Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Karty płatnicze w SRB, MK, AL

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
Thot
Cromaniak
Posty: 513
Dołączył(a): 13.04.2009
Karty płatnicze w SRB, MK, AL

Nieprzeczytany postnapisał(a) Thot » 19.05.2009 21:12

Jak aktualnie wygląda sytuacja w ww. trzech krajach: da radę płacić na CPNach? I (jeśli tak) czy tylko wypukłymi czy np. VElectron również?
I czy w SRB i AL są kantory w sensie czy można wymienić oficjalnie EUR nie tylko na lokalną walutę, ale również z powrotem na Euro? Kiedyś w SRB można tylko było w jedną stronę wymieniać...
I czy EUR wymienić w kantorze w AL czy jak ktoś zaproponuje lokalnie/prywatnie?
Bankomanty w Durres i okolicach są rzadkością?
Pytam, bo na www MSZ-tu pisze jak byk, że w AL bankomaty - i owszem - są, ale wypłacają tylko na karty... LOKALNE, tzn. wydane w AL :roll:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 19.05.2009 21:36

Mówie tylko o Serbii:

:arrow: wszędzie gdzie masz logo Visa, EC/MC, AmeX możesz płacić kartami. Niczym się to nie rózni np. od Polski. Nie ma tu znaczenia czy masz karte "wypukłą" czy nie - znaczenie ma tylko to czy dany system jest autoryzowany w danym punkcie a o tym informują naklejki.
:arrow: karty płatnicze są tam zjawiskiem powszechnym i normalnym.
:arrow: na każdej sieciowej stacji paliw przy autostradzie oprócz kantoru masz dodatkowo bankomat.
:arrow: czyli za paliwo, autostradę i nawet za 1 filiżanke kawy na cepeenie możesz zapłacić kartą
:arrow: czy można dinary wymieniać w drugą strone nie wiem. To zjawisko raczej będzie zanikało przy możliwości płacenia kartą czy wyciąganiu kasy ze ściany. Kiedyś jak sie brało kase na wyrost to fakt nie wiadomo później co z nią robić - dziś wyciągasz ile potrzebujesz i nie masz problemu :wink:
Thot
Cromaniak
Posty: 513
Dołączył(a): 13.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Thot » 19.05.2009 21:44

Dzięki - parę lat temu płacenie KARTĄ na serbskich CPNach było rzadkością. Czyli teraz jak rozumiem - normą, tak? :)
A za autostrady też już można kartą - pewnie nie...?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 19.05.2009 21:46

sanchopan napisał(a):...A za autostrady też już można kartą - pewnie nie...?

Przecież w pkt 4 napisałem Ci, że TAK :lol: :wink:
W tamtym roku przyjmowali karty to w tym też nie bedzie problemu :wink:
Thot
Cromaniak
Posty: 513
Dołączył(a): 13.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Thot » 19.05.2009 21:50

Ups! :oops: Faktycznie - no qrna coś niesamowitego... Nawet Serbia idzie do przodu :D
A Electronem też? Bo to już będę w szoku :) Chyba faktycznie nie będę wymieniał na dinary bo i po co...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 19.05.2009 21:56

sanchopan napisał(a):.... Chyba faktycznie nie będę wymieniał na dinary bo i po co...

Jak masz na mysli opłaty za autostradę to nie ma sensu wymieniać euro bo na bramkach możesz płacić w euro - jest oficjalny cennik a nie cena z sufitu.
Jak płacisz w euro to reszte też wydają w euro.
Thot
Cromaniak
Posty: 513
Dołączył(a): 13.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Thot » 19.05.2009 22:46

To wiem, tak było już dawno - z tym że kurs był mocno niekorzystny.
Ale jak kartami można ZA AUTOSTRADĘ, to w sumie -mimo wszystko- mi to odpowiada... :)
jacky6
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 893
Dołączył(a): 14.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacky6 » 19.05.2009 22:51


w każdym kraju z inną walutą niż PLN lub Euro wyciągam ze skarbca potrzebną mi ilość...
nadwyżkę ( niewielką ) zbywających banknotów upłynniam tuż przed granicą na uzupełnienie ( choćby symboliczne ) baku z paliwem lub barku podróżnego ( czytając między wierszami - żeby nie denerwować maryli, czyli mojej towarzyszki życia i podróży ) - kupuję lokalny likier - i już "dziób" jest zatkany...
ostatnie grosze idą na piwko lub jakąś słodkość - zazwyczaj potrzebą w sytuacjach niespodziewanego odczucia głodu między posiłkami...
...


:roll: :P :P :P :P :P :P
janniko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3195
Dołączył(a): 08.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) janniko » 20.05.2009 09:56

A myśmy mieli mały problemik w zeszłym roku z płatnością kartą na stacji paliw w Bośni (tuż za granicą, jak się jedzie z Osijek na Sarajewo).
Najpierw nie działał terminal, potem z czytnikiem coś było nie tak, a w końcu ściągnęli nam do "równej kwoty" (powiedzmy że mieliśmy do zapłacenia 36 euro, a oni ściągnęli 50), bo inaczej się nie dało. A potem oddali resztę w gotówce. Na szczęście według normalnego przelicznika. Ale nerwów trochę było, bo nie wiedziałem czy nie chcą mnie wyrąbać.
Potem się okazało, że byli to b. sympatyczni młodzi ludzie i wszystko było OK, sprawdziłem w historii rachunku.
Więc lepiej jednak mieć trochę gotówki.

Za to na granicy czarnogórsko-serbskiej pan Serb wyruchał mnie na 10 euro bez trzymanki (na stacji paliw):
włączył mi dystrybutor, który po chwili się zaciął; następnie facet znów go włączył i już się lało bez problemów. Gdy ujechałem jakiś kawałek - patrzę, a tu benzyny jest mniej niż miało być. Żona mówi, że pewni jeszcze licznik się nie "rozhulał" i że zaraz strzałka "dojdzie" do góry. Gówno doszła! Zwykły oszust! A taki był milusiński i wręcz przyjacielski. No cóż, taka ich uroda.. he he.. a ja dałem się wydymać. Jednak u nas już raczej aż tak się nie zdarza. U nas tylko chrzczą paliwo na potęgę, bo na to im pozwala nasze prawo!.. no , ale żeby nie było politycznie, to na Ukrainie jest jeszcze gorzej, a u Ruskich to wogóle kosmos i średniowiecze - kto silniejszy i sprytniejszy (cwaniak) to lepiej się ma!
pzodro
Thot
Cromaniak
Posty: 513
Dołączył(a): 13.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Thot » 20.05.2009 10:39

janniko - ale wyruchali Cię w Czarnogórze czy Serbii, bo nie precyzujesz?
A poza tym ja przez Bośnię nie jadę, przez Czarnogórę również :)
janniko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3195
Dołączył(a): 08.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) janniko » 20.05.2009 11:30

sanchopan napisał(a):janniko - ale wyruchali Cię w Czarnogórze czy Serbii, bo nie precyzujesz?
A poza tym ja przez Bośnię nie jadę, przez Czarnogórę również :)

Zostałem haniebnie wydymany po stronie serbskiej.. ale pan był na tyle sympatyczny, przystojny i "zaradny", że mu wybaczyłem. he he.. w końcu to była moja naiwność :D
A poza tym bardzo lubię i Serbów i Czarnogórców i z powodu 10 euro moja sympatia do tego jurnego narodu nijak nie uległa zmianie!
U nas jestem gorzej walony po rogach na co dzień, przez kochanych rodaków! No, ale nie bądźmy zbyt polityczni...

W Macedonii też słyszałem, że ktoś miał kiedyś problemy z płatnością karta.. ale może teraz jest już inaczej..

Balkandriver mówił, że w Albanii mogą być problemy z akceptacją kart przez bankomaty. Np. bankomat tej samej sieci w Tiranie wypłacał, a w Sarandze nie chciał i klops! Ponoć tylko Reifassen wszędzie wypłaca, ale niestety od tego roku mają już dość wysoką prowizję, a w poprzednich był to jedyny bank, który miał wszędzie bezprowizyjną wypłatę..
Thot
Cromaniak
Posty: 513
Dołączył(a): 13.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Thot » 20.05.2009 11:40

Raiffeisen w sensie KARTA tego banku, czy BANKOMAT?
janniko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3195
Dołączył(a): 08.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) janniko » 20.05.2009 14:30

sanchopan napisał(a):Raiffeisen w sensie KARTA tego banku, czy BANKOMAT?

Chodzi o kratę tego banku, którą da się praktycznie wypłacić bez problemów w każdym możliwym bankomacie. Tyle, że w tym roku zrobili już prowizję (w zeszłym nie było) i płacisz 3.99 + chyba 3 lub 4 procent od wysokości transakcji.
Ja mam w Pekao SA i mam zupełnie bezprowizyjną transakcję w każdym bankomacie z grupy Unicredit. Są takie w Serbii, chyba Macedonii, na pewno w Chorwacji, ale nie ma w Czarnogórze i w Albanii.. :(
W moim przypadku najkorzystniej jest korzystać z takiej opcji.

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone