Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Fotoopinia - dyskusja

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Fotoopinia - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 26.09.2010 00:13

Ogólne zasady

1. Każdy, zamieszcza jedno, oznaczone kolejnym, w formacie [X], numerem, zdjęcie, o tematyce dowolnej.

2. Zamieszczane zdjęcia, jak również sposób prowadzenia dyskusji powinny odpowiadać zasadom określonym w regulaminie forum.

3. Zamieszczający zgadza się na wykorzystanie zamieszczonego zdjęcia w celu pokazania prawidłowego sposobu jego obróbki, kadrowania, pomocnych przy udzieleniu autorowi odpowiedzi na zadane pytanie.

4. Zdjęć skomentowanych nie usuwamy i nie zamieniamy na inne.
Ostatnio edytowano 28.09.2010 20:29 przez weldon, łącznie edytowano 4 razy
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 26.09.2010 00:14

I tu, tak w razie czego, rezerwę zostawiam sobie też ...
LRobert
Cromaniak
Posty: 4130
Dołączył(a): 09.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) LRobert » 26.09.2010 10:06

Zdjęcia zamieszczamy "surowe" czy obrobione, bo to zniekształca trochę odbiór chyba, że zamieścimy co zostało przerobione. Ciekawe kto będzie pierwszy odważny.? :o
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 26.09.2010 10:23

Myślę, że to zależy od autora.
Powinien pod ocenę poddać to, co uważa za gotowe do pokazania.
Oczywiście, że na forum zdjęcie powinno mieć regulaminowe wielkości,
ale spokojnie można podlinkować je do oryginałów.
Jedynie warto by wielkość oryginalnego pliku zasygnalizować.

Myślę, że można też pochwalić się i pokazać jakie przeróbki na zdjęciu
zostały dokonane, po sugestiach forumowiczów.
Takie klony numerowałbym [Xa], [Xb] ...

Wydaje mi się, że powinien być jeszcze jeden warunek - komentowanych zdjęć nie wolno usuwać.
W końcu mają służyć jako przykład do nauki również dla innych.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 26.09.2010 10:26

Wysłany: 25-09-2010 22:25
weldon napisał(a):Dobra, prześpię się z tym i coś zaproponuję.



Wysłany: 26-09-2010 00:13
Regulamin - propozycja

Krótko spałeś. :lol:

Piotrku, już gdzieś napisałem, że jesteś wielki, a nie chciałbym się powtarzać. :wink:
Już od jakiegoś czasu chodziło mi takie cuś po głowie. Istniejące działy prezentacji zdjęć nie spełniają zadania, o jakim piszesz. Jeśli ktoś wrzuca ciurkiem 10-15 zdjęć średniej jakości, to ocena nie bardzo ma sens. Poza tym większość uważa, że o zdjęciu należy jak o nieboszczyku - dobrze, albo wcale. :wink:
Dokładnie się z Tobą zgadzam - zdjęcia pojedyncze o dowolnej tematyce. Jak ktoś jest czuły na krytykę, nie musi zdjęć zamieszczać. :lol:


LRobert napisał(a):Zdjęcia zamieszczamy "surowe" czy obrobione

No to jest chyba jasne - produkt ma być "gotowy". Przy tym stosowane metody nie traktowane, jak jakaś pilnie strzeżona tajemnica.
LRobert
Cromaniak
Posty: 4130
Dołączył(a): 09.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) LRobert » 26.09.2010 10:40

Zamieszczenie orginału i poprawionego zdjęcia teź ma walor edukacyjny.
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 26.09.2010 11:39

Jak dla mnie pomysł świetny. Dla mnie czyli kogoś kto jeszcze bardzo wiele musi się o fotografii nauczyć i co więcej chce się uczyć.
Jolanda
Cromaniak
Posty: 3553
Dołączył(a): 11.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanda » 26.09.2010 11:59

będę śledzic ten temat,może tu szybciej zaskoczę :oops:
bo teoretycznie chciała bym.... a praktycznie nic z tego nie wychodzi :?
wiem że nawet takim małym " Niconkiem" można stworzyc fajne fotki....
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 26.09.2010 12:59

LRobert napisał(a):Zamieszczenie orginału i poprawionego zdjęcia teź ma walor edukacyjny.


Na pewno.
Ale chyba regułą powinno być zamieszczenie gotowego zdjęcia z możliwością dostępu do opisu. Dopiero gdy kogoś zainteresuje "kuchnia", autor nie powinien robić z tego tajemnicy. Jeśli nie chce tego zdradzić, co czasem się zdarza i ja to rozumiem, to nie powinien prezentować zdjęć w tym wątku. Na marginesie: niedawno na jakimś forum oglądałem sporo przepięknych zdjęć i autor odpowiadał szczegółowo na wszystkie pytania, odkrywając bez problemów własną "kuchnię". Przyznam, że taka postawa mi imponuje.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 26.09.2010 13:22

jan_s1 napisał(a):
LRobert napisał(a):Zamieszczenie orginału i poprawionego zdjęcia teź ma walor edukacyjny.


Na pewno.
Ale chyba regułą powinno być zamieszczenie gotowego zdjęcia z możliwością dostępu do opisu. Dopiero gdy kogoś zainteresuje "kuchnia", autor nie powinien robić z tego tajemnicy. Jeśli nie chce tego zdradzić, co czasem się zdarza i ja to rozumiem, to nie powinien prezentować zdjęć w tym wątku. Na marginesie: niedawno na jakimś forum oglądałem sporo przepięknych zdjęć i autor odpowiadał szczegółowo na wszystkie pytania, odkrywając bez problemów własną "kuchnię". Przyznam, że taka postawa mi imponuje.



Z tym się nie zgadzam.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 26.09.2010 13:33

Jacek S napisał(a):
Z tym się nie zgadzam.


Może przy niedzieli niezbyt precyzyjnie się wyraziłem. :lol:

Oczywiście, że taki zakaz byłby niedorzeczny. Ale autor powinien liczyć się z tym, że ktoś zapyta go o szczegóły. Nie musi jednak odpowiadać - to jego prawo.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 26.09.2010 14:44

Wydaje mi się, że ktoś, kto chce się spytać o swoją pracę, powinien najpierw postarać się zapoznać
i przynajmniej trochę zastosować w praktyce rady zawarte w poradnikach i książkach.

Jednym słowem nauczanie od podstaw robienia zdjęcia lub obsługi programu
raczej nie powinno wchodzić w grę.
Tu już każdy indywidualnie powinien starać się wybrać metodę i zakres własnej ingerencji w zdjęcie.

Dostęp do materiału oryginalnego, jak i do zdjęcia już obrobionego,
ale pozostającego w wielkości przekraczającej zasady forum powinien być całkowicie dobrowolny.
Przecież oryginał, w przeciwieństwie do wykadrowanego zdjęcia może być nieciekawy.
Natomiast, trzeba zdawać sobie sprawę, że zdjęcie zmniejszone może nie oddać w pełni intencji autora,
w związku z czym cała praca może pójść na marne.

Natomiast logicznym jest, że pokazując "jak ja to widzę" czyjeś zdjęcie
wypadało by określić przynajmniej orientacyjnie jakim programem i co zostało zrobione
(oczywiście nie mówimy o prostym przekadrowaniu), ale załóżmy, że wiemy o czym się mówi
i nie wymagajmy pisania tutoriali.
Ewentualnie dopowiedzenie lub objaśnienie szczegółu.


A propos - zamieściłem kilka propozycji poradników, programów ...
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: Foto recenzja - propozycja

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 26.09.2010 14:53

weldon napisał(a):To jest propozycja.
Proszę o komentarze.
Konstruktywne ... komentarze, konstruktywne ... :D


PS z wiadomych przyczyn, wolałbym uniknąć kolejnego punktu ... :lol:


Chwała Ci za to.

Jakieś to dla mnie przekombinowane.

Zamieszczanie opisów, exifów, czy ze statywem, jaki filtr, jeszcze jaka pogoda - koniecznie!
A tak naprawdę mz żadne książki, poradniki, wątki... nie zastąpią żmudnej pracy nad sobą (sobą czyli ja i aparat).
Mam na myśli te godziny spędzone na zajęciach praktycznych.
Chcesz powielać kadry? Ustawienia?
Nie da się.
I to jest właśnie piękne...

A jaki jest kolejny punkt?
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Foto recenzja - propozycja

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 26.09.2010 14:57

Jacek S napisał(a):A jaki jest kolejny punkt?


... pechowy ...
Następna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja



cron
Fotoopinia - dyskusja
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone