Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Gruzja na wariata ;) 08.23 THE END

W Gruzji znajduje się najgłębsza jaskinia na świecie. Jaskinia Wieriowkina w Górach Gagryjskich ma głębokość 2212 metrów. W tym państwie znajduje się także druga najgłębsza jaskinia na świecie – Jaskinia Krubera. Na terenie Gruzji znajduje się aż 786 lodowców. Gruzja uznawana jest za najstarszy region winiarski świata: winorośl na tych terenach uprawiano już 9 tysięcy lat temu. Najważniejsze tutejsze szczepy winogron to Rkatsiteli i Saperavi.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2510
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Gruzja na wariata ;) 08.23

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 26.09.2023 20:31

Porcje na talerzach wskazują, że apetyt Wam dopisuje :D .
Gruzińskie obrazki podobne trochę do bałkańskich: krowy, rupiecie itp nie szokują :D
Ale tej sztuki nowoczesnej w Kutaisi nie rozumiem, chociażby te ścianki z wyciętymi kołami … :oops:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13782
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Gruzja na wariata ;) 08.23

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 27.09.2023 19:04

wiola2012 napisał(a):Porcje na talerzach wskazują, że apetyt Wam dopisuje :D .
Gruzińskie obrazki podobne trochę do bałkańskich: krowy, rupiecie itp nie szokują :D
Ale tej sztuki nowoczesnej w Kutaisi nie rozumiem, chociażby te ścianki z wyciętymi kołami … :oops:


Sałatka Żony, zupa i ziemniaczki moje :)

No nie widziałaś niektórych bloków mieszkalnych, starych sklepów czy kiosków....
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15674
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Gruzja na wariata ;) 08.23

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 27.09.2023 23:38

wiola2012 napisał(a):Gruzińskie obrazki podobne trochę do bałkańskich: krowy, rupiecie itp nie szokują :D
Dla mnie takie normalne widoczki...u mnie po ulicy latają dziki i jelenie, a pod pracą drób (kuropatwy) i sarny...taki zwyklaczek zza okna...


Czekam z niecierpliwością na Elbrus....
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13782
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Gruzja na wariata ;) 08.23

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 28.09.2023 08:36

piekara114 napisał(a):
wiola2012 napisał(a):Gruzińskie obrazki podobne trochę do bałkańskich: krowy, rupiecie itp nie szokują :D
Dla mnie takie normalne widoczki...u mnie po ulicy latają dziki i jelenie, a pod pracą drób (kuropatwy) i sarny...taki zwyklaczek zza okna...


Czekam z niecierpliwością na Elbrus....



Beti - dziki to chodzą po głównych ulicach Gdyni. W biały dzień.
Ale nie krowy.
A psy nie leżą na środku drogi krajowej/powiatowej z Suchej do gdzieś tam
No Elbrusa to zobaczymy, ale z drogi - bo on już w Rosji
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13782
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Gruzja na wariata ;) 08.23

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 28.09.2023 10:06

Mestia (droga do Mestii raczej)

Na ten dzień mamy trochę szalony plan. Normalnie to w tamte rejony jedzie się na kilka dni, bo to kawał drogi. Ale my liczymy, że po drodze zobaczymy ładne widoki i sama droga będzie atrakcją. Była. Ale tylko jej ostatnie 1/3 :)
Obrazek

Zapomniałem powiedzieć, że w naszym hotelu (75 GEL) gdy płaciłem, gospodarza zaprosił mnie do niesamowitego pokoju. Pokój pełen medali, mundurów, odznaczeń, książek i innych fantastycznych rzeczy. Wszystkie publikacje oczywiście w języku rosyjskim oraz gruzińskim. Zarówno pradziadek gospodarza, jak i dziadek byli uczestnikami I oraz II Wojny Światowej (odpowiednio).
Niezapomniany widok.

Najpierw od Zugdidi, miasta, w którym spaliśmy, a które było okupowane przez Rosję w 2008 r. jest płasko, ale po 20-30 minutach widać już wysokie góry
Zatrzymujemy się w jakiejś wiosce, aby kupić chlebki do jedzenia - 2 GEL ogromny placek (nie mieliśmy śniadania)
Obrazek

Nie chciałbym tutaj wpaść kołem....
Obrazek

Po drodze są wodospady
Obrazek

Obrazek

Zatrzymujemy się na kawę w przydrożnej knajpce - tutaj uderza nas znowu to, o czym chyba jeszcze nie pisałem. Kawa w Gruzji to najczęściej rozpuszczalna Nesca albo sypana (tylko w gdzieniegdzie jest ekspres z "prawdziwą" kawą w ziarenkach)
Tutaj kupujemy ohydną Nescę w dodatku grubo posłodzoną (ja wytrzymuję, Żona idzie po proście na wymianę)
Obrazek

To północna część zbiornika Inguri - zaczyna się tamą, na którą nie poszliśmy (do poprawki!)
Obrazek

Jest i Towarzysz
Obrazek

Pijemy tę fe kawę w takich okolicznościach
Obrazek

Po chwili jest kolejny wodospad
Obrazek

I tak jedziemy jedziemy i jedziemy, zakręt, zakręt w dole rzeka, kończy się asfalt, tak 60 km przed Mestią zaczynają płyty, płyty - szuter, zwalnianie do 5km/h dziury w szutrze, wkoło zielono, ale wysokich gór nie widać. w końcu po jakimś czasie.... WTEM ! (jak w Tytusach). Gdzieś za miejscowością Etseri otwierają się widoki.
Obrazek

Obrazek

Po lewej Elbrus - najwyższy szczyt Kaukazu i Rosji
Obrazek

5642 m asl
Obrazek

Gruziński Kaukaz
Obrazek

8O 8O
Obrazek

Trochę dalej od Elbrusa (w środku) - czyli bliżej do Mestii
Obrazek

w zoome
Obrazek

przydrożna kapliczka
Obrazek

OMG 8O 8O 8O
Obrazek

OMG 2
Obrazek

Lodowce!
Obrazek

No dobrze to jesteśmy w Mestii - widok z okna hotelu :jupi: :jupi: :jupi:
Obrazek

Z drugiego okna :oczko_usmiech: :oczko_usmiech:
Obrazek

Nasz hotelik (Elite Hotel) :)
Obrazek

Idziemy na spacer po Mestii - a konkretnie JEŚĆ
Obrazek

Do Ushguli TĄ RAZĄ nie pojedziemy
Obrazek

Obrazek

Siadamy w znanym i dobrze i ocenianym lokalu Laila (płatność tylko gotówką, bankomat 24h w banku obok)
Obrazek

Tutaj po raz pierwszy widzę otwarty sprzeciw wobec Rosji - wszyscy kelnerzy mają koszulki z napisem "1/5 of my country is occupied by Russia", a z tyłu mapa Osetii i Abchazji
Obrazek

Obrazek

Dają tu dobrze (i ładnie) zjeść
Obrazek

oranżada
Obrazek

Mestia jak widać ładnie położona
Obrazek

river wild
Obrazek

i słynne wieże obronne
Obrazek

Jedna po drodze do wyciągu (idziemy) - gdybyśmy wiedzieli, że działa tylko do 17 inaczej zaplanowalibyśmy dzień
Obrazek

coraz wyżej
Obrazek

Kupujemy bilety (po 20 GEL od łebka w obie strony), najpierw jest kanapa. Jedziemy tyłem do Uszby (4780 m asl) - ale po wjechaniu na przesiadkę (na wagonik - trzeba przejść 200-300 metrów z kanapy do wagonika) widzimy już to
Obrazek

OMGGGGG
Obrazek

W wagoniku
Obrazek

Obrazek

RESZTA - kiedy indziej.


ps
My już wiemy, że tam trzeba pojechać na ca najmniej kilka dni.

Jeden dzień - od rana to spacery po Mt. Zuruldi
Drugi dzień - lodowiec Chalaadi. Trzeba jechać autem lub marszrutką do wiszącego mostu, a od mostu do czoła lodowca jest podobno około godziny drogi pieszo.
Trzeci dzień - jeziora Koruldi, ołożone na wysokości 2740 metrów n.p.m. wjeżdżacie autem do charakterystycznego krzyża widzianego z Mestii i dalej pieszo.

:papa:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2208
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Gruzja na wariata ;) 08.23

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 28.09.2023 10:42

Tutaj jest przepięknie :serduszka: Widoki gniotą :proszedzieki:

pozdrawiam, Michał
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1615
Dołączył(a): 03.08.2007
Re: Gruzja na wariata ;) 08.23

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 28.09.2023 13:30

tony montana napisał(a):

RESZTA - kiedy indziej.


ps
My już wiemy, że tam trzeba pojechać na ca najmniej kilka dni.

Jeden dzień - od rana to spacery po Mt. Zuruldi
Drugi dzień - lodowiec Chalaadi. Trzeba jechać autem lub marszrutką do wiszącego mostu, a od mostu do czoła lodowca jest podobno około godziny drogi pieszo.
Trzeci dzień - jeziora Koruldi, ołożone na wysokości 2740 metrów n.p.m. wjeżdżacie autem do charakterystycznego krzyża widzianego z Mestii i dalej pieszo.

:papa:


Dorzuciłabym dzień 4 - Ushguli.

A dla tych, którym gór mało i dysponują dobrym autem zrobienie całej pętli swaneckiej i powrót do Kutaisi przez Lentheki :roll: .
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Gruzja na wariata ;) 08.23

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 28.09.2023 13:47

Elbrus piękny jest! Fajnie na niego popatrzeć przynajmniej z daleka :D

Chyba kolejny super nocleg. Mało hotelu pokazałeś ;) No i to jedzonko :hearts:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8668
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Gruzja na wariata ;) 08.23

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 28.09.2023 14:38

tony montana napisał(a):ps
My już wiemy, że tam trzeba pojechać na ca najmniej kilka dni.

Lepiej uczyć się na cudzych błędach ;).
Miejsce piękne 8) . Śledzę, notuję, kto wie kiedy się przyda.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13782
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Gruzja na wariata ;) 08.23

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 28.09.2023 15:00

majkik75 napisał(a):Tutaj jest przepięknie :serduszka: Widoki gniotą :proszedzieki:

pozdrawiam, Michał


Ta przestrzeń, jak już wjedziemy na górę będzie naprawdę majestatyczna. Panorama gór ze wszystkich stron od 3500-5200 m asl. Mega widok.

Aglaia napisał(a):
Dorzuciłabym dzień 4 - Ushguli.

A dla tych, którym gór mało i dysponują dobrym autem zrobienie całej pętli swaneckiej i powrót do Kutaisi przez Lentheki :roll: .


Zdecydowanie. Ale do pętli to nie wiem jakie auto trzeba tam mieć oglądając foty, to tam jest jakaś masakra ;)

maslinka napisał(a):Elbrus piękny jest! Fajnie na niego popatrzeć przynajmniej z daleka :D

Chyba kolejny super nocleg. Mało hotelu pokazałeś ;) No i to jedzonko :hearts:


Będą jeszcze zdjęcia z hoteliku. To taki większy pensjonat, z pięknymi widokami na miasto i góry.
:)


marze_na napisał(a):
tony montana napisał(a):ps
My już wiemy, że tam trzeba pojechać na ca najmniej kilka dni.

Lepiej uczyć się na cudzych błędach ;).
Miejsce piękne 8) . Śledzę, notuję, kto wie kiedy się przyda.


Ja przyznam się, że myślę o wakacjach w Gruzji i Armenii + Baku. Ale kurde, to zależy od sytuacji w Karabachu, a ta ostatnio znów jest słaba :)
:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Gruzja na wariata ;) 08.23

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 28.09.2023 17:40

marze_na napisał(a):
tony montana napisał(a):ps
My już wiemy, że tam trzeba pojechać na ca najmniej kilka dni.

Lepiej uczyć się na cudzych błędach ;).
Miejsce piękne 8) . Śledzę, notuję, kto wie kiedy się przyda.
Chyba już na lotnisku notujesz :lol:


A widoki - CUDNE :hearts:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Gruzja na wariata ;) 08.23

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 28.09.2023 21:35

Przywaliłeś teraz widokami - grubo :proszedzieki:
liczyłem kiedyś na objazdówkę 14 dni pobytu w Gruzji - strasznie po łebkach mi wyszło ( nie wszędzie dojechałbym Osiołkiem ) :oczy: ale na to trzeba będzie jeszcze poczekać . . .


Pozdrawiam
Piotr
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13782
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Gruzja na wariata ;) 08.23

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 29.09.2023 07:28

mysza73 napisał(a):Chyba już na lotnisku notujesz :lol:


A widoki - CUDNE :hearts:


Kolega jest teraz na wypadzie rowerowym na Majorce :)

piotrf napisał(a):Przywaliłeś teraz widokami - grubo :proszedzieki:
liczyłem kiedyś na objazdówkę 14 dni pobytu w Gruzji - strasznie po łebkach mi wyszło ( nie wszędzie dojechałbym Osiołkiem ) :oczy: ale na to trzeba będzie jeszcze poczekać . . .


Pozdrawiam
Piotr


No już byłeś blisko, czyli koło Araratu, od strony tureckiej :)

:papa:
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 994
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Gruzja na wariata ;) 08.23

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 03.10.2023 00:36

Laila - fajne jedzenie, fajny klimat. Super pogodę mieliście w Swaneti i nie tylko.

tony montana napisał(a):...

ps
My już wiemy, że tam trzeba pojechać na ca najmniej kilka dni.

Jeden dzień - od rana to spacery po Mt. Zuruldi
Drugi dzień - lodowiec Chalaadi. Trzeba jechać autem lub marszrutką do wiszącego mostu, a od mostu do czoła lodowca jest podobno około godziny drogi pieszo.
Trzeci dzień - jeziora Koruldi, ołożone na wysokości 2740 metrów n.p.m. wjeżdżacie autem do charakterystycznego krzyża widzianego z Mestii i dalej pieszo.

:papa:


W ogóle ta Gruzja nie wydaje się być tak duża i jest pokusa żeby ją "zrobić" na raz. Sam popełniłem ten błąd.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2510
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Gruzja na wariata ;) 08.23

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 03.10.2023 22:49

OMGGGG to mało powiedziane :D .

ps
My już wiemy, że tam trzeba pojechać na ca najmniej kilka dni.

Ja też już wiem i błędu nie popełnię.
Co tu pisać za dużo, SUPER!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Gruzja - საქართველო

cron
Gruzja na wariata ;) 08.23 THE END - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone