Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Trasa przez BiH do Dalmacji

Zaglądnij tu zanim zadasz pytanie. Być może temat był już omawiany i odpowiedź na Twoje pytanie już tu jest.
[W FAQ mogą pisać tylko osoby uprawnione. Jeśli chcesz dołączyć do grupy redaktorów FAQ skontaktuj się z adminem.]
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004
Trasa przez BiH do Dalmacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 08.12.2007 17:36

Dla wszystkich, którzy jadą do południowej Dalmacji lub Czarnogóry / Albanii ciekawym wariantem drogowym może być trasa przez BiH.
Zwłaszcza dla osób jadących ze wschodniej połowy Polski przejazd przez Węgry, Slavonię (pólnocną Chorwację) oraz BiH jest także najkrótszym kilometrowo wariantem, choć niekoniecznie najszybszym. Dlatego też trasę tą polecam każdemu kto się nie śpieszy a chciałby zobaczyć coś innego, ciekawszego niż autostrady, których tu jest niewiele. I choć drogi na tej trasie nie są szybkie to warto też odnotować brak korków, z którymi można się spotkać w weekendy na chorwackiej autostradzie A1 (Zagrzeb-Split-Plocze), czy przed nią, np. w Słowenii.
Opis trasy zacznę celowo od... Budapesztu :wink: bo to z tego kierunku najczęściej jedziemy w stronę BiH i od razu mamy "problem" wyboru drogi bo istnieją co najmniej 2 warianty trasy przez BiH/Slavonię/Węgry...
Poniżej w załączeniu mapka poglądowa z 2-ma możliwymi i optymalnymi wariantami dojazdu do BiH - proponowane "szlaki" zaznaczyłem na czerwono (szlak "balatoński) i zielono (szlak "naddunajski");
Obrazek
Obrazek
W pierwszym wariancie wybieramy trasę "Balatońską" czyli jedziemy z Budapesztu autostradą M7 (E71) wzdłuż całego Balatonu aż do ostatniej miejscowości na jego południowym wybrzeżu (Balatonkeresztur), gdzie skręcamy na południe, na drogę E661 i przez Nagyatad i Barcs dojeżdżamy do granicy Chorwacji (Terzino Polje). Stąd kierujemy się dalej na południe (nadal szosą E661) przez Viroviticę, Daruvar, Pakracz, Novi Varosz, za którym na rzece Sava wjeżdżamy na granicę HR/BiH w miejscowości Bosanska Gradiszka (nazwa oficjalna na mapach) vel Gradiszka (nazwa faktyczna). Z Gradiszki kierujemy się dalej szosą E661 na Bania Lukę i jadąc malowniczym kanionem rzeki Vrbas przez Jajce docieramy do miasta Donji Vakuv, gdzie drogą krajową nr 16 docieramy do Jablanicy - tu dociera także drugi możliwy wariant trasy przez BiH.

Tenże drugi wariant to trasa "Naddunajska"; z Budapesztu wjeżdżamy na autostradę M6 (E73), która wzdłuż Dunaju prowadzi do miasta Dunajvarosz a stąd nadal wzdłuż Dunaju drogą międzynarodową (ale zwykłą-"nieautostradą") przez Paks- Szekszard-Mohacs dojeżdżamy do granicy H/HR w Udvar. Stąd kierujemy się dalej drogą E73 przez Beli Monastyr-Osijek-Dakovo-Slavonski Samacz gdzie na moście na Savie osiągamy granicę BiH a po drugiej strony granicznej rzeki znajduje się miasto Bosanski Samacz (nazwa oficjalna) vel Samacz (nazwa faktyczna). Z Samacza nadal kierujemy się szosą E73 (17) i przez Doboj-Zenicę-Sarajevo-Konjic dojeżdżamy do Jablanicy, gdzie dociera też w/w wariant "Balatoński" trasy a dalej jest już wspólna część obu tras nad Adriatyk.

Z Jablanicy mamy już "ostatnią prostą" do Dalmacji i zarazem najpiękniejszą część trasy jako że droga wiedzie kanionem Neretwy, przez Mostar i Czaplinę gdzie jest też ostatnia już granica (BiH/HR) i dalej przez Metković docieramy do miejscowości Opuzen w delcie Neretwy, gdzie osiągamy Jadranską Magistralę, skąd w zależności od potrzeb kierujemy się w prawo w stronę Splitu lub w lewo w stronę Dubrownika.
Dla jadących do Czarnogóry przejazd przez BiH jest jeszcze bardziej "logiczny" (bo najkrótszy) i tu warto wybrać wariant "Naddunajski", by w Sarajewie odbić na drogę E762 i przez Foczę docieramy do granicy BiH/MNE w miejscowości Hum/Szczepan Polje, skąd kanionem Pivy docieramy przez Niksić do Podgoricy i dalej wedle uznania do Budvy bądź do Baru i dalej do Albanii.
Opisana droga przez BiH wygląda tak jak na poniżej załączonym obrazku:
Obrazek
Powyżej wskazałem 2 najpopularniejsze warianty przejazdu przez BiH do Dalmacji/MNE, które "przerabiałem" osobiście ale możliwości jest oczywiście znacznie więcej - kwestia wyobraźni :wink:
Jakość dróg w BiH jest podobna jak w Polsce, tzn. nie ma autostrad a dróg szybkiego ruchu jest niewiele. Natomiast nawierzchnia dróg jest bardzo dobra, znacznie lepsza niż ta którą jeździmy na co dzień.
Warto natomiast pamiętać że BiH to kraj górzysty, więc drogi w tym kraju mają takiż górski charakter; są wąskie i kręte ale też bardzo malownicze. Dlatego nie polecam nikomu jazdy nocnej przez ten kraj - nocą droga nie będzie zbyt bezpieczna i pryska cały jej urok.
Choć ruch na drogach BiH nich nie jest zbyt wielki to jednak trzeba się liczyć z tym że średnia prędkość przejazdowa przez ten kraj wynosi ok 50-60 km/h co oznacza że na pokonanie całej trasy północ-południe potrzeba ok. 6-ciu godzin. Jedynym miejscem gdzie można napotkać na korek jest obwodnica Sarajewa w godzinach szczytu.

BiH jest krajem bardzo specyficznym - taką "Jugosławią w pigułce" bo zamieszkują ją 3 narodowości; Bośniaccy muzułmanie, Serbowie i Chorwaci, którzy w latach 1991-95 toczyli między sobą morderczą wojnę, w efekcie której na mocy porozumienia z Dayton państwo to zostało podzielone na 2 części autonomiczne; Republikę Serbską oraz Federację Chorwacko-Muzułmańską. Między obu w/w częściami nie ma przejść granicznych, choć granice administracyjne obu składowych krajów BiH są dobrze oznaczone (na załączonej przeze mnie mapie ta granica oznaczona jest niebieską linią).
Natomiast granice zewnętrzne BiH z Chorwacją i Czarnogórą są niestety coraz lepiej strzeżone i zwykle trzeba poczekać kilkanaście minut żeby je przekroczyć. To w jakiej części BiH aktualnie się znajdujemy widać po krajobrazie; w Republice Serbskiej znaki drogowe informacyjne pisane są cyrylicą, w strefie chorwackiej często wiszą flagi Republiki Chorwacji z szachownicą a o bytności w strefie muzułmańskiej jednoznacznie świadczą liczne minarety. Przydatną ciekawostką jest nazewnictwo miast na znakach drogowych i kierunkowskazach; W Republice Serbskiej wszystkie miasta, które na międzynarodowych mapach mają pierwszy człon "Bosanski" np. Bosanski Samacz, Bosanska Gradiszka, Bosanski Brod itd występują bez tego członu i nazywają się po prostu Samacz, Gradiszka, Brod ewentualnie człon "bosanski" zastąpiony jest członem "srpski". Może to być dezorientujące gdy jedzie się od południa, czyli z Federacji Chorwacko-Muzułmańskiej, gdzie obowiązują pełne-międzynarodowe nazwy z w/w członem "Bosanski", który natychmiast "znika" z chwilą przekroczenia wewnętrznej granicy (tj. po wjeździe do Republiki Serbskiej).

Obowiązującą walutą BiH jest Marka Bośniacka Konwertybilna (BAM), która niegdyś była "kopią" Marki Niemieckiej (tj. miała równy jej kurs) a dziś waluta ta jest sztywno związana z Euro; jej kurs wynosi 1Euro = 1,95 BAM (tak jak niegdyś kurs DEM). W większych miastach dostępne są bankomaty, w których najłatwiej zaopatrzyć się w BAMy ale nie jest to konieczne, gdyż w praktyce powszechnie akceptowane jest Euro, zaś w Federacji Chorwacko-Muzułmańskiej także chorwackie Kuny.
Na większych stacjach benzynowych można płacić kartą ale na prowincji nie można na to liczyć, więc zawsze należy mieć Euro pod ręką. Jeśli już wejdziemy w posiadanie lokalnej waluty to należy bezwzględnie wydać ją w BiH bo nie wiedzieć czemu, pomimo stabilności kursu BAM waluta ta jest absolutnie niewymienialna poza granicami BiH.

Powszechnym elementem na drogach są liczne kontrole policji drogowej, zwłaszcza kontrole radarowe. Policja BiH dość chętnie zatrzymuje zagranicznych turystów przekraczających dozwoloną prędkość, mam wrażenie że trochę jakby za często. Z drugiej strony, policja ta preferuje "mandaty bez rachunku" :wink: więc warto mieć pod ręką wolne banknoty 5 Euro. Inicjatywa w tym względzie należy jednak do kierowcy ale spotyka się z bardzo przychylnym przyjęciem ze strony bośniackiej drogówki :wink: Nnie ma potrzeby owijania sprawy w bawełnę jak to ma miejsce w Polsce. Oczywiście przy ostrzejszym przekroczeniu przepisów owe 5 Euro może być uznane za zbyt skromne, więc wszystko zależy od umiejętności negocjacyjnych kierowcy.

Ceny towarów i usług w BiH są na polskim poziomie i zarazem jest trochę taniej niż w Chorwacji, zwłaszcza w knajpach. Ta zasada nie dotyczy jedynie dużych hoteli w większych miastach; z uwagi na ich niedobór w stosunku do zapotrzebowania ceny są bardzo wysokie, wyższe niż w zachodniej Europie, szczególnie w Sarajewie (podobna sytuacja jest też w Serbii, Czarnogórze, Macedonii czy na północy Chorwacji).
Dlatego optymalnym wariantem na nocleg jest zatrzymanie się w małym prywatnym hotelu lub przydrożnym zajeździe i wszędzie byle nie w Sarajewie, gdzie popyt na usługi hotelowe wciąż przewyższa podaż co ostro winduje ceny.
Dobrym miejscem na nocleg są miejscowości masowo odwiedzane przez turystów jak np. Mostar czy Medżugorie gdzie oferta noclegowa jest bardzo szeroka; obejmuje zarówno nieduże i przytulne hotele jak i prywatne apartamenty i kwatery. W północnej części BiH dobrym miejscem na nocleg są też takie miasta jak Jajce, Bania Luka czy Doboj. Można też liczyć na przydrożne zajazdy, których powstaje coraz więcej a że są nowe to oferują dobry standard. Ceny dla rodziny 4-osobowej zaczynają się od 50 Euro ale trzeba nastawić się że raczej będzie to bliżej 100 Euro, jeśli chcemy mieć dobry standard.
Dużym atutem BiH jest kuchnia i knajpy. W strefie muzułmańskiej BiH przyrządza się najlepszą jagnięcinę z rożna (vrucza janjetina) w Europie. Idealnym miejscem na jej konsumpcję jest odcinek pomiędzy Sarajewem a Jablanicą, gdzie nad Jeziorem Jablanickim, w pięknej górskiej scenerii lokują się liczne knajpy wyspecjalizowane właśnie w jagnięcinie a ceny są umiarkowane (obiad dla 4-ch osób to wydatek około 30-40 Euro).

Atrakcje po drodze - CDN... (under construction) :wink:
Ostatnio edytowano 19.12.2007 17:28 przez niezawodny, łącznie edytowano 13 razy
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 08.12.2007 20:06

Tutaj kiedyś zrobiłem listę relacji i tematów związanych z przejazdem przez BiH. Już 100 lat nie uaktualniana ale może coś pomoże :)

Wrzucam jeszcze raz tu.

Linki do relacji noyle'a

meeg - opis trasy przez Osijek-Vukovar-Zupanja-Tuzla-Sarajevo-Trebinje, powrót przez Mostar i Sarajevo

Kir - trasa Bosanska Gradiśka-Banja Luka-Mostar

Kir - powrót przez BiH mało znaną, bardzo ciekawą trasą

Poradnik meeg - różne trasy przez BiH

Rafał Byczyński - Relacja z podróży do Południowej Dalmacji oraz Czarnogóry (przez BiH) - bardzo długa, jest co czytać

Jackus - temat z linkiem do relacji - Mostar i Republika Serbska BiH

Paszczaki - opis przejazdu przez BiH, szczegółowa relacja ze zwiedzania Sarajeva

live_to_ride - opis przejazdu Zenica-Sarajevo-Scepan Polje

zawodowiec - opis powrotu przez Czarnogórę, Sarajevo i Osijek

Zbiorczy temat o BiH - opisy różnych tras i inne ciekawostki

Interaktywna mapa drogowa BiH z aktualnymi wiadomościami o robotach drogowych, utrudnieniach itp.

Dziwne, Śmieszne I Niebezpieczne Przygody Na Trasie Do Chorwacji - temat rzeka, coś o BiH też się znajdzie

Paliwa w BiH w tym LPG

Od tego czasu się pojawiło dużo nowych relacji i opisów...

Kolejność przypadkowa.

Mostar oczami Fiolka i Krakusa, w reszcie relacji są też inne miejsca w BiH.

Sarajewo i Mostar i okolice oczami PAP-a, w całej relacji też pełno innych miejsc w BiH

Przejazd przez BiH na południe, Medjugorie i powrót przez BiH na północ oczami Joli Michno

Mostar, Medjugorie i wodospady Kravica oczami Witków

Mostar i jeszcze Mostar oczami Shtrigi i Wioli

Przejazd przez BiH na południe i Sarajewo oczami zawodowca, w relacji są i inne miejsca w BiH

Medjugorie i Mostar oczami AnetyA.

Mostar i Kravica oczami Interseala

Droga na południe przez BiH i Mostar , jeszcze Mostar i Medjugorie oczami Bubera

Temat zbiorczy o przejazdach przez BiH do Dubrownika i nie tylko, dużo ciekawych spostrzeżeń i opinii za i przeciw
Ostatnio edytowano 09.12.2007 01:30 przez zawodowiec, łącznie edytowano 8 razy
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 08.12.2007 22:31

Wielkie dzięki Zawodowiec - linki do dawnych opowieści to podstawa. Dzięki temu nie zginą pod zwałami kolejnych tematów.
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 08.12.2007 22:58

Nie ma problema. Jak coś jeszcze odgrzebię to będę dodawał do poprzedniego posta żeby nie robić niepotrzebnego burdlu :)

Jak o kimś zapomnimy albo kogoś przeoczymy to prosimy o dorzucanie tutaj linków do swoich relacji i postów o BiH.
bosc
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 139
Dołączył(a): 14.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) bosc » 28.02.2008 21:03

w 2006 roku jechałem trasą przez Mostar Jajce. Banja Luka i Pesc - wspaniała trasa, piękna widokowo. Moje wspomnienia i zdjęcia:
http://www.bosc.republika.pl/mostar.html
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 01.03.2008 12:01

W wariancie BiH dodam wartą przeżycia trasę całkiem na południe aś do Trebinje a stamtąd już 35 km do Dubrovnika. Bardzo malownicza, ogromne góry, piękne widoki na przepaście i jeszcze z wierzchołków w Bosni widać Jadrana.
moscatel
Croentuzjasta
Posty: 231
Dołączył(a): 24.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) moscatel » 02.03.2008 22:20

Witam,
zaczynam powoli planować moje pierwsze w życiu wakacje w Chorwacji, przeczytałam tutaj już ze 100 wątków, w głowie mam totalny mętlik, ale powoli coś mi się zaczęło klarować. Po lekturze forum wybór padł na Peljesac, natomiast kwestię trasy ciągle rozważam.
Po przejrzeniu podanych powyżej linków nęci mnie niezmiernie trasa Banja Luka, Jajce, Mostar itd. Z tym, że jest jedno "ale" - nie bardzo jestem w stanie wywnioskować, jak bardzo kręta i stroma bywa ta trasa. A niestety, jestem typem panicznie bojącym się wszelkich stromizn - o zawroty głowy potrafią przyprawiać mnie zakręty w niewielkich górkach, serce mam w gardle, żołądek ściśnięty - niestety, lęk wysokości w pełnym rozkwicie, przejazd przez Słowację z Ruzomberoka do Bielska kosztował mnie masę nerwów. I w związku z tym zastanawiam się, czy ta trasa, które mnie tak kusi swoimi urokami, nie przyprawi mnie o rozstrój nerwowy na samym początku urlopu :)
Może jesteście w stanie rozwiać bądź potwierdzić moje obawy. Tylko naprawdę, weźcie pod uwagę, że to nie są jakieś tam obawy, a strach na pograniczu histerii, niestety :(
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 02.03.2008 22:41

Od północy jadąc do Banja Luki to bułka z masłem. Na południe od Banii zaczynają się góry, ale jak zwykle dogi prowadzone są przez obniżenia terenu np. doliny rzek i choć kręte mało strome. Choć to też jest określenie względne. Moim skromnym zdaniem najbardziej malownicze i strome tereny są na południe od Mostaru w stronę Trebinje. W Medjugorie nie byłem. Ale jeśli chcesz jechać na Peljesac to jak tam dojedziesz, albo jak przejedziesz? To nie jest płaski teren, może oprócz samego początku, najmniej ciekawego, no chyba żeby był to camp Papratna (ale do którego i tak się zjeżdża z góry!) Może pojedziesz jednak nad Bałtyk? :cry: :cry:
moscatel
Croentuzjasta
Posty: 231
Dołączył(a): 24.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) moscatel » 02.03.2008 23:05

Może jednak nie :) Droga z Wrocławia nad Bałtyk, choć ani kręta ani stroma, przeraża mnie jeszcze bardziej :)
Wybieram się do Trpanj i o ile wszystko dobrze wyczytałam, to dotrę tam promem z Ploce a potem będę się powoli oswajać ;-). Natomiast boję się długiej trasy z Polski, nawet z noclegiem po drodze, przeplatanej takimi "atrakcjami". Dodam jeszcze, że tak nerwowa jestem tylko ja, mąż i dzieci bardziej normalni :)
Archangel
Odkrywca
Posty: 100
Dołączył(a): 31.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Archangel » 06.04.2008 18:52

Przyłączę się z pytaniem jak jest z bezpieczeństwem przejazdu przez Bośnię a w szczególności przez jej Serbską część w związku z wydarzeniami w Kosowie. Planuję przejazd w tym roku tą trasą do Makarskiej, ponieważ muszę jechać 01 sierpnia w największym natężeniu ruchu no i obawiam się korków na autostradach. I mam jeszcze jedno pytanie jadąc od Wiednia na Węgierską drogę 86 gdzie najlepiej zjechać, na które przejscie się kierować no i przejazd w kierunku Varażdin.Nie wiadomo jak to będzie z opłatami bo za odcinek przez Słowenię może być obłożony tą nową akcyza. Co o tym sądzić i jak się zapatrywać
Archangel
Odkrywca
Posty: 100
Dołączył(a): 31.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Archangel » 06.04.2008 19:00

przepraszam za pomyłkę nie akcyza a winietka. Nie zalezy mi na uniknieciu opłat za autostrady jechałem już nimi dwa razy ale nigdy na początku sierpnia zawsze wyjezdzałem jak wiekszosc Niemców wracała to jest po 15 sierpnia
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 11.04.2008 10:49

Archangel napisał(a):Przyłączę się z pytaniem jak jest z bezpieczeństwem przejazdu przez Bośnię a w szczególności przez jej Serbską część w związku z wydarzeniami w Kosowie.

Jeżeli nie jesteś pechowcem = podczas twojego przejazdu przez BiH Serbowie nie ogłoszą secesji Republiki Srpskiej co IMHO będzie skutkowało wznowieniem wojny w BiH to jest absoloutne spoko. A szansa że secesja nastąpi akurat podczas twojego przejazdu są znikome. Trzeba mieć niezłego pecha.
Z drugiej strony znam ludzi - turystów których wybuch wojny w 1991 roku zastał w Słowenii w drodze do HR. Jechali na wakacje i znaleźli się nagle na linii frontu... Ale taki jest urok tamtych stron - wszystko się może zdarzyć... :wink:
luk_ufo
Globtroter
Posty: 35
Dołączył(a): 26.01.2008
Prośba

Nieprzeczytany postnapisał(a) luk_ufo » 16.04.2008 14:46

Witam

Mam prośbę czy istniałaby możliwość wklejenia zdjęć do opisu (droga przez BiH) nie ma ich klikając na link otwiera się jakaś stroka. Dobrze mieć przed oczkami wizualizację tego co się czyta.
Z góry dzięki

PS. Wystarczyło to napisać i już są. Haha
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 16.04.2008 15:10

Zajrzyj tu:

http://www.talent.org.pl/Czytelnia/Gale ... _index.htm

kliknij jedno a potem uruchom pokaz slajdów
l
Archangel
Odkrywca
Posty: 100
Dołączył(a): 31.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Archangel » 20.04.2008 18:29

Pytanko do MWN. Czy mógłbyś polecić w BiH na trasie między Banja Luką a Mostarem jakiś lokal w którym można co nieco przekąsić. Zdaje sie widziałem na twoich zdjęciach pieczone jagnię w Jablanicy.Pamiętasz może ile taka przyjemność kosztuje w BiH, Chcę w tym roku jechać właśnie przez BiH.
Następna strona

Powrót do FAQ - czyli najczęściej zadawane pytania

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone