Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ksiażki, filmy, przewodniki, inne poruszające temat Bałkanów

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 11.11.2009 21:18

"Albania" Tadeusz Czekalski - czytałem i fajnie pokazuje burzliwą i ciekawą historię tego mało znanego kraju. Kupione w empiku 33zł, z serii "Historia Państw w XX wieku" z krajów bałkańskich dostępna jeszcze Jugosławia - nie mam nie było w empiku.
"Wojna na Bałkanach 1940-1945" Piekałkiewicz - nie przeczytałem jeszcze (pożyczona), ale wydanie b.ładne bogate w zdjęcia i dokumenty.

Pozdrawiam
iamam
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 210
Dołączył(a): 26.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) iamam » 12.11.2009 10:11

piter83pl napisał(a):"Albania" Tadeusz Czekalski

Dodane.
piter83pl napisał(a):z serii "Historia Państw w XX wieku" z krajów bałkańskich dostępna jeszcze Jugosławia - nie mam nie było w empiku.

Uzupełnione i dodane.
Wszystkie pozycje z tej serii na stronce wydawnictwa Trio -> Z menu po lewej 'Historia powszechna' i dalej 'Historia państw świata w XX wieku' (ze względu na budowę strony nie udało mi się wkleić bezpośredniego linku)

piter83pl napisał(a):"Wojna na Bałkanach 1940-1945" Piekałkiewicz

Dodane.


Nie jestem pewien co do kategorii na jakie rozdzieliłem proponowane pozycje... Ma ktoś jakąś koncepcję na uporządkowanie tego?
Ostatnio edytowano 12.11.2009 10:23 przez iamam, łącznie edytowano 2 razy
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 12.11.2009 10:21

Wydaje mi się że fajnie to podzieliłeś - jest jasno i przejrzyście. Ciekawe ilu książek nam jeszcze brakuje : )
P.S Właśnie przyszły mi książki - z pogranicza. Brakuje niestety Sarajewskiej sevdalinki :( ... ale zamówienie złożone 9.11 późnym wieczorem a dziś przesyłka :) super serwis - jestem pod wrażeniem. Na Wielki post w... ciągle czekam...
Pozdrawiam
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 14.11.2009 21:46

"Fado" Stasiuk Andrzej - zbiór esejów m.in z Albanii, ale też innych krajów - 25.00PLN
"Kraj gdzie nigdy się nie umiera" Vorpsi Ornela - również o Albanii 23.30PLN
"Jadąc do Babadag" Stasiuk Andrzej - podobny zbiór esejów co pierwsza pozycja - 25.00PLN
"Krótki podręcznik przekraczania granic" Kapllani Gazmend - o emigracji Albańskiej - 25.00 PLN
Zamówiłem na wysylkowa.pl - do tego jeszcze "Oni nie skrzywdziliby nawet muchy"... razem wyszło ok. 130zł z przesyłką kurierską (ok 7 zł).
Zastanawiam się czy warto też szukać pozycji anglojęzycznych - bo np. w Mostarze widziałem pozycję "365 days in concentration camp" - czy coś w tym rodzaju i wydaje mi się że te propozycje mogą również fajnie uzupełnić księgozbiór dla władających angielskim.
Przeczytałem "Ślad smoczej łapy" jednym tchem i powiem tyle... niesamowita książka.
Kolejna propozycja to "Koczownicy" Nenad Velickovic - dostępna w wydawnictwie Czarne http://www.czarne.com.pl/?a=216
a także "Podroż na Alaskę" Bora Cosic - z tego co pamiętam czytali tą książkę chyba w PR III.
Pozdrawiam
Pozdrawiam
iamam
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 210
Dołączył(a): 26.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) iamam » 16.11.2009 11:15

Dodałem: "Fado", "Kraj gdzie nigdy się nie umiera", "Jadąc do Babadag", "Krótki podręcznik przekraczania granic", "Koczownicy", "Podroż na Alaskę"

Nie mogę znaleźć: "365 days in concentration camp"

Od siebie dorzucam:
Nie strzelajcie do nocnego ptaka (Ryszard Bilski)
Obrazek
Informacje: merlin.pl

Natrafiłem na informację, że to zwyczajnie pierwsze wydanie książki "Kocioł Bałkański" ale nie udało mi się tego jednoznacznie potwierdzić dlatego dorzucam.


Dodatkowo leciwy przewodnik, który za 1,90zł znalazłem na allegro:
Przewodnik po Jugosławii (Branko Ćirlić)
Obrazek
Zastanawiałem się czy w kategorii historia go nie umieścić :)

Dzisiaj dokupiłem za 4zł równie historyczny przewodnik:
Jugosławia (Maria Krukowska)
Obrazek
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 16.11.2009 13:21

Parę lat temu kupiłem ten przewodnik Ćirlicia ale gdzie on teraz jest po przeprowadzce?
Bilski jest strasznie trudny do dostania:/ Mi udało się tylko "Wielki post...". Tak jest sugerujesz - "Nie strzelajcie jest ..." jest starszym wydaniem pozycji "Kocioł bałkański".
Tutaj kopiuję to co znalazłem na Goldenline:

1. Judah Tim "The Serbs. History, Myth & the Destruction of Yugoslavia" Yale University Press 1997

2. Posen Barry R. "The War for Kosovo: Serbia's Political-Military Strategy" The MIT Press 2000

3. Judah Tim "Kosovo. War and Revenge" Yale University Press 2000
4. Bellamy Alex J. "Kosovo and International Society" PALGRAVE MACMILLAN 2002

5. Cohen Lenard "Serpent in the Bosom. The Rise and Fall of Slobodan Milosevic" Westview Press 2001

6. International Centre Against Censorship "Forging War. The Media in Serbia, Croatia and Bosnia-Hercegovina" The Bath Press, Avon 1994

7. Dragnich Alex N. "Serbs and Croats. The Struggle in
Yugoslavia" Harcourt Brace Jovanovich 1992

8. Mojzes Paul "Religion and The War in Bosnia" American Academy of Religion 1998

9. Mahmutcehajic Rusmir "The Denial of Bosnia" The Pennsylvania State University Press 2000

10. Rogel Carole "The Breakup of Yugoslavia and The War in Bosnia" Greenwood Press 1998

11. Helsinki Watch "War Crimes in Bosnia-Hercegovina" Human Rights Watch 1992

12. Herman Edward S. "Degraded Capability: The Media and Kosovo Crisis" Pluto Press 2000

13. Taylor Scott "Diary of an uncivil war" Esprit de Corps Books 2002

14. Johnstone Diana "Fools' Crusade" Monthly Review Press 2002

Pozdrawiam i chylę czoła przed Tobą iamam! Za jakiś czas możemy mieć fajny zbiór książek związanych z regionem.
iamam
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 210
Dołączył(a): 26.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) iamam » 16.11.2009 14:49

piter83pl napisał(a):Tutaj kopiuję to co znalazłem na Goldenline:


Dodałem jako obcojęzyczne ale już nie tak szczegółowo jak polskie.
W skrypcie przewidziałem możliwość dzielenia pozycji w/g krajów pochodzenia książek i dodawania linków z dodatkowymi informacjami ale nie podejmę się szukania tych danych :) . Pozdrawiam.
iamam
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 210
Dołączył(a): 26.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) iamam » 16.11.2009 15:09

Zastanawiam się na ile Jak pułkownik z porucznikiem R.Bilskiego i T.Bąka porusza kwestie Bałkanów. Jak poczta dostarczy to się dowiem i może dorzucę... chyba, że wcześniej ktoś doradzi.

W opisie dość wyraźnie jest zaznaczone odniesienie do Bałkanów ale poczekam na przesyłkę lub opinie.

Z opisu: "Okresu jakże tragicznego dla Iraku ze względu na krwawy dramat ale i dla Bałkanów ze względu na nie rozwiązane od dziesięcioleci problemy."
iamam
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 210
Dołączył(a): 26.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) iamam » 17.11.2009 12:55

Grzebiąc po internetowych antykwariatach trafiłem na dwie pozycje:

Powrót z Honorem - Sześć dni i nocy ucieczki przed śmiercią w rozdartej wojną Bośni (Scott O'Grady, Jeff Coplon)
Obrazek
Informacje: www.magnum.it.pl

Cisza jest dźwiękiem. Podróż do Bośni (Juli Zeh)
Obrazek
Informacje: www.ksiazkadlaciebie.pl
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 17.11.2009 13:35

Cisza jest dźwiękiem. Podróż do Bośni (Juli Zeh)

Witam!

Dostałem kiedyś tę książkę, niestety nie podabała mi się.
Może dlatego, że mało konkretów?

Pozdrawiam
Interseal M.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 17.11.2009 13:40

iamam napisał(a): Nie strzelajcie do nocnego ptaka (Ryszard Bilski)
Obrazek
Informacje: merlin.pl

Natrafiłem na informację, że to zwyczajnie pierwsze wydanie książki "Kocioł Bałkański" ale nie udało mi się tego jednoznacznie potwierdzić dlatego dorzucam.


Hmmm... to była moja pierwsza upolowana książka o tej tematyce. Nigdzie nie mogłem jej dostać. napisałem do wydawcy i przesłali mi jakiś wygnieciony egzemplarz... Teraz proszę - w Merlinie do kupienia.

Także nie mogę potwierdzić czy to pierwsze wydanie "Kotła Bałkańskiego" jednakżę ksiązka do tego stopnia zbieżna z "Niestrzelajcie....", iż nie przeczytawszy oddałem do Książnicy.

Interseal M.
iamam
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 210
Dołączył(a): 26.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) iamam » 17.11.2009 15:24

Interseal napisał(a):Teraz proszę - w Merlinie do kupienia.

Niestety nie... Towar niedostępny. W merlinie ostał się tylko opis tej książki.
iamam
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 210
Dołączył(a): 26.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) iamam » 18.11.2009 09:01

Po opisie wnoszę, że pozycja może być godna zainteresowania (po 'pierwszym' wrócę do tej książki - bez problemu dostępna na allegro):

Bałkany - terror kultury (Ivan Čolović)
Obrazek
Informacje: ksiazki.wp.pl
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 18.11.2009 09:16

Bałkany - terror kultury (Ivan Čolović) (Wydawnictwo Czarne)

Wejdź na stronę wydawnictwa : http://www.czarne.com.pl/ (Książki z serii "Sulina")

Znajdziesz tam kilkanaście pozycji dotyczących Bałakanów.

Ja czytałem "Podróż na Alaskę" - autor Bora Ćosić. Dobra książka.

Pozdarwiam
Interseal M.
iamam
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 210
Dołączył(a): 26.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) iamam » 18.11.2009 09:22

Interseal napisał(a):Wejdź na stronę wydawnictwa : http://www.czarne.com.pl/


Właśnie przeglądam... :)

Bałkany wyobrażone (Maria Todorova)
Obrazek
Informacje: ksiazki.wp.pl www.puls-swiata.pl
Do kupienia: www.czarne.com.pl


"Podróż na Alaskę" już dodana przez piter83pl jeśli się nie mylę ale dzięki za opinię... dodam do listy planowanych zakupów :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka



cron
Ksiażki, filmy, przewodniki, inne poruszające temat Bałkanów - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone