Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Chorwacja 2006 - relacja z pobytu

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 13.09.2006 18:31

Wracamy Janusz do tematu Twojego postu, relacji z Chorwacji. Nie mniej jednak jakby Ci tak w kadry foto wpadły rotargnione obywatelki innego kraju, to, to to ... to wiesz co. Pozdrawiam
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107564
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 14.09.2006 23:01

VII. Wątek geograficzno -historyczny-turystyczny. (c.d.)
(opracowany na podstawie przewodników, folderów, Internetu i własnych spostrzeżeń)

Poprzedni odcinek zakończyłem słowami - na horyzoncie Biograd, a więc jedziemy do tego miasta.

4. BIOGRAD NA MORU
Na początek załączam dwa zdjęcia z folderu, aby zobrazować jego "wielkość"
Obrazek
Obrazek
Jak widać , to zdecydowania większe miasteczko niż wcześniejsze, opisane w tym wątku.
Biograd na moru to wg przewodników miasto liczące 6 tys. mieszkańców (ale obecnie pewnie już więcej), a jego port rozbudowany w 1996 roku jest aktualnie największym na wschodnim Adriatyku i posiada 2 mariny
marina Kornati: http://www.marinakornati.com/index.html
marina Sangulin: http://www.sangulin.hr/miniweb/hr-index.asp
Biograd n/m doświadczył największego rozwoju za panowania średniowiecznych chorwackich króli, z królem Chorwacji i Węgier Kolomanem koronowanym w 1102 r. W średniowieczu miasto było siedzibą chorwackich królów i biskupów, a kres jego karierze położył dopiero najazd Wenecjan. Mieści się tu wiele fascynujących pamiątek związanych z bogatą i burzliwą historią Biogradu, zachowanych w tutejszych muzeach. Jeszcze w XIX w. można było podziwiać większą część murów miejskich z basztami. Niestety, nie zachowały się do dzisiaj. Ze starożytnych budowli Biogradu jedynie bazylika Świętego Jana (XI wiek) przetrwała weneckich grabieżców z 1125 roku.
Główną świątynią Biogradu jest duży kościół św. Anastazji (crkva sv. Anastazije), zbudowany w 1761 r. w stylu barokowym. Zachowały się też pozostałości po benedyktyńskim klasztorze i kościele św. Ivana.
Warto zobaczyć dawny ratusz i odwiedzić znajdujące się tu muzeum, z eksponatami dotyczącymi historii miasta (pn.-sb. 9.00-12.00 i 19.00-21.00). Zgromadzono w nim eksponaty archeologiczne i etnograficzne oraz cenną kolekcję przedmiotów wydobytych w 1967 r. z handlowego statku, który zatonął w XVI w. Częścią kolekcji są "Skarby Dna Morskiego", zbiór przedmiotów z brązu i szkła, lichtarze, tekstylia, wyroby z miedzi, przedmioty użytku domowego, działo - 1200 kg (1582 r.) znalezione we wrakach statków zatopionych koło wysepki Gnalić od XVI w.
W pobliżu Biogradu znajduje się słynny archipelag Kornati, złożony z około 140 wysepek, z których część tworzy Park Narodowy Kornati. Wycieczki do Parku Narodowego Kornati organizowane w sezonie przez prawie wszystkie biura turystyczne (ok. 250-300 kun od osoby).
Współcześnie Biograd jest miejscowościa wypoczynkową, chronioną od wiatru i oddzieloną od pełnego morza przez kanał Pašmański, mający nazwę od wyspy Pasman, która razem z Ugljan stanowiła kiedyś jedną wyspę, lecz dla celów żeglugi utworzono sztucznie cieśninę między nimi, a następnie wyspy połączono mostem .
Miasto leży przy Magistrali Adriatyckiej, toteż dojazd nie stwarza większych problemów. Niezmotoryzowani mogą skorzystać z komunikacji autobusowej, która łączy Biograd z prawie wszystkimi miastami na chorwackim wybrzeżu, a także z Zagrzebiem. Dzięki autobusom komunikacji lokalnej można dojechać do okolicznych nadmorskich miejscowości.
W centrum Biogradu jest duży targ owocowy i rybny-"Trażnica" (owoce można kupić do późnego wieczora, ryby tylko rano), jest dużo barów i kafejek, sklepów, klika banków - tu wymieniałem złotówki po kursie 1.82 kuna i euro po kursie 7.2 kuna, w tym roku w bankach nie pobierano przy wymianie waluty prowizji, natomiast w "mjenjacnicach-kantorach" przy podobnym kursie walut pobierano od 1.5 do 2% prowizji (z poprzednich latach pobytu w Chorwacji pamiętam, że było odwrotnie- banki pobierały prowizje, kantory nie).
Jedną z atrakcji turystycznej Biogradu jest "ciuchcia" elektryczna kursująca po miasteczku.
Po minięciu części portowej miasta, zaczyna się nadbrzeżna promenada ozdobiona w centrum kwiatowymi rabatami i palmami
Obrazek
która następnie ciągnie się zacieniona aleją aż do kempingu Soline.
http://www.campsoline.com/pgs/hr/onama.php
Ktoś tu pisał na forum, że Biograd to ciche i spokojne miasteczko, ja jednak tak nie uważam, bo jednak panuje tu spory ruch, na plażach w głównym sezonie wiele ludzi, a porcie jak to w porcie-spacerując, czuć opary benzyny i specyficzny zapach wody w takim miejscu- i to są jednak minusy Biogradu.
Do plusów można zaliczyć promenadę, bo jest gdzie spacerować po ewentualnym "objedzeniu się" w licznych restauracjach (lub własną "kuchnią"),
małe dzieci też mają swoje atrakcje:
Obrazek
jest też kilka agencji turystycznych oferujących różne wycieczki (szczególnie dużo jest ich na pobliski Archipelag Kornati), kursuje też kilka razy dziennie prom samochodowy do Tkon na wyspie Pasman.
http://www.ugljan-pasman.com/pasman/info.htm
O Biogradzie trochę na forum było, część "forumowiczów" na pewno wie jak szukać, dla "zagubionych" podaję link do instrukcji "opcja szukaj"- włączenie głośniczków obowiązkowe :wink:
http://www.toya.net.pl/~qqraczy/lekcja2.swf

5. PAKOSTANE
W Pakostane spędzałem wakacje w 2005r. z żoną, synem i znajomymi - dla przypomnienia relacja:
forum/viewtopic.php?t=8824
W tym roku pojechałem tam z sentymentu do tego miejsca, bo miło spędziłem tam poprzednie wakacje, jak również dlatego, że po kilku dniach pobytu w Sveti Petar rozważaliśmy nawet z żoną "przeprowadzkę na stare śmieci"
Odwiedziliśmy więc kemping, aby sprawdzić czy można tam się przenieść - pojedyncze miejsca były, ale dalej od morza, na kempingu przybyło od zeszłego roku skrzynek do przyłączenia prądu, słoweński właściciel kempingu postawił kilkanaście nowych bungalowów oraz wyremontował drugi, leżący bliżej plaży kompleks sanitarny. Warunki takie jak rok temu-ciepła woda non-stop, czysto, dostępne mydełko w płynie przy umywalkach, papier toaletowy w "świątyniach dumania".
Na parceli nr 100 był ponownie przebywał nasz rodak, o którym pisałem w zeszłorocznej relacji.
Jednak po zrobieniu kalkulacji (kemping Kozarica jest dość drogi:
http://www.adria-more.hr/index.php?opti ... &Itemid=71
postanowiliśmy zostajemy do końca pobytu w Sveti Petar. W Pakostane widzieliśmy też mały przydomowy kemping w cenie podobnej, jak na Punta 2, ale zdecydowanie gorzej położony- nie było widać morza, bo do morza było ok.500 m.
Poniżej kilka zdjęć z Pakostane
zeskanowane z "kliszy" - z pobytu w 2005 r.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i tegoroczne, z krótkiej wizyty w tym miasteczku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dalej w kierunku południowo-wschodnim od Sveti Petar niż za Pakostane już nie jechaliśmy, więc w następnym odcinku zmiana kierunku, pojedziemy na północny zachód od Sveti Petar - do Sukosanu (jak się okazało- zobaczyć wyścigi na osiołkach :wink: ) oraz do Zadaru (w którym w tym roku nie byłem - a szkoda!!) :cry:

C.D.N.
Ostatnio edytowano 15.09.2006 20:48 przez Janusz Bajcer, łącznie edytowano 1 raz
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 15.09.2006 06:17

A skosztowaliście słodkiej wody z tego basenu? :lol: :lol: :lol:
Pawel67
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 42
Dołączył(a): 15.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pawel67 » 15.09.2006 08:10

Niestety ten basen nie należy do Kozaricy (a szkoda) - za to muzyka z restauracji przy której się znajduje była gratis do 02 po północy (bywało męczące). Ja na Kozaricy byłem w pierwszej połowie lipca i znalazłem miejsce na tarasach przy plaży - rewelacja - do morza 50 metrów.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 15.09.2006 08:29

Pawel67 napisał(a):Niestety ten basen nie należy do Kozaricy (a szkoda) - za to muzyka z restauracji przy której się znajduje była gratis do 02 po północy (bywało męczące). Ja na Kozaricy byłem w pierwszej połowie lipca i znalazłem miejsce na tarasach przy plaży - rewelacja - do morza 50 metrów.


50 kun extra od łeba za cały dzień. Taką wieść usłyszałem. Drinki płatne 8)
Darek9634
Croentuzjasta
Posty: 284
Dołączył(a): 20.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darek9634 » 15.09.2006 09:02

Trochę nie na temat. Janusz chcę Ci podziękować. Twoje posty spowodowały że zajechałem do Pakostane. Byłem tam do 05-08.
I uważam, że był to dobry wybór (pierwszy tydzień spędziliśmy w Kamporze) W ciemno, tanio, blisko do morza. Miejscowość ładna.
Dziękuję.
Ostatnio edytowano 15.09.2006 10:51 przez Darek9634, łącznie edytowano 1 raz
Pawel67
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 42
Dołączył(a): 15.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pawel67 » 15.09.2006 09:12

Moje miejsce na Kozaricy :D
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/10f ... 2e876.html
i obóz naszego rodaka o którym wspomina Janusz (bardzo sympatyczny człowiek spędzający tam ok 5 - ciu miesięcy)
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/677 ... 34b7b.html
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 15.09.2006 12:13

Grono zwolenników Pakostane się powiększa. To niedobrze :evil: . Będzie tam coraz ciaśniej. :lol:
Darek9634
Croentuzjasta
Posty: 284
Dołączył(a): 20.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darek9634 » 15.09.2006 13:04

Już było ciasno. Polaków było bardzo dużo, niestety, trudno nie zauważyć, że niektórzy byli zbyt "zaprzyjaźnieni" ze słowem k...a. Wcale to nam nie pochlebia. Pozdrowienia dla tych "niezaprzyjaźnionych" z Pakostane.
Pawel67
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 42
Dołączył(a): 15.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pawel67 » 15.09.2006 13:22

Przyjechałem w pierwszych dniach lipca i jeszcze było ok. Pod koniec pobytu (druga połowa lipca) w pobliskim Drage już było bardzo gęsto. Nastąpiła inwazja z Italii i Germanii- co pokazyje fotka.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/677 ... 34b7b.html
Pawel67
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 42
Dołączył(a): 15.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pawel67 » 15.09.2006 13:24

Sorki - nie ta fotka. Teraz powinno być ok.
Obrazek
Pawel67
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 42
Dołączył(a): 15.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pawel67 » 15.09.2006 13:33

W okolicy Pakostane warto jest wyjechać na punkt widokowy z którego ogladamy panoramę jeziora i morza wraz z wysepkami lub pasma górskie w głębi lądu.
Obrazek
Obrazek
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107564
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 15.09.2006 21:07

FUX napisał(a):A skosztowaliście słodkiej wody z tego basenu? :lol: :lol: :lol:

W tym roku nie, ale w relacji z 2005 roku pisałem. że basen był budowany i oddawany do użytku, i raz tam wskoczyłem (jeszcze bez opłaty) :lol:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107564
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 15.09.2006 21:12

Darek9634 napisał(a):Trochę nie na temat. Janusz chcę Ci podziękować. Twoje posty spowodowały że zajechałem do Pakostane. Byłem tam do 05-08.
I uważam, że był to dobry wybór (pierwszy tydzień spędziliśmy w Kamporze) W ciemno, tanio, blisko do morza. Miejscowość ładna.
Dziękuję.

Bardzo sie cieszę, że mogłem sie przydać w wyborze miejsca, całe to forum jest temu pomocne, ja w tym roku też skorzystałem z namiarów ZIBUSIA,
I też uważam, że Swiety Piotr był dobrym wyborem
Pozdrawiam
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107564
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 17.09.2006 22:38

Osiołki w opracowaniu :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Chorwacja 2006 - relacja z pobytu - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone