Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :)

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.01.2016 14:42

Poszliśmy obejrzeć malutki fromborski porcik.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A potem posiedzieliśmy jeszcze chwilkę na Rynku opychając się lodami :cool: . Takie towarzystwo jak sądzę usprawiedliwia :wink:

Obrazek

Obrazek

I to by było na tyle z Fromborka. Bardzo fajne miejsce na wakacyjną wycieczkę, byliśmy bardzo zadowoleni że się tutaj wybraliśmy :idea: . Ale to jeszcze nie koniec tego dnia :idea: .

c.d.n.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 14.01.2016 16:03

kulka53 napisał(a):Ale to jeszcze nie koniec tego dnia .


... no to ciekawe w którym kierunku teraz uderzycie ... :wink: ...
Pozdrawiam.
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 14.01.2016 17:28

kulka53 napisał(a):Owszem, drogą nad Zalewem tak. Ale Łęcze jest trochę z boku, przynajmniej tak wynika z mapy...
W każdym razie morza, Mierzei i Zalewu naraz nie widzieliśmy :)

Faktycznie... Kiedy my parę lat temu chcieliśmy przejechać Drogę Nadzalewową, okazało się, że akurat jest w remoncie, i to na tyle poważnym (remont mostków), że była nieprzejezdna. Musieliśmy szukać innych połączeń i tak przypadkiem wylądowaliśmy w Łęczu. :)

kulka53 napisał(a):
Jolanta M napisał(a):P.S. Zastanawiam się jak Wam pokazać różne oblicza widoku z Wieży na Katedrę... Może "Moje miasto" będzie odpowiednie. Pomyślę... :)

Może być tutaj :cool:

Dzięki. :D Niełatwo było wybrać coś do pokazania, żeby nie było za dużo. :lol: Ostatecznie wyszło tak:

1. Październik. Słońce wyjść nie chciało. Za tydzień było, za to nie było połowy liści. :)

Widok z Wieży Radziejowskiego na Katedrę Fromborską 1.jpg

2. Koniec września. Po chwili oczekiwania - jest! Pełen rozbłysk!!! :D

Widok z Wieży Radziejowskiego na Katedrę Fromborską 2.jpg

3. Połowa maja. Noc. 8)

Widok z Wieży Radziejowskiego na Katedrę Fromborską 3.jpg

4. Koniec grudnia. Zima. Udało się, bo dzień wcześniej wszystko było zlodowaciałe, i taras był niedostępny. :D

Widok z Wieży Radziejowskiego na Katedrę Fromborską 4.jpg

5. I znowu maj, ale w dzień. Na północy burza. 8O

Widok z Wieży Radziejowskiego na Katedrę Fromborską 5.jpg

A gdybym miała wybrać jedno?... Trudna sprawa. :lol:

kulka53 napisał(a):Ta wieża po lewej służyła niegdyś do dostarczania wody na wzgórze katedralne za pomocą drewnianych rur. Wtłaczano do nich wodę za pomocą urządzenia czerpakowego napędzanego energią ze spływającej w tym miejscu do zalewu rzeczki.

Dla miłośników hydrotechniki i historii dokładniejszy opis tutaj. W skrócie - pod koniec XIV wieku wybudowano 5-kilometrowy kanał sprowadzający słodką wodę pitną z rzeczki Baudy do Fromborka. Wieżę Wodną nad nim wybudowano dopiero 200 lat później, ale i tak ze swoimi urządzeniami czerpakowymi była drugą taką w Europie. :!: :idea: W sumie nie byle co. :) Do 1944 roku kanał przecinał Frombork i... działał. To, co widzimy obecnie, to Wieża i resztka kanału - od Wieży do Zalewu. W tym roku właśnie, w tym samym czasie co fromborski Rynek, go zrewitalizowano. Pewnie widzieliście. :)

kulka53 napisał(a):Jak widać można wspiąć się i na nią, co przyciąga sporo chętnych. My odpuściliśmy, byliśmy przecież przed chwilą dużo wyżej, nie zobaczymy stąd już nic więcej.

No... czy tak nic więcej, to bym nie powiedziała :lol: , ale lepiej tam być po południu. :) Stąd jest właśnie piękny widok na samo Wzgórze Katedralne. Drugi fromborski klasyk. :D

Może być na przykład tak...

Frombork. Widok z Wieży Wodnej na Wzgórze Katedralne1.jpg

albo... na przykład tak. 8O :lol:

Frombork. Widok z Wieży Wodnej na Wzgórze Katedralne 2.jpg

Wejście na taras jest płatne. 5 zł od osoby, z tym... to ciekawostka... opłata jest... roczna. Dla bywalców to faktycznie atrakcyjne rozwiązanie. W Wieży jest również kawiarnia. Można tam zjeść ciasto i napić się naprawdę pysznej kawy, z widokiem na Wzgórze i Kopernika. 8)

kulka53 napisał(a): A potem posiedzieliśmy jeszcze chwilkę na Rynku opychając się lodami :cool: . Takie towarzystwo jak sądzę usprawiedliwia :wink:

Zdecydowanie! 8)
Fromborczanie dbają o swojego najsłynniejszego mieszkańca. Jesienią, żeby nie było mu zimno, zaopatrzyli go w szalik...

Mikołaj Kopernik na fromborskim Rynku.jpg

a zimą szalik wymienili na cieplejszy i dołożyli ciepły czarny beret. 8) :lol:


kulka53 napisał(a):
Jolanta M napisał(a):Ciekawe jakie to perełeczki jeszcze odkryliście. :)

W zasadzie to dwie, choć bardziej jedną.
I trudno orzec czy to rzeczywiście perełka, czy jednak coś innego... :roll:

Tym bardziej ciekawe... 8)

Jeszcze raz powiem, że bardzo miło było mi "widzieć" Was we Fromborku. :D 8) :!:
Pozdrawiam serdecznie!
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.01.2016 11:40

kmichal napisał(a):
kulka53 napisał(a):Ale to jeszcze nie koniec tego dnia .


... no to ciekawe w którym kierunku teraz uderzycie ... :wink: ....

Niezbyt dalekim w każdym bądź razie :cool:
C.d. myślę, że pojawi się w weekend :roll:

Jolanta M napisał(a):Faktycznie... Kiedy my parę lat temu chcieliśmy przejechać Drogę Nadzalewową, okazało się, że akurat jest w remoncie, i to na tyle poważnym (remont mostków), że była nieprzejezdna. Musieliśmy szukać innych połączeń i tak przypadkiem wylądowaliśmy w Łęczu. :)

No właśnie :idea: , ta droga jest po remoncie, od skrętu w Podgrodziu chyba aż do Elbląga.
Chyba musiała być w fatalnym stanie skoro się za nią zabrali a nie za (teoretycznie) bardziej główną przez Milejewo.

Jolanta M napisał(a):Ostatecznie wyszło tak:

Pięknie wyszło... :D , jak inne Twoje zdjęcia zresztą :idea:

Wszystkie extra, ale to nocne... 8O :D

Jolanta M napisał(a):Pewnie widzieliście. :)

Widzieliśmy :)
Właśnie tak sądziłem, że to już za jednym zamachem trochę poprawek w mieście wykonano.
Bo zdaje się port to wcześniejsza nieco sprawa :roll:

Jolanta M napisał(a):No... czy tak nic więcej, to bym nie powiedziała :lol: , ale lepiej tam być po południu. :) Stąd jest właśnie piękny widok na samo Wzgórze Katedralne. Drugi fromborski klasyk. :D

Hmmm, no rzeczywiście :roll:
Widok na kompleks robi wrażenie :idea:
Czyli szkoda że nie weszliśmy sobie jeszcze i tam, choć faktycznie mielibyśmy go pod słońce.

Ostatnio, kilka dni temu widziałem program K.Okrasy właśnie z Fromborka :D
Gotował wewnątrz wieży, sporo było też widoczków z Zalewu na miasto.
Ale pogoda baaaardzo mocno odbiegała od ideału :roll:

Jolanta M napisał(a):Fromborczanie dbają o swojego najsłynniejszego mieszkańca. Jesienią, żeby nie było mu zimno, zaopatrzyli go w szalik...

a zimą szalik wymienili na cieplejszy i dołożyli ciepły czarny beret. 8) :lol:

Fajnie :lol:
Ja bym mu jeszcze jakąś miłą Panią do towarzystwa dodał coby wieczorową i nocną porą gdy Rynek pustoszeje nie było Mu smutno.... ale może to nie wypada, wszak był kanonikiem :wink:

Jolanta M napisał(a):Jeszcze raz powiem, że bardzo miło było mi "widzieć" Was we Fromborku. :D 8) :!:

A nam Ciebie w tak szczegółowych i rzeczowych uzupełnieniach tego co zdołaliśmy tam zobaczyć :idea: :D

Pozdrawiamy :D
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 15.01.2016 11:48

kulka53 napisał(a):C.d. myślę, że pojawi się w weekend


... to poczytam sobie w następny weekend ... :wink: ...
Pozdrawiam.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 15.01.2016 12:00

kulka53 napisał(a):C.d. myślę, że pojawi się w weekend

Ciekawe, co będzie dalej.
Jak na razie jest pięknie i bardzo ciekawie. :)
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 15.01.2016 12:40

kulka53 napisał(a):Ja bym mu jeszcze jakąś miłą Panią do towarzystwa dodał coby wieczorową i nocną porą gdy Rynek pustoszeje nie było Mu smutno....
Nocną porą to astronom, nawet nie kanonik, paniami się nie zajmuje. :lol:

pzdr :wink:
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 15.01.2016 15:50

kulka53 napisał(a):Ostatnio, kilka dni temu widziałem program K.Okrasy właśnie z Fromborka :D
Gotował wewnątrz wieży, sporo było też widoczków z Zalewu na miasto.
Ale pogoda baaaardzo mocno odbiegała od ideału :roll:

Nagrywali ten program w niedzielę 13 grudnia. Mogłabym powiedzieć, że w całym Fromborku czuć było ostry zapach cebuli, ale to nieprawda. Czuć było tylko w wieży, za to dosyć intensywnie. :lol: Od samego rana padał deszcz, przestał dopiero pięć minut przed siedemnastą. 8O

Przy okazji.... Narodowy Instytut Dziedzictwa, we współpracy z TVP Kultura, przygotował filmik "Pomniki Historii odc.7 - Frombork". Króciutki. 5:47. Frombork widziany jeszcze inaczej. :idea: Obejrzałam go z dużą przyjemnością. Polecam! 8) :D

kulka53 napisał(a):Ja bym mu jeszcze jakąś miłą Panią do towarzystwa dodał coby wieczorową i nocną porą gdy Rynek pustoszeje nie było Mu smutno.... ale może to nie wypada, wszak był kanonikiem :wink:

Niejedna gwiazda chętnie się do niego przysiada. :lol:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.01.2016 08:48

kmichal napisał(a):... to poczytam sobie w następny weekend ... :wink: ...

Może zajrzysz w trakcie feriowego wyjazdu też :wink:
Nefer napisał(a):Ciekawe, co będzie dalej.
Jak na razie jest pięknie i bardzo ciekawie. :)

Dzięki :)
W zasadzie to jesteśmy mniej więcej na półmetku :)
Coś tam jeszcze zobaczymy, jedno miejsce i impreza w nim organizowana na którą trafiliśmy przypadkiem może i kogoś zainspiruje (jeśli jeszcze o niej nie słyszał).
To miał być z założenia totalnie leniwy tydzień, zwłaszcza po tym jak postanowiliśmy cały spędzić nad morzem.
Ale wyszło troszkę inaczej (jak zwykle :lol: )

longtom napisał(a):Nocną porą to astronom, nawet nie kanonik, paniami się nie zajmuje. :lol:

No tak... w natłoku zajęć obu profesji czasu na tak przyziemne sprawy brak :wink: :lol:

Jolanta M napisał(a):Nagrywali ten program w niedzielę 13 grudnia. Mogłabym powiedzieć, że w całym Fromborku czuć było ostry zapach cebuli, ale to nieprawda. Czuć było tylko w wieży, za to dosyć intensywnie. :lol: Od samego rana padał deszcz, przestał dopiero pięć minut przed siedemnastą. 8O

Ooooo, nie wiedziałem, że to taka "nóweczka" 8O
Czasami patrzę na datę produkcji na końcu, tym razem nie pomyślałem.

Jolanta M napisał(a):Przy okazji.... Narodowy Instytut Dziedzictwa, we współpracy z TVP Kultura, przygotował filmik "Pomniki Historii odc.7 - Frombork". Króciutki. 5:47. Frombork widziany jeszcze inaczej. :idea: Obejrzałam go z dużą przyjemnością. Polecam! 8) :D

Rzeczywiście, króciutki :) , trochę szkoda bo można było jeszcze o paru faktach i miejscach wspomnieć.
Ale może to o to chodziło... by zachęcić do przyjazdu? :cool:
Dzięki :)

Jolanta M napisał(a):Niejedna gwiazda chętnie się do niego przysiada. :lol:

Chyba rzeczywiście lepsze towarzystwo gwiazd niż "gwiazdeczek" :wink: :D

Pozdrawiam
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 16.01.2016 11:14

kulka53 napisał(a):Tuż przy płocie natknęliśmy się na ogrodzoną patykami roślinkę – mikołajek nadmorski - zwabiającą motylki.


Z tego wynika, że im się to odtwarzanie udaje :)

DSC01840.JPG
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 16.01.2016 15:59

Roxi napisał(a):
kulka53 napisał(a):Tuż przy płocie natknęliśmy się na ogrodzoną patykami roślinkę – mikołajek nadmorski - zwabiającą motylki.


Z tego wynika, że im się to odtwarzanie udaje :)



To zdjęcie to chyba z Mechelinek prawda? :)

A swoją drogą Frombork jest super, byłem tam tylko dwa razy, ale na bank tej wiosny będzie stanowił cel jakiejś weekendowej wycieczki!
:papa:
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 16.01.2016 16:53

tony montana napisał(a):To zdjęcie to chyba z Mechelinek prawda? :)


Tak jest :mrgreen:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.01.2016 17:25

Roxi napisał(a):Z tego wynika, że im się to odtwarzanie udaje :)

Zbyt wielu takich roślinek nie spotkaliśmy, ale jak widać, coś się robi w tej dziedzinie tu i ówdzie :)
Odwiedzimy jeszcze jedno miejsce z podobnymi tablicami :roll: , tyle że fotek im nie zrobiliśmy.

tony montana napisał(a):A swoją drogą Frombork jest super, byłem tam tylko dwa razy, ale na bank tej wiosny będzie stanowił cel jakiejś weekendowej wycieczki!

Masz blisko, to jeszcze do Piasków wyskocz :) (póki kanałem nie odcięli :? )

My się koniecznie jeszcze tam musimy wybrać, choćby po to by zobaczyć olsztyńskie tramwaje :cool: (może się nawet przejedziemy 8O ).
Hmmm, właśnie do mnie dotarło, że ostatni raz jechałem tramwajem 2 lata temu 8O :lol:

Właściwie, to fajnie macie tam nad tym morzem, ładnie, i tyle ciekawych miejsc.... tylko latem na południe strasznie daleka droga :roll: :wink:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 16.01.2016 18:25

kulka53 napisał(a):Masz blisko, to jeszcze do Piasków wyskocz :) (póki kanałem nie odcięli :? )

My się koniecznie jeszcze tam musimy wybrać, choćby po to by zobaczyć olsztyńskie tramwaje :cool: (może się nawet przejedziemy 8O ).
Hmmm, właśnie do mnie dotarło, że ostatni raz jechałem tramwajem 2 lata temu 8O :lol:

Właściwie, to fajnie macie tam nad tym morzem, ładnie, i tyle ciekawych miejsc.... tylko latem na południe strasznie daleka droga :roll: :wink:


Powiem tak : mamy bombowo tutaj i naprawdę jest co robić: Półwysep (rzadko jeżdżę w sezonie z powodu letników i korków), Gdańsk, Sopot, przepiękne pagórkowate Kaszuby, otwarte morze niedaleko, Malbork i wiele innych atrakcji

Jeśli chodzi o Piaski to tam nie byłem :oops: 8O
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.01.2016 11:25

tony montana napisał(a):Powiem tak : mamy bombowo tutaj i naprawdę jest co robić

Nie sposób się nie zgodzić :idea:
My na Dolnym Śląsku też trochę ciekawostek i ładnych miejsc mamy... ale jakoś nieszczególnie przepadam za tym naszym regionem i pograniczem polsko/czeskim :roll: . Z tego też powodu w wielu miejscach nie byłem (jak Ty w Piaskach, choć masz blisko), albo byłem bardzo dawno temu - może by trzeba to nadrobić... :roll: . Zdecydowanie najbardziej lubię tereny nadmorskie i południowo-wschodnie naszego kraju :)

Czekam na relacyjkę z Piasków (może być rowerem :cool: )
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :) - strona 15
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone