Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jasny obiektyw czy lampa?

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Elizasz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 518
Dołączył(a): 05.07.2010
Jasny obiektyw czy lampa?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Elizasz » 26.09.2010 20:39

Jak w temacie :)
Posiadam Nikona D80.
Czytam i czytam i nie wiem, na co się zdecydować..........
Obiektyw ma ten plus, że zrobię nim zdjęcie, tam gdzie użycie lampy jest zabronione.....


Co Wy polecacie?
LRobert
Cromaniak
Posty: 4130
Dołączył(a): 09.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) LRobert » 26.09.2010 20:53

A co chcesz robić? Dużej katedry nie zrobisz lampą raczej a przy pomocy jasnego obiektywu tak. Wieczorem na zewnątrz też lampa np. zdjęcia w mieście nie bardzo pomorze. Jak bedziesz chciał doświetlić mniejsze elementy to lampa się przyda. Tak mi się wydaje.
Elizasz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 518
Dołączył(a): 05.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Elizasz » 26.09.2010 20:58

LRobert chodzi mi o zdjęcia wnętrz i "widoczki" wieczorne lub nocne....
Dzięki :)
Lechu67
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 471
Dołączył(a): 02.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lechu67 » 26.09.2010 21:16

Zbyt ogólnie pytasz. Napisz więcej o swoich wymaganiach - co chcesz fotografować, w jakich warunkach, jakie teraz masz obiektywy.
Bo tak to będziesz miał tysiąc teorii.
marekb
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1171
Dołączył(a): 13.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekb » 26.09.2010 23:15

najlepiej mieć i lampe i jasny obiektyw i w końcu do tego, wczesniej czy póżniej dojedziesz;)
jantar1
Croentuzjasta
Posty: 121
Dołączył(a): 08.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) jantar1 » 27.09.2010 00:44

Bodzioch Marek napisał(a):najlepiej mieć i lampe i jasny obiektyw i w końcu do tego, wczesniej czy póżniej dojedziesz;)


jasne ze jasny obiektyw.a lampa jako dodatek
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 27.09.2010 08:28

Elizasz napisał(a):LRobert chodzi mi o zdjęcia wnętrz i "widoczki" wieczorne lub nocne....
Dzięki :)


Elizka - do widoczków wieczornych/nocnych to potrzebny Ci będzie statyw i filtry. Lampa ile Ci doświetli - pare metrów przed :wink:

Do focenia pomieszczeń (lub w pomieszczeniach) palnik jak najbardziej, ale nie koniecznie w każdej sytuacji.

PZDR
marekb
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1171
Dołączył(a): 13.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekb » 27.09.2010 09:11

Rafał K napisał(a):
Elizasz napisał(a):LRobert chodzi mi o zdjęcia wnętrz i "widoczki" wieczorne lub nocne....
Dzięki :)


Elizka - do widoczków wieczornych/nocnych to potrzebny Ci będzie statyw i filtry. Lampa ile Ci doświetli - pare metrów przed :wink:

Do focenia pomieszczeń (lub w pomieszczeniach) palnik jak najbardziej, ale nie koniecznie w każdej sytuacji.

PZDR
co do statywu zgoda, jak nie ma jasnego szkła i uzywalnych wysokich czułości. Filtry też ale co do niewielkich pomieszczeń lampa odpowiednio ustawiona, też się czasem przydaje. Z powodzeniem może objąć niemałej wielkości budynek - jednak nie jako światło główne. Wszystko zależy od samego wnętrza, od mocy lampy.Rozumiem jednak, że to ma być do fotografii zabytków?? Jeśli tak to w wielu miejscach jest zakaz używania flasha, ponadto użycie lampy zabija światło jakie widzisz i często różnego rodzaju figurki filary i inne elementy tworzą wówczas paskudne cienie- trzeba wie robić to z głową. Do problemu z robieniem zdjęć o jakich piszesz (na zewnątrz w nocy- jak pisał rafał- lampa ci nic nie da chyba że chcesz tylko doświetlić pierwszy plan) i nocnych dochodzi problem różnej temperatury barwowej światła jakie jest emitowane przez jego różne żródła. I tak żarówka wolframowa daje ci światło o temp ok 3200K lampa zaś ok 5600K żarówka świeci na "żółto" lampa na "niebiesko" jeśli masz pierwszy plan z lampa reszta żarówki to właśnie wygląda jak na wielu zdjęciach. Osoby fotografowane mają niebieskie twarze a tło jest zażółcone. W obróbce da sie zrobic wszystko ale po co..?? Można też stosować filtry do lamp, które wyrównują temperaturę do światła zastanego. Najprostszym rozwiązaniem jest statyw lecz on ci -jeśli chcesz fotografować ludzi- wiele nie da. Wtedy jasne szkło a jeśli juz i jego brak - lampa
Elizasz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 518
Dołączył(a): 05.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Elizasz » 27.09.2010 10:03

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi! :)

Marek statyw posiadam :wink:
Masz rację, chodzi o fotografie zabytków, sporo jeździmy, lubimy zwiedzać, a zamki, kościoły i inne takie pomieszczenia zazwyczaj są słabo oświetlone. I jak piszesz-często flesza użyć nie wolno.
Dzięki za Twoje wyjaśnienie, przypuszczałam, że lepszy na początek będzie obiektyw, chciałam tylko zasięgnąć opinii innych :)
marekb
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1171
Dołączył(a): 13.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekb » 27.09.2010 10:18

Elizasz napisał(a):Dziękuję za wszystkie odpowiedzi! :)

Marek statyw posiadam :wink:
Masz rację, chodzi o fotografie zabytków, sporo jeździmy, lubimy zwiedzać, a zamki, kościoły i inne takie pomieszczenia zazwyczaj są słabo oświetlone. I jak piszesz-często flesza użyć nie wolno.
Dzięki za Twoje wyjaśnienie, przypuszczałam, że lepszy na początek będzie obiektyw, chciałam tylko zasięgnąć opinii innych :)
przypuszczam iż robicie cyfrą, pomocne w tym jest mieć aparat o używalnych wysokich czułościach, bo sam obiektyw i rozumiem że ma być to zoom - ni wiem co posiadacie teraz, moge się domyslać że coś ze światłem 4.0 - sprawę niewiele załatwi bo najjaśniejsze zoomy to te ze światłem 2.8. więc jedno EV. Da ci to skrócić czas zaledwie o połowę.

Przy analogu również są dostepne filmy o wysokich czułoaciach nadające się do forsownego wywoływania.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.09.2010 10:21

kup jasny obiektyw, najlepiej ze stałym światłem. za długi to on nie będzie chyba, że masz dużo kaski. jak wnętrza i zabytki to warto żeby zaczynał się od 17 przynajmniej. Lampa zabija cały efekt naturalnych kolorów. nie wiem jak z szumami w twoim aparacie przy wysokich iso ale jakimś programem to podreperujesz......i jeszcze jedna kwestia...co to znaczy jasny obiektyw? ja mam 2,8, stałe....ale takie 1,4 albo 1,2...coś pięknego :)
pozdrawiam
marekb
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1171
Dołączył(a): 13.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekb » 27.09.2010 10:26

arturac napisał(a):kup jasny obiektyw, najlepiej ze stałym światłem. za długi to on nie będzie chyba, że masz dużo kaski. jak wnętrza i zabytki to warto żeby zaczynał się od 17 przynajmniej. Lampa zabija cały efekt naturalnych kolorów. nie wiem jak z szumami w twoim aparacie przy wysokich iso ale jakimś programem to podreperujesz......i jeszcze jedna kwestia...co to znaczy jasny obiektyw? ja mam 2,8, stałe....ale takie 1,4 albo 1,2...coś pięknego :)
pozdrawiam
nie widziałem jeszcze szerokiego kąta o świetle 1.2 ale cóż pomarzyć można. Lampa odpowiednio zastosowana z filtrem, który cały zestaw można kupić za 20-30zł na all niczego nie zabije.co do szerokosci kąta to też ważne jaki aparat posiadacie??
Elizasz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 518
Dołączył(a): 05.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Elizasz » 27.09.2010 10:30

Nikon D80
+Nikorr 18-55 f/3.5-5.6G ED
+Nikorr 55-200 f/4.0-5.6 G DX VR

Kasy niestety średnio, myślę o Nikorr 50 mm 1.8 lub 1.4. Na razie z finansowym naciskiem na 1.8, ale może do wakacji coś się zmieni.....
marekb
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1171
Dołączył(a): 13.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekb » 27.09.2010 10:47

Elizasz napisał(a):Nikon D80
+Nikorr 18-55 f/3.5-5.6G ED
+Nikorr 55-200 f/4.0-5.6 G DX VR

Kasy niestety średnio, myślę o Nikorr 50 mm 1.8 lub 1.4. Na razie z finansowym naciskiem na 1.8, ale może do wakacji coś się zmieni.....
no to jak kupicie nawet rewelacyjny nikonowski 12-24/2.8 to niewiele zyskacie 2/3 EV czyli przykładowo czas z 1/20 na 1/30 zmieni na pełnych otworach przysłony. i jedno i drugie można spokojnie przy ogniskowej dwadziescia kilka jesteście w stanie utrzymać albo statyw (tylko on zawsze upierdliwy i strata czasu) i przymknąc i niskie ISO bo D80 z tego co pamietam też dobrymi wysokimi czułościami nie grzeszy, a wyższe ISO to wzrost nie tylko szumów ale i spadek rozpietości tonalnej i gorszy detal co przypuszczam w D80 dzieje się to już przy ISO 800.Zamiast płacić kilka klocków za szkło może warto pomyśleć np o D700 jeśli koniecznie w najkonie- inna generacja i całkiem fajne nawet ISO 3200 a używalne spokojnie 6400 i tu zarabiasz niemiłosiernie. Nie jestem pewnie, ale wówczas chyba konieczna byłaby zmiana obiektywu bo te chyba tylko do cropa, a D700 to pełna klatka:)
Elizasz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 518
Dołączył(a): 05.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Elizasz » 27.09.2010 10:49

Marek hmm, o zmianie aparatu raczej nie myślę......
a może jakiś inny obiektyw, niż te 2, które wymieniłam? :roll:
Następna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja

cron
Jasny obiektyw czy lampa?
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone