Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Freediving - miejsca i wrażenia

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
APIK
Podróżnik
Posty: 24
Dołączył(a): 13.01.2007
Freediving - miejsca i wrażenia

Nieprzeczytany postnapisał(a) APIK » 13.01.2007 21:26

Hej. Jestem po chorwackiej inicjacji wakacyjnej - bardzo sympatycznej. Zauroczyła mnie Riwiera Makarska /okolice Zaostrogu/ oraz Peljesac, a szczególnie to, co można z bliska obejrzeć, a czasem dotknąć, na wstrzymanym oddechu. Wyławiałem tam muszle (choć nie były zbyt imponujące:), fioletowe skorupki jeżowców, a także poznałem bliżej jedną, dość sporą rozgwiazdę, która zaskoczyła mnie swoją jaskrawą czerwienią (wcześniej była koloru nijakiego - wtajemniczeni bądą wiedzieć o co chodzi). Interesuje mnie co ciekawego jeszcze można zobaczyć lub wyłowić na chorwackim wybrzeżu oraz gdzie znajdują się ciekawe miejsca do małego nura w Adriatyku.
[/b]
banko
Croentuzjasta
Posty: 430
Dołączył(a): 25.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) banko » 14.01.2007 00:58

APIK napisał(a):Hej. Jestem po chorwackiej inicjacji wakacyjnej - bardzo sympatycznej. Zauroczyła mnie Riwiera Makarska /okolice Zaostrogu/ oraz Peljesac, a szczególnie to, co można z bliska obejrzeć, a czasem dotknąć, na wstrzymanym oddechu. Wyławiałem tam muszle (choć nie były zbyt imponujące:), fioletowe skorupki jeżowców, a także poznałem bliżej jedną, dość sporą rozgwiazdę, która zaskoczyła mnie swoją jaskrawą czerwienią (wcześniej była koloru nijakiego - wtajemniczeni bądą wiedzieć o co chodzi). Interesuje mnie co ciekawego jeszcze można zobaczyć lub wyłowić na chorwackim wybrzeżu oraz gdzie znajdują się ciekawe miejsca do małego nura w Adriatyku.
[/b]


no jak nic bedzie 18 000 userow na wakacje...........

sie zalosne to robi..........
APIK
Podróżnik
Posty: 24
Dołączył(a): 13.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) APIK » 14.01.2007 12:33

No dobra, spróbuję inaczej. To co mnie kręciło podczas pobytu w Chorwacji, to między innymi nurkowanie w ABC (w odróżnieniu do pływania po powierzchni z maską i rurką - taka tam subtelna różnica). Najciekawsze w tym wszystkim było odkrywanie nowych (dla mnie) miejsc nurkowych. I tak okazało się, że istnieje ogromna różnica między nurkowaniem w pobliżu plaż przy miejscowościach, a "dzikich" plażach, które można poznać po parkujących w dziwnych miejscach wzdłuż Jadranki samochodach. Taka informacja nie jest może odkrywcza dla tak wykwalifikowanego, sześciosłonecznego odkrywcy jak 'banko', ale myślę, że np: rodzinom z dzieciakami, które spędzają większość czasu w pobliżu swojej plaży przyda się i zmobilizuje do ciekawego wyjazdu.
Dla tych co szukają interesujących miejsc do popatrzenia co tam pod wodą pływa i leży proponuję pozornie niezbyt ciekawe miejsce - Żuljanę na Peljesacu. Przyjechałem tam z rodzinką ponieważ było to ostatnie miejsce, gdzie mogliśmy się zatrzymać wracając z Korculi (robiło się późno). Plaża i woda przy brzegu pełna była przywianych kawałków roślin, które fruwały po plaży i przyklejały sie do mokrego ciała. Woda przu brzegu (do około 10m od brzegu) wyglądała jak mętna zwiesina. Tego miejsca, w tym czasie, nie poleciłbym rodziną z dziećmi, także ze względu na skały blisko brzegu, których na początku nawet nie zauważyłem. Za to dalej od brzegu było już tylko lepiej. Płytka zatoka w Żuljanie to mieszanka czystego piaszczystego dna, pól traw oraz fragmentów skał. Jest tam dużo ciekawych ryb. Widziałem okonie morski, płaską rybę, która nim mi zwiała bardzo fajnie zmieniła kolor wtapiając się w tło oraz inne ryby. Niezapomniane wrażenie zrobiły na mnie rozrzucone bloki skalne wystające z dna pokrytego falująca warstwą resztek martwych roślin, wyglądających jak pocięte na kawałki trzciny.
Pod wpływem pozornego stanu niważkości towarzyszącego nurkowaniu, może także dzięki późnopopołudniowym promieniom słonecznym, które inaczej załamują się w wodzie, miałem irracjonalne odczucie, że to skały falują, a nie kożuch wokół nich. Od razu zastrzegam, że degustowałem po drodze tylko minimalne ilości wyśmienitego wina z Peljesaca.
Nie wiem czy to, o czym piszę jest ciekawe czy nie, ale jeśli ktoś był w jakimś ciekawym miejscu, niekoniecznie w Dalmacji, i mial jakieś interesujące wrażenia lub zobaczył coś ciekawego pod wodą z chęcia przeczytam.
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 14.01.2007 15:19

banko napisał(a):
APIK napisał(a):Hej. Jestem po chorwackiej inicjacji wakacyjnej - bardzo sympatycznej. Zauroczyła mnie Riwiera Makarska /okolice Zaostrogu/ oraz Peljesac, a szczególnie to, co można z bliska obejrzeć, a czasem dotknąć, na wstrzymanym oddechu. Wyławiałem tam muszle (choć nie były zbyt imponujące:), fioletowe skorupki jeżowców, a także poznałem bliżej jedną, dość sporą rozgwiazdę, która zaskoczyła mnie swoją jaskrawą czerwienią (wcześniej była koloru nijakiego - wtajemniczeni bądą wiedzieć o co chodzi). Interesuje mnie co ciekawego jeszcze można zobaczyć lub wyłowić na chorwackim wybrzeżu oraz gdzie znajdują się ciekawe miejsca do małego nura w Adriatyku.
[/b]


no jak nic bedzie 18 000 userow na wakacje...........

sie zalosne to robi..........

Apik ty się nie przejmuj banko bo on tu tylko za widmo straszydło robi :wink:
Pisz co tam widziałeś pod wodą.
krzychu_72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 515
Dołączył(a): 06.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzychu_72 » 14.01.2007 18:17

Apik dobrze prawisz. Właśnie to najbardziej podobało mi sie w Cro. Jedziesz sobie Jadranką, widzisz fajną zatoczkę i kawałek miejsca gdzie można zatrzymać auto, parkujesz i szukasz drogi do dzikiej plaży. W moich poprzednich wpisach znajdziesz namiar na fajną zatoczkę w Živogošče na Riwierze Makarskiej (również na mojej stronce z fotkami www.cro.superhost.pl), bardzo fajne miejsce ze skałkami, gdzie można sobie ponurkować. Bardzo ciekawą zatoczkę znalazłem również na trasie z Sucuraju do Hvaru, tak w połowie trasy. Plaża w sumie kicha, częściowo beton, ale zatoczka z piaszczystym dnem, super się nurkowało, wokół ławice rybek no po prostu rewelka. Moi synowie szybko przestawili się na dzikie plaże, tłumacząc, że na tych zwykłych jest "nudno" i nic ciekawego nie ma w morzu :-)
APIK
Podróżnik
Posty: 24
Dołączył(a): 13.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) APIK » 14.01.2007 22:30

No dzięki. Trochę mnie podbudowaliście, bo już szykowałem wizytę u psychoanalityka:)
Krzychu_72 - widzę, że spędziliśmy urlop w tym samym rejonie. Ja mieszkałem w Zaostrogu, który sobie bardzo chwalę. Nie byłem na twojej plaży, ale jeździłem niedaleko, bo na drugą "dziką" między Drvenikiem a Blato. Ma ona długość około 250m i nigdy nie było tam ciasno ze względu na ograniczoną ilość miejsc "parkingowych". Pływałem w stronę Blato, gdzie był ciekawy, niewielki przesmyk między skałami. Bardzo często "stała" tam ławica małych ryb przez które można było przepłynąć. Kawałek dalej była spora skalna półka (zatoczka) zalana płytko wodą, gdzie bylo naprawdę dużo różnych ryb i żyjątek, w tym jakieś babki (tyle, że ryby). Trzeba bylo tylko uważać, aby nie przeorać sobie brzucha jeżolcem.
Fakt, na dnie trochę głębiej zdarzał się zlom, butelki czy koło ciężarówki, a nawet flanelowe majty, ale ogólnie miejsce jest super.
Może już cię ktoś pytał, ale ten skorpion na fotce, to hasał u was w pokoju?
APIK
Podróżnik
Posty: 24
Dołączył(a): 13.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) APIK » 17.01.2007 20:15

Jesli ktoś mógłby odpowiedzieć na jedno z pytań byłbym wdzięczny:
1. Czy z dna Adriatyku można wyłowić coś, np: małże, co nadawałoby się do zjedzenia?
2. Czy warto wybrać się na nocne nurkowanie z latarką?
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 17.01.2007 23:17

Witam, ja tez czensto nurkuje ABC priwatnie i sluzbowo w Adriatyku. Co ci poleciec zalezy od regionu do kturego sie wybierasz. Sa liczne malze jadalne (na surowo lub gotowane, smazone itd...) Noca mozna nurkowac z latarkom, tylko bez kuszy i takich spraw...
Mozna z skal zbierac mule czarne malze....i ugotowac ich na tym forum znajdziesz przepis
Francuzi i moi rodaci z poudnia (okolice Dubrovnika)
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 17.01.2007 23:55

....zjadaja jajka jezowcow (samic)...
APIK
Podróżnik
Posty: 24
Dołączył(a): 13.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) APIK » 18.01.2007 22:23

Leon napisał(a):....zjadaja jajka jezowcow (samic)...


Dobrze, że zjadają jajka samic, a nia samców. Jak sobie wyobrażę jak pinsetą wybierają jajka facetom... brrryy. A tak poważnie, to może trochę wstyd, ale nie wiem czym różni się facet od babki jeżowca.
Chciałbym ponurkować trochę w okolicach Peljesaca, może gdzieś w pobliżu płytkich zatok, gdzie hoduje się ostrygi, np: Małego Stonu. Nie bardzo wiem jaki rodzaj oraz jaka głębokość dna sprzyja występowaniu małż (płytkie ciepłe zatoki?). Ciekaw jestem czy ich znalezienie, np. ostryg jest trudne czy nie oraz czy przydatny do tego jest nóż?
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 18.01.2007 22:47

Wracając do początku tematu - najwięcej wszelakich bździągiew morskich, rybek i wszelkiego życia podwodnego do pooglądania pamiętam z wysepki Scedro koło Hvaru i z południowego wybrzeża Hvaru. Natomiast na Paklenih Otocih (wycieczka wynajętą łódką z silniczkiem - motorówka to za duże słowo :D ) nurkowaliśmy z maskami do jachtu zatopionego parę dni wcześniej przez sztorm. Czubek masztu wystawał nad wodę, dało się po olinowaniu zejść na 5-6 metrów.
pzdr
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 18.01.2007 23:04

samce na siebie nie nazucaja reštki malz, rošlinek lub smieci, jak samice
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 19.01.2007 15:27

Leon napisał(a):Witam, ja tez czensto nurkuje ABC priwatnie i sluzbowo w Adriatyku. Co ci poleciec zalezy od regionu do kturego sie wybierasz. Sa liczne malze jadalne (na surowo lub gotowane, smazone itd...) Noca mozna nurkowac z latarkom, tylko bez kuszy i takich spraw...
Mozna z skal zbierac mule czarne malze....i ugotowac ich na tym forum znajdziesz przepis
Francuzi i moi rodaci z poudnia (okolice Dubrovnika)


Drogi Leonie, a czy zatopienie sobie takiej klatki z siatki albo cienkiego stalowego drutu i łapanie owoców morza i ryb na suchy kruh i inne resztki pożywienia jest skuteczne, a przedewszystkim dozwolone?
W ubiegłym roku na dwudziestometrowym odcinku plaży w Stanici było zatopionych kilka.
Pytam, gdyż wystarczy ABC, nieskomplikowana klatka kilkadziesiąt metrów sznurka i mam produkt na dobry obiad :D
U nas takie mechanizmy w wodach są zawsze podejżane , że o lasach nie wspomnę.
Spearo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 231
Dołączył(a): 18.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Spearo » 19.01.2007 20:56

Cześć Leon,

Miło mi Cię tu spotkac ponownie.Bardzo chciałem spotkać się z Tobą osobiście w zeszłym roku ale nie wyszło.Mam nadzieję ,że uda się w tym roku.

Osobiście nie lubię żadnych klatek,sznurów czy podobnych zdradzieckich urządzeń.Rybom trzeba dać równe szanse.

Wszystkim nurkującym polecam zapoznanie się z florą i fauną a szczególnie z zagrożonymi gatunkami.

A w ogóle nie niszczmy bezsensownie zycia w morzu.

Pozdrawiam

SPEARO

http://republika.pl/spearo
APIK
Podróżnik
Posty: 24
Dołączył(a): 13.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) APIK » 19.01.2007 23:00

zawodowiec napisał(a):Wracając do początku tematu - najwięcej wszelakich bździągiew morskich, rybek i wszelkiego życia podwodnego do pooglądania pamiętam z wysepki Scedro koło Hvaru i z południowego wybrzeża Hvaru. Natomiast na Paklenih Otocih (wycieczka wynajętą łódką z silniczkiem - motorówka to za duże słowo :D ) nurkowaliśmy z maskami do jachtu zatopionego parę dni wcześniej przez sztorm. Czubek masztu wystawał nad wodę, dało się po olinowaniu zejść na 5-6 metrów.
pzdr


Dzięki za podpowiedź. Mam mały dylemat, gdzie dokładnie pojechać w tym roku. W zeszłym roku przejechałem Hvar tam i z powrotem - byłem tylko jeden dzień. Południowa część wyspy robiła dość przygnębiające wrażenia przez ślady po sporym pożarze. Może dlatego półónocna część tak mi się podobała. Najchętniej wybrałbym się w miejsce, w którym niedaleko brzegu znajduje się duże zagęszczenie małych wysepek. Tak właśnie sobie pomyślałem, że fajnie byłoby tak opanować teraz jakąś tylko dla siebie :roll:
Następna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone