Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Komary

Wybieracie się do Chorwacji, ale macie wątpliwości odnośnie pogody? Czy nie będzie za zimno lub za gorąco? Jak inni znieśli chorwacki klimat?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
robert_wr
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 29
Dołączył(a): 12.06.2005
komary

Nieprzeczytany postnapisał(a) robert_wr » 20.07.2006 12:16

witam,
mogę porównać dwa wyjazdy, rok po roku w to samo miejsce - w jednym roku absolutny brak komarów, w następnym, ale tuż po opadach deszczu - problem z komarami w nocy. nie takie zatrzęsienie, jakie potrafi być np na mazurach, ale wystarczy jeden komar-upierdliwiec w pokoju, żeby się nie wyspać;)
i kilka dni upalnej pogody jakoś uspokoiło bzykaczy.
pozdrawiam,
R
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 20.07.2006 12:26

już kiedyś pisałem,że "kłują" komarzyce.
A więc wystarczy jedna "upierdliwa" komarzyca :wink: czasem dwie .... i noc nieprzespana :wink:
Bahama
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1045
Dołączył(a): 29.04.2006
Re: komary

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bahama » 20.07.2006 12:27

Na Istri jak tylko wzrastała wilgotnośc powietrza wieczorem - pojawiały się z nienacka - warto zaopatrzyć się w Raid Electric - notabene kupiłem na miejscu w Konzumie sporo taniej niż u nas ! coś koło 25 kuna
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.07.2006 14:44

W pierwszej połowie lipca - Baska Voda - żarły jak cholera (pierwszy raz się z tym spotkaliśmy w HR i nie byliśmy przygotowani :cry: ) Zanim kupiliśmy odpowiednie środki, zabombliło się na ciałach.
Po wypiciu 6 Karlovacko nie gryzą !!!
ilusil
Croentuzjasta
Posty: 155
Dołączył(a): 22.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) ilusil » 20.07.2006 14:49

w dubrowniku, ani w mlini i srebrenie, zadnego nie spotkalismy przez ostatnie 10 dni :P 8)
Lider16
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 609
Dołączył(a): 29.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lider16 » 20.07.2006 20:42

slapol napisał(a):W pierwszej połowie lipca - Baska Voda - żarły jak cholera (pierwszy raz się z tym spotkaliśmy w HR i nie byliśmy przygotowani :cry: ) Zanim kupiliśmy odpowiednie środki, zabombliło się na ciałach.
Po wypiciu 6 Karlovacko nie gryzą !!!


To chyba leciały z północy i na Makarskiej sie zatrzymały, bo w Podgorze nie było ani jednego :-D
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 20.07.2006 21:57

Komary?
Wszystkie poleciały do Baškiej ... :lol:
rmk
Podróżnik
Posty: 21
Dołączył(a): 04.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rmk » 20.07.2006 22:55

Byłem w Chorwacji 4 razy. Z ostatniego wyjazdu wróciłem w nocy z 16 na 17.07. Za każdym razem na kempingu (Istria, Kwarner, Dalmacja).Uwierzcie albo nie, ale ani mnie ani żadnego członka rodziny nie ugryzł tam żaden komar.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.07.2006 23:05

a to ja napisał(a):Komary?
Wszystkie poleciały do Baškiej ... :lol:

Nie tak do końca :lol: ...część poleciała do Żuljany - widziałem efekty ich pracy.... :lol:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 20.07.2006 23:49

"K-jak komar"

Kiedy zbliża się pora pisania posta, mam problem ze znalezieniem
bohatera. Tym razem było inaczej, temat wciskał się każdą szczeliną do domu, a w lesie i nad wodą brzęczał nad uchem, no i boleśnie kąsał. Oganiając się od natrętów, drapiąc swędzące bąble, złorzeczyłem rodzajowi komarzemu, ani myśląc o nim pisać. Na temat naprowadzili mnie "forumowicze".
Dziś uprzedzam. W Chorwacji -nad morzem, w apartamentach i na kempingach grasują krwiożercze bestie- komarzyce.
Komary(Culicidae) są uskrzydlonymi owadami z rzędu muchówek Są to małej lub średniej wielkości owady, o słabo schitynizowanym ciele, zwykle słabo ubarwionym. Głowa, tułów i odwłok są oddzielone, mają szczecinki, których rozmieszczenie jest charakterystyczną cecha gatunku. Głowa ma kształt jaja lub ziarna soczewicy, większość jej powierzchni zajmują oczy, składające się z dużej liczby oczek. Pomiędzy oczami znajdują się różnego kształtu czułki.
Narządy gębowe są typu kłująco-ssącego. Tułów tworzy jedną całość,
największa jego część zajmuje para błoniastych skrzydeł, zwykle
podłużnie owalnego kształtu, wzmocnionych użyłkowaniem charakterystycznym dla danego gatunku. Druga para skrzydeł jest silnie zredukowana do tzw. przezmianek, które są ruchome i w czasie lotu działają jak żyroskop, umożliwiając płynność lotu. Trzy pary odnóży krocznych, u komara są dosyć długie. Odwłok jest podłużny, składa się z małej liczby segmentów, u samicy jest przystosowany do składanie jaj. Zwężone na jednym końcu jaja są składane na powierzchni wody, czasami tak blisko siebie, że woda nie może dostać się pomiędzy nie. Po pewnym czasie wylegają się larwy, oddychają one wystawiając nad powierzchnię wody specjalną rurkę lub syfon, które to "urzadzenia" powstały ze zgrupowanych na ostatnim segmencie odwłoka przetchlinek. Położenie, jakie zajmują larwy w wodzie jest charakterystyczne dla danego gatunku. Larwy pospolitego w Chorwacji komara brzęczącego wiszą w wodzie głowami w dół, a komara widliszka unoszą się
poziomo pod powierzchnią wody. Larwy są bardzo płochliwe, zaniepokojone szybko nurkują. Żywią się na ogół rozkładającą się materia organiczną, tylko niektóre gatunki są drapieżne. Kiedy larwa komara dorośnie przepoczwarza się. Poczwarka przebywa pod powierzchnia wody, jest bardzo wrażliwa na ruch wody, już przy małym zwichrzeniu powierzchni opada na dno, po czym szybko wypływa. Po dojrzeniu z poczwarki wychodzi dorosły komar, który wzlatuje nad
powierzchnię wody i ukrywa się gdzieś w okolicy. Zwykle pod wieczór, samce gromadzą się nad jakimś wyżej położonym miejscu wydają znany nam wszystkim,piskliwy brzęk, zwabiając w ten sposób samice. Kopulacja odbywa się w locie i trwa bardzo krótko, samice pobierają taką ilość nasienia, która wystarczy m na całe życie.

I tu zaczynają się nasze problemy. Do rozwoju jaj potrzebna jest krew,
ludzka lub zwierząt stałocieplnych w zależności od gatunku komara. U
wszystkich zwierząt dążenie do zachowania gatunku jest bardzo silne,
niestety komary też posiadają ten instynkt. Zapłodnione samice wyruszają na żer, aby zapewnić rozwój swojemu potomstwu.
Jak nas znajdują?
Komary posiadają niezwykle czuły narząd termolokacyjny, którym namierzają "ciepłe jadłodajnie" Najbardziej narażeni na pokąsanie przez
komary są młodzi mężczyźni, dzieci i kobiety w okresie owulacji, ze względu na wyższą od przeciętnej temperaturę skóry. Niestety te małe, paskudne owady posiadają wiele receptorów, którymi potrafią nas namierzyć. Niezwykle czuły receptor węchu naprowadza je na naszą skórę dzięki zapachowi potu. Najnowsze badania wykazały, że najatrakcyjniejszy dla komarzyc jest zapach nieświeżego potu, a w zasadzie zapach wytwarzany przez bakterie żywiące się naszym potem. Czyściochy mają mniejsze szanse być pokąsane przez komarzyce.
Wyniki tych badań tłumaczą też, dlaczego po kilku godzinach spokojnej pracy, pod ochroną zapachowych repelentów, nagle zaczynają nas kąsać komarzyce.
To jeszcze nie koniec przystosowań krwiopijczyń do znajdywania pokarmu.Wieczorem komarzyce namierzają nas przez wydychany dwutlenek węgla. Poza tym komarzycowej solidarności pomagają generatory fal elektromagnetycznych umiejscowione na ich małym ciele. Gdy znajdzie nas jedna komarzyca, za pomocą tych fal powiadamia o "stołówce" pozostałe siostry.
Zawsze bronię rodzaj żeński, ale w tym wypadku nie mogę, nie potrafię i nie chcę. Panie komarowe nacinają nam skórę specjalnym kłującym aparatem, wstrzykują ślinę do naszej skóry, a potem ssają krew, a panowie żywią się kwiatowym nektarem!

Dlaczego w tym roku tak bardzo dokuczają nam komary w Chorwacji?
W poprzednich latach natura nas rozpieściła, pogoda była piękna, aura gorąca i sucha, komary i komarzyce miały małe szanse rozwoju. Ostatnio pogoda była zima. Gruba warstwa śniegu w zimie otuliła komarze jaja i
uchroniła przed wymarznięciem. Zimna wiosna nie pozwoliła szybko wyschnąć małym zbiornikom wodnym, kałużą, rowom, a to pozwoliło komarom szybko się rozmnożyć. Na dodatek niska temperatura a potem gwałtowne ocieplenie wzmogły zjadliwość komarów. Zupełnie jakby się bały, że za chwilę znowu będzie zimno. Poza tym przez kilka lat komary nas nie gryzły i odzwyczailiśmy się od ich ukłuć.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.07.2006 00:13

Jest po pierwszej w nocy. Janusz , przeczytałem Twój wyklad...i zestresowany kładę sie spać. Ciało umyłem...zero potu. Prześcieradło naciagam pod szyję...na głowe wkładam maskę - zero dwutlenku węgla. Jak mnie w nocy jakaś (samiczka) upierdzieli...idę do doktora, wykupuję leki a rachunek przesyłam do Nowego Sącza!!!!!
Pozdravki :lol:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 21.07.2006 00:22

Żeby nie ugryzły

Naturalne sposoby na komary. Kawałek świecy włożyć w mały fajansowy lichtarzyk lub kubeczek i ustawić na środku głębokiego talerza. Nalać 10 łyżek wody, dodać jedną łyżkę formaliny i zapalić świecę. Zwabione jej światełkiem komary topią się w wodzie. W pomieszczeniu zamknąć okna. Nalać na spodeczek trochę terpentyny i wyjść zamykając drzwi. W ciągu 15-20 minut opary z terpentyny uśpią fruwające w pokoju komary, które spadną na podłogę. Zmieść je na śmietniczkę i spalić. Na parapetach okien ustawić doniczki z kwitnącą pelargonią lub zawieszać zielone liście pomidorów. W pokojach ustawić spodeczki z plasterkami świeżej cebuli. Części ciała najbardziej narażone na ukąszenia (twarz, ręce, nogi) posmarować octem, w którym przez 10 minut gotowały się liście orzecha włoskiego. Podobnie odstraszające działanie ma też sok z liści bazylii.

Można też:
posmarować skórę sokiem z cytryny, olejkiem eukaliptusowym lub goździkami - ich zapach odstręcza komary jeść duże ilości czosnku i cebuli użyć wyciągu z geranium, mięty, liści laurowych, pietruszki, pelargonii, czeremchy smarować się rozcieńczonym octem - zapach odstrasza komary, a ocet łagodzi ukąszenia zażywać witaminę B, ale uwaga: jej nadmiar może być szkodliwy dla organizmu, a poza tym niektórym komarom jej zapach zupełnie nie przeszkadza .
--------------------------------------------------------------------------------
Po ukąszeniu
można sobie pomóc smarując miejsce ukłucia papką mentolową zrobić kompres z rozcieńczonego amoniaku lub okład z surowych kartofli czy plasterków cebuli podać wapno.
Lub za pomocą środdków chemicznych
OFF, Autan
A jak już ugryzą...
Fenistil maść , Dapis żel
(znaleziono na Wrocławskim Portalu Internetowym :wink: :lol: )
yarod77
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 79
Dołączył(a): 17.10.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) yarod77 » 26.07.2006 08:45

Podczas pobytu w Primosten "nie poczuliśmy" żadnego komara :D ale Koniki POLNE hehe to 20 razy wieksze od naszych
moondek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2331
Dołączył(a): 07.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) moondek » 26.07.2006 12:29

yarod77 napisał(a):Podczas pobytu w Primosten "nie poczuliśmy" żadnego komara :D ale Koniki POLNE hehe to 20 razy wieksze od naszych


No to nie pozostało nic innego, jak siodło na grzbiet i jazda panowie ułani! ;)
jzielona
Turysta
Posty: 10
Dołączył(a): 02.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) jzielona » 26.07.2006 15:52

he he he :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pogoda i klimat

cron
Komary - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone