Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bałkańska pętla

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006
Re: Bałkańska pętla 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 10.02.2013 22:15

Spędziłam niedzielny wieczór włócząc się za Wami :) Jeśli czuliście na swoich plecach czyiś wzrok, to to byłam ja :D Wspaniale było zobaczyć znane miejsca Waszymi oczami, a będąc w tych nieznanych zaszczepić sobie chęć zobaczenia ich na własne oczy :)
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Bałkańska pętla 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 10.02.2013 22:23

O, Anakin. To już niemal wataha... ;)

Nie no, Metajna ma parę zalet. Położenie nad takim ładnym jeziorem na przykład... :lol: ;)

Aldonka napisał(a):Spędziłam niedzielny wieczór włócząc się za Wami :)


Niezmiernie mi miło, Aldonko! :)

Jak tam? Nadal zamierzasz dopuścić się w tym roku zdrady? ;)
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Bałkańska pętla 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 10.02.2013 22:25

Trochę żal było opuszczać okolice Splitu akurat 5 sierpnia w Dniu Zwycięstwa i Dumy Państwowej. W okolicy sporo się działo. Uroczyste ceremonie, parady, festyny... Na szczęście święto narodowe nie przeszło bez echa nawet w prowincjonalnym Mandre. Po rozpakowaniu się asfaltową drogą wzdłuż wybrzeża ruszamy do centrum.
Obrazek

Pod kościołem odbywa się festyn. Kapela, śpiewy, sporo tubylców i turystów, łopoczące flagi. Coś na ząb też się znajdzie, oczywiście miejscowego. U nas grochówka i bigos, tam mule…
Obrazek

…i miejscowe sery.
Obrazek

Obrazek

Jest dobrze! - zdaje się mówić energiczny kucharz.
Obrazek

Fantastyczne jest to smakowanie podobieństw oraz różnic. Jako Słowianie mamy sporo wspólnego, to oczywiste. Ale kulturowych, krajobrazowych i kulinarnych różnic też jest sporo.

Dzień kończymy na tarasie, sącząc drinki, słuchając dobiegających z daleka pieśni oraz obserwując pokaz sztucznych ogni. Plany? Jakie plany. Wstajemy wcześnie? Nie. Jedziemy gdzieś? Nie. Dobrze. Można przestać liczyć piwa (los kierowcy...). Cichutko szumi Jadran. Gwiazdy i gorąca noc. Jutro? Tylko upał, zaschnięta sól na skórze i słońce.
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006
Re: Bałkańska pętla 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 10.02.2013 22:42

Krzychooo napisał(a):Jak tam? Nadal zamierzasz dopuścić się w tym roku zdrady? ;)

:) Nadal, Hvar ciągle w planach, ale.....chyba na tydzień skoczymy do Borje. No chyba, że Hvar nas zaczaruje (co jest wielce prawdopodobne) i zmienimy plany :) Już nie mogę się doczekać.
Iwona75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1288
Dołączył(a): 15.02.2012
Re: Bałkańska pętla 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iwona75 » 13.02.2013 09:35

Zaniedbałam nieco czytanie tej relacji, ale właśnie nadrobiłam zaległości.

To jedno z tych "czytadeł" do których lubię wracać. I jeszcze nie jeden raz pewnie wrócę.

Pozdrawiam :papa:
martos
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 152
Dołączył(a): 05.06.2012
Re: Bałkańska pętla 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) martos » 13.02.2013 12:38

Ja także dobrnęłam do końca, od 1 do 82 strony :) I w związku z tym mam pytanie odnośnie plaż, które według Ciebie są ładniejsze, bardziej dzikie - Peljesac czy Hvar? :)
jacusek
Croentuzjasta
Posty: 181
Dołączył(a): 03.05.2010
Re: Bałkańska pętla 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacusek » 13.02.2013 13:10

Świtnie piszesz.
Najbardziej spodobał mi się Durmitor i pewnie tam chciałbym spędzić więcej czasu. I jeszcze odbić nad Jezioro Szkoderskie......
Próbuję moją lepszą połowę namówić na BiH i Czarnogórę, może kilka dni na Brać........
Ale 4 raz do Cro...... ;)
Kto by tam tyle razy jeździł.....
A tu luty a ja już choruję....
Użytkownik usunięty
Re: Bałkańska pętla 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 14.02.2013 08:39

No Krzychooo poszedłeś po bandzie 8O :D 8)

Super relacja !!!
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Bałkańska pętla 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 17.02.2013 21:20

Aldonka napisał(a):Nadal, Hvar ciągle w planach, ale.....chyba na tydzień skoczymy do Borje.


Ooo, zaczyna się. Stara miłość nie rdzewieje :). Mam nadzieję, że Hvar się spodoba. Póki co Hvar i Pelješac to moje ulubione miejsca w Chorwacji.

Iwona75 napisał(a):Zaniedbałam nieco czytanie tej relacji, ale właśnie nadrobiłam zaległości.


Cieszę się i również pozdrawiam! :)

martos napisał(a):Ja także dobrnęłam do końca, od 1 do 82 strony :) I w związku z tym mam pytanie odnośnie plaż, które według Ciebie są ładniejsze, bardziej dzikie - Peljesac czy Hvar? :)


Cholera, uzbierało się tego trochę... ;)

Hmm, chyba jednak Hvar, choćby z tego względu, że małych plaż w zatoczkach jest zdecydowanie więcej. Myślę, że bez problemu można by plażować codziennie w innej zatoczce przez co najmniej miesiąc :). Wybrzeże Pelješca jest miejscami trudno dostępne, plaż jest mniej (ale łatwo i niedrogo można się wybrać na Korčulę...).

jacusek napisał(a):Świetnie piszesz.
Najbardziej spodobał mi się Durmitor i pewnie tam chciałbym spędzić więcej czasu. (...)
Ale 4 raz do Cro...... ;)
Kto by tam tyle razy jeździł.....


Dzięki! Kiedy wspominam ostatni wyjazd, uświadamiam sobie, że przejazd przez Bośnię i Czarnogórę (w tym Durmitor!) wrył mi się w pamięć chyba najgłębiej. Może dlatego, że widziałem te miejsca po raz pierwszy, wybrzeże Cro znam już nieźle (na szczęście zostało parę wysp do odkrycia ;)).

4 raz? Eee, pogadaj z tymi, którzy byli kilkanaście razy :). Moim zdaniem Chorwacja w swojej kategorii (uroda, odległość, ceny, dojazd autem z południa Polski na raz) po prostu nie ma konkurencji...

krbaton napisał(a):No Krzychooo poszedłeś po bandzie 8O :D 8)

Super relacja !!!


Dzięki serdeczne! :)
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Bałkańska pętla 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 17.02.2013 21:26

MANDRE

Cały kolejny dzień spędzamy w Mandre, trzeba zregenerować siły. Upał taki, że najchętniej siedziałoby się z zimnym trunkiem na zacienionym tarasie i gapiło na morze, zostawiamy jednak nasz taras i jego napoczęte atrakcje...
Obrazek

...i przenosimy się 20 metrów dalej. Plaża? Nic szczególnego. Tak jak na całej długości Mandre gruby żwir, w wodzie spore i czasem ostre kamienie, trochę jeżowców, bez butów ani rusz. Cienia brak, potrzebne parasole (na szczęście jeden mamy, drugi na wyposażeniu apartmanu).
Obrazek

Można się przejść kawałek na północ, tam na dnie piasek, który przyciąga dzieci. Jasne dno, a więc ładne kolory.
Obrazek

Po południu chyba niedawno zalaną asfaltem drogą ruszamy do centrum (ok. 10 minut), by poznać dobre i złe strony tej położonej na północnych krańcach Dalmacji miejscowości.
Obrazek

To niewielka osada, w której na co dzień mieszka garstka ludzi. Jeśli ktoś lubi brukowane uliczki i stare kamienne dalmackie domki, w Mandre... tego nie znajdzie. Kościół, jeden niewielki, ale nieźle zaopatrzony sklep i rzędy równo ułożonych domów. Przypomina trochę osiedla powstające na obrzeżach wielu polskich miast. O, dobrze to widać z góry (my mieszkamy w jednym z domków widocznych w lewym górnym rogu).
Obrazek
Zdjęcie z sieci

Turystyczne centrum stanowi asfaltowa droga nad samym brzegiem (z zakazem ruchu samochodowego), przy której znajduje się kilka barów, restauracji, budek z fastfoodem i straganów z pamiątkami. Zaczyna się koło niewielkiej przystani i ciągnie kilkaset metrów na południe.
Obrazek

Jedna „klasyczna” konoba, duża pizzeria, kilka barów ze stolikami nad brzegiem. Parę budek z miejscowym fastfoodem. Kalmary z chlebem albo z frytkami. W porównaniu z Hvarem, Krkiem czy Korčulą dość tanio. Przykładowe ceny (nie pamiętam, po prostu mam zdjęcie jakiejś planszy z cenami): lane piwo w barze (12-15 kun), kalmary w bułce (25 kun), spora porcja kalmarów z frytkami (40 kun), smażone małe rybki (28 kun). Zresztą zobaczcie.
Obrazek

Ceny z baru koło przystani (w konobie oczywiście drożej). Nic wykwintnego, ale smacznie. Funkcję stołów spełniają duże beczki ustawione przy samym brzegu, a jak powszechnie wiadomo widok i zapach Jadrana to najlepsza przyprawa.
Obrazek

Obrazek

Krajobraz? Niezbyt typowy dla Pagu. Nie ma łysych wzgórz, kamiennej pustyni i chudych owiec. Położenie po zachodniej stronie wyspy sprawia, że wiejąca z Velebitu bura tu nie dociera, w związku z czym jest sporo zieleni. Koło przystani rośnie nawet mały lasek. Cóż, księżycowy krajobraz zobaczymy dopiero jutro.
Obrazek

Pisząc o Mandre, mam niemal pewność, że informacje te staną się wkrótce nieaktualne. Podobnie jak te sprzed kilku lat, które przed wyjazdem z Rogoznicy znalazłem w sieci. Dwa bary, pustki, spokój… - pisał ktoś. W ubiegłym roku barów było już ponad dziesięć, a i tak wieczorem na miejsce trzeba było nieraz poczekać. Mandre się rozrasta. Rozdawane w punkcie informacji turystycznej (koło niewielkiej przystani) mapki kłamią, Mandre już teraz jest większe. Rozrasta się na północ i na południe, buduje się też spory market (chyba Konzum). Prostopadle do brzegu morza biegnie coraz więcej uliczek, przy których powstają nowe apartamentowce.
Obrazek

Na Hvarze najwięcej było Czechów, na Krku Włochów, tutaj… Słoweńców i Chorwatów. Stosunkowo niewielka odległość od Zagrzebia (2-2,5 godziny samochodem) sprawia, że połowa samochodów ma stołeczne blachy. Część mieszkańców stolicy pewnie przyjeżdża choćby na weekend, ale część ma tutaj swoje wakacyjne domy. Także na wynajem, co uzasadniałoby sens istnienia agencji. Duże apartamentowce stoją po prostu puste, gospodarzy brak, wszystkim zajmuje się agencja. Negocjacje cenowe wyglądają tak, że pracownica agencji dzwoni do właściciela i przedstawia naszą ofertę. Płaci się od razu za cały pobyt. My też mieszkaliśmy bez gospodarza, po wyjeździe mieliśmy po prostu zostawić w drzwiach klucze...

Co jeszcze? Koło przystani strefa darmowego wi-fi, wieczorami siedzi sporo ludzi ze smartfonami czy z laptopami.
Obrazek

Aaaa, jeszcze jedno. Przechadzając się wieczorem do centrum, można zauważyć pewien wkurzający proceder. Otóż plaża, zwłaszcza obok barów, jest usłana ręcznikami, karimatami czy kocami. Takie całourlopowe rezerwacje... Nigdzie i nigdy wcześniej się z tym nie spotkałem, choć podobno w Makarskiej to standard. W Bašce na Krku widziałem tabliczki informujące o zakazie tego typu rezerwacji na publicznej w końcu plaży, a w Hiszpanii służby porządkowe pozostawione rzeczy traktują jak śmieci i po prostu wyrzucają... Obywatelu! Chcesz znaleźć dobre miejsce na plaży? Wstań wcześnie! ;)
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Bałkańska pętla 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 26.02.2013 19:50

PAŠKI ZALJEV

W porównaniu z innymi wyspami Dalmacji na Pagu nie ma zbyt wielu atrakcyjnych pamiątek po przodkach. Rosnąca popularność wyspy wynika z czegoś innego. To przede wszystkim miejscowe, niezwykle egzotyczne i oryginalne krajobrazy. Wprawdzie podobne można znaleźć też na innych wyspach, do których dociera pustosząca roślinność bura (Krk, Rab), ale tutaj tego zdecydowanie najwięcej. Inne atuty to liczne i urokliwe plaże. Nawet takie ciągnące się kilometrami, co w Chorwacji jest raczej ewenementem.

Dzisiaj wybierzemy się zobaczyć słynny Paški zaljev. To spora zatoka, niemal zamknięta, przypominająca jezioro. Wokół niej ulokowało się kilka niewielkich wiosek, a na południowych krańcach stolica wyspy. Jedźmy. Najpierw musimy dotrzeć do Metajny. To w jej pobliżu znajdują się dwie wyjątkowo urokliwe plaże, które zajmują czołowe lokaty na naszej naprędce sporządzonej liście koniecznych do odwiedzenia na Pagu miejsc.

Z Mandre do Metajny ponad 20km. Ciekawostka: choć to jedna wyspa, przez środek Paškiego zaljevu przebiega granica chorwackich województw. Novalja i Metajna leżą w županiji ličko-senjskiej (podobnie jak Jeziora Plitwickie), Pag czy Mandre - w zadarskiej.
Obrazek

Aby dotrzeć do Metajny, trzeba objechać spory kawałek zatoki. Droga prowadzi dość wysoko.
Obrazek

Pod nami kolejne plaże, na których próżno szukać cienia.
Obrazek

Mijamy kilka niewielkich wiosek: Caskę, Vidalići, Kustići, Zubovići. W każdej tabliczki informujące o możliwości wynajęcia apartmanu.
Obrazek

Wydaje się, że droga została niedawno wyremontowana. W oddali, za zatoką, widać najwyższy szczyt wyspy: Sveti Vid (349m n.p.m.).
Obrazek

Jest pięknie, choć widoki psują walające się śmieci. Niestety, jest ich sporo. Wiadomo, w lesie łatwiej ukryć dzikie wysypiska... Częściową odpowiedzialność ponosi też ponoć bura, która utrudnia składowanie śmieci, przenosząc je na duże odległości. Chociaż... lodówki pewnie by nie przeniosła (a i taką można było dojrzeć z drogi).
Obrazek

Obrazek

Dojeżdżamy do Metajny. W oddali białe domki miasta Pag.
Obrazek

A to już Metajna. Chyba największa z mijanych miejscowości (co nie znaczy, że duża). Kilkadziesiąt domków, droga przy samej plaży, trzeba uważać, żeby nie przejechać któregoś z plażowiczów, których nie brakuje.
Obrazek

Asfalt się kończy, teraz pojedziemy drogą wysypaną żwirem. Do plaży o nazwie Ručica około kilometr.
Bea.ta
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 29091
Dołączył(a): 09.02.2008
Re: Bałkańska pętla 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bea.ta » 26.02.2013 19:56

Jakie fajne miejsca :roll: :)
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33330
Dołączył(a): 11.07.2009
Re: Bałkańska pętla 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 26.02.2013 20:02

Metajna :!: Obrazek
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Bałkańska pętla 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 27.02.2013 17:06

BeJur napisał(a):Jakie fajne miejsca :roll: :)


anakin napisał(a):Metajna :!:


Nie znudziły się Wam jeszcze te pustkowia? ;)
Bea.ta
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 29091
Dołączył(a): 09.02.2008
Re: Bałkańska pętla 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bea.ta » 27.02.2013 17:11

Krzychooo napisał(a):Nie znudziły się Wam jeszcze te pustkowia? ;)


nie ;)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Bałkańska pętla - strona 82
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone