Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Gruzja na wariata ;) 08.23 THE END

W Gruzji znajduje się najgłębsza jaskinia na świecie. Jaskinia Wieriowkina w Górach Gagryjskich ma głębokość 2212 metrów. W tym państwie znajduje się także druga najgłębsza jaskinia na świecie – Jaskinia Krubera. Na terenie Gruzji znajduje się aż 786 lodowców. Gruzja uznawana jest za najstarszy region winiarski świata: winorośl na tych terenach uprawiano już 9 tysięcy lat temu. Najważniejsze tutejsze szczepy winogron to Rkatsiteli i Saperavi.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13782
Dołączył(a): 14.01.2012
Gruzja na wariata ;) 08.23 THE END

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 23.08.2023 09:48

1. Cminda Sameba na tle 4-tysięczników
Obrazek

2. Kazbek Peak (5054 m.)
Obrazek

3.Obrazek

4. Gudauri (2750 m.)
Obrazek

5. Mccheta
Obrazek

6. Obrazek

7. Bolszoj Kaukaz
Obrazek

8. Obrazek

9. Uszba (4700 m. i inne szczyty)
Obrazek

10. Elbrus (5642 m.)
Obrazek

11. Zugdidi
Obrazek

12. Uplisciche cave city
Obrazek

13. Tbilisi
Obrazek

14. Sighnaghi
Obrazek

15. Nocleg w chateau ;)
Obrazek

16. Telavi
Obrazek

17. Anaruri
Obrazek

18. Pomnik przyjaźni gruzińsko - rosyjskiej.....
Obrazek

19. Georgian snickers
Obrazek

20.Wagon Stalina
Obrazek

21. Katedra Bagrati (Kutaisi)
Obrazek

22. Motorowodne szaleństwo (czyjeś) w Ureki :killer: :killer: :killer:
Obrazek

:papa: :tak: :tak:
Ostatnio edytowano 11.12.2023 13:00 przez tony montana, łącznie edytowano 2 razy
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15674
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Gruzja na wariata ;) 08.23

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.08.2023 11:00

:mg:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Gruzja na wariata ;) 08.23

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 23.08.2023 11:46

Super, że jednak się zdecydowałeś na pisanie :D Dużo ciekawych miejscówek 8)
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2208
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Gruzja na wariata ;) 08.23

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 23.08.2023 11:53

Człowiek to już nie zdanża z tym gdzie Ty byłeś :lol:
Ale fajnie, piękne miejsca, oczywiście ruszam z Tobą :verryhappy:

pozdrawiam, Michał
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8668
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Gruzja na wariata ;) 08.23

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 23.08.2023 12:07

majkik75 napisał(a):Człowiek to już nie zdanża z tym gdzie Ty byłeś :lol:

Mam podobnie. Tony obieżyświat :D . I mnóstwo niedokończonych relacji na forum :oczko_usmiech: .

Ładne kadry, piękne miejsca. Oczywiście popatrzę.
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 994
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Gruzja na wariata ;) 08.23

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 23.08.2023 12:08

Zobaczę czego nie widziałem ;)
feniks7
Croentuzjasta
Posty: 126
Dołączył(a): 01.04.2016
Re: Gruzja na wariata ;) 08.23

Nieprzeczytany postnapisał(a) feniks7 » 23.08.2023 12:11

O fajnie :D . Popatrzę.
W tym roku zdążysz z relacja z Islandii i Krety :lol: :hahaha: ?
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13782
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Gruzja na wariata ;) 08.23

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 23.08.2023 12:26

piekara114 napisał(a)::mg:


:lol:

maslinka napisał(a):Super, że jednak się zdecydowałeś na pisanie :D Dużo ciekawych miejscówek 8)

majkik75 napisał(a):Człowiek to już nie zdanża z tym gdzie Ty byłeś :lol:
Ale fajnie, piękne miejsca, oczywiście ruszam z Tobą :verryhappy:

pozdrawiam, Michał


Było, jak zwykle, intensywnie (za intenwynie), po łebkach (nad czym boleję) i ...... dziwnie i ciekawe, a czasami lekko strasznie...

marze_na napisał(a):
majkik75 napisał(a):Człowiek to już nie zdanża z tym gdzie Ty byłeś :lol:

Mam podobnie. Tony obieżyświat :D . I mnóstwo niedokończonych relacji na forum :oczko_usmiech: .

Ładne kadry, piękne miejsca. Oczywiście popatrzę.


No.... ale cały czas SIĘ PISZĄ..... mnóstwo? ;)

Walia i Hiszpania..... hmm, a może coś jeszcze? sam nie wiem

_Piotrek_ napisał(a):Zobaczę czego nie widziałem ;)


No, chyba jednak zobaczyliście więcej od nas, my po prostu ZA DUŻO w aucie, bo człowiek chciał i tu i tu tu tu tu

feniks7 napisał(a):O fajnie :D . Popatrzę.
W tym roku zdążysz z relacja z Islandii i Krety :lol: :hahaha: ?


Islandia mi się marzy !
Ale to na następne lata, jak się da.

Na Krecie byłem dwa razy po dwa tygodnie i raczej więcej już nie planuję, lubię jeździć tam, gdzie nie byłem :)

:tak:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2208
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Gruzja na wariata ;) 08.23

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 23.08.2023 12:40

tony montana napisał(a):lubię jeździć tam, gdzie nie byłem :)


O widzisz, o widzisz ... :plusone:

pozdrawiam, Michał
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15674
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Gruzja na wariata ;) 08.23

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.08.2023 12:55

majkik75 napisał(a):
tony montana napisał(a):lubię jeździć tam, gdzie nie byłem :)
O widzisz, o widzisz ... :plusone:
:plusone:

Niektórzy tego nie rozumieją :lol:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13782
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Gruzja na wariata ;) 08.23

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 23.08.2023 13:54

Ogólne przemyślenia.
Proszę o (and I mean it) wyrozumiałość i nie branie czegoś do siebie JAKBY CO. Nie chcę i nie zamierzam uchodzić za żadnego eksperta, to są wyłącznie moje odczucia i spostrzeżenia. WYJAZD i Kraj uważam za bardzo udany. Mam nadzieję, że uda mi się tam wrócić!

1. Krajobrazy.
Niesamowite góry. Zieleń, różnorodny krajobraz, w zależności, gdzie się pojedzie. Jest tam (prawie) wszystko. Oprócz lazurowego morza :lol: :lol:

2. Ludzie.
Na bank nie można czegoś powiedzieć kategorycznie po 7 dniach pobytu. Na bank. Ale wstępną opinię można sobie wyrobić. A ta później może ulec zmianie.
Teza, z którą spotykałem się przed wyjazdem to ta, w której serdeczność Gruzinów jest niemal powalająca. I to na każdym podobno kroku. I że kochają Polaków :)

Spotkaliśmy z miłymi ludźmi, spotkaliśmy się też z totalnie obojętnymi "w naszym kierunku" ludźmi.
A także z osobami (dwoma), które (wg nas bez powodu, bo byliśmy grzeczni :) stawiały przed nami wino czy piwo, jedzenie jakby za karę :)
Spoko, zdarza się. No hard feelings. Tak jest wszędzie (no rzadko w usługach na Wyspach, tam wszyscy są przemili)

Najczęściej jednak osoby z hoteli, pensjonatów, restauracji, barów, sklepów, stoisk były po prostu na zwykły sposób miłe/normalne, bez żadnej szalonej wylewności.
Choć w Stepancminda, gdy szliśmy małą uliczką, po krótkiej rozmowie (Pan na górze u siebie w ogródku) zapraszano nas na CHACHĘ do domu "to moja żona" (rozwieszała akurat pranie tyłem, niezainteresowana nami hihi) ;)

Niemiłe i atakujące były zaś niektóre panie żebrzące, np. przy Katedrze Bagrati w Kutaisi.

3. Drogi. Samochody.

TEMAT RZEKA. Będzie się przewijał czasem w relacji.

a. Wiedzieć, że na drogach w Gruzji sporo ludzi wyprzedza na zakrętach, serpentynach, nad przepaściami - to nie to samo, co tego doświadczyć.
Jak się o tym opowiada, to może jest to śmieszne i takie ....egzotyczne. Jak się jest tego uczestnikiem i na szali jest Twoje/Rodziny/Znajomych zdrowie/życie to takie śmieszne już się nie robi.
To Ty możesz jechać spokojnie a zza zakrętu wypada rozpędzony kamaz i widzisz tylko uśmiechniętego kierowcę przepraszająco unoszącego rękę.
Przeżyjesz, albo nie ;)
Oczywiście - można powiedzieć: nikt Ci nie kazał tu przyjeżdżać, jeździsz - dostosuj się. Spoko.

Ruch wahadłowy. Kilometr korka, stoimy, z naprzeciwka zaraz ruszą auta. Nic to, nas wyprzedzają auta stojące za nami, coraz to kolejne.... chyba liczą, że w korku będzie tyle miejsca, że ktoś ich wpuści (z tej naszej kolejki). Albo tamci, co mają zielone ZATRZYMAJĄ SIĘ, a co! :)

Tego, co widziałem przez te 7 dni - nie widziałem nigdzie indziej - wiem, mało świata widziałem jeszcze, ale momentami było ciężko, a przejechałem z 1,5 mln kilometrów, z czego sporo po całej Europie.

Na szczęście - sporo nowych dróg się buduje, jest otwartych trochę odcinków autostrady (nie tylko na odcinku Kutaisi - Tbilisi), ale także z Ureki na lotnisko w Kutaisi (nie trzeba zjeżdżać już na Samtredię, tylko bić dalej autostradą, Gmaps tego nie zna, zjeżdża się 4 km od lotniska.

b. Wiedzieć, że po drogach chodzi wszystko, co się rusza to jedno, ale to zobaczyć, to co innego............
Nawet ostatniego dnia wyjazdu japa nam się cieszyła widząc leżące, stojące, chodzące krowy po głównej drodze nr 12 (ale dotyczyło to także dróg nr 1 czy 2) :)

Krowy, cielaczki, świnki, konie i psy. Te stworzenia kochają drogę :) Ona jest lepsza, cieplejsza i z lepszą widocznością na świat niż pole/pobocze/rów.
Ciemny tunel jako miejsce ochłody przed upałem to najlepsze miejsce pod słońcem na popołudniową krowią drzemkę :cmok:

Ludzie na drogach.
Ludzie na drogach stoją/chodzą wszędzie.
4 panowie stojący, no może nie na środku drogi, ale tak 2 metry od pobocza, które mają wolne - to standard.
ludzie idący z psem drogą - luz
w miasteczkach / wsiach najbardziej zatłoczone są oczywiście okolice targów/rynków, gdzie czasem przejeżdża się autem 5 km/h

Oznaczenia dróg są bardzo mylące, ale najczęściej po prostu nie ma ich wcale.
Są co jakiś czas tablice informacyjne "Kutaisi" albo "Samtredia" ale potem już nie ma ani "Kutaisi" ani "Samtredia" tylko na tablicach pojawia się "Tbilisi" i jakieś małe miasteczko leżące pewnie najbliżej.
W efekcie na prostej wydawałoby się czerwonej na papierowej mapie drodze, gdzie już "gmaps nie będzie mi potrzebne" robisz kilka razy kilka kółek na rondzie, aby nie pojechać źle, a towarzysz włącza w "panice" gmaps ;)

Jazda po ciemku.
OSOBNY TEMAT.
Tylko dla kierowców o mocnych nerwach. Albo dla takich mających wzrok Winnetou.
Ja nie mam, ja mam już prawie 50 lat.

Ludzie, którzy do tej pory szli drogą albo poboczem, dalej nią idą. Najczęściej lewą skrajnią drogi, słusznie. Ubrani na czarno (modne), bez elementu odblaskowego, włączonej komórki, włączonej latarki w komórce (jeden miał!)

Jadą też "na Ciebie" rowery. Oni lewą skrajnią drogi, słusznie.
Rowery podobnie jak ludzie, bez oświetlenia, odblasku (raz widziałem, jeden Pan miał jeden odblask na rowerze)

Wracając do pkt 3b. Psy leżą na środku drogi, krowy nadal chodzą, jest ich mniej, bo część z nich sprowadzili z dróg kowboje na koniach z psami pomocnikami. Natomiast część krów spędza wieczór (a może i noc???) na drodze, przy drodze, przechodząc przez drogę. Bardzo niebezpieczne sytuacje widzieliśmy, dodając do tego animusz kierowców.

c. Samochody.
c.1 Wypożyczenie. Można brać auto z sieci pośredników typu rentalcars, można od Martyny z Gruzji, można z lokalnej wypożyczalni. O dobrych opiniach :)
Ceny są na mocno europejskim poziomie. Jakość nie do końca może odpowiadać cenie. Generalnie (widzę, że na październik, bo znajomi się wybierają, są ceny dość podobne do tych sierpniowych, a te mają prawo być tymi najwyższymi) za 7 dni wypożyczenia auta (rzekomo z full insiurens, bez blokad na karcie) trzeba liczyć jakieś 400 Euro najmniej.

Małych aut jest chyba stosunkowo niewiele, królują Toyoty: Prius i Corolla
oraz SUV-y, mini-SUV-y etc.
Czy Toyota czy Subaru XV (taki wybraliśmy) to różnica 30-40 Euro.
Za 7 dni zapłaciłem 440 Euro. Dużo więcej niż w Hiszpanii na 12 dni w lipcu, ale słyszę, że np. dużo mniej niż Majkik w Grecji za 11 dni i to za dużo mniejsze auto.
Anyway - tanio z autem nie jest vs inne ceny.
Auto miało swoje wady:
- szumiące chyba łożysko, szczególnie słyszalne na zjeździe z gory "łułułu" hihi
- jedna strona auta matowa, druga błyszcząca, na liczniku ponad 130.000 MIL :)
Ale było dość pojemne, klima dobrze działała, automat chodził bez zarzutów.
Działały także hamulce, co miało bardzo duże znaczenie ;)

c.2. Inne auta.
Poza Tbilisi widzieliśmy wszystkie możliwe marki aut. Także wszystkie możliwe USTERKI aut w JADĄCYM aucie.
Samochód BEZ reflektora po 2 dniach w ogóle już nas nie dziwił.
Auta z pobitymi szybami (nie "pajączki", rozsypana, jakoś trzymająca się szyba) - także w standardzie.

Auto bez praktycznie całego przedniego zderzaka - widzieliśmy wiele razy.
Auto BEZ MASKI - kilka razy.

:coool:

4. Kasa
Lari w gotówce jest spoko (1 Lari=1,62 zł)
Za auto w Euro jest spoko. Karta - można płacić, ale często nie można ;)
Albo nie działa terminal - spoko normalka. Albo nie ma terminala. Albo po prostu przyjmowana jest tylko gotówka.

W restauracji w Pasanauri "no, ale kartą...? (zawiedziony wzrok, choć przed chwilą Gruzini obok płacili kartą), "no dobrze, mamy także gotówkę" (ucieszony wzrok) :)

W kantorze przy wymianie kursu trzeba mieć paszport, albo dowód osobisty - też działa.
Wymieniałem i dolary i Euro. Polskich nie próbowałem.

5. Hotele/Pensjonaty.
Tutaj spróbowaliśmy .... no może nie wszystkiego ... ale PRAWIE wszystkiego.

Nocowaliśmy u gruzińskiej rodziny w ich domu w ich pokojach.
Nocowaliśmy w wysokim hotelu na rogatkach Tbilisi - basen na 15 piętrze.
Nocowaliśmy w winnicy
Nocowaliśmy w fajnych pensjonatach.
Wszędzie z klimą oprócz: noclegu u rodziny (choć ta była w salonie) oraz w Mestii - tam nie potrzebowaliśmy klimy, bo w górach wieczorem i w nocy było przyjemnie chłodno, zresztą hoteli/pensjonatów z klimą tam bardzo mało....

Tylko pierwszy nocleg mieliśmy zarezerwowany, resztę rezerwowaliśmy na bieżąco poprzez aplikację B...
gdzie dojedziemy / planujemy / fajnie to zamawiamy nocleg.

Teraz mały zachwyt:
W 4-5 noclegach na 7 do dyspozycji gości są:
- KAPCIUSZKI
- szczoteczka do zębów z mini pastą (mieliśmy ale fajnie jak zapomnisz albo co)
- zestawy kosmetyków - to niby standard, no ale różnie bywa)

kilka razy mieliśmy taras, dwa razy na dachu pensjonatu, co jest SUPER :)

Warto brać nocleg ze śniadaniem, bo choć dużo taniej można zjeść "z piekarni" to szukanie tych czasem jest "męczące" albo sporo jest zamkniętych, generalnie życie tam rozpoczyna się grubo po 9 rano dopiero... ;)

:papa: :papa: :papa: :papa: :papa: :papa: :papa:
Ostatnio edytowano 23.08.2023 14:17 przez tony montana, łącznie edytowano 2 razy
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2208
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Gruzja na wariata ;) 08.23

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 23.08.2023 14:04

tony montana napisał(a):Proszę o (and I mean it) wyrozumiałość i nie branie czegoś do siebie JAKBY CO. Nie chcę i nie zamierzam uchodzić za żadnego eksperta, to są wyłącznie moje odczucia i spostrzeżenia. WYJAZD i Kraj uważam za bardzo udany. Mam nadzieję, że uda mi się tam wrócić!


:plusone:

Normlanie reszta opisu taka, że nie zachęca :mg: Ale jednocześnie fascynuje :tak:
No i 7 dni to chyba już coś da się zobaczyć :spoko:

pozdrawiam, Michał
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8668
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Gruzja na wariata ;) 08.23

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 23.08.2023 17:06

Miałeś siedem różnych noclegów przez te siedem dni?
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13782
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Gruzja na wariata ;) 08.23

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 23.08.2023 17:27

marze_na napisał(a):Miałeś siedem różnych noclegów przez te siedem dni?


Tak jest. Wiem. Szaleństwo ;(
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Gruzja na wariata ;) 08.23

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 23.08.2023 19:33

tony montana napisał(a):3. Drogi. Samochody.

Słabo mi się robi, jak to czytam 8O Normalnie, dziki... wschód :roll: Pewnie jeżdżą trochę jak w Albanii, Czarnogórze czy Macedonii, chociaż, z tego, co piszesz, zdecydowanie gorzej...

Nie na moje nerwy, a już na pewno nie na nerwy mojego męża ;)
Następna strona

Powrót do Gruzja - საქართველო

cron
Gruzja na wariata ;) 08.23 THE END
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone