Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jasny obiektyw czy lampa?

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.09.2010 11:02

Bodzioch Marek napisał(a):
arturac napisał(a):kup jasny obiektyw, najlepiej ze stałym światłem. za długi to on nie będzie chyba, że masz dużo kaski. jak wnętrza i zabytki to warto żeby zaczynał się od 17 przynajmniej. Lampa zabija cały efekt naturalnych kolorów. nie wiem jak z szumami w twoim aparacie przy wysokich iso ale jakimś programem to podreperujesz......i jeszcze jedna kwestia...co to znaczy jasny obiektyw? ja mam 2,8, stałe....ale takie 1,4 albo 1,2...coś pięknego :)
pozdrawiam
nie widziałem jeszcze szerokiego kąta o świetle 1.2 ale cóż pomarzyć można. Lampa odpowiednio zastosowana z filtrem, który cały zestaw można kupić za 20-30zł na all niczego nie zabije.co do szerokosci kąta to też ważne jaki aparat posiadacie??


ja też jeszcze nie widziałem i nawet nie sprawdzałem czy coś takiego istnieje bo nie zawracam sobie głowy czymś na co mnie nie stać a tanie to by nie było. mam 17-50 ze stałym 2,8, ale canon kiedyś robił coś zaczynającego się od 16 ze światłem 2,8. A szerokość przy wnętrzach się przydaje dlatego na to zwróciłem uwagę, żeby nie kupić czegoś jasnego i wąskiego, co zapewne jest tańsze... a w ostatnim zdaniu zadałem pytanie Elizasz co dla Niej oznacza jasny. A jaki filtr Pan używa do lapmy? za 20-30 zł?
pozdrawiam
marekb
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1171
Dołączył(a): 13.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekb » 27.09.2010 11:14

Elizasz napisał(a):Marek hmm, o zmianie aparatu raczej nie myślę......
a może jakiś inny obiektyw, niż te 2, które wymieniłam? :roll:
rozumiem, ze macie te obiektywy??
robić będziesz w wiekszości szerokościa więc masz światło 3.5 choć znów nie wiem jak z ostrością w tym szkle na pełnej dziurze?? więc i tak pewnie warto przymknać do 5.0-5.6. Jak widzisz możliwości wiele, najlepiej choc nie najwygodniej mieć jasne stałki (w nikonie do niedawna było z szerokimi stałkami ciężko), sam robię tylko na stałkach i powiem ze najlepszy jest spacerzoom - miałem C 24-70 i poza jego cholerną wagą był rewelacyjny i obskakiwałem nim prawie wszystko.
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 27.09.2010 11:39

Elizka - wydaje się, że do Twoich potrzeb nadałby się tamron 17-50/2.8 - nie drogie, przyzwoitej jakości jasne szkiełko.

Teraz jest już dostępna wersja ze stabilizacją (VC) i także stara wersja bez niej. Jak finanse pozwalają to trzeba brać z VC (podobno wyrabia 3 działki - a to dużo).

Musisz sobie tylko wybrać trafiający z AF'em egzemplarz.

PZDR
Ostatnio edytowano 27.09.2010 11:50 przez Rafał K, łącznie edytowano 1 raz
marekb
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1171
Dołączył(a): 13.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekb » 27.09.2010 11:50

Rafał K napisał(a):Elizka - wydaje się, że do Twoich potrzeb nadałby się tamron 17-50/2.8 - nie drogie, przyzwoitej jakości jasne szkiełko. Musisz sobie tylko wybrać trafiający z AF'em egzemplarz.

PZDR
ot co:) i sztuka, która nie mydli na 2.8
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 27.09.2010 11:53

Hej Marek - jak na wrzesień to masz coś podejrzanie dużo wolnego czasu :mrgreen: Pewnie żonę zagoniłeś do obróbki :wink:

Wiesz, że problem z AF'em mają też i flagowe nikkory i eLeonory :lol: Co z tego, że rzadziej - jak ktoś ma szczęście to i drewnianym kościele mu cegła na głowę spadnie :wink:

PZDR
marekb
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1171
Dołączył(a): 13.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekb » 27.09.2010 12:20

Rafał K napisał(a):Hej Marek - jak na wrzesień to masz coś podejrzanie dużo wolnego czasu :mrgreen: Pewnie żonę zagoniłeś do obróbki :wink:

Wiesz, że problem z AF'em mają też i flagowe nikkory i eLeonory :lol: Co z tego, że rzadziej - jak ktoś ma szczęście to i drewnianym kościele mu cegła na głowę spadnie :wink:

PZDR
raczej moment potwornego zmęczenia sezonowego, na szczęście jeszcze miesiąc i jakies pojedyncze potem zlecenia i święta:D

eLki generalnie trafiają bez problemu w 35L mam 95/100 ale to juz raczej moje błędy (ostatnio nieco gorzej ale trza sprzęt od srodka wyczyścić), 24L nieco gorzej,hmm znacznie gorzej ale tylko w bardzo trudnych warunkach, 135L rewelacja;) samysang 14/2.8 -zaczął mi się pierścień ostrości przybliżać tak, ze ostrząc na obiekt oddalony ok 3-5m trzebabyło na pierscieniu ustawiać 0.9m i w sobotę się okazało ze już nigdzie nie mam ostro tzn z lewego boku było (tilt shift się zrobił:D ) soczewka sie musiała przesunąć:( i efekt 36 klatek z kościoła idzie do kosza.
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 27.09.2010 13:11

Spoko Marko - wszystko racja. Tylko Elizka pewnie nikkorowskich odpowiedników elek nie nabędzie - a trzeba było dziewczęciu coś doradzić :sm: .

A wracając do Tamrona to (podobno :mrgreen:) można znaleźć i ostry i trafiający egzemplarz, choć na pewno nie jest to łatwe :wink: Może ma ktoś tego tamiego i podzieli się doświadczeniem z Elizką :wink:

Co do 35, to gdzieś Ivy chyba pisał, że nieraz właśnie z piątkami zdarza się, że to szkło chula - nie wiedzieć czemu - "bardzo-nie bardzo". Ale jak masz 95 na 100 to luz.

PZDR
Elizasz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 518
Dołączył(a): 05.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Elizasz » 27.09.2010 18:55

za wszystkie opinie

Obrazek

teraz pozostaje tylko się na coś zdecydować

Obrazek
CinnamonGirl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1338
Dołączył(a): 08.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) CinnamonGirl » 28.09.2010 12:49

Elizasz napisał(a):Nikon D80
+Nikorr 18-55 f/3.5-5.6G ED
+Nikorr 55-200 f/4.0-5.6 G DX VR

Kasy niestety średnio, myślę o Nikorr 50 mm 1.8 lub 1.4. Na razie z finansowym naciskiem na 1.8, ale może do wakacji coś się zmieni.....


Nikkorek fajna rzecz (mam akurat ten ciepniejszy 1.8 nabyty za 300zł) ale zdajesz sobie sprawę ze z 50mm to we wnetrzach za bardzo nie poszalejesz... zbyt wąsko.

Musisz sobie zdawać sprawę z tego ze 1.4 to już na prawde malutka głebia ostrości. I osobiście bałabym sie na 1.4 focić wnętrza bo więsza częśc była by juz poza głebią. 1.4 - jak najbardziej tak gdy myslisz o portretach w trudnym oswietleniu ale do architektury polecałabym jednak coś szerszego troche szerzej (aczkowliek i tak nie za szeroko) to np nikkor 35mm 1.8 jesli myślisz o stałce

a jesli pomyslisz nad zamianą kita to wspomniany tamron 17-50 2.8 troche ciemniej ale szeroko (wnetrza kosciołów)
marekb
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1171
Dołączył(a): 13.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekb » 28.09.2010 13:56

na cropie 50 robi się u was nikonowców cos ok 80mm więc portret, ale i detal więc ogniskowa do detali, figurek spokojnie na 1.8 i GO nie az tak strasznie papierowa, 35 zaś to robi się standard ok 50mm i trochę wasko do planów ogólnych, zaś 17mmx1.5 to ok 26mm czyli fajny szeroki kąt;)
Elizasz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 518
Dołączył(a): 05.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Elizasz » 28.09.2010 20:51

Czyli jednak zamiast 1.8 lub 1.4 powinnam pomyśleć o szerszym kącie........ :roll:
marekb
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1171
Dołączył(a): 13.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekb » 28.09.2010 21:18

Elizasz napisał(a):Czyli jednak zamiast 1.8 lub 1.4 powinnam pomyśleć o szerszym kącie........ :roll:
raczej tak. ale propozycja Rafała na teraz i jeśli ze stabilizacją to utrzymasz na 17mm z ręki spokojnie ... liczę i wychodzi mi 1s...?? cos chyba nie tak, ale ja bez stabilizacji 1/5s, 1/10s przy 35mm utrzymuję, warto spróbować :wink: na 135mm 1/30 1/50s też się da. Niektórzy walą serią i to im pomaga ja stosuję jeden strzał.
Elizasz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 518
Dołączył(a): 05.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Elizasz » 28.09.2010 22:03

hehehe, teraz to dopiero mam mętlik w głowie :roll: :lol: :wink: 8)
ale dzięki za wszystkie podpowiedzi!
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 28.09.2010 22:18

Fajne lampy są w Ikeii i naprawdę jasno świecą.
marekb
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1171
Dołączył(a): 13.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekb » 28.09.2010 22:20

AndrzejJ. napisał(a):Fajne lampy są w Ikeii i naprawdę jasno świecą.
Jędruś, znajdź se laskę :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja

cron
Jasny obiektyw czy lampa? - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone