Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Krytyczne zapiski z pielgrzymki na Lefkadę

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Darkos
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1480
Dołączył(a): 17.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darkos » 02.10.2016 11:02

-

Buber znowu nadaje !!!

i to o LEFKADZIE :D :D :D

śledzę i ja . . .

zaczynam drugi rządek
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 02.10.2016 11:11

...
Obrazek

Obrazek


Serbowie.
Spotkałem tylko miłych ludzi.

Na granicy znudzony policjant, w wieku pewnie przedemerytalnym, z uśmiechem wypytał nas o wszystko. A jak się dowiedział, że w drodze do Grecji, zatrzymujemy się w Belgradzie, zwyczajnie się ucieszył.

Stacja benzynowa na autostradzie, chcę kupić dzieciom jakieś słodycze na drogę i wymienić pieniądze. Ekspedientka służbowo zwraca się do mnie: Dobar dan, Kako ste ? Na moje: Ech ...nekako ide, wybucha śmiechem i radzi mi, żebym u nich wymienił jak najmniej kasy, bo mają najgorszy kurs dinara na świecie :wink:.

Nasza gospodyni w Belgradzie, która gdy przyjechaliśmy, wybiegła na ulicę, kierowała ruchem, była na każde zawołanie, a następnego dnia przyniosła nam do pokoju śniadanie i przepyszne kanapki na drogę.

Sympatyczni i profesjonalni kelnerzy w Botique i w Smokvicy, miła recepcjonistka w Muzeum Wojny , uśmiechnięci kasjerzy na autostradzie itd...
Sami pogodni ludzie. I chyba potrafią się świetnie bawić.

Mieszkaliśmy tuż przy słynnej ulicy Skadarskiej, dawnej siedzibie belgradzkiej bohemy.
Wieczorem ta senna uliczka, odżywa w niesamowity sposób. Tych kilkanaście restauracji, w których nazwie, nie wiem czemu, najczęściej powtarza się słowo kapelusz (szeszir) , jest wypełnionych po brzegi.
Do niektórych stoją kolejki.
Przy stołach siedzą obok siebie ludzie, w różnych grupach wiekowych.
Widać, że są zadowoleni, dobrze się czują i bawią.
Dodatkowo, w każdej z tych knajp, między stołami porusza się zespół muzyczny, takich ichnich mariachich, dbając o nastrój klientów.
Świetna atmosfera :hut: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 02.10.2016 11:15

Welcome ajdadi zwiodłeś mnie na pokuszenie tą Lefkadą :wink: .
Cześć Darek ... coś za dużo tych lefkadzkich wątków, nie ??
Darkos
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1480
Dołączył(a): 17.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darkos » 02.10.2016 11:24

Buber napisał(a):Welcome ajdadi zwiodłeś mnie na pokuszenie tą Lefkadą :wink: .
Cześć Darek ... coś za dużo tych lefkadzkich wątków, nie ??


Ja byłem na Lefce 2 razy (2013 i 2015), ale po relacjach ajdadiego i Michała darowałem sobie opis.

Lefkadę uważam za "Naj" z tych miejsc gdzie byłem - Ona mi najbardziej odpowiada - widoki i puchy na plaży.

Ale Ty masz inny sposób opisywania no i co roku pojawiają się jakieś zmiany - teraz m.in. trzęsienie.

Uważam, że o Lefce nigdy dosyć :D :lol: :wink:
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 02.10.2016 11:30

Widzę, że będzie na co popatrzeć 8O zostaję :mrgreen:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 02.10.2016 11:35

Cześć Wojtku.
Czytam z zainteresowaniem o Twoich mieszanych uczuciach co do Belgradu, bo stolica Serbii jest wysoko na naszej liście najbliższych destynacji. Ogólny chaos, komunikacyjny koszmarek - to raczej nie zachęca. Ale już zdjęcia z wieczornego biesiadowania - bardzo, bardzo klimatyczne. I to, co piszesz o Serbach, też nastraja optymistycznie :)

Pozdrawiam :papa:
boorne
Podróżnik
Posty: 21
Dołączył(a): 01.12.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boorne » 02.10.2016 12:04

Witam :)
Będę z Twoją relację do końca i jeden dzień dłużej ;) W przyszłym roku w sierpniu jedziemy na Lefkadę :) Chłonę wszystkie wiadomości jak gąbka ;)
Pozdrawiam autora i wszystkich czytających :)
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 02.10.2016 12:15

Witam
Lefkada ciągle w planie ,
ciekawy jestem jak wygląda sytuacja po trzęsieniach ,
na przyszły rok jeszcze nic nie zaplanowałem więc kto wie :?: :roll:
pozdrawiam Krzysiek :wink:
elka21
Mistrz Europy UEFA
Posty: 9102
Dołączył(a): 20.08.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) elka21 » 02.10.2016 12:40

Witam.
Miło jest popatrzeć na ładne zdjęcia, i na miejsca, w których jeszcze się nie było.
Masz kolejną stałą czytelniczkę :wink:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 02.10.2016 13:07

Darkos napisał(a):Ja byłem na Lefce 2 razy (2013 i 2015), ale po relacjach ajdadiego i Michała darowałem sobie opis.
Lefkadę uważam za "Naj" z tych miejsc gdzie byłem - Ona mi najbardziej odpowiada - widoki i puchy na plaży.
Ale Ty masz inny sposób opisywania no i co roku pojawiają się jakieś zmiany - teraz m.in. trzęsienie.
Uważam, że o Lefce nigdy dosyć :D :lol: :wink:

Nie wiedziałem, że jesteś weteranem ... trochę się obawiam jak zrecenzujesz moje spojrzenie :wink: .
Oczywiście żart - też uważam, że Lefka jest cudowna.


słoma79 napisał(a):Widzę, że będzie na co popatrzeć 8O zostaję :mrgreen:

Mam nadzieję, na razie to tak tylko "reportersko", potem będą lepsze widoki.


maslinka napisał(a):...Ogólny chaos, komunikacyjny koszmarek - to raczej nie zachęca. Ale już zdjęcia z wieczornego biesiadowania - bardzo, bardzo klimatyczne. I to, co piszesz o Serbach, też nastraja optymistycznie :)
Pozdrawiam :papa:

Cześć Agnieszka :D
To raczej taka widokówka z Belgradu, z jednodniowego pobytu, więc proszę Cię, nie bierz tego, za wzorzec.
Niemniej jednak, ogólnie takie mam odczucia. Zdecydowanie najbardziej podobał się ten wieczorny Belgrad.
Pewnie wybierzemy się tam jeszcze, ale nie na zwiedzanie, tylko raczej na taki cruising po dobrych knajpkach.


boorne napisał(a):Witam :)
Będę z Twoją relację do końca i jeden dzień dłużej ;) W przyszłym roku w sierpniu jedziemy na Lefkadę :) Chłonę wszystkie wiadomości jak gąbka ;)

Hej witam
Obawiam się tylko, że będzie tu mało praktycznych tematów, w razie czego zapraszam na maila.


lotnikwsk napisał(a):Lefkada ciągle w planie.
ciekawy jestem jak wygląda sytuacja po trzęsieniach ,

Cześć.
Gdy byłem, dojazd do Egremi i Gialos był niemożliwy, ktoś pisał, ze później mieszkańcy własnymi siłami coś posprzątali, ale szczegółów nie znam.


elka21 napisał(a):...
Masz kolejną stałą czytelniczkę :wink:

Dzięki, bardzo mi miło :D .
Ostatnio edytowano 03.10.2016 07:01 przez Buber, łącznie edytowano 1 raz
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10889
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 02.10.2016 13:18

pierwsze zdjęcia powala, kwintesencja Lefkady mz;
odwiedziny tej wyspy, gdzieś tam są w planach na 202.. r., dlatego wszystko co po drodze i na wyspie pochłaniam i czekam na wyjaśnienie tytułu "Krytyczne..."
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 02.10.2016 13:21

No i kolejna relacja, kolejne wakacyjne podróże za nami.
Szkoda lata :?
Choć jest i dobra strona, relacje oraz plany na przyszłe lato... :wink:

Pozdrawiam Wojtku i siadam wygodnie. :D
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 02.10.2016 13:30

...

Obrazek

Macedonia przywitała nas tak sobie.
Gburowaty pogranicznik, rodem z komuny, nie za wiele robiący sobie z kolejki samochodów.
Znudzeni goście na bramkach autostradowych, pobierający opłatę za wjazd na autostradę, która zaraz za bramkami, przestaje być autostradą.
Zafrasowane sprawami, na pewno olbrzymiej wagi, tylko nie robotą, towarzystwo na stacji benzynowej.
Totalnie opustoszałe centrum handlowe ... i gdzie tu kasę wymienić :wink: .
A na dodatek deszcz …

Obrazek

Obrazek


Wreszcie Skopje … szerokie aleje, niewielki ruch, dużo zieleni i rzeźby … wszędzie ... małe, ale w większości raczej takie większe.
Pierwsze wrażenie - zupełnie inaczej jak w Belgradzie.
Po rozlokowaniu się jedziemy taksówką do centrum (uwaga - taksówkarze tną tam turystów fachowo).
Na szczęście w międzyczasie pojawiło się słońce.
Rzut oka na centrum Matki Teresy


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ustawka z rzeźbami...


Obrazek

Obrazek

Obrazek

...i podążamy na plac Macedonia.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 02.10.2016 13:40

...
Obrazek

Szok … wszystko przypomina olbrzymią dekoracje teatralną, choć trochę kiczowatą.
Ale jest na bogato, z wykopem, kolorowo.
Tutejsze rzeźby są ogromne, wielkości kilkupiętrowych budynków.
Wszystko ok. choć … autentyzmu w tym nie ma.
Jest to pewnie wyraz poszukiwania, przez "młody" naród tożsamości kulturowej i historycznej.
Niestety trochę przesadny i na pewno drogi.
Nie każdemu się to podoba - słynny łuk triumfalny jest wypacykowany na maxa, a i lwom, przy fontannie Zwycięzcy na koniu coś kapie spod ogona i nie jest to woda ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 02.10.2016 14:09 przez Buber, łącznie edytowano 1 raz
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 02.10.2016 13:47

...
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Prawdziwe Skopje jest na drugim brzegu Vardaru w Czarsziji.
Po przejściu przez Kamienny Most jeszcze ciąg dalszy rzeźb, ale zaraz potem wkraczamy na teren bazaru .
Jest już niedzielny wieczór, wszystko pozamykane, ale i tak jest tu pełno uroku.
Nad wszystkim góruje minaret i stara twierdza, a gdzieś w tej okolicy są poukrywane prawdziwe zabytki,

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Krytyczne zapiski z pielgrzymki na Lefkadę - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone