Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zanim zdziadziejemy: Rumunia 2011

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 16.02.2012 21:46

Obok stolika mnicha zbierającego karteczki wypisywane przez wiernych, znajduje się relikwiarz Varlaama.

Obrazek

Obrazek

Tuż przy nim - kolejne relikwie...

Obrazek

Ikonostas pochodzi ze starszej cerkwi klasztornej.

Obrazek

Fotka Z.: Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bardzo cenna jest cypryjska ikona Matki Boskiej datowana XVI/XVII w.) podarowana klasztorowi przez hospdara Vasile Lupu - Bazylego Wilka.

Obrazek

Obrazek

Jeszcze kilka fotek z wnętrza...

Fotka Z.: Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wychodzimy...

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 16.02.2012 22:12

Z dolinki Secu w linii prostej :wink: jest bliziutko do kolejnego celu wycieczki. Niewiele dalej byłoby :idea: drogą przez Sihlę, ale jak już wspominałam, nie mamy odwagi powierzyć aut leśniej górzystej trasie. Trzeba więc pojechać dookoła...

Obrazek

Taki widok na drogach, zarówno bocznych jak i głównych, będzie nam towarzyszył podczas całego przejazdu przez Mołdawię. Jak widać, wjechaliśmy w Krainę Kukurydzy :D , której tu uprawia się zdecydowanie więcej, niż w inych regionach, w których dotąd byliśmy. Nie ma natomiast czerwonej cebuli :wink: .

Obrazek

Wracamy do głównej drogi wiodęcej do Targu Neamţ. Mijamy oznakowany skręt na zabytkowy i ważny dla regionu monastyr Neamţ, udając że go nie zauważyliśmy :wink: . Nie mamy szans na zobaczenie wszystkich klasztorów w okolicy, padło na odpuszczenie Neamţ, chociaż może to błąd...
Zamiast niego, wybrałam do zwiedzenia :idea: dwa inne klasztory, niezbyt często odwiedzane przez polskich turystów...
Pierwszy to Agapia, do którego zjeżdżamy boczną drogą odchodzącą od trasy z Tragu Neamţ do Piatra Neamţ. Monastyr znajduje się na końcu dość sporej wioski, ładnie położonej w dolince rzeczki Agapia (Topolita) u podnóży zalesionej Magury.

Fotka z netu: Obrazek

Auta zatrzymujemy na małym parkingu, skąd do klasztoru jest bliziutko.

Obrazek
jacky z DG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 959
Dołączył(a): 18.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacky z DG » 16.02.2012 22:55

pozwolę sobie zauważyć, że masz bardzo dużą wiedzę o prawosławiu...
szacun...
ale też i pytanie - skąd to ?

wszak w standardowych przewodnikach nie ma takiego zbioru informacji ...
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 16.02.2012 22:57

Agapia to jeden z większych żeńskich monastyrów Rumunii, mieszka tu ponad 400 mniszek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie dla wszystkich mniszek znalazło się miejsce w zabudowaniach monastyru, dlatego niektóre z nich mieszkają w wiosce, w uroczych domkach z ogródkami 8) w bliskim sąsiedztwie klasztoru.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W Agapii znajdują się tak naprawdę :idea: aż dwa monastyry, ale do starszego Agapia Veche, położonego nieco wyżej jakieś 2 km od głównego klasztoru, nie pójdziemy. Zasługuje jednak na wzmiankę (a zapewne i na wizytę, jeśli ktoś będzie miał więcej czasu od nas :) ), gdyż powstał już w XIV wieku. Tyle, że stare drewniane cerkiewki (było ich kolejno kilka) nie przetrwały, obecnie stoi tam kamienno-drewniana świątynia postawiona w 1939 r.
W wiosce jest też zabytkowa drewniana cerkiew szpitalna Adormirea Maicii Domnului (1780 r.), ale jej również nie widzieliśmy...

Z nami zobaczycie tylko :idea: monastyr Nowa Agapia czyli Agapia din Vale zbudowany 1642-1647.

Fotka Z.: Obrazek

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 16.02.2012 23:43

jacky z DG napisał(a): wiedzę o prawosławiu...
(...) skąd to ?
wszak w standardowych przewodnikach nie ma takiego zbioru informacji ...


Wiedza moja znikoma i bardzo powierzchowna :oops: , chociaż faktycznie trochę szersza od informacji w przewodniku :wink: po Rumunii. Nabyta głównie PO rumuńskich wakacjach...
Coś tam wcześniej wiedziałam, nieco więcej niż to że kiedyś była wielka schizma :wink: , ale i tak zwiedzając rumuńskie monastyry, czułam się wielką ignorantką i głupio mi było z tego powodu... No więc :idea: musiałam chociaż trochę uzupełnić braki, czytając to i owo już po powrocie. Informacje czerpałam ze źródeł :roll: na poziomie może niezbyt wysokim, ale dla mnie wystarczającym :)
Tak już mam, że zwiedzając jakiś kraj, staram się nie ograniczać wyłącznie do zabytków, ale także liznąć trochę jego kuchni, poznać chociaż podstawowe elementy historii i kultury, starać się zrozumieć to, co oglądam. Monastyry to nie tylko piękne zabytki, ale też (a może przede wszystkim) miejsca modlitwy. Nieco innej, niż ta która jest mi bliska, ale robiącej na mnie spore wrażenie, nie tylko z powodu mniszych śpiewów. Do mnie osobiście to przemawia, zwłaszcza że nie czuję zbyt wielkich różnic (poza tymi "ceremonialnymi") między prawosławiem i katolicyzmem. Te różnice które istnieją, nie dla mnie :roll: zbyt jasne, bo teolog ze mnie żaden...
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 17.02.2012 11:48

dangol napisał(a):Nie dla wszystkich mniszek znalazło się miejsce w zabudowaniach monastyru, dlatego niektóre z nich mieszkają w wiosce, w uroczych domkach z ogródkami 8) w bliskim sąsiedztwie klasztoru.


Jak już miałbym zostać mnichem 8O 8O 8O ,
to taki układ najbardziej by mi pasował. :D

pzdr :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.02.2012 14:06

dangol napisał(a):Wracamy do głównej drogi wiodęcej do Targu Neamţ. Mijamy oznakowany skręt na zabytkowy i ważny dla regionu monastyr Neamţ, udając że go nie zauważyliśmy :wink: . Nie mamy szans na zobaczenie wszystkich klasztorów w okolicy, padło na odpuszczenie Neamţ, chociaż może to błąd...
Zamiast niego, wybrałam do zwiedzenia :idea: dwa inne klasztory, niezbyt często odwiedzane przez polskich turystów...
Pierwszy to Agapia

Nam się w Neamt podobało... ale rzeczywiście jest popularny. Za to dzięki jego odpuszczeniu pooglądamy dwa całkiem nam nieznane :D

Agapia din Vale ciekawy... chociażby ze względu na mieszkania mniszek poza klasztorem :D . Skoro mieszka ich tam aż 400 8O , nic dziwnego że się nie pomieściły :D . Drewniany Agapia Veche całkiem ładnie się też prezentuje :idea: , mnie by skusił...

dangol napisał(a):Niewiele dalej byłoby :idea: drogą przez Sihlę, ale jak już wspominałam, nie mamy odwagi powierzyć aut leśniej górzystej trasie. Trzeba więc pojechać dookoła...

Z Agapii jak widać drogowskazy do Sihastrii są... może nie byłoby tak źle :D . Znając siebie, gdyby był w naszym planie, na pewno próbowałbym skrótem :lol:

Tak jeszcze tylko spytam... co z Cetatea Neamtului? :cool:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 17.02.2012 14:28

Być może, gdyby to trzecie autko w korowodzie nie było takie niskie, pojechalibyśmy tą leśną drogą z Sihastrii przez Sihlę do Agapii... Było jednak ryzyko, że trzeba będzie się :roll: wrócić, a to zabrałoby nam trochę cennego czasu na dość napięty plan na ten dzień... Właśnie z powodu tego napięcia :wink:, na Cetatea Neamtului też już czasu nie było... Podróżowanie w trzy auta zajmuje sporo więcej czasu, niż w jedno. Nie mówiąc o tym, że rano też trudno się zebrać skoro świt :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 17.02.2012 14:35

Nadgoniłem wreszcie zaległości po ponad dwutygodniowej nieobecności. Było co oglądać. :)
Nocna Sighisoara - piękna.
Szkoda, że w rejonie Bicaz nie udało się Wam czasu wygospodarować na krótki spacer. Trzygodzinna wycieczka wystarcza, by móc spojrzeć na kanion z góry.

Pozdrawiam,
Wojtek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 17.02.2012 15:41

Franz napisał(a):Nadgoniłem wreszcie zaległości po ponad dwutygodniowej nieobecności. Było co oglądać. :)


I ile będzie do oglądania 8) jak pokażesz to wszystko, co widziałeś w Portugalii :D :!:
Już się cieszę :D na nową wirtualną podróż.

Co do spaceru ponad wąwozem... Coż, do wyboru był albo ten spacer, albo monastyry w dolince Secu. Z tym, że te ostanie :idea: miałam w planie, zanim jeszcze je Paweł pokazał, no i miejsce noclegowe było tam świetne. Na dodatek górski spacer nie miał szans z powodu świeżo skręconej nogi u M. (nie na górskich wertepaach, lecz na prostej drodze, jak się zaparzyła na czerwoną cebulę :wink: i wpadła w jedną z tych dziur jakich :roll: pełno na rumńskich drogach).
Może kiedyś jeszcze się nadarzy okazja na wędrówkę w rejonie Bicaz, chociaż większe szanse ma jednak Retezat...
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 17.02.2012 15:53

dangol napisał(a):Na dodatek górski spacer nie miał szans z powodu świeżo skręconej nogi u M. (nie na górskich wertepaach, lecz na prostej drodze, jak się zaparzyła na czerwoną cebulę :wink: i wpadła w jedną z tych dziur jakich :roll: pełno na rumńskich drogach).

Bo trzeba chodzić po górach, a nie po prostych drogach. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 17.02.2012 18:44

Agapię ufundował hetman Gavriil Coci (brat hospodara Bazylego Wilka) wraz z żoną Lilianą. Początkowo był to klasztor męski, mniszki zamieszkały tutaj w 1803 roku. Po zniszczeniach przez Turków w 1821 roku, monastyr odbudowano w latach 1822-1823 oraz przebudowano 1848-1862,odnawiając w 1882 i po pożarze 1903. Renowacja zespołu klasztornego odbyła się w latach 1961-1965 oraz 1995-2009.
Podczas I wojny światowej w Agapii urządzono szpital i sanatorium dla rumuśnkich żołnierzy rannych na froncie. Pomagające lekarzom mniszki wyspecjalizowały się wówczas w pielęgniarstwie i ziołolecznictwie.

Obrazek

Fotka Z.: Obrazek

Obrazek

Obrazek

Opłata za wstęp na teren monastyru wynosi 5 RON. No proszę, mniszki zaczęły się cenić :wink: , bo w przewodniku jest napisane, że :roll: zwiedza się bezpłatnie...
Nie ma dodatkowego biletu na foto, ale legalnie można robić zdjęcia tylko na zewnątrz, w cerkwi obowiązuje zakaz i siostrzyczki raczej :roll: pilnują, żeby go przestrzegać.

Obrazek

Przez bramę w dzwonnicy (1823 r.) wchodzimy na dziedziniec otoczony zabudowaniami z balkonikami tonącymi w kwatach 8) . Widać, że gospodyniami są tu kobiety.

Fotka Z.: Obrazek

Obrazek

Fotka Z.: Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fotka Z.: Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 17.02.2012 19:11

W północnym skrzydle monastyru znajduje się muzeum klasztorne (w cenie biletu wstępu), ale akuratnie :? nieczynne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W pobliżu jest też sklepik z pamiątkami.

Obrazek

Obrazek

Oprócz typowych sakralnych, są tu przygotowane przez mniszki medykamenty oraz miód j jego przetwory.
Budka z produktami mniszek znajduje się również przed bramą wejściową do monastyru, można tam również kupić wypiekane przez siostrzyczki różnorakie pieczywko :P . O ile chlebek okazł się wyśmienity 8) , to... nacięliśmy się na nabyciu czegoś, co skusiło nas swym kolorem :lol: .

Obrazek

Malinowego smaku :roll: nie było w tym zbyt wiele! Przeważała słodkość cukru, który :mrgreen: okazał się głównym składnikiem tegoż przetworu. Jeśli koniecznie chcecie wydać 12 lei :wink: , wykorzystajcie je na coś zupełnie innego :!:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 17.02.2012 19:29

Pośrodku dziedzińca stoi cerkiew Świętych Archaniołów Michała i Gabriela (Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril, zwana też Sf. Voievozi ) zbudowana w tym samym czasie, co monastyr.

Fotka Z.: Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 17.02.2012 19:55

Obrazek

Wewnątrz cerkwi zdjęć robić nie wolno. W świątyni jest właściwie pusto (jedna mniszka dyżuruje w przedsionku, ale czasem kontrolnie :wink: zagląda i do nawy), więc ten zakaz da się złamać. Tyle, że bez flesza nie wychodzi zbyt dobrze...

Fotka Z.: Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Freski w cerkwi to jedno z pierwszych dzieł (1859-1861) znakomitego malarza Nicolae Grigorescu.

Obrazek

Część ikon w ikonostasie jest również jego autorstwa. Najcenniejsza ikona (wyeksponowana przed ikonostasem) jest jednak sporo starsza - powstała w XVI wieku, odrestaurowano ją w 1970 roku.

Fotka z netu: Obrazek

Fotka z netu : Obrazek

Nasze fotki nie wyszły...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rumunia - România



cron
Zanim zdziadziejemy: Rumunia 2011 - strona 45
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone