Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Lanzarote

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005
Lanzarote

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 02.11.2011 16:20

Wróciłem, więc się dzielę.

Lanzarote to wulkaniczna wyspa.

Około 280 lat temu wybuchło tam ponad dwieście wulkanów, które przykryły znaczną część obszaru lawą. I tak oto ta biedna wyspa, na której woda od zawsze była towarem deficytowym, została zamieniona w obszar niemożliwy do zamieszkania.

Obrazek

Coś tam jednak można sobie wypatrzyć …

Park Narodowy Timanfaya
Nie rośnie tu nic, a wszelkie atrakcje związane są z buzującymi pod powierzchnią pokładami lawy. W swoistym centrum nauki (3 pokazy + restauracja + sklep z pamiątkami) można zobaczyć to:

1. pan wykopuje z ziemi szuflę kamyków - takiego żużlu magmowego - i potem sypie zainteresowanym na rękę i wszyscy są poparzeni

Obrazek

Obrazek

2. pan wrzuca do dziury w ziemi suche chaszcze - te tlą się, leci dym i pojawia się ogień ... uff, jak gorąco

Obrazek


Obrazek

3. najbardziej spektakularny jest pokaz z wodą wlewaną do dziur w ziemi - para buch, koła w ruch

Obrazek

Obrazek

A i to jest ciekawe - restauracja sobie grilluje potrawy na kratce zawieszonej nad wulkaniczną dziurą!

Obrazek

Krajobraz jest dość monotonny.

Obrazek

Żużel jest czarny lub czerwony - zależnie od zawartości żelaza.

Obrazek

Poza terenem parku narodowego plantatorzy uprawiają winorośl. Rośnie ona dzięki metodzie zakopywania roślin w żużlu wulkanicznym, który nad ranem absorbuje wodę zawartą w powietrzu i oddaje korzeniom w ciągu dnia.

Zdjęcie z regionu upraw La Geria
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Krater w miejscowości El Golfo - ot taka atrakcja, że niby krater sięga oceanu, woda się cofa i napełnia jeziorko, które jest całe zielone. Od glonów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jameos del Agua - a i to ciekawe!
Lawa, penetrując zalewany teren, zastyga po bokach i od góry, czyli od zewnątrz. Powoduje to, że w środku strumienia powstaje pusta przestrzeń, taki tunel się robi. I na Lanzarote też są setki takich tuneli, w tym najdłuższy na świecie - Jameos del Agua, który ciągnie się7 kilometrów lądem i wnika na kilometr do oceanu.

Ciekawostką jest sam tunel, który został przystosowany do zwiedzania i mieści w sobie liczne sklepy, bary, restauracje, dyskotekę, basen, salę koncertową. Ale ciekawsze jest to, że wpadająca do oceanu lawa dotarła aż na jego samo dno i powróciła do góry pociągając za sobą to, co na tym dnie spotkała. Między innymi małe białe niewidome raczki, które żyją zwykle na głębokości około 2 kilometrów pod wodą, a od około 300 lat również w jaskini Jameos!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.11.2011 16:27

Kanarki! Zawsze miło powspominać. :D

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 02.11.2011 16:32

Franz napisał(a):Kanarki!


Na ten sygnał uciekaliśmy z autobusu lub tramwaju :roll:
Teraz też taki odruch miałem :lol:


Ale ... zostanę ;)

Mam miesięczny :D
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 02.11.2011 16:42

Ale ... zostanę


ale to już koniec :(
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 02.11.2011 16:55

Krystof napisał(a):
Ale ... zostanę


ale to już koniec :(

No to co?

Zimno się zrobiło. Przy grillu sobie posiedzę ... :D
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 02.11.2011 17:00

tam się, kurka siwa, nigdy zimno nie robi - średnia roczna 23 stopnie :evil:

nie potrzebują ani kalafiorów, ani klimy ... dziady ponure

za to lasu nie mają

i dobrze im tak

kraina wiecznej wiosny
kamil1929
Cromaniak
Posty: 826
Dołączył(a): 27.09.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kamil1929 » 02.11.2011 17:04

Koniec juz :?:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 02.11.2011 19:08

Krystof napisał(a):tam się, kurka siwa, nigdy zimno nie robi - średnia roczna 23 stopnie :evil:


Chyba by się mojej małżonce spodobało ... :)

Mi - mniej :/

Krystof napisał(a):za to lasu nie mają


Pewnie wycieli.

Gospodarka planowa i takie tam ... U nas też tak było. No, podobnie ...

Lan ... cóś tam.

Brzmi jak nazwa lokalnej sieci komputerowej :D
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 02.11.2011 19:09

Krystof napisał(a):
Ale ... zostanę


ale to już koniec :(

Hmmm... no to ja się cofnę i obejrzę jeszcze raz, bo miejsce i fotki ciekawe ! 8)

Pozdrawiam.
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 03.11.2011 01:07

Krystof, jak to było? Urlop na Lanzarote i przy okazji Fuerta czy odwrotnie?
Czy...tak jak ja- i to i to... :)

Opisz coś więcej, kiedy i jak przelot, kwaterunek , sami czy z biura itd.
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 03.11.2011 10:47

Fatamorgana napisał(a):Krystof, jak to było? Urlop na Lanzarote i przy okazji Fuerta czy odwrotnie? Czy...tak jak ja- i to i to... :)
Opisz coś więcej, kiedy i jak przelot, kwaterunek , sami czy z biura itd.


wiesz ... no jestem taki wstrzemięźliwy, bo wyjazd - jak na mnie - był bardzo nietypowy - po prostu zaprosiła mnie tam moje firma na szkolenie

wszystko więc było zorganizowane przez biuro podróży - hotel all, przelot, wycieczka

- mieszkaliśmy obok Morro Jable/ Jandia (5 km brzegiem oceanu od Morro na północ) na Fuercie
- Lanzarote to była jednodniowa, zorganizowana wycieczka - autobus do portu + prom + autobus po wyspie (w tym obiad w regionalnej knajpie w górskiej wiosce, wizyta w winiarni, punkt widokowy, wulkan, grota z raczkami, zatoka z zielonym jeziorkiem)

Niestety, miałem tam za mało czasu (i ochoty), by zorganizować coś wiecej samodzielnie.
Jeden dzień zajęła mi piesza penetracja pobliskich plaż i Morro Jable, kolejny (7 godzin) wycieczka na Pico de La Zarza, kolejny Lanzarote.

I tak ten czas minął ... :roll:
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 04.11.2011 01:49

To wiesz co? Ja zaczekam na ten Pico de la Zarza.
Który to i gdzie on no i jaki wysoki?
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 04.11.2011 09:44

Fatamorgana napisał(a):To wiesz co? Ja zaczekam na ten Pico de la Zarza.
Który to i gdzie on no i jaki wysoki?


:arrow: https://www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t=34874&start=15

:roll:

Powrót do Hiszpania - España


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone