Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018 (i okolice) )

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
lew
Cromaniak
Posty: 1425
Dołączył(a): 20.04.2014
Re: MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) lew » 04.08.2018 15:24

......" Rozmawiałam o historii, na manifesty chyba się nie piszę." To dobrze, przedstawiałaś ją bardzo jednostronnie.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 04.08.2018 23:04

beatabm napisał(a):Katerina - taką ucztę mi zgotowałaś na koniec tygodnia - jesteś wielka :smo: :hearts:


Trudno się z Beatą nie zgodzić - piękna relacja z parady 8) takie widowisko na żywo musi nieść z sobą niezwykłe emocje . . .
Dziękuję :D

beatabm napisał(a):PS: fotka z warkoczykami - petarda :hearts:


Tu również zgadzam się całkowicie :mrgreen:


Pozdrawiam
Piotr
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013
Re: MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 06.08.2018 20:05

tomekkulach
Gdybyś miała młodszą siostrę,to bym pomyślał,
że to Ona jest na tym zdjęciu

Chciałabym mieć młodszą siostrę..Albo, jeszcze lepiej starszą :P :oczko_usmiech:
Cieszę się,że odcineczek się podobał :)

Buber
Tyle razy byłem w Trójmieście, a nie zaliczyłem żadnej łódki ( ..

Na początek polecam kurs po Motławie takim czymś...

P7145826.JPG


Wygląda niepozornie, ale ten samochodzik jest motorówką i potrafi całkiem nieźle pruć :lol:

P7145840.JPG

IMG_20170815_151807.jpg


Zupełnie inaczej wygląda Pobrzeże od dołu - z poziomu wody 8)

P7145856.JPG

P7145857.JPG

P7145860.JPG


Naprawdę polecam :D Nigdy bym tym nie popłynęła, gdyby nie wizyta naszych nastoletnich bratanków z Francji - chcieliśmy im jakąś atrakcję zafundować i padło na te zabawki :oczko_usmiech: Proste w obsłudze, dość szybkie, ubaw po pachy. Za godzię zapłaciliśmy 100 zł , a było nas 5 osób. Przystań mają zaraz przy Zielonej Bramie :D

Jak masz jeszcze jakieś widokowe to dawaj, ja znam tylko klasyki - Góra Gradowa, kościół Mariacki, dach ECSu i Pachołek.


Z widokowych za wiele nie mam - ale skoro wspomniałeś wieżę widokową na wzgórzu Pachołek w Oliwie -oto kilka "świeżynek"...

Na pierwszym widać - w tle moje rodzinne osiedle Przymorze, a na pierwszym planie Katedrę Oliwską i Park oraz w koronach drzew w parku - będącą w budowie nową Palmiarnię dla ogrodu botanicznego..

IMG_20180506_175348.jpg


Stara palmiarnia była taka...

360px-Gdańsk_Oliwa_palmiarnia.jpg


...a nowa ma być futurystyczna :mrgreen: ...

257756ee79d07c68d322e5cf0b6d0e6e_L.jpg


Ale na razie zbudowano tylko jej szkielet. Czekam na nią z utęsknieniem :D

A tu mamy Starą Oliwę, a w głębi - nasz nowy nabytek dla miasta - biurowiec Olivia Star - oddany do użytku kilka miesięcy temu.

IMG_20180506_175403.jpg


"Olivia Star ma 180 metrów wysokości (156 metrów sięga najwyższy punkt elewacji), co czyni z niego najwyższy budynek Trójmiasta i lokuje go w czołówce najwyższych budynków w Polsce. Wysokość budynku (180 m) nawiązuje do wydarzeń sierpniowych w Gdańsku w 1980 roku, a architektura szczytu – do sąsiadującej z Olivia Business Centre Hali Olivia[3].

Najwyższe kondygnacje Olivia Star są publicznie dostępne[4]. Znajdują się tam m.in.: zewnętrzny taras, galeria, restauracja, kawiarnie, centrum konferencyjne. Najwyższe piętro, przeznaczone do spotkań biznesowych, może pomieścić 400 osób."


Mam zamiar się tam wybrać niedługo,żeby zobaczyć najlepszy z najlepszych widok na Trójmiasto, Zatokę Gdańską, Klify Gdyńskie i wiele więcej :P

No i dwie foty z drugiej strony wieży - lasy Oliwskie , Dolinę Radości i drogę do Oliwskiego ZOO

IMG_20180506_175904.jpg

IMG_20180506_175908.jpg



beatabm
Kiedys wezmę udział w takiej paradzie - na pokładzie jakiejś jednostki żaglowej, choćby tak malutkiej jak ta opływajaca dokoła świat - a tak w ogóle to trzeba mieć jaja żeby się na takiej kruszynie wybrać w taką podróż, prawda?

Tak, gdy widziałam z góry jacht Kapitana Kuczyńskiego na tle innych jednostek, to myślałam,że to po prostu niemożliwe...A Tobie życzę,żebyś opłynęła na czymkolwiek, a potem tak paradowała :D
Obiecałam ze tu opowiem dlaczego nie tknę w zyciu ginu z tonikiem.

Przednia opowieść :mrgreen: Ja z kolei nie tykam...żubrówki z sokiem jabłkowym, baa, nawet się to przeniosło na sam sok jabłkowy :mrgreen: :mrgreen:

lew
To dobrze, przedstawiałaś ją bardzo jednostronnie.

Masz wszelkie prawo do swojej opinii. Tym samym, uważam dyskusję w tym temacie za skończoną.

piotrf
piękna relacja z parady 8) takie widowisko na żywo musi nieść z sobą niezwykłe emocje . . .
Dziękuję :D

To ja dziękuję,że w niej uczestniczyłeś ze mną :wink:
beatabm napisał(a):
PS: fotka z warkoczykami - petarda :hearts:



Tu również zgadzam się całkowicie :mrgreen:


Dzięki. Długo myślałam jak zabezpieczyć długie włosy przed silnymi porywami wiatru na Zatoce w trakcie rejsu - spodziewałam się,że będzie głowę urywać - stąd pomysł na warkoczyki :lol: :lol: Jak pisałam, mieliśmy zaledwie delikatna bryzę, a i to tylko chwilami :)
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 07.08.2018 19:43

Przymorze trochę znam, mieszka tam kilku znajomych ...poza tym w Gdańsku staram się zawsze wylądować w Jelitkowie.
Piękne okolice. Jak otwarli ten tunel, to dojazd jest rewelacyjny.
Świetny patent z tą łódeczką, ale Czerną Perłę, też muszę zaliczyć.
No i ten tower - Oliwia Star - kolejne dobre miejsce do focenia - dzięki :D .
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14797
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 07.08.2018 20:04

Katerina napisał(a):beatabm
Obiecałam ze tu opowiem dlaczego nie tknę w zyciu ginu z tonikiem.

Przednia opowieść :mrgreen: Ja z kolei nie tykam...żubrówki z sokiem jabłkowym, baa, nawet się to przeniosło na sam sok jabłkowy :mrgreen: :mrgreen:

Dziewczyny, też mam podobną historię :mrgreen:
I podobnie jak Ty, Kasia, nie tykam żubrówki z sokiem jabłkowym ani samej, ani soku jabłkowego ;)

Natomiast gin z tonikiem dobrze mi się kojarzy. Jakieś 10 lat temu, przed moim ślubem i trochę po (a nawet w trakcie, tzn. wesela, nie ślubu ;)) piłam głównie taki alkohol :D
Nie zawsze byłam piwoszką ;) Miałam i winne etapy... Ależ rozważania alkoholowe :oczko_usmiech:

Piękna parada żaglowców :D I tyle ciekawostek z Gdańska... Chyba rzeczywiście muszę się wybrać do 3City :D
pomorzanka zachodnia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1454
Dołączył(a): 18.08.2017
Re: MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) pomorzanka zachodnia » 08.08.2018 11:31

Katerina napisał(a):
Jak masz jeszcze jakieś widokowe to dawaj, ja znam tylko klasyki - Góra Gradowa, kościół Mariacki, dach ECSu i Pachołek.


Z widokowych za wiele nie mam - ale skoro wspomniałeś wieżę widokową na wzgórzu Pachołek w Oliwie -oto kilka "świeżynek"...

Na pierwszym widać - w tle moje rodzinne osiedle Przymorze, a na pierwszym planie Katedrę Oliwską i Park oraz w koronach drzew w parku - będącą w budowie nową Palmiarnię dla ogrodu botanicznego..

IMG_20180506_175348.jpg


Stara palmiarnia była taka...

360px-Gdańsk_Oliwa_palmiarnia.jpg


...a nowa ma być futurystyczna :mrgreen: ...

257756ee79d07c68d322e5cf0b6d0e6e_L.jpg


Ale na razie zbudowano tylko jej szkielet. Czekam na nią z utęsknieniem :D

A tu mamy Starą Oliwę, a w głębi - nasz nowy nabytek dla miasta - biurowiec Olivia Star - oddany do użytku kilka miesięcy temu.

IMG_20180506_175403.jpg


:D Pachołek jest uroczy...a widok z Olivia Star chętnie kiedyś zobaczę. Fajne widoki na morze są też z wyższych pięter GUMedu.
A z tym Hiltonem masz rację - może onieśmielać, ja też myślałabym, że on tylko dla gości, a szkoda :) na pewno mieliście dużo lepszy widok niż te tłumy na dole. :)
Użytkownik usunięty
Re: MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.08.2018 19:34

maslinka napisał(a):
Katerina napisał(a):beatabm
Obiecałam ze tu opowiem dlaczego nie tknę w zyciu ginu z tonikiem.

Przednia opowieść :mrgreen: Ja z kolei nie tykam...żubrówki z sokiem jabłkowym, baa, nawet się to przeniosło na sam sok jabłkowy :mrgreen: :mrgreen:

Dziewczyny, też mam podobną historię :mrgreen:
I podobnie jak Ty, Kasia, nie tykam żubrówki z sokiem jabłkowym ani samej, ani soku jabłkowego ;)

Natomiast gin z tonikiem dobrze mi się kojarzy. Jakieś 10 lat temu, przed moim ślubem i trochę po (a nawet w trakcie, tzn. wesela, nie ślubu ;)) piłam głównie taki alkohol :D
Nie zawsze byłam piwoszką ;) Miałam i winne etapy... Ależ rozważania alkoholowe :oczko_usmiech:

Obrazek
Obrazek
To ja może dodam od siebie,że staram się nie mieszać gatunków 8) :lol:
maslinka napisał(a):Tyle ciekawostek z Gdańska... Muszę się wybrać do 3City :D


Też tak zdecydowałem 8)
:papa:
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013
Re: MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 13.08.2018 22:35

Error techniczny, do odwołania nieczynne :( :evil: :wink:
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013
Re: MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 14.08.2018 02:08

Buber
w Gdańsku staram się zawsze wylądować w Jelitkowie.

Jelitkowo miłe memu sercu, ponieważ tam mieściła się filia Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gd., gdzie studiowałam :D Obiekt mieścił się 3 minuty spacerem od plaży, na którą czasem urywaliśmy się z wykładów :lol:
Tunel również sobie cenię :D

maslinka
I podobnie jak Ty, Kasia, nie tykam żubrówki z sokiem jabłkowym ani samej, ani soku jabłkowego

:oczko_usmiech: U mnie to pozostałość z bujnych czasów studenckich, gdy balowaliśmy w sopockim SPATiF - ie, a potem najczęściej szło się ochłonąć na plażę, albo podziwiać wschód słońca na molo (w lecie, oczywiście). W pewnym okresie ta żubrówka z sokiem jabłkowym była bardzo popularna...Stało się jednak tak,że teraz nie znoszę nawet wzmianki o tym "koktajlu", tak samo jak nie znoszę wrzasku mew o wczesnym poranku :mrgreen:
Nie zawsze byłam piwoszką

Ja w okresie popularności wyżej wspomnianej żubrówki byłam zagorzałą "piwoszką" :lol:

A do Gdańska - koniecznie, Aga!

pomorzanka zachodnia
Fajne widoki na morze są też z wyższych pięter GUMedu.

Rozumiem,że chodzi o Gdański Uniwersytet Medyczny?? Nie byłam tam od czasów, gdy ta uczelnia nazywała się po prostu Akademią Medyczną , więc nie wiem jakie mają widoki
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013
Re: MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 14.08.2018 02:22

Ostatnio skończyłam pisać "NA OBCASACH...", pora kończyć i tę relację z jednego dnia :)
Zapraszam na spacer przerywany i zakończony wyszynkiem :P :wink:

Po opuszczeniu dachu hotelu Hilton, gdzie słońce męża zgrilowało, a ja prawie ugotowałam się na twardo, nie marzymy o niczym innym niż zacieniona uliczka, miły bar, lub kafejka i coś zimnego do sączenia.
Nie decydujemy się jednak poszukać takiego baru nad wodą, ponieważ Długie Pobrzeże wciąż pełne ludzi przybyłych tłumnie na paradę. Zapuszczamy się na "tyły" nabrzeża..

Tu wszędzie cienia jak na lekarstwo, a jak już jest, to knajpka w nim położona nam nie odpowiada... :roll:
Gdańsk zalany słońcem...

IMG_20180421_132441.jpg


Lądujemy w końcu na ulicy Mariackiej - jednej z najpiękniejszych w Polsce i Europie 8)
Nie zrobiłam zdjęcia, ale posłużę się trzema z netu - gdyby ktoś nie poznał wcześniej :)

42036310-beautiful-old-streets-of-gdansk.jpg

najpiekniejsza-ulica.jpg

th1_12145_gdansk_-_ulica_mariacka.jpg

Powyższe 3 zdjęcia : 123RF, TripAdvisor, Lovetotravel.pl

Na końcu uliczki, pod kościołem - po prawej mieści się Wine Bar i Restauracja "Literacka", gdzie siadamy w upragnionym cieniu i zamawiamy po lampce białego wina z lodem.

Siedząc i pijąc winko słuchamy muzyków grających klasykę hiszpańską na gitarę ...Mąż w swoim żywiole, gdyż grał to wszystko będąc w szkole muzycznej.. Pięknie rezonuje muzyka w chwilowo pustej uliczce - co nie zdarza się często, jednak dzisiaj wszyscy turyści skupieni są na Baltic Sail

IMG_20180708_162846.jpg


Po kilku utworach pojawia się Straż Miejska i stanowczo nakazuje artystom zaniechanie gry na trotuarze, gdyż ...nie mają wymaganego pozwolenia

Zapraszamy chłopaków do swojego stolika - tu mogą grać, więc wszyscy są zadowoleni z obrotu sprawy - my, oni i obsługa knajpy, gdyż popisy gitarzystów zdecydowanie napędzają im klientów Mąż co chwila wymienia uwagi z muzykami, pojawiają się różne wariacje muzyczne impromptu, mój małżonek przechwytuje nawet na chwilę gitarę. Potem muzycy wycinają coraz bardziej ogniste flamenco, a mi aż nogi same chodzą :lol

IMG_20180708_180033.jpg


Przyglądam się muzułmańskiej turystce pozującej na tle portalu Bazyliki Mariackiej - przez chwilę była dla mnie symbolem długowiecznej tradycji wielokulturowości Gdańska..I to przy akompaniamencie flamenco :

IMG_20180708_173654.jpg


Jest cudownie, muzyka, chillout, ale przypominamy sobie, że chcemy jeszcze pospacerować w celu przyjrzenia się różnym zmianom i nowym gdańskim inwestycjom, o których ostatnio głośno w mieście.

Żegnamy się z muzykami, otrzymujemy rachunek - podają je tu w książkach - jak na "Literacką" przystało :D

IMG_20180708_190013.jpg


Opuszczając Mariacką przystajemy posłuchać innych wirtuozów - tym razem w repertuarze " Skrzypek na dachu" - w bardzo fachowym wykonaniu 8)

IMG_20180708_191058.jpg
Ostatnio edytowano 14.08.2018 03:02 przez Katerina, łącznie edytowano 1 raz
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013
Re: MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 14.08.2018 02:38

Chcemy dostać się na Wyspę Spichrzów , więc kierujemy się ku Zielonej Bramie, gdzie postanawiam przytulić się z wdzięczności do ...mogę powiedzieć - mojego "żywiciela" :oczko_usmiech: , gdyż ten" historyczny" bankomacik jest dziełem mojego męża - muszę się pochwalić :P :boss:

IMG_20180708_191702.jpg


Oprócz tego, stojącego przy Zielonej Bramie, poczynił jeszcze kilka - można je znaleźć na Mariackiej, przy fontannie Neptuna i innych miejscach.

Zielona Brama to ta, przy której kończy się ulica Długi Targ, a zaczyna Zielony Most łączący Główne Miasto z Wyspą Spichrzów. Idziemy więc tym mostem, z którego widać po jednej stronie..

P7145819.JPG


...a po drugiej taką perspektywę...

IMG_20180421_130934.jpg

IMG_20180421_131043.jpg



Zawsze , gdy patrzę na Długie Pobrzeże i Żurawia, w którym spędziłam kawałek dzieciństwa, bo pracował w nim mój ojciec, przypominam sobie takie zdjęcia...

20664795_1527580450634374_7842059926141192333_n.jpg


... i dreszcz biegnie mi po plecach, gdy pomyślę, że Gdańsk mógł stać się po wojnie drugą Nową Hutą :x , bowiem jeden z forsowanych planów odbudowy zakładał postawienie na nowoczesność i infrastrukturę przemysłową .
" Pojawiały się głosy, że historyczny Gdańsk nie jest do niczego potrzebny. - Krytykowano krzyżackość, te ceglane gmaszyska, które nic z Polskością nie mają wspólnego. Natomiast to, co było potrzebne to urządzenia portowe, właśnie stocznia, i wszystko to, co będzie napędzało gospodarkę."
Właściwie trudno się dziwić takiemu podejściu ówczesnych komunistycznych włodarzy, zważywszy na fakt, iż Gdańsk był zniszczony w 90% :cry: i mało kto wyobrażał sobie, że można coś takiego jak wierna rekonstrukcja dźwignąć. Na szczęście przeważyło stanowisko odbudowy historycznego serca miasta...Mimo braku pieniędzy i budulca, bowiem - nie wiem, czy wiecie :?: - wszystkie odzyskane z ruin stare cegły wywieziono do Warszawy na odbudowę stołecznej Starówki. :!: Zbudowano w tym celu cały system torów pod wagoniki wywożące gruz z okolic Starego Miasta na dworzec kolejowy...
Namacalnym przykładem zniszczeń powstałych w trakcie "wyzwalania" Gdańska przez Armię Czerwoną były te ruiny na Wyspie Spichrzów - stały tam porośnięte chwastem od 1945 i różne powstawały koncepcje co z nimi zrobić..

IMG_20180421_131635.jpg


Jedną z takich koncepcji, której bardzo kibicowałam, było pozostawienie ich w zastanej formie, ale z dodaniem trochę współczesnej myśli architektonicznej - pokrycie ich osłoną ze szkła i metalu, a w środku utworzenie multimedialnej wystawy ukazującej Gdańsk przed wojną, w trakcie, po i w obecnym kształcie. Niestety, wygrała opcja : aparthotel - pasaż handlowo - usługowy, czyli norma :evil:

Tak to ma wyglądać, a zwać się będzie Deo Plaza..

deo plaza.jpg


Dlaczego tan kompleks ma otrzymać miano Deo Plaza?

"Wyspa Spichrzów, unikatowy w skali światowej zespół portowo-spichrzowy, został doszczętnie zniszczony podczas II wojny światowej. Przetrwały tylko trzy spichlerze: Steffen, Deo i Wisłoujście."

OK, wszystko jasne :D .
Ostatnio edytowano 14.08.2018 03:11 przez Katerina, łącznie edytowano 1 raz
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013
Re: MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 14.08.2018 02:48

Żeby ochłonąć i porzucić trudne rozmyślania idziemy szukać nowego nabytku dla miasta - palm w marinie :D

Nie dalej jak miesiąc temu Zarząd Dróg i Zieleni postanowił zrobić nam rivę wysadzaną palmami jak ta w Splicie. Tyle, że palmy posadzono w metalowych beczkach, które z początku były w nudnym niebieskim kolorze...

2105622-Palmy-na-beczkach-przy-ul-Szafarnia__c_0_86_762_455.jpg


...aby po krytycznych komentarzach mieszkańców przemalować je - dokładnie w jedną noc 8O :oczko_usmiech: - na takie trochę portugalsko - marokańskie :lol:

IMG_20180708_192602.jpg


Jedno jest pewne - będą je musieli schować na zimę, bo nie przeżyją - ciekawa jestem, czy Zarząd Dróg i Zieleni o tym pomyślał... :roll:

Rzut oka na Długie Pobrzeże z tej strony Motławy...I znów jestem wściekła na decyzję o budowie kompleksu Deo Plaza :evil: , bowiem teraz widzę, że zasłania on widok , do którego byłam przyzwyczajona - budynków po tamtej stronie kanału , oraz przestrzeni...

IMG_20180708_192935.jpg


Powiem Wam, że nawet łzę uroniłam, chyba się starzeję :roll:

Idziemy dalej...Oooo, a co tam wciąż robi nasza Mercedes?? Myśleliśmy,że po paradzie opuściła miasto, tak jak większość jednostek :roll:

IMG_20180708_194440.jpg


Okazuje się,że jeszcze została - na noc, tak jak i rosyjski Yunyj Baltiets.

Pomyśleliśmy,że miło będzie jeszcze raz pożegnać Mercedes i wznieść toast o zachodzie słońca, toteż przysiedliśmy w ogródku restauracji "Filharmonia" przy Filharmonii na Ołowiance , oczywiście :D

Okazuje się,że Mercedes czekała właśnie na nas i to dla nas robi znowu rundę honorową 8O :wink: :coool:

IMG_20180708_200752.jpg

IMG_20180708_200821.jpg

IMG_20180708_203121_1.jpg


A zaraz za nią Yunyj Baltiets - nareszcie ruszył się z miejsca, a marynarze pozdrawiają wszystkich salutując.Dostali gromkie brawa, a ja nawet im pomachałam szalikiem :mrgreen: Kurczę, nie za dużo tego wina ? :roll: :lol:

IMG_20180708_202218.jpg


Okazuje się, że machanie szalikiem do marynarzy nie jest szczytem ekscesów poalkoholowych :wink: :lol:
Ostatnio edytowano 14.08.2018 04:19 przez Katerina, łącznie edytowano 1 raz
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013
Re: MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 14.08.2018 03:01

C.d. n. :wink:
Ostatnio edytowano 14.08.2018 04:48 przez Katerina, łącznie edytowano 1 raz
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013
Re: MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 14.08.2018 04:02

W ręce wpada mi karta dań... :P

IMG_20180708_205912 (2).jpg


Kochanie :idea: Ja chcę to zjeść! :lol:

Mąż, o dziwo, nie oponuje, zamawiamy tę ekstrawagancką potrawę... :lol:

IMG_20180708_211738.jpg


Dlaczego taki eksperyment?? Zaintrygowała nas ta wędzona czekolada - bardziej, niż same jaja. Danie okazało się rozczarowujące, ale myślę, że to kwestia przyrządzenia - jądra były przesuszone, a powinny ponoć konsystencją przypominać wątróbkę...Ilość, jak widać, powalająca :oczko_usmiech: . Kilka plasterków wielkości monety jednozłotowej . Sos z białej czekolady faktycznie zalatywał jakąś wędzonką i był nieprzyzwoicie słodki - ale wiadomo - jesteśmy na Kaszubach, gdzie wiele dań jest na słodko, a kucharz, jak nas poinformował kelner, jest rodowitym Kaszubą. Osobiście wolałabym to danie w jakiejś wytrawnej wersji - bycze cojones miały lekki posmak orzechów i grzybów, więc wyobraziłam sobie te podroby w sosie truflowym... W Internecie znajdziecie peany na temat tego dania :mrgreen:

Wspólnie z Małżem osądzamy, że za dużo wrażeń mieliśmy tego dnia, więc pora wracać do domu :)

Ale jak wrócić z Wyspy Ołowianki, żeby nie wracać drogą, którą przyszliśmy?

Oczywiście - przez kładkę, która teraz jest właśnie podniesiona, aby mogły przepłynąć statki...Czekamy około 20 minut :roll:

IMG_20180708_221137.jpg

IMG_20180708_222024.jpg


Z kładki uwieczniam widoki...

IMG_20180708_223020.jpg

IMG_20180708_223027.jpg

IMG_20180708_223230.jpg


... a po zejściu z niej - po raz ostatni - tym razem naprawdę - żegnam się z Mercedes stojąc w cieniu, ooops, w świetle jej żagli, a raczej masztów :lol:

IMG_20180708_223612.jpg

IMG_20180708_223748.jpg


Ale, żeby nam nie było smutno - jak to bywa przy pożegnaniach :wink: - oto trailer bollywoodzkiego filmu kręconego w Gdańsku rok temu - 2017 :D Gdańsk jako gwiazda Bollywood, proszę ja Was :oczko_usmiech: Wystąpił w nim również...bankomat Małża z ulicy Mariackiej 8O :lol: ( patrz - 0:20), jak też gdański carillion, Muzeum Solidarności, Stadion Energa (kiedyś zwany: Amber) i inne znane obiekty :P :lol:



Oprócz tego, już we wrześniu wchodzi na ekrany kin "Kamerdyner" - z Gdańskiem w tle...Bardzo się zdziwiłam będąc na Ołowiance w grudniu zeszłego roku w ciepłą , bezśnieżną noc, gdy zobaczyłam tam tumany śniegu :lol: :lol: :lol:

IMG_20171121_215819.jpg


I to jest KONIEC :D

Nie był to spacer utartymi, znanymi szlakami Gdańskiego Grodu, ale mam nadzieję,że nie zanudziłam Was swoim uwielbieniem dla mojego miasta :D :papa:

IMG_20170626_204348.jpg

IMG_20170718_194740.jpg

P7145864.JPG

GDA.jpg
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 14.08.2018 07:18

Katerina napisał(a):mam nadzieję,że nie zanudziłam Was swoim uwielbieniem dla mojego miasta :D

Świetnie się czytało i równie świetnie oglądało :D . Piękne miasto :!:
Do Muzeum IIWŚ mam ochotę wybrać się odkąd je otworzyli, ale jeszcze bardziej zaostrzyłaś apetyt.


Katerina napisał(a):wszystkie odzyskane z ruin stare cegły wywieziono do Warszawy na odbudowę stołecznej Starówki.

Z Dolnego Śląska też pojechały do Warszawy tony cegieł. We Wrocławiu rozbierano nawet całe niemieckie budynki :? .
Pamiętam swoje zdziwienie, kiedy zwiedzając przed laty Muzeum Historyczne Miasta Gdańska przeczytałam o skali wojennych zniszczeń :roll: , chodząc po pięknie odbudowanym centrum nawet przez myśl by mi nie przeszło 8) .


P.S. Myślałaś o kontynuowaniu wątku? Taki gdański przewodnik?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018 (i okolice) ) - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone