Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Łowienie ryb na wędkę

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
lexi
Odkrywca
Posty: 115
Dołączył(a): 09.04.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) lexi » 13.10.2017 17:27

Ordutowski napisał(a):Wraz z rodziną od czterech lat jeździmy co roku do Chorwacji.

Jeśli ktoś łowi w centrum miasta,porty plaże i deptaki musi się liczyć z tym że spotka się z kontrolą.
Na plaży zaczyna się tak,że za każdym razem mówią nie powinien Pan tu łowić,niech Pan uważa na pływających.Następnie pada pytanie o nr licencji.Raz rok temu dzwonili gdzieś żeby potwierdzić że to co mam wydrukowane zgadza się.
Później mi tłumaczyli że niestety niektórzy podrabiają pozwolenia zmieniając tylko datę i rok.
Wychodzi na to że nasi rodacy są cwani i kombinują jak mogą.
Ja co roku płacę i nie widzę w tym problemu,nie rozumiem też jak można nie opłacić.
Skoro stać Cię na wczasy to na licencję też powinno.
Jak ktoś łowi co dzień i zabiera co nieco na obiad lub kolację to koszt licencji zwraca się trzykrotnie jeśli łowimy przez 4-5 dni.

Btw.
Łowię rano skoro świt i wieczorem tuż po zmroku i dwie godziny po.
Mam sprzęt surffcastingowy więc łówię na sporych odległościach,plus spławik pod wieczór ponieważ wtedy podchodzą okonie morskie pod brzeg.
Polecam nęcenie uniwersalna zanęta plus mąką aby wolniej się rozpuszczało,w tym roku spróbuje z atraktorami typu halibut.
Rok temu udało mi się złowić ośmiornicę,najlepsza przynęta twarda i praktycznie nie do zdjęcia, jakiej drobnica nie ma szans oskubać,dzięki czemu mamy szansę na konkretny przyłów.
Do gruntu stosuje zestawy flądrowe tak aby były co najmniej 40 cm nad dnem.
Unikamy wtedy krabów które nawet pancerne kawałki ośmiornicy zjedzą jeśli hak jest na dnie.
Spróbuje w tym roku też na te małe szkliste Krewetki,rok temu podpatrzyłem jak je pozyskiwać,myślę że nasza podrywka rozwiąże sprawę,choć są niesamowicie szybkie.



..bardzo rzeczowy post.. dzięki..
clip
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 22.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) clip » 22.10.2017 20:30

Witam!! W jakim rejonie łowisz.
kaczy 66
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 31
Dołączył(a): 17.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaczy 66 » 12.11.2017 15:07

Tak trochę się chwaląc ( a może nie trochę ) :) tegoroczne połowy, obie rybki po około 75 cm
Załączniki:
Rana.jpg
Tak niestety kończy się zabawa z mureną jak się człowiek nie przygotuje
Węgorz.jpg
Murena.jpg
sopelkolin
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 18
Dołączył(a): 05.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) sopelkolin » 07.01.2018 00:04

Ja osobiście jestem zwolennikiem wykupywania zezwolenia i tak właśnie robię. Co prawda nie jest to tania rzecz ale mam wtedy duży spokój ducha :) Nigdy nie byłem kontrolowany ale gdyby do tego doszło, to jednak najgorszy byłby wstyd, że przyjechało się w gości i kłusuje (nazywając rzecz po imieniu). Zdecydowanie uważam, że Chorwaci powinni obniżyć stawki dla obcokrajowców bo wakacyjne łowienie to żadne łowienie tylko zabawa. Bo jak ma się codzienne łowienie Chorwata z łódki na głębokiej wodzie do zabawy turysty z wędką z brzegu? Ano nijak!
Z tymi zezwoleniami to sami Chorwaci nie do końca wiedzą co i jak. I nie dotyczy to tylko zwykłych Chorwatów. Samo wykupienie zezwolenia może przysporzyć sporo kłopotu. Moja droga była raz naprawdę długa ;) W jednym z większych miast w informacji turystycznej dowiedziałem się, że takie zezwolenie nabędę w porcie w kapitanacie. W kapitanacie zrobili wielkie oczy i po dobrej pół godzinie dzwonienia gdzieś tam... odesłali mnie do ... ministerstwa. W ministerstwie okazało się, że osoba za to odpowiedzialna ... zniknęła gdzieś ale gdzie, to nikt nie wiedział. Poszukiwania po korytarzach i pokojach nie przyniosły skutku. Koniec końców dostałem namiar na porządny sklep wędkarski, w którym takie zezwolenie wykupiłem :) Zaznaczam, że wszędzie spotkałem się z dużą życzliwością i wielką chęcią pomocy. Ot, taka wakacyjna przygoda :)
johan80
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 04.02.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) johan80 » 04.02.2018 16:29

Witam.
W tym roku wybieram się na początku czerwca do Tucepi. Ma ktoś może jakieś doświadczenia z rekreacyjnym łowieniem w tej miejscowości?
snoopy
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 24.02.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) snoopy » 24.02.2018 14:45

Czesc Wszystkim! Bylem obok w Stanici lowilismy duzo malych ryb na splawik przyneta oczywiscie mrozone owoce morza.
snoopy
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 24.02.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) snoopy » 24.02.2018 18:33

Chetnie pomoge i sam sie czegos naucze od Was... Bylem w Chorwacji juz 7 razy wedke mialem od 2 wypadu. Krotko moja przygode moge opisac tak:
Wedka tania za okolo 100zl z mocna zylka ok 0,3 najwazniejsze pamietac by ja przemyc w domu slodka woda.
Pozwolenia nigdy nie kupilem bo tak jak juz ktos pisal lowienie z brzegu w miejscu oddalonym od turystow i portu jest dozwolone i nikt sie do Was nie doczepi. Jesli lowicie na plazy czy w porcie to tylko w godzinach gdy nikomu nie przeszkadzacie poniewaz ktos moze Wam zadzwonic i przyslac policje...
Najlepsze efekty sa wieczorami gdy ryba podchodzi blizej brzegu w poszukiwaniu pokarmu ktory ludzie nogami wykopali z kamieni.
Na splawik brania czesto ale glownie male ryby typu 10-20 cm
Na inne metody typu boczny mozna powalczyc o duza rybe wazne by zalozyc duzy haczyk i dyza przynete. Uwaga czesto mozecie zaczepic o dno.
Z lodzi lowilem na wlasne ryzyko nikt mnie nie skontrolowal spining marnie za to zwykly ciezarek i kotwiczka moga przynies fajny efekt musi byc gleboko i kamieniscie dno.
Jesli macie jakies pytania chetnie sie wymienie z Wami doswiadczeniem.
Moje miejscowosci to Srima, Brodarica, Kastela, Stanici...
Pozdrawiam
Bidon
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 21.11.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bidon » 25.02.2018 10:39

[quote="snoopy"]Chetnie pomoge i sam sie czegos naucze od Was... Bylem w Chorwacji juz 7 razy wedke mialem od 2 wypadu. Krotko moja przygode moge opisac tak:
Wedka tania za okolo 100zl z mocna zylka ok 0,3 najwazniejsze pamietac by ja przemyc w domu slodka woda.
Pozwolenia nigdy nie kupilem bo tak jak juz ktos pisal lowienie z brzegu w miejscu oddalonym od turystow i portu jest dozwolone i nikt sie do Was nie doczepi. Jesli lowicie na plazy czy w porcie to tylko w godzinach gdy nikomu nie przeszkadzacie poniewaz ktos moze Wam zadzwonic i przyslac policje...

Dzięki za dobre rady, które zachęcają do zwykłego KŁUSOWNICTWA.
Na połów ryb i innych morskich stworzeń potrzebne jest zezwolenie.
mums71
Croentuzjasta
Posty: 135
Dołączył(a): 25.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mums71 » 25.02.2018 11:58

Na inne metody typu boczny mozna powalczyc o duza rybe wazne by zalozyc duzy haczyk i dyza przynete. Uwaga czesto mozecie zaczepic o dno.
Z lodzi lowilem na wlasne ryzyko nikt mnie nie skontrolowal spining marnie za to zwykly ciezarek i kotwiczka moga przynies fajny efekt musi byc gleboko i kamieniscie dno.
Jesli macie jakies pytania chetnie sie wymienie z Wami doswiadczeniem.
Moje miejscowosci to Srima, Brodarica, Kastela, Stanici...
Pozdrawiam[/quote]



A jaki fajny efekt przyniosły Tobie kolego te metody?Oczywiście pozwolenie jest potrzebne wszędzie,inna sprawa że jego cena jest chyba najwyższa na świecie...
snoopy
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 24.02.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) snoopy » 25.02.2018 15:04

Bidon napisał(a):
snoopy napisał(a):Chetnie pomoge i sam sie czegos naucze od Was... Bylem w Chorwacji juz 7 razy wedke mialem od 2 wypadu. Krotko moja przygode moge opisac tak:
Wedka tania za okolo 100zl z mocna zylka ok 0,3 najwazniejsze pamietac by ja przemyc w domu slodka woda.
Pozwolenia nigdy nie kupilem bo tak jak juz ktos pisal lowienie z brzegu w miejscu oddalonym od turystow i portu jest dozwolone i nikt sie do Was nie doczepi. Jesli lowicie na plazy czy w porcie to tylko w godzinach gdy nikomu nie przeszkadzacie poniewaz ktos moze Wam zadzwonic i przyslac policje...

Dzięki za dobre rady, które zachęcają do zwykłego KŁUSOWNICTWA.
Na połów ryb i innych morskich stworzeń potrzebne jest zezwolenie.


Ojej strasznie widze Cie to oburzylo co napisalem ale prawda jest tylko jedna z brzegu pozwolenia nie potrzeba w Chorwacji!! Wiele osob wczesniej rowniez tak pisalo jak ja a do tego wszystkie stragany, budki itd oraz ludzie tam zyjacy rowniez namawiaja do klusownictwa poprzez sprzedawanie dziecia zabawek typu podbieraki oraz zestw y na steropianie? Jesli tak twierdzisz to co za roznica dla ryby ktora zlowi dziecko o wymiarze 5-10 cm rozni sie od tej zlowionej przez doroslego? Nie wariujmy to nie Polska ludzie wyluzujcie te wasze spiete poslady...
snoopy
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 24.02.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) snoopy » 25.02.2018 15:12

mums71 napisał(a):Na inne metody typu boczny mozna powalczyc o duza rybe wazne by zalozyc duzy haczyk i dyza przynete. Uwaga czesto mozecie zaczepic o dno.
Z lodzi lowilem na wlasne ryzyko nikt mnie nie skontrolowal spining marnie za to zwykly ciezarek i kotwiczka moga przynies fajny efekt musi byc gleboko i kamieniscie dno.
Jesli macie jakies pytania chetnie sie wymienie z Wami doswiadczeniem.
Moje miejscowosci to Srima, Brodarica, Kastela, Stanici...
Pozdrawiam




A jaki fajny efekt przyniosły Tobie kolego te metody?Oczywiście pozwolenie jest potrzebne wszędzie,inna sprawa że jego cena jest chyba najwyższa na świecie...[/quote]

Witam, efekty lowienia na dalsza odleglosc mowie tutaj ogolnie obojetnie jaka metoda by to nie byla (widzialem goscia z pva nawet) przynosi efekt w postaci wiekszej ryby. Trzeba pamietac tylko by przyneta byla mocno zamocowana bo male ryby szybko to wyszkubia zanim przyjdzie wieksza... A co do pozwolenia to niech sobie kazdy robi jak uwaza, ja uwazam ze z brzegu pozwolenia nie potrzeba wielokrotnie pytalem ludzi i osoby tam zyjace...
Pozdrawiam
dareksi
Croentuzjasta
Posty: 120
Dołączył(a): 16.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) dareksi » 25.02.2018 18:24

snoopy napisał(a):Ojej strasznie widze Cie to oburzylo co napisalem ale prawda jest tylko jedna z brzegu pozwolenia nie potrzeba w Chorwacji!! Wiele osob wczesniej rowniez tak pisalo jak ja a do tego wszystkie stragany, budki itd oraz ludzie tam zyjacy rowniez namawiaja do klusownictwa poprzez sprzedawanie dziecia zabawek typu podbieraki oraz zestw y na steropianie? Jesli tak twierdzisz to co za roznica dla ryby ktora zlowi dziecko o wymiarze 5-10 cm rozni sie od tej zlowionej przez doroslego? Nie wariujmy to nie Polska ludzie wyluzujcie te wasze spiete poslady...

Zgadzam się że prawda jest tylko jedna, ta obowiązująca, zamieszczona na stronie chorwackiego ministerstwa.
http://mps.hr/ribarstvo/default.aspx?id=21

"Za obavljanje rekreacijskog i športskog ribolova u ribolovnom moru Republike Hrvatske potrebna je dozvola, bez obzira obavlja li se sa obale ili iz brodice"
Aby prowadzić połowy rekreacyjne i sportowe na morzu Republiki Chorwacji, wymagane jest zezwolenie, niezależnie od tego, czy odbywa się ono z brzegu, czy z łodzi.

"Iznimno, bez dozvole rekreacijski ribolov mogu obavljati osobe mlađe od 14 godina..."
W wyjątkowych przypadkach, bez zezwolenia, połowy rekreacyjne mogą być wykonywane przez osoby poniżej 14 roku życia...

Nie oceniam twojej postawy ale postaraj się nie wprowadzać innych w błąd, mogący skutkować poważnymi karami finansowymi. Jeżeli ktoś decyduje się na łowienie bez zezwolenia, to przynajmniej powinien wiedzieć na co się naraża.
Bidon
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 21.11.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bidon » 26.02.2018 20:04

snoopy napisał(a):
mums71 napisał(a):

A jaki fajny efekt przyniosły Tobie kolego te metody?Oczywiście pozwolenie jest potrzebne wszędzie,inna sprawa że jego cena jest chyba najwyższa na świecie...



Nie wiem czy takie najdroższe. W tym sezonie roczne pozwolenie kosztuje 500kn.
dareksi
Croentuzjasta
Posty: 120
Dołączył(a): 16.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) dareksi » 26.02.2018 23:22

Bidon napisał(a):
snoopy napisał(a):
mums71 napisał(a):

A jaki fajny efekt przyniosły Tobie kolego te metody?Oczywiście pozwolenie jest potrzebne wszędzie,inna sprawa że jego cena jest chyba najwyższa na świecie...



Nie wiem czy takie najdroższe. W tym sezonie roczne pozwolenie kosztuje 500kn.

Tyle że roczne zezwolenia można kupić tylko do 1 marca, po tej dacie zostają wyłącznie 1, 3 lub 7 dniowe (7 dniowe - 300kn). Jeśli ktoś zechce i zdąży, to można je w tym terminie (do 1 marca) nabyć na stronie http://ribarstvo.mps.hr/default.aspx?id=4010
Bidon
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 21.11.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bidon » 27.02.2018 01:26

dareksi napisał(a):
Bidon napisał(a):
snoopy napisał(a):
mums71 napisał(a):


Tyle że roczne zezwolenia można kupić tylko do 1 marca, po tej dacie zostają wyłącznie 1, 3 lub 7 dniowe (7 dniowe - 300kn). Jeśli ktoś zechce i zdąży, to można je w tym terminie (do 1 marca) nabyć na stronie http://ribarstvo.mps.hr/default.aspx?id=4010


Do 1 marca jeszcze sporo czasu, kupno pozwolenia rekreacyjnego zajmuje jakieś dwie minuty.
Trochę trudniej w tym roku kupić pozwolenie sportowe, ale mi już się udało.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone