Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Maroko - daleko i krótko

Afryka jest drugim co do wielkości kontynentem. W Afryce są 54 kraje. Prawie jedna trzecia światowych języków jest używanych w Afryce. Jezioro Wiktoria w Afryce jest największym jeziorem i drugim co do wielkości jeziorem słodkowodnym na świecie. Nigeria ma najwyższy na świecie wskaźnik urodzeń bliźniąt. W Sudanie znajduje się ponad 200 piramid, czyli więcej niż w Egipcie.
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009
Maroko - daleko i krótko

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 28.02.2014 00:14

W wakacje - w lipcu udaliśmy się do Maroko. Wiem, że to pora dość głupawa na takie wyjazdy, ale czasem co do urlopu nie ma się specjalnego wyboru i w moim przypadku jest podobnie. Musi być lato i koniec, przynajmniej częściowo. Jako, że jest moje loty gdziekolwiek to z reguły lastminute - kupione najczęściej 2-3 dni przed wylotem to najczęściej mam wstępnie przygotowane 2-3 warianty. Pierwsze trafiło się Maroko - przelot w dwie strony czarterem kosztował ok. 400 zł więc... lecimy. Wynająłem na cały wyjazd auto, bo siedzenie w jednym miejscu nie jest dla mnie i zarezerwowałem pierwszy nocleg. Mieliśmy 7 dni i bardzo ambitne plany - dodam, że jeżeli każdy wypożyczający używał auta tak jak ja... to po roku miało by ponad 100 tyś km :)

Od razu uprzedzam, że niestety ale to będzie kolejna relacja bardziej foto niż story :)

A więc zaczynamy - na pierwszy dzień Essaouira. Wyjeżdżamy z Agadiru - o poranku jest może z 16-17 stopni... co nie znaczy że potem ta temperatura nie poszybuje ponad dwukrotnie w górę... Miasto portowe, na którym rano odbywa się targ rybny. Piękne, klimatyczne i mało turystyczne... przynajmniej rano :)
Żeby nie być zupełnie gołosłownym i ułatwić ciekawskim dotarcie od informacji, będę wrzucał linki do wiki, a więc:
http://pl.wikipedia.org/wiki/As-Sawira

Zanim jednak Essaouira jedziemy przez las arganowy i zatrzymujemy się w jednym z licznych zakładów zajmujących się produkcją olejku i kosmetyków arganowych. Co ciekawe, są to przedsiębiorstwa działające na kształt spółdzielni kobiet, które mają przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu i kompletnej zależności od mężczyzn. Fajna inicjatywa szczególnie popularna w biedniejszych krajach.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

i dwie koszmarnej jakości fotki z drogi
Obrazek

Obrazek

Essouira - fotki z portu i medyny
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

:)
Ostatnio edytowano 28.02.2014 00:28 przez piter83pl, łącznie edytowano 1 raz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.02.2014 00:27

piter83pl napisał(a):W wakacje - w lipcu udaliśmy się do Maroko. Wiem, że to pora dość głupawa na takie wyjazdy, ale czasem co do urlopu nie ma się specjalnego wyboru i w moim przypadku jest podobnie.

Ja byłem w lutym - przyjemne temperatury.

Pozdrawiam,
Wojtek
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 28.02.2014 00:30

No niestety trudno to powiedzieć o porze kiedy ja byłem w Maroko.... nad oceanem jeszcze jest całkiem ok, ale w głębi lądu w lipcu - makabra.
Pozdrawiam
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 28.02.2014 09:29

Cześć.

To tam nie ma słońca?
(przynajmniej upału nie było)

Pozdrawiam
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 28.02.2014 09:32

Do 11-12 nad oceanem faktycznie słońca nie ma - dalej na południu trafiają się dni, gdzie większość dnia jest mgła.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.02.2014 12:47

Pogoda taka sobie. A człowiek nieświadomy myśli, że "na pustyni" wiecznie świeci słońce :roll:

A jak z nastawieniem do turystów, takich indywidualnych?
Tzn. mam na myśli czy jest tak jak (podobno) w Egipcie, że nie da się spokojnie przejść żeby nie zostać nagabywanym o jakieś datki albo o zakup czegoś tam?
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 28.02.2014 14:15

piter83pl napisał(a):
Obrazek


Niektórzy wiedzą, że jestem kozim fanem. :oops: :D
I choć greckie cedry pokrojem ,do drzew arganowych podobne

Obrazek

Obrazek

to kóz łażących po drzewach nie widziałem. :D

pzdr :wink:
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 28.02.2014 15:26

To prawda ,kozy na drzewie 8O
Ale ciekawa podróż się zapowiada,czekam na ciąg dalszy.pozdrawiam.
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 28.02.2014 17:44

Ja również czekam na ciąg dalszy :D
:)
gosiak.k
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 240
Dołączył(a): 08.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gosiak.k » 28.02.2014 18:00

I ja się dosiadam :D :papa:
Maroko na razie w marzeniach ....
Fajny klimatyczny bałaganik na zdjęciach portowych:)
pozdrawiam
Gośka
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 28.02.2014 18:43

Essaouira to jedno z kilku miejsc zobaczonych przeze mnie kilka lat temu w Maroku, które ujęło mnie szczególnie :) .

piter83pl napisał(a): Piękne, klimatyczne i mało turystyczne... przynajmniej rano


Kwietniowym wczesnym popołudniem również takie było – autentyczne i bardzo malownicze 8) .

Obrazek

Obrazek

Chętnie wróciłabym tam kiedyś, pomimo :roll: częstych mgieł nad oceanem. Też mi się trafiły, chociaż nieco mniej gęste, zapewne względu na nieco późniejszą godzinę :) . Wiatr również był wyjątkowo łagodny :) jak na Wietrzne Miasto…


Ciekawe, ile udało Ci się zobaczyć podczas tej intensywnej, chociaż krótkiej wyprawy?
Pozdrawiam i czekam na kolejne odcinki :)
:papa:
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 01.03.2014 01:18

kulka53 napisał(a):Pogoda taka sobie. A człowiek nieświadomy myśli, że "na pustyni" wiecznie świeci słońce :roll:

A jak z nastawieniem do turystów, takich indywidualnych?
Tzn. mam na myśli czy jest tak jak (podobno) w Egipcie, że nie da się spokojnie przejść żeby nie zostać nagabywanym o jakieś datki albo o zakup czegoś tam?


Generalnie powiem tak - to jest najbardziej wkurzająca część Maroko - bakszysz, bakszysz, bakszysz. Generalnie trzeba mieć jakieś drobne i być mocno asertywnym - czasem wręcz niegrzecznym. Przyznam irytuje mnie to, ale zasada jest jedna - im dalej od centrów turystycznych tym lepiej. Warto zakodować sobie w głowie, że odmawiając nie robimy niczego złego :) dodam, że w Marakeszu są tak natrętni, że mimo chęci nie chciało nam się wchodzić do sklepu i targować. Dodam, że z targowaniem też jest nieźle, on mówi 1000, a Ty na to 3 :) Dochodzisz gdzieś do 15 i jest ok ;) może tu trochę przesadziłem, ale o to w tym chodzi. Męczące to jest to fakt, ale... Maroko jest bardzo tanie, jedzenie, noclegi to wszystko nie kosztuje dużo. W Egipcie nie byłem, ale wydaje mi się, że Maroko to mimo wszystko dużo bezpieczniejszy i zeuropeizowany kraj. Nie ma problemu z chodzeniem gdzie się chcę, kiedy się chcę itd. Ruch drogowy nie różni się od Albanii, a drogi mają niezłe.

Ten dzień to było prawie 600 km ... Zaczęliśmy w Agadirze, potem Essaouria i na koniec wodospady w Ouzoud. Dziś tylko szybkie zdjęcia poglądowe, bo tak naprawdę zwiedziliśmy je rano następnego dnia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A to nasz nocleg na tą noc... dodam że to miejsce było niebywale gorące - popołudniu było dobrze ponad 40 stopni. Z noclegiem też nie było łatwo, ale w koncu znaleźliśmy pokój z łazienką i bardzo atrakcyjną ceną ;)

Obrazek

Obrazek

Pamiętam do dziś... w nocy był taki upał, że mimo otwartego okna... trzeba było wstawać i brać prysznic...
grot
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 89
Dołączył(a): 27.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) grot » 01.03.2014 11:04

Jedną z poważnie rozważanych opcji na tegoroczny wrzesień jest Maroko dlatego z zainteresowaniem będę śledził Twoją relację. Dużo już przeczytałem i niektóre opisy, trochę mnie martwią. Te o wyłudzaniu pieniędzy dosłownie za wszystko, brudzie na ulicach i w hotelach, kieszonkowcy. Chcę się wybrać własnym samochodem i czytałem też o włamaniach do aut z obcą rejestracją. 2 lata temu podróżowałem przez Turcję, w ubiegłym przez Albanię i z takimi przypadkami jak powyżej się nie spotykałem (z negatywnych wspomnień to tylko część dróg w Albanii). Czy te opisy to przesada ludzi czy rzeczywiście jest tak jak piszą. Ciągłe opędzanie się od naganiaczy potrafi chyba skutecznie obrzydzić nawet najpiękniejsze miejsca.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.03.2014 19:34

grot napisał(a):Chcę się wybrać własnym samochodem

Też miałem taki pomysł, oczywiście nie w tym roku ale w jakiejś tam nieokreślonej przyszłości.

Ale skoro:
piter83pl napisał(a):najbardziej wkurzająca część Maroko - bakszysz, bakszysz, bakszysz.

i do tego ta mgła :? - to Maroku jednak podziękujemy :)

grot napisał(a):Ciągłe opędzanie się od naganiaczy potrafi chyba skutecznie obrzydzić nawet najpiękniejsze miejsca.

Właśnie :roll:

Co nie znaczy, że sobie nie pooglądam c.d. niniejszej relacji :cool:
CroAna
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 31.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroAna » 02.03.2014 10:04

To ja też się przyłączam! Jest interesująco. Choć latem,z tego co piszesz,nie dla mnie...ale może zimą???zbieram więc info od Ciebie :D
Następna strona

Powrót do Afryka


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Maroko - daleko i krótko
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone