Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klify Chorwacji - Konavoske stijene

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Alek70
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 438
Dołączył(a): 18.03.2005
Klify Chorwacji - Konavoske stijene

Nieprzeczytany postnapisał(a) Alek70 » 28.09.2006 11:04

Hej!
Wejście na Konavoske stijene jest znowu otwarte, ale po kolei...

W zeszłym roku będąc w Chorwacji w Orašacu na kempie Pod maslinom mieliśmy w planie spenetrowanie okolic. Gdzieś w necie znalazłem informację że warto zobaczyć Konavoske stijene w Popovici, nawet tu na forum zapytalem czy ktoś tam był i widział to cuś. Niezawodny Janusz Bajcer podesłał linka z którego dowiedziałem sie to i owo, stwierdziliśmy że trzeba to zobaczyć.

Z informacji które udało mi się znaleźć w necie i z czeskiej strony (wiadomości jest mało a i o relacje innych trudno) dowiedziałem się że Konavoske stijene to najdłuższy pas klifu na wybrzeżu CRO ciągnie się na długości ok 20 km a wysokość dochodzi miejscami do 300m ale średnio sięga 150, z tej czeskiej strony wyczytałem, że w miejscowości Popovici(jest to ciche odludne miejsce gdzie mało kto zajeżdża) jest ścieżka spacerowo/widokowa czy może dydaktyczna(jak zwał tak zwał) a po wykutych w skałach ścieżkach można zejść do dwóch podobno bardzo kameralnych i romantycznie położonych plaż, kiedyś w latach 60 długość plaż wynosiła jeszcze ok 200 metrów i była licznie odwiedzana przez turystów, ale osunięcia skał spowodowały że do dnia dzisiejszego pozostały właściwie tylko dwie małe plaże ok. 10 metrów, największe niebezpieczeństwo osunięć występowało gdy padał deszcz.

Wracająć z Cavtatu pomimo że było już dosyc późno decydujemy się odszukać to miejsce kierując się za drogowskazami dojechaliśmy do Popovici, wcale nas nie zdziwiło że mało kto wie o tym, bo choćby człowiek trafił tam przypadkowo to Konavoske stijene pozostałyby tajemnicą chyba że przez przypadek by się tam trafiło (trzeba wiedzieć czego szukać i wypatrywać drogowskazu). Jadąc przez tę mieścinkę nie znaleźliśmy żadnej informacji więc zawróciliśmy i z uporem maniaka szukaliśmy gdzie jest jakiś zjazd, bo że gdzieś tam to jest to wiedzieliśmy, w końcu żona mówi że coś widziała jakąś tabliczkę więc cofamy i... faktycznie jest na małej tabliczce napis Konavle czy coś takiego.
Skręcamy i praktycznie wąziutką drogą, a w zasadzie dróżką pomiędzy płotami jedziemy do miejsca gdzie kończy się asfalt i zaczyna las, zostawiamy samochód i pytamy jeszcze starszej pani o te skały czy plaże i czy możemy zostawić tu samochód, zgadza się i wskazuje kierunek gdzie mamy iść dalej.
Idziemy wąską dróżką po drodze mijamy drzewo figowe z figami o wielkości jakich nie widziałem w CRO (takie duże) i po chwili dochodzimy do tablicy informacyjnej, okazuje się że jest tu zaznaczona ta ścieżka widokowo/spacerowa z oznaczonymi szlakami, idziemy dalej zaczyna wyłaniać się Jadran dochodzimy do znaku czy tabliczki na której jest napis "zakaz wstępu", przechdzimy za znak dosłownie jakieś 10 metrów i wszystko staje się jasne naszym oczom ukazują się klify/urwisko z zasypaną kamieniami dróżką patrzymy na ten widok z żalem że niestety tu kończy się nasze odkrywanie czegoś nowego, jest juz późno więc nie mamy czasu na odkrycie ścieżek które są zaznaczone na tej tablicy, musimy wracać ale obiecujemy sobie że kiedyś tu wrócimy.

Z racji braku czasu i trochę tak na szybko nie udało się nam spenetrować tego miejsca, a o spacerze tą ścieżką i o zejściu do plaż nie było mowy z racji osunięć i odstrzału skał.

W sierpniu tego roku, otwarte zostało znowu dojście do plaż odstrzał kamieni został zakończony, a same plaże zostały troszkę powiększone dojść do nich można "suchą nogą" bo poprzednio już na dole trzeba było wejść do wody aby się do nich dostać, myślę że jest to miejsce które warto zobaczyc będąc w tych okolicach, szczególnie jak ktoś lubi ciszę i spokój, pomimo że nam nie było dane zejść na te plaże, to sam widok osuwiska skalnego, a kawałek dalej ścieżki wykutej czy wydrążonej w skałach, a w dole rozbijające się o skały delikatne fale... robiło to wrażenie. Zdjęć nie posiadam bo cyfraka nie miałem, a i tak to co najciekawsze było niedostępne, ale na tej stronie można zerknąć na zdjęcia i zobaczyc jak to wygląda. http://www.chorvatsko.cz/tema/konavst.html http://www.chorvatsko.cz/aktual/060816konavle.html
Jak ktoś ma jeszcze jakieś informacje to niech napisze coś więcej.
Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 28.01.2011 23:28 przez Alek70, łącznie edytowano 2 razy
emtomek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 202
Dołączył(a): 13.02.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) emtomek » 28.09.2006 12:18

No cóż, ja też rok temu chciałem odwiedzić to miejsce, ale nie znalazłem zjazdu. A że upał doskwierał... W tym roku w sierpniu bardzo uważnie jechałem od strony Cavtatu i też oznakowanie nie rzuciło mi się w oczy. Ba, nawet większych skrzyżowań nie było. Ani sie rozejrzałem a już Molunat! :lol: Do tego deszczyk (!) lał i nieco wiało. Więc znów odpuściłem, ale za rok .. :wink:
Mam jednak pytanie: jak ten skręt w prawo jest oznakowany? ... pamiętam np tabliczkę w kierunku morza z oznakowaniem agroturystyki konnej .. czy to tam??
Alek70
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 438
Dołączył(a): 18.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Alek70 » 28.09.2006 21:11

Nie pamiętam dokładnie czy to tam i co dokładnie było napisane na tym drogowskazie natomiast jadąc przez Popovici zjazd był w prawo w dosyć wąską drogę, drogowskaz a właściwie tabliczka nie była zbyt dużych rozmiarów, praktycznie jak jechaliśmy to przy każdym drogowskazie zwalnialiśmy i szukaliśmy napisu plaza, Konavoske stijene, naučná stezka albo czegoś takiego, bo też nic więcej nie wiedzieliśmy a jak na złość nikogo nie było żeby zapytać w końcu tak jak pisałem trafiliśmy na drogowskaz ( choć to za dużo powiedziane ) który wydawał się kierować nas w poszukiwane miejsce i okazało się że tak było. :D
Alek70
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 438
Dołączył(a): 18.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Alek70 » 16.12.2010 13:04

Odnawiam zapomniany i zaginiony temat, bo jakoś taki mam sentyment do tego miejsca (być może dlatego iż pomimo że tam byliśmy nie mogliśmy przejść tą ścieżką i dojść aż do tych plaż... był zakaz wstępu) Jest to jedno z wielu miejsc w CRO które chciałbym odwiedzić jeszcze raz jest ono na uboczu poza tym lubię takie klimaty. Patrząc na filmiki i zdjęcia widzę że trochę się tam zmieniło... plaże jakby szersze, zamieszczam filmiki znalezione w sieci może jak będziecie w okolicy zechcecie odwiedzić to miejsce. Znajduje się tu -> http://itouchmap.com/?c=hr&UF=296344&UN=371157&DG=CLF



Jareczek
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 16
Dołączył(a): 27.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jareczek » 27.01.2011 22:37

Będąc w Mlini odwiedziłem te wspaniałe klify i jedną z plaz do której schodziło się specjalnym zejściem.
Ostatnio edytowano 27.01.2011 23:20 przez Jareczek, łącznie edytowano 1 raz
Jareczek
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 16
Dołączył(a): 27.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jareczek » 27.01.2011 22:56

Obrazek
Jareczek
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 16
Dołączył(a): 27.01.2011
Klify południowej Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jareczek » 27.01.2011 23:20

Obrazek
Jareczek
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 16
Dołączył(a): 27.01.2011
Mapa

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jareczek » 27.01.2011 23:51

Zdjęcie mapy zrobione w Cavtacie na przystanku,z którego pojechalismy autobusem w te miejsce.Wysiąsc trzeba w Klaici,isc drogą obok koscioła na mapie do zejścia itd,na mapie sa jak widać tez inne szlaki ale odpuściłem bo było ponad 30C
Obrazek
Jareczek
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 16
Dołączył(a): 27.01.2011
Klify południowej Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jareczek » 28.01.2011 00:00

Miejsce przepiękne, prawie bezludne,a było to już koniec czerwca,dopiero popołudniem miejcowi przyszli sobie popływać
Obrazek
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 28.01.2011 08:38

Warto się tam wybrać
kamil1929
Cromaniak
Posty: 826
Dołączył(a): 27.09.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kamil1929 » 28.01.2011 11:23

Warto,super miejsce.
pawelh
Cromaniak
Posty: 1318
Dołączył(a): 25.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelh » 28.01.2011 13:26

Co prawda to inny region,ale przepiękny klif jest w NP KORNATI-Chorwaci nazywają go wielką skałą.Robi imponujące wrażenie tak od strony morza jak i lądu. :lol:
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 28.01.2011 14:11

pawelh napisał(a):Co prawda to inny region,ale przepiękny klif jest w NP KORNATI-Chorwaci nazywają go wielką skałą.Robi imponujące wrażenie tak od strony morza jak i lądu. :lol:


masz fotki z tego miejsca ?
Alek70
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 438
Dołączył(a): 18.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Alek70 » 28.01.2011 23:39

Jareczek fajnie że napisałeś coś o tym miejscu i wkleiłeś zdjęcia :D , potwierdzają że warto odwiedzić to miejsce, żałuję że wtedy jak byliśmy nie było mozliwości tam dojść. Przy ponownym pobycie w tamtym rejonie pozycja obowiązkowa :)
anubis2423
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 764
Dołączył(a): 06.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anubis2423 » 29.01.2011 07:00

witam zdjęcia super ,miejsce godne polecenia. :P
Następna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne

cron
Klify Chorwacji - Konavoske stijene
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone