobiste,
-łodzi wynajmowanych bez załogi,
-jachty na potrzeby osobiste do 500 GT,
-jachty wynajmowane bez załogi do 500 GT,
w obszarze nawigacji obejmującym nawigację międzynarodową
Nad Morzem Adriatyckim pod warunkiem posiadania odpowiedniej licencji krajowej lub zagranicznej
zaświadczenia o pełnieniu służby radiowej, jeśli łódź lub jacht je posiada
wbudowana radiotelefoniczna stacja VHF lub stacja GMDSS-VHF

https://mmpi.gov.hr/UserDocsImages/arhiva/TABLICA%20MoU-HR%207-10_15.pdf
kamba2000
Globtroter
Posty: 54
Dołączył(a): 29.08.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) kamba2000 » 31.07.2022 20:17

Ok, dzięki.
marecky81
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 561
Dołączył(a): 24.03.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 20.04.2023 21:00

Czy do pływania w Chorwacji motorówką potrzebny jest patent w formacie międzynarodowym ISSA? Pływam okazjonalnie, ale praktycznie przy wypożyczaniu nigdy nie żądano ode mnie dokumentu. Dostałem właśnie sms od klub gdzie robiłem kurs, że wymagany jest format międzynarodowy.
nenek
Croentuzjasta
Posty: 402
Dołączył(a): 28.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) nenek » 20.04.2023 22:16

Chyba chodzi o taka zmiane ze nie wazne sa dokumenty papierowe musi byc plastik to wlasnie slyszalem bo znajomy musi zrobic a czy ISSA to nie mam pojecia.
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4907
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 22.04.2023 05:10

@Mirko,
dokładnie rok temu, 22.04.2022, pojawił się na stronie SeaHelp artykuł:
SeaHelp napisał(a):Die kroatische Regierung plant, dass vermietete Boote bis zu einer Länge von 5 Metern und einer Motorisierung von maximal 5 kW (ca. 6,8 PS) für Personen ab 18 Jahren in einer Entfernung von bis zu 500 Metern von der Küste ohne Bootsführerschein genutzt werden können.
translator napisał(a):Rząd chorwacki planuje, aby wypożyczone łodzie o długości do 5 metrów i maksymalnej mocy silnika 5 kW (ok. 6,8 KM) dla osób powyżej 18 roku życia mogły być używane w odległości do 500 metrów od brzegu bez licencji na łódź.

Źródło:
https://www.sea-help.eu/news-allgemein/ ... en-6-8-ps/
Napisano: "rząd planuje"...

Wyszło coś z planów?
Morski Pas
Koordynator konkursów
Avatar użytkownika
Posty: 4321
Dołączył(a): 12.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morski Pas » 22.04.2023 10:41

boboo napisał(a):@Mirko,
dokładnie rok temu, 22.04.2022, pojawił się na stronie SeaHelp artykuł:
SeaHelp napisał(a):Die kroatische Regierung plant, dass vermietete Boote bis zu einer Länge von 5 Metern und einer Motorisierung von maximal 5 kW (ca. 6,8 PS) für Personen ab 18 Jahren in einer Entfernung von bis zu 500 Metern von der Küste ohne Bootsführerschein genutzt werden können.
translator napisał(a):Rząd chorwacki planuje, aby wypożyczone łodzie o długości do 5 metrów i maksymalnej mocy silnika 5 kW (ok. 6,8 KM) dla osób powyżej 18 roku życia mogły być używane w odległości do 500 metrów od brzegu bez licencji na łódź.

Źródło:
https://www.sea-help.eu/news-allgemein/ ... en-6-8-ps/
Napisano: "rząd planuje"...

Wyszło coś z planów?

Nie wiem czy wyszło coś z tych planów, ale nawet jeśli tak, to będzie tylko usankcjonowanie stanu faktycznego. Kluczem jest tu słowo "wypożyczone". Odkąd pamiętam nikt nie żądał patentu wypożyczając turyście łódkę z małym silnikiem. Podejrzewam, że od zawsze obowiązywała niepisana umowa między wypożyczającymi a szeroko rozumianą władzą.

Ale jeśli turysta przywiózł sobie własną łódkę, to ta umowa nie działa.

Z moich obserwacji wynika, że małych łódek które nie wymagają winiety raczej nikt nie kontroluje, natomiast przy kupowaniu winiety trzeba pokazać patent i tu też nie mam wiedzy jak statystycznie wygląda respektowanie tego wymogu.

Pytanie (do wszystkich) czy jest ktoś komu udało się kupić winietę bez pokazywania patentu i czy przy zakupie winiety pytali o patent? Ja dawałem patent bez pytania, więc nie wiem co by było gdybym go nie dał.

marecky81 napisał(a):Czy do pływania w Chorwacji motorówką potrzebny jest patent w formacie międzynarodowym ISSA? Pływam okazjonalnie, ale praktycznie przy wypożyczaniu nigdy nie żądano ode mnie dokumentu. Dostałem właśnie sms od klub gdzie robiłem kurs, że wymagany jest format międzynarodowy.

Chorwacja honoruje polskie uprawnienia, więc myślę, że ten format międzynarodowy oznacza nowy wzór dokumentu, czyli plastik. Jeśli masz patent papierowy, to klub przypomina Ci że możesz wymienić go na plastik. Chyba, że wprost napisali, że chodzi o ISSA a to by znaczyło że szukają kasy.
marecky81
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 561
Dołączył(a): 24.03.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 22.04.2023 12:15

Patent robiłem dobrych parę lat temu. Plastik.

Czyli szukają kasy. Nie będę sobie zawracać głowy ;)
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4907
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 22.04.2023 18:32

Morski Pas napisał(a):Podejrzewam, że od zawsze obowiązywała niepisana umowa między wypożyczającymi a szeroko rozumianą władzą. (...)
Z moich obserwacji wynika, że małych łódek które nie wymagają winiety raczej nikt nie kontroluje (...)
Mam podobne wnioski :wink:
choć nie z obserwacji "live", a z niektórych postów tego forum.
Ale - jak zwykle, małe "ale" musi być :wink: - jakoś tak mniemam, że chętni na wynajem lepiej by się czuli, gdyby to miało jakieś zakotwiczenie w paragrafach.
Bidon
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 21.11.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bidon » 27.05.2023 10:38

Tak dla przypomnienia znanych zasad przed sezonem :papa:
https://www.morski.hr/pravila-plovidbe- ... i-na-moru/
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 11.06.2023 15:19

Morski Pas napisał(a):Pytanie (do wszystkich) czy jest ktoś komu udało się kupić winietę bez pokazywania patentu i czy przy zakupie winiety pytali o patent? Ja dawałem patent bez pytania, więc nie wiem co by było gdybym go nie dał.


Nam rok temu tak się zdarzyło w kapitanacie w Mali Losinji.
Daliśmy winietę z poprzedniego roku, mieliśmy przygotowany patent, ale padło tylko pytanie o ubezpieczenie i czy nic się nie zmieniło i wydali nową winietę.
Może dlatego, że poprzednia też była wydana w tym samym kapitanacie. ;)
Esc
Odkrywca
Posty: 77
Dołączył(a): 29.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Esc » 12.06.2023 09:24

Morski Pas napisał(a):Z moich obserwacji wynika, że małych łódek które nie wymagają winiety raczej nikt nie kontroluje, natomiast przy kupowaniu winiety trzeba pokazać patent i tu też nie mam wiedzy jak statystycznie wygląda respektowanie tego wymogu.

Pytanie (do wszystkich) czy jest ktoś komu udało się kupić winietę bez pokazywania patentu i czy przy zakupie winiety pytali o patent? Ja dawałem patent bez pytania, więc nie wiem co by było gdybym go nie dał.

Ja zawsze w takich sytuacjach mówię, że ciężko generalizować - przepis jest a reszta to trochę ilość szczęścia w życiu. Ja np. mam odmienne zdanie i uważam, że nic się bez patentu w Cro nie wypożyczy. Owszem pamiętam te czasy kiedy, można było wszystko pożyczyć i nikt o nic nie pytał - praktycznie można było wypożyczyć każdą jednostkę dużą, małą albo skuter pewnie jakby zapytać to i łódź podwodną. W 2011 byłem z rodziną na Amarinie na Istrii i nie popływałem na niczym. Nie chcieli mi wypożyczyć nawet skorupy z 5KM silnikiem gdzie w poprzednich latach pływałem i na skuterach. Jak pamiętam oni wtedy mówili, że zaostrzenie przepisów spowodowane jest dostosowaniem się i przygotowaniem Chorwacji do wejścia do Unii. To skłoniło mnie do zrobienia patentu w stopniu starszego sternika ponieważ zdałem sobie sprawę, że pierwszy stopień nie da uprawnień na skutery (teraz jest trochę inaczej). Nigdy nie zdarzyło mi się aby po roku 2011 ktoś przy wypożyczeniu nie poprosił mnie o patent.

Roxi napisał(a):Nam rok temu tak się zdarzyło w kapitanacie w Mali Losinji.
Daliśmy winietę z poprzedniego roku, mieliśmy przygotowany patent, ale padło tylko pytanie o ubezpieczenie i czy nic się nie zmieniło i wydali nową winietę.
Może dlatego, że poprzednia też była wydana w tym samym kapitanacie. ;)


To ja dla przykładu podam w drugą stronę. W ubiegłym roku kupowałem winetę w Porec i w poprzednim również więc podobna sytuacja co u Roxi - też przedstawiłem stary dokument z zeszłego roku aby było łatwiej, ale nie tylko musiałem pokazać wszelkie papiery na łódkę oraz patent - tym razem pracownik kapitanatu zażądał odemnie dowodu osobistego. Powiem Wam, że aż mnie wgięło bo nie przypominam sobie nigdy takiej sytuacji i trochę jej nie rozumiem ponieważ patent jest ze zdjęciem więc jakby załatwia sprawę identyfikacji i własności łódki. I tłumaczę, że pierwszy raz prosicie mnie o dowód osobisty - a ja dowodu nie mam bo jest na recepcji kempingu :) Przypomniałem sobie i dobrze, że jakoś udało mi się wytłumaczyć i wylegitymować pokazując dowód na komórce z aplikacji mObywatel.

To jeszcze apropo Mali Losinj. Ten kto tam był wie, że od latarni do miasta jest tam długa wąska prosta z ograniczeniem prędkości/falowania. Jak ja tam byłem to codziennie w okolicach latarni pływała jednostka policji i a to sprawdzała a to pewnie karała czy upominała wyskakujących w ślizgu zawodników. No tam można się poirytować bo od portu do owej latarni to jest z pol godzinki pyrkania. Jak ktoś pożycza łódkę to jest na wyjściu/wejściu godzinkę w plecy. 3 razy mnie tam sprawdzali praktycznie dzień za dniem. W sumie to nic nie chcieli patent i dokument łódki i pogadać. No ale ja rozumiem może i mój numer na małym pontonie na fali jest srednio widoczny ale też nie żeby był nie czytelny no co oni się spodziewali, że w jednym dniu mam winete a na następny dzień ją sprzedałem. Nie sprawdzałem ile razy by tam mnie jeszcze kontrolowali bo się zorientowałem, że moją małą jednostką jestem w stanie ich ominąć przez płytkie przejście wyspy Koludarc.

Do czego to piszę. Ano właśnie do początku - myślę, że to jakie ktoś ma szczęście/pecha uzależnia co potrzebuje. Jeden nie będzie miał żadnych dokumentów ale nie będzie miał problemów a drugi ma wszystko cacy a i tak może się okazać, że ma wszędzie pod górkę.
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4907
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 24.07.2023 07:07

esavjetovanja.gov.hr napisał(a):(1) Gliser ili osobno plovilo na vodomlazni pogon koji vuče skijaša, padobranca ili osobu na gumenom jastuku ispunjenom zrakom ili slično, na moru ili nad morem, mora biti opremljeno konveksnim retrovizorom.
(2) Gliseri, osobna plovila na vodomlazni pogon i sve otvorene brodice (brodice bez palube) koje plove unutrašnjim morskim vodama i teritorijalnim morem Republike Hrvatske, čija brzina prelazi 20 čvorova moraju imati sigurnosnu narukvicu.
(3) Osobno plovilo na vodomlazni pogon namijenjeno za gospodarske svrhe mora imati i mogućnost daljinskog zaustavljanja s obale.
(4) Osobe koje se nalaze na osobnom plovilu na vodomlazni pogon moraju imati na sebi prsluke za spašavanje i sigurnosne kacige.
(5) Kod svih brodica, čamaca i jahti koje plove unutrašnjim morskim vodama, teritorijalnim morem i unutarnjim vodama Republike Hrvatske, čija brzina prelazi 20 čvorova, sve osobe na brodici, čamcu i jahti (uključujući i djecu), ukoliko nisu smještene u zatvorenim prostorima, moraju na sebi nositi prsluk za spašavanje tijekom cijelog trajanja plovidbe.

translator napisał(a):(1) Łódź motorowa lub skuter wodny, który holuje narciarza, spadochroniarza lub osobę na gumowej poduszce wypełnionej powietrzem itp., na morzu lub nad morzem, musi być wyposażona w wypukłe lusterko wsteczne.
(2) Łodzie motorowe, prywatne jednostki pływające z napędem odrzutowym i wszystkie łodzie otwarte (łodzie bez pokładu), które pływają po wewnętrznych wodach morskich i morzu terytorialnym Republiki Chorwacji, których prędkość przekracza 20 węzłów, muszą mieć bransoletę bezpieczeństwa.
(3) Prywatny statek z napędem odrzutowym przeznaczony do celów handlowych musi mieć również możliwość zdalnego zatrzymania się z brzegu.
(4) Osoby na skuterze wodnym muszą nosić kamizelki ratunkowe i kaski ochronne.
(5) W przypadku wszystkich łodzi, łodzi i jachtów, które pływają po wewnętrznych wodach morskich, morzu terytorialnym i wodach wewnętrznych Republiki Chorwacji, których prędkość przekracza 20 węzłów, wszystkie osoby na łodzi, łodzi i jachcie (w tym dzieci), o ile nie znajdują się w zamkniętych przestrzeniach, muszą nosić kamizelki ratunkowe podczas całej żeglugi.
Poprzednia strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone