Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Gaśnica samochodowa- przepis

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
brzo1985
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 343
Dołączył(a): 18.01.2012
Gaśnica samochodowa- przepis

Nieprzeczytany postnapisał(a) brzo1985 » 09.06.2012 11:52

Witam!

Pytanie skierowane do cromaniaków egzekwujących prawo;)

Jak to jest z gaśnicą samochodową, a konkretnie z jej ważnością.

Czy policjant ma prawo ukarać mandatem za gaśnicę, której data ważności jest już przekroczona? (mimo tego, że nigdy nie była używana)

Wydaje mi się, że policja nie ma prawa karać za powyższe, tylko za brak gaśnicy w aucie.

Proszę o wyprowadzenie mnie z błędu lub utwierdzenie w moim przekonaniu ;)

Do złośliwych- to nie jest kwestia 30 zł za gaśnicę, tylko wyjaśnienie sprawy. Nie mam zamiaru truć tyłka dzwoniąc na 997, bo to też jest wyjście ;)

Dzięki za info. Pozdrawiam.
Adam Sz.
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 207
Dołączył(a): 03.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam Sz. » 09.06.2012 12:24

Nie egzekwuję, ale zapytałem wujka Gugla :wink:
I tak rzekł: link.
I wszystko jasne ...
brzo1985
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 343
Dołączył(a): 18.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) brzo1985 » 09.06.2012 12:48

Kolego, też to czytałem. Są też inne artykuły, w których pismacy piszą, że za brak legalizacji policjant ma prawo wlepić mandat...

Dlatego pisałem wyraźnie, interesuje mnie zdanie "władzy"- nie jakiegoś pismaka...
Adam Sz.
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 207
Dołączył(a): 03.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam Sz. » 09.06.2012 13:26

Spokojnie.

Trzeba wartościować teksty. Gdyby to był namiar na artykuł na jakimś tam portalu gazetowym czy nie wiadomo czego, to sam bym wątpił.
A autora nie trzeba od razu wyzywać od pismaków ... Nie znam owego Mateusza Mirkiewicza, ale gdybyś poczytał jego dane na Goldenline, to może byś zmienił jednak zdanie.

A jaką wartość - z całym szacunkiem dla egzekwujących - ma ich zdanie, skoro niektórzy - jak znów inni niektórzy twierdzą - wlepiają mandaty za coś, do czego nie mają prawa? Lepiej poczytać kogoś, kto potrafi przywołać odpowiedni paragraf lub jego brak, niż słuchać kogoś, co uważa że tak ma być, ponieważ ma być ...
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33332
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 09.06.2012 13:42

- Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym określają, że gaśnica powinna być:

1-utrzymana w należytym stanie oraz działać sprawnie i skutecznie;
2-umieszczona w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia (nie dotyczy to motocykla).



I to wszystko.

Dlatego też

podczas kontroli drogowej policjanci powinni sprawdzać realizację obowiązku posiadania gaśnicy, a ujawniony przekroczony termin jej ważności nie powinien jednak skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego lub nałożeniem mandatu karnego


pozdrav. 8)


Adam Sz. napisał(a):A jaką wartość - z całym szacunkiem dla egzekwujących - ma ich zdanie, skoro niektórzy - jak znów inni niektórzy twierdzą - wlepiają mandaty za coś, do czego nie mają prawa? Lepiej poczytać kogoś, kto potrafi przywołać odpowiedni paragraf lub jego brak, niż słuchać kogoś, co uważa że tak ma być, ponieważ ma być ...


Możesz podać jakiś przykład?
Przysługuje Ci prawo do odmowy przyjęcia mandatu,o czym zostajesz każdorazowo pouczany.
Jeżeli masz pewność (lub wątpliwość),że gliniarz nie ma racji i niesłusznie Cię każe, mandatu nie przyjmujesz.
Potem będziesz miał okazję w sądzie udowodnić,że Ty ją masz.

Ostatniego zdania Twojej wypowiedzi nawet nie skomentuję,jeśli pozwolisz.
Adam Sz.
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 207
Dołączył(a): 03.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam Sz. » 09.06.2012 14:55

Oczywiście, anakin, pozwalam Tobie nie skomentować ostatniej części mojej wypowiedzi.

Ale tak się z ciekawości, nie spotykałeś jeszcze ludzi, którzy na wszystkim się znają i wszystko lepiej wiedzą? I nie piszę tu jakoś szczególnie o egzekwujących, ale ogólnie o różnych profesjach i powołaniach :wink:
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33332
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 09.06.2012 14:57

Adam Sz. napisał(a):Ale tak się z ciekawości, nie spotykałeś jeszcze ludzi, którzy na wszystkim się znają i wszystko lepiej wiedzą?


Na pęczki.
Na samej cropli by sie kilku znalazło. :wink:

Tak między nami to doskonale wiem o co Ci chodzi. :)

Tylko nobody jest doskonały. :wink:
demi-duox
Cromaniak
Posty: 1349
Dołączył(a): 15.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) demi-duox » 09.06.2012 15:42

anakin napisał(a):- Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym określają, że gaśnica powinna być:

1-utrzymana w należytym stanie oraz działać sprawnie i skutecznie;
2-umieszczona w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia (nie dotyczy to motocykla).



I to wszystko.


To chyba nawet za dużo :?:
Bo: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 2416&min=1
mówi tylko o tym co napisałeś w pkt 2.

A swoją drogą ten punkt jest też kuriozalnie zapisany (§ 11. 1.Pojazd samochodowy wyposaża się: 14) w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia; przepisu nie stosuje się do motocykla).
W jakim zakresie tego przepisu się nie stosuje, co do gaśnicy w ogóle czy co do łatwo dostępnego miejsca?
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33332
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 09.06.2012 15:52

Wyciąłem tylko fragment z całości.

Ale jeżeli kogoś interesuje to całość jest tu. 8)
demi-duox
Cromaniak
Posty: 1349
Dołączył(a): 15.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) demi-duox » 09.06.2012 16:01

anakin napisał(a):Wyciąłem tylko fragment z całości.

Ale jeżeli kogoś interesuje to całość jest tu. 8)


Z powyższego linku najciekawsza jest konkluzja, jak domyślam się będąca zaleceniem dla służb:

W ocenie Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji ..... podczas kontroli drogowej policjanci powinni sprawdzać realizację obowiązku posiadania gaśnicy, a ujawniony przekroczony termin jej ważności nie powinien jednak skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego lub nałożeniem mandatu karnego.
kit
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 163
Dołączył(a): 06.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kit » 09.06.2012 16:56

Dyskusja w miarę ciekawa :)
Chyba lepiej raz na rok sprawdzić gaśnicę niż wozić coś nie wiadomo czy sprawne, a nuż może się przydać :) niż zastanawiać się nad mandatem,
koszt mandatu a koszt palącego się samochodu ... 8O
demi-duox
Cromaniak
Posty: 1349
Dołączył(a): 15.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) demi-duox » 09.06.2012 17:43

kit napisał(a):Dyskusja w miarę ciekawa :)
Chyba lepiej raz na rok sprawdzić gaśnicę niż wozić coś nie wiadomo czy sprawne, a nuż może się przydać :) niż zastanawiać się nad mandatem,
koszt mandatu a koszt palącego się samochodu ... 8O


Problem w tym że chyba :?: jedyne skuteczne sprawdzenie gaśnicy, przynajmniej takiej samochodowej bez manometru, to tylko w czasie gaszenia.
kit
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 163
Dołączył(a): 06.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kit » 09.06.2012 18:03

demi-duox napisał(a):Problem w tym że chyba :?: jedyne skuteczne sprawdzenie gaśnicy, przynajmniej takiej samochodowej bez manometru, to tylko w czasie gaszenia.

tego to nie wiem, czy sprawdzają czy wymieniają cały wkład, ale pewnie wg. jakiś norm,
a że najlepsze sprawdzenie w boju, to masz rację,
Ostatnio edytowano 10.06.2012 15:27 przez kit, łącznie edytowano 1 raz
brzo1985
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 343
Dołączył(a): 18.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) brzo1985 » 09.06.2012 18:41

- Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym określają, że gaśnica powinna być:

1-utrzymana w należytym stanie oraz działać sprawnie i skutecznie;
2-umieszczona w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia (nie dotyczy to motocykla).


I to wszystko.

Dlatego też

podczas kontroli drogowej policjanci powinni sprawdzać realizację obowiązku posiadania gaśnicy, a ujawniony przekroczony termin jej ważności nie powinien jednak skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego lub nałożeniem mandatu karnego

pozdrav.


Kolega napisał czarno na białym (dziękuję).

Gaśnica ma być i tyle. Liczy się sztuka.

Ponadto:

Irytują mnie dywagacje typu

"Dyskusja w miarę ciekawa
Chyba lepiej raz na rok sprawdzić gaśnicę niż wozić coś nie wiadomo czy sprawne, a nuż może się przydać niż zastanawiać się nad mandatem,
koszt mandatu a koszt palącego się samochodu ... "

Umiesz czytać ze zrozumieniem? - przeczytaj raz jeszcze o co pytałem.

Gaśnic mam już wystarczająco i to nie wpływa na moje bezpieczeństwo, bo po zakupie nowej, w niedługim czasie miałem wątpliwą przyjemność jej użyć. Nadawała się tylko do wybicia szyby, za to 7- letnia (bez legalizacji) działała bez problemu...

Z gaśnicą jest jak z zapałkami- sprawdzisz tylko używając jej, a mi chodziło o prawo, a nie o malkontenctwo co niektórych !

Proszę o zamknięcie tematu.
kit
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 163
Dołączył(a): 06.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kit » 09.06.2012 19:16

Też pozdrawiam 8)
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone